İçeriğe Yönlendir

Petrol Ürünleri Zammına Karşı Aldığınız Tedbirler

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz
7 dakika önce, Gökhan Albayrak yazdı:

Diferansiyel denklem resmen... Çözene özellikle "Ali Darbaz" hocama helal olsun. 

Biz sıradan sürücüler gelişine gaza oturuyoruz. Yolda bazı bazı ahlaksızlıklarımız da olmuyor değil ama özümüzde iyi birer bireyleriz. 

Hypermilling yaparken hangi tarz müzik dinliyorsunuz? Beethoven, Mozart, Kahtalı Mıçı?

Ben mehteran dinlediğim zaman ibre 200 'den düşmüyor nedense.

Araba sürerken müzik dinlemem, dinlersemde listemi dinlerim. 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)
4 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

... Ayrıca Motorun kaputunu açıpda motorun üzerinde yazan ismide okumanı tavsiye ederim sana. "ecotec" Açılımı : Ecotec (capitalized ECOTEC, from 'Emissions Control Optimization TEChnology') is a General Motors (GM) trademark that refers to a series of emissions techno.....

Ali bey benim ingiliççem sizin kadar yok.

Sadece hello ile sınırlı 😊cok nadir zamanlarda da airline passanngers refuse to fly after a blind man and his guide dog are removid from the plane diyebiliyorum. onuda sadece espri olsun diye ezberledim.

Forumlardan, makalelerden kopyalayip yapistirmaya kalksam opel ile ilgili gunlerce okumaya calissak okuyamayacagimiz kadar bilgi toplayabiliriz.Ayrica az da olsa arabalardan da anlarim.Ha sizin kadar anlayamam o kesin.Sizin bilginiz benim bilgime gore sular seller..

Oncelikle yazdigimi tekrar okumanizi tavsiye ederim.Ben ekonomik arac iddasi olmadi dedim.Ki hala soyluyorum.Butun kasalarina ve modellerine bakabiliriz. 2.0 vectrasindan kadetine, J kasasindan k kasasina, astrasina, vectrasina, tigrasina..Soyle bir goz ucuyla dahi bakacak olursak siz hicbir opel kullanicisindan aracim cok ekonomik lafini duydunuz mu? ECOTEC yazisina gelecek olursak; 

Arada bir acar bakarim. "Sadece " bakarim.Cok anlamam motordan🙃 Sadece silecek suyunu koymak amaciyla acarim.

Ecotec Kocaman harflerle yaziyor.

butun modellerinde de yazar nerdeyse forumda gormeyenler vaarsa onlar icinde paylasayim. ama alt tarafina yakit sarfiyatimi da koyalim Malum Ecotec bir motor cunku 😊

Saygilarimla ali bey 😊

Screenshot_2019-04-11-11-24-52-563.jpeg

Screenshot_2019-04-11-13-07-40-728.jpeg

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

10 günde 360 km tasarruf etmişim. Bunun karşılığında 83 tl yakıt tasarrufu olmuş. Arabanın da servis zamanı 1 hafta ileri atmış oldum. 

Buna karşılık google fit üzerinde 400 kardiyo puanı kazanmışım. 2 Nisanda başlamışım diyete. 

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

10 günde bir fulluyorum ne yapalım abi özel durumlar var.  bugün aldım 220 tl ye daha geçen haftaya kadar 205-210 alıyordum.  bu benzin 10 lirada olsa ben mecburen biniyorum günde 40 km yol. vergiler saolsun 

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Arabayı sattım.Sattım havalar hemen bozuldu.Motor ile gider gelir umudum vardı.O da boşa düştü.3 gündür dolmuş ile gelip gidiyorum.Dolmuş ile gidip gelirken hesap ettim.Gidiş dönüş dolmuş ücreti 17 lira.Motor ile gitsem gelsem aynı rakamı yakacak.Artı işletme maliyetleri dolmuşcuya ait :) trafikten bir araç eksildi.Ne değişti?Trafikte benim yokluğum pek birşeyi değiştirmeyecektir..Bankalara vergi dairesi belediye v.s hergün ziyaret eden biri olarak dolmuşlara taksiye extra ödeyeceğim ücretleri hesap etmiyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
5 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

Ali bey benim ingiliççem sizin kadar yok.

Sadece hello ile sınırlı 😊cok nadir zamanlarda da airline passanngers refuse to fly after a blind man and his guide dog are removid from the plane diyebiliyorum. onuda sadece espri olsun diye ezberledim.

Forumlardan, makalelerden kopyalayip yapistirmaya kalksam opel ile ilgili gunlerce okumaya calissak okuyamayacagimiz kadar bilgi toplayabiliriz.Ayrica az da olsa arabalardan da anlarim.Ha sizin kadar anlayamam o kesin.Sizin bilginiz benim bilgime gore sular seller..

Oncelikle yazdigimi tekrar okumanizi tavsiye ederim.Ben ekonomik arac iddasi olmadi dedim.Ki hala soyluyorum.Butun kasalarina ve modellerine bakabiliriz. 2.0 vectrasindan kadetine, J kasasindan k kasasina, astrasina, vectrasina, tigrasina..Soyle bir goz ucuyla dahi bakacak olursak siz hicbir opel kullanicisindan aracim cok ekonomik lafini duydunuz mu? ECOTEC yazisina gelecek olursak; 

Arada bir acar bakarim. "Sadece " bakarim.Cok anlamam motordan🙃 Sadece silecek suyunu koymak amaciyla acarim.

Ecotec Kocaman harflerle yaziyor.

butun modellerinde de yazar nerdeyse forumda gormeyenler vaarsa onlar icinde paylasayim. ama alt tarafina yakit sarfiyatimi da koyalim Malum Ecotec bir motor cunku 😊

Saygilarimla ali bey 😊

Screenshot_2019-04-11-11-24-52-563.jpeg

Screenshot_2019-04-11-13-07-40-728.jpeg

Öyle deme.Opel candır gerisi heyecan.

Ben 5.2 tüketimi yakalamışım bugüne bugün.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
23 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Abi Hypermil yanlış anlamışsınız. Her arabanın Zaman/Hız ideal oranı vardır.  Ben az yakacak diye saate 50 km hızla gitsem, araba 100 kmyi  2 saate alacak.  Tüketim 6,5 litre çıkacak. 

Ama saate 90 km hızla gitsem yolu , 100 km kat etmek 1:10 saat alır.  Yakıt tüketimi gene 6,5 litre. 

Ben saate 80 km hızlada sürsem, 110 km hızlada sürsem tüketim 6,5 litre. Önce arabayı tanıyıp nerde ne yaptığını çözmeniz analiz etmeniz gerek. 

Ben saate 80 km hızla sürüyorum şehir içi. Şehir dışı 110 km hızla sürüyorum mesela. 

Bana bi formül yazsana kaçla gitmek max verim olur :)

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
7 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Bana bi formül yazsana kaçla gitmek max verim olur :)

Arabanın sabit tutabildiği her hız ekonomiktir. Ama yolunuz 110 120 uygun değilse, sürekli kavşak, yavaşla geri tırman hıza. Bu safhalar sizi tüketimi artırır. 80 km lik yol var, 110 km lik yol var. İstanbulda çok fazla dur kalka lamba kavşak olduğundan, süratlenme daha kısa sürdüğünden 80 km hızı tercih ederim. 

Yine bu yolun öngörüsünede bakar. Işıkları senkronize bir şekilde takılmadan gitmek içinde sürati düşürmek iyi olur. 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
6 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Arabanın sabit tutabildiği her hız ekonomiktir. Ama yolunuz 110 120 uygun değilse, sürekli kavşak, yavaşla geri tırman hıza. Bu safhalar sizi tüketimi artırır. 80 km lik yol var, 110 km lik yol var. İstanbulda çok fazla dur kalka lamba kavşak olduğundan, süratlenme daha kısa sürdüğünden 80 km hızı tercih ederim. 

Yine bu yolun öngörüsünede bakar. Işıkları senkronize bir şekilde takılmadan gitmek içinde sürati düşürmek iyi olur. 

Yola göre sürüş cepte zaten. Araba max torku 1750 devirde veriyordu galiba. Bu durumda (boş uzun yol için konuşuyorum) en yüksek vites 1750 devir sürmek mi lazım ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
1 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Yola göre sürüş cepte zaten. Araba max torku 1750 devirde veriyordu galiba. Bu durumda (boş uzun yol için konuşuyorum) en yüksek vites 1750 devir sürmek mi lazım ?

Tabikide hayır. Araban ne senin, tam marka model ver. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Şimdi, Ali Darbaz yazdı:

Abi tabikide hayır. Araban ne senin, tam marka model ver. 

Helvaya getirmedim diye mi bu laflar :D

2016 1.5 90 bg fluence manuel touch paket+ 85 kg ben

Lastikler 205/60/16

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
1 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Tabikide hayır. Araban ne senin, tam marka model ver. 

"Gold Üyeden Satılık Fluence" 'i bilmiyormusun Ali hocam? 😮

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
19 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Helvaya getirmedim diye mi bu laflar :D

2016 1.5 90 bg fluence manuel touch paket+ 85 kg ben

Lastikler 205/60/16

Reanult Fluence Z.e Üzerinden aerodinamik hesaplıyacağım.

Frontal area 2,38 metre kare

Drag Confidence ise 0,25

1,5 dci Araban ise 1350 kilo civarı. 

Düzetlme 28 beygir güc tekerde ihtiyacın var. Şanzıman oranları ile doğrusu hesaplanır. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Fluence ve i10 rasında 110 km hızı tutma konusunda sadece 8 beygir fark var. İ10 aerodinamik avantajları sayesinde aynı hızı 8 beygir daha ekonomik koruyabiliyor. 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Reanult Fluence Z.e Üzerinden aerodinamik hesaplıyacağım.

Frontal area 2,38 metre kare
Drag Confidence ise 0,25
1,5 dci Araban ise 1350 kilo civarı. 

Düzetlme 28 beygir güc tekerde ihtiyacın var. Şanzıman oranları ile doğrusu hesaplanır. 
:D

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

bVPWZY.jpgBen 100 km hız ile gidiyorum.Devir saati pek görünmüyo ama 1500 devir civarında olmalı.Şimdi sürekli böyle sürsem kurum bağlar.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
1 saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

:D

Fluence nasıl bir araba ise, internette 90 lık modelin 6 ileri şanzımanlısının vites oranlarını bulamadım.  Ama ortak bir motor kullandıkları için, aşağidaki motor verlerine ulaştım.

http://www.powertrain.renault.com/application/storage/upload/filemanager/brochure/brochure_engine_new/Brochure_1500_dCi_b_2014.pdf

Bu verilere göre araba 3000 devire kadar ekonomik.  Ayrıca bu videoda gösteriyorki, 100 km hızla 5 litre dizel yakıyor 

20 dakika önce, Fatih Sarıkaya yazdı:

Ben 100 km hız ile gidiyorum.Devir saati pek görünmüyo ama 1500 devir civarında olmalı.Şimdi sürekli böyle sürsem kurum bağlar.

Arabanın vitesi ne istiyorsa öyle bırak. Eğer bu devirde 7 nci vitesde kalmak istiyorsa bırak kalsın. Onu yapan mühendis , kurumu düşünmüştür. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)
23 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Fluence nasıl bir araba ise, internette 90 lık modelin 6 ileri şanzımanlısının vites oranlarını bulamadım.  Ama ortak bir motor kullandıkları için, aşağidaki motor verlerine ulaştım.

http://www.powertrain.renault.com/application/storage/upload/filemanager/brochure/brochure_engine_new/Brochure_1500_dCi_b_2014.pdf

Bu verilere göre araba 3000 devire kadar ekonomik.  Ayrıca bu videoda gösteriyorki, 100 km hızla 5 litre dizel yakıyor 

Arabanın vitesi ne istiyorsa öyle bırak. Eğer bu devirde 7 nci vitesde kalmak istiyorsa bırak kalsın. Onu yapan mühendis , kurumu düşünmüştür. 

5 ileri söylemedim, pardon :)

120 ile giderken 3000 devir gibi oluyor.

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

An itibari ile 229500 adet tesla model 3 yollarda. Keşke bizdede satılsa :( 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Amerika Epa ya göre son ürettiği otomobilerde en düşük yakıt tüketimini sağlayan firma Honda olmuş. Hyundai 3 ncü sırada .

Bu nedemek oluyor. Fabrikadan yeni aldığınız arabadaki teknolojisi en verimli olan honda imiş. Toyota priusa rağmen gerilemiş. 

Honda nın ürettiği otomobillerin ortalaması : 8 litre 100 kmde çıkmış. (29,4 mpg) 

Hyundai ise 8,2 litre çıkmış. Bu tabloya göre araba alabilirsiniz. :) 

[âIMG]

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Petrol ürünleri zammına karşı aldığınız tedbirler : Hizmet, ürün bedellerine zam :keyifli:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
14 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Petrol ürünleri zammına karşı aldığınız tedbirler : Hizmet, ürün bedellerine zam :keyifli:

Çivi çiviyi söker

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
26 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Müşteriler ucuza yönelir ama. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

iki araba yerine tek arabada iki kişi uygun çözüm sayılırmı? biz öyle yapıyoruz bu ara.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...