İçeriğe Yönlendir

Yağ Seçimi

Yusuf Berke

Recommended Posts

Yusuf Berke

Caravelle'nin hangi yağı kullandığını bulamadım. "Castrol Yağ Seçici" bir şey bulamadı. "Special Product" yazıyor sadece. Yabancı forumlarda 0w-30 koyanlar çok. 5w-30 koyanlar da az değil. Ama yağ seçici sitelerin hepsi farklı sonuç veriyor.

Bu araca hangi yağı koymalı?

Yağ spec'i VW 506 01.

Araç imzamda yazıyor.

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
27 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

T5 motor degilmi Caravelle ?

T5 motor ne demek Alpay hocam, anlayamadım. Araç 2008 T5 2.5 TDi 130 beygirlik olan. PD motor.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
19 dakika önce, Yusuf Berke yazdı:

Araç 2008 T5 2.5 TDi 130 beygirlik olan.

Tamam.. Arkadasimda var o 5-40 kullaniyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
1 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

"Zalım makina" demeden gecemeyecegim😊

Bunun bir T6 2.0 biTDI 180 ps’lik 4motion versiyonu var şaka makinası kullandığım en keyifli araç focustan iyi yol tutuyor.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

T5 denilen motor değil kasa versiyonu olması gerek. MK5 de denebilir yani. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
Şimdi, Selim Bilgin yazdı:

T5 denilen motor değil kasa versiyonu olması gerek. MK5 de denebilir yani. 

Aynen öyle. 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

DPF var mıydı sizin araçta bu arada?

Benim anladığım kadarıyla DPF'li olanlar modern TDI'lar gibi 507 00 onaylı 5w30 kullanıyor.

DPF olmayanlarda 506.01 onaylı 0w30 denmiş ama TR'de böyle bir yağ yok. Mobil 1 ya da Liqui Moly'nin 507 00 onaylı 0w30'ları var, onları kullanabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
8 dakika önce, Selim Bilgin yazdı:

DPF var mıydı sizin araçta bu arada?

Benim anladığım kadarıyla DPF'li olanlar modern TDI'lar gibi 507 00 onaylı 5w30 kullanıyor.

DPF olmayanlarda 506.01 onaylı 0w30 denmiş ama TR'de böyle bir yağ yok. Mobil 1 ya da Liqui Moly'nin 507 00 onaylı 0w30'ları var, onları kullanabilirsiniz.

Benim araç DPF'siz. Spec'e göre 0w30 kullanacağım o zaman. R5 TDi'ler ne zahmetliymiş, spec karşılayan yağ bulunmuyor.

Teşekkür ederim Selim Bey.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
20 dakika önce, Yusuf Berke yazdı:

Benim araç DPF'siz. Spec'e göre 0w30 kullanacağım o zaman. R5 TDi'ler ne zahmetliymiş, spec karşılayan yağ bulunmuyor.

Teşekkür ederim Selim Bey.

Rica ederim.

Bu speclerin detayına bakarsak çok büyük bir farklılık olduğunu sanmıyorum. Muhtemelen ticari araçta longlife dedikleri 2 yıl 30.000 km periyodu için bir şeyler belirtmişlerdir. Biz TR'de zaten 1 yıl / 15.000 km olarak uyguluyoruz. Öte yandan sanayi camiası bunlara takılmayarak kafalarına göre yağ koyuyor. :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici
(düzenlendi)

Şirketler yağ seçimlerini iklimleri baz alarak yapıyor mu bilmiyorum ancak; bizde 1.6 111 cdı vito var, 0-40 eklenmişti geçen yıl haziranda.

4 yıl custom kullandık servis her yıl castrol 5-30 ekledi.

İkisinde de DPF var.

tarihinde Ahmet Ekici tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Bir saat önce, Ahmet Ekici yazdı:

Şirketler yağ seçimlerini iklimleri baz alarak yapıyor mu bilmiyorum ancak; bizde 1.6 111 cdı vito var, 0-40 eklenmişti geçen yıl haziranda.

4 yıl custom kullandık servis her yıl castrol 5-30 ekledi.

İkisinde de DPF var.

Anlaşmalar, karlılık, stok vs.

Servislerin herhangi bir şeyin teknik özelliğine bakarak karar verdiğini düşünmüyorum. Tamamen finansal. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Yusuf Berke

Bugün servisle konuştum. Şase numarasını istediler. "Aracınızın periyodik bakımlarında tam sentetik 5W/30 yağ kullanılıyor." dediler. Yabancı forumlar da 0W/30 diyor, acaba çok mu abartıyorum şu yağ işini? Belli bir yağ yok bile. Spec 0W/30 diyor, servis 5W/30.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kitapçıkta 5/30 yazar. bulunmaz ise diye ayrı bölümde diğer vizkozitelere belirtilir. rusyada yaşasam 0/30 mesela

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Ford ne güzel ,5w30 koy arkana bakma bir dahaki bakıma kadar[emoji3]

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
1 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Ford ne güzel ,5w30 koy arkana bakma bir dahaki bakıma kadaremoji3.png

Gerçekten öyle öğretmenim. Fusion'da çok rahatım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Ford ne güzel ,5w30 koy arkana bakma bir dahaki bakıma kadar[emoji3]

İşte bunu seviyorum [emoji1]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...