İçeriğe Yönlendir

Far Camı Sökmek ve Temizlemek.

Murat Öngür

Recommended Posts

Murat Öngür

Merhabalar farın camında içten belirli bir yerinde buğu şeklinde leke oluştu uzun ampullerin orada , far camını ( plastiğini ) sökmek zor bir iş midir ? Tekrar takarken sonrasında sıkıntı olur mu ? su alma vesaire gibi ? 

yada daha basit kolay bir yolu var mı söküp temizlemenin ???

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Isındığı halde kauçuk gibi silikon varsa sökmesi zor ama ısınınc sakız gibi olan silikon da var o zaman iş kolay. Çünkü takarken de tekrar ısınınca sakız gibi oluyor donduğu zaman cam tekrar yapışıyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Bir saat önce, Metin Akbal yazdı:

Isındığı halde kauçuk gibi silikon varsa sökmesi zor ama ısınınc sakız gibi olan silikon da var o zaman iş kolay. Çünkü takarken de tekrar ısınınca sakız gibi oluyor donduğu zaman cam tekrar yapışıyor.

hımmm biraz sıkıntılı o zaman içten temizlemeye çalışmak lazım onun içinde farı sökmem lazım  :)  aslında küçük bir yer ama tam uzunların olduğu bölüme denk geliyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

Epey zahmetli iş ben bu işi yapanlara verdim gıcır gıcır oldu. 

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
3 saat önce, Mehmet Yeter yazdı:

Epey zahmetli iş ben bu işi yapanlara verdim gıcır gıcır oldu. 

Ben kendim yaparım yaparimda , kolay yolu varmı diye araştırıyorum, sadece temizlemeye 250 TL istediler. Bu parayı vermem sadece temizlemeye bana soygun gibi geliyor 10 dk lık iş için , işin içinde parça yok tamir yok 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

10dk’lık iş değil. Ha değeri 250 TL mi bilemem ama kolay iş değil. 

Ama yapılır mı yapılır. 

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Temizlemesi 10 dk olabilir belki ama farı açmak sabir, tecrübe ve alet edevat ister. 
Araç markasına ve farı üreten firmalara göre değişiyor. Bazı farlar uğraştırmadan kolay açılır bazı farları açmak baya zordur bazı farları açmak imkansız gibi birşeydir.

Kapatması basittir, camın birleşme noktasına güzelce silikon çekilirse kapattıktan sonra bir sorun yaşanmaz.

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
11 dakika önce, Uğur Kamil yazdı:

Temizlemesi 10 dk olabilir belki ama farı açmak sabir, tecrübe ve alet edevat ister. 
Araç markasına ve farı üreten firmalara göre değişiyor. Bazı farlar uğraştırmadan kolay açılır bazı farları açmak baya zordur bazı farları açmak imkansız gibi birşeydir.

Kapatması basittir, camın birleşme noktasına güzelce silikon çekilirse kapattıktan sonra bir sorun yaşanmaz.

Doğru olabilir, ama dediğim gibi ben ampul girişlerinden beze miknatis sarip disardanda mıknatıs ile temizlicem, tıpkı akvaryum camı temizlemek gibi. 

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
11 dakika önce, Murat Öngür yazdı:

Doğru olabilir, ama dediğim gibi ben ampul girişlerinden beze miknatis sarip disardanda mıknatıs ile temizlicem, tıpkı akvaryum camı temizlemek gibi. 

Bahsi geçen far ceed'in farımı yoksa başka bir araçmı?
Uzun farlarda nasıl bir ampul takılı?

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
11 saat önce, Murat Öngür yazdı:

Ben kendim yaparım yaparimda , kolay yolu varmı diye araştırıyorum, sadece temizlemeye 250 TL istediler. Bu parayı vermem sadece temizlemeye bana soygun gibi geliyor 10 dk lık iş için , işin içinde parça yok tamir yok 

Tampon sökülecek takılacak, farlar sökülecek camları ayrılacak birleştirilecek geri takılacak :)

250 lira olayın işçiliği. Tampon sök tak zaten en az 100 150 lira alırlar :)

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
3 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Tampon sökülecek takılacak, farlar sökülecek camları ayrılacak birleştirilecek geri takılacak :)

250 lira olayın işçiliği. Tampon sök tak zaten en az 100 150 lira alırlar :)

far camlarını sökmeden yapıcam bir kişinin yardımı ile hepsini 1 saatte yaparım 

14 saat önce, Uğur Kamil yazdı:

Bahsi geçen far ceed'in farımı yoksa başka bir araçmı?
Uzun farlarda nasıl bir ampul takılı?

ceed in farı , uzunlarda led ler var bu şimşek etkili olanlardan 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Far motoru, bi xenon gibi seleniod veya elektriksel parça yoksa camı açmadan far içi temizliği çok kolaydır. Üzüm sirkesi farın içine boca edilir, iyicene çalkalanır, akabinde saf su ile iyicene durulama yapılır ve hava tutulur kurutulur. 

Üzüm yok elma sirkesi var mis gibi diyenleri duyar gibiyim. Dökün, ve sonucu görünce başınızı vuracak motör kaputu arayın 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
15 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Far motoru, bi xenon gibi seleniod veya elektriksel parça yoksa camı açmadan far içi temizliği çok kolaydır. Üzüm sirkesi farın içine boca edilir, iyicene çalkalanır, akabinde saf su ile iyicene durulama yapılır ve hava tutulur kurutulur. 

Üzüm yok elma sirkesi var mis gibi diyenleri duyar gibiyim. Dökün, ve sonucu görünce başınızı vuracak motör kaputu arayın 

Mantıklı söylediğin abi yanlız farın içerisindeki parlak yansıtıcı alana zarar verebilir mi sirke ? 

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
24 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

diyenleri duyar gibiyim

İtiraf ediyorum diyenlerden biri bendim :) 

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
43 dakika önce, Murat Öngür yazdı:

Mantıklı söylediğin abi yanlız farın içerisindeki parlak yansıtıcı alana zarar verebilir mi sirke ? 

O yüzden üzüm sirkesi 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
(düzenlendi)
15 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

O yüzden üzüm sirkesi 

Üzüm sirkesi zarar vermez yani , öyle mi abi ? bu arada farlarda aşağı yukarı ayarı var içeriden düğme ile ,

tarihinde Murat Öngür tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Bir saat önce, Servet Aydın yazdı:

Kaputa kafa atacaklar gelsin, ben geçen pazar motor temizliği yaparken, mb nin kaputa monteli radyatör ızgarasına kafayı güzelce çaktım. Yıldız saymak garantili (nası kelime oyunu :crazy:

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
3 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Kaputa kafa atacaklar gelsin, ben geçen pazar motor temizliği yaparken, mb nin kaputa monteli radyatör ızgarasına kafayı güzelce çaktım. Yıldız saymak garantili (nası kelime oyunu :crazy:

MB nin kaputa kafa atılır mı abi ya, acıtır. 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
26 dakika önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

MB nin kaputa kafa atılır mı abi ya, acıtır. 

Acıdı zaten, çok :D

Ama ben kaputa değil de, kaputla beraber kalkan ızgaraya attım kafayı. Yardım diyelim. :fiuw:

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
2 saat önce, Servet Aydın yazdı:

elma da olur, yeterki sirke olsun ama ılık su ile seyreltilecek. ancaaaak. fiay reno vs gibi bir aracın  iyice ucuz ve yan sanayi farı ise, krom kaplı reflektif yüzeylerinı sökebilirsiniz aman dikkat.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
2 saat önce, Murat Öngür yazdı:

Üzüm sirkesi zarar vermez yani , öyle mi abi ? bu arada farlarda aşağı yukarı ayarı var içeriden düğme ile ,

Bi ara uygulamalı yapayım halkımız bilinçlensin :)

Bir saat önce, Dogan Arsiray yazdı:

elma da olur, yeterki sirke olsun ama ılık su ile seyreltilecek. ancaaaak. fiay reno vs gibi bir aracın  iyice ucuz ve yan sanayi farı ise, krom kaplı reflektif yüzeylerinı sökebilirsiniz aman dikkat.

O yüzden elma olmaz dedik cicim 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Arkadaşın 207 'sinde denemiştik. Onun far çamları sararmıştı dıştan o nedenle öyle aşırı bir parlaklık olup olmadığını fark etmedik. Bizim yapma amacımız eski sahibi kapak açık kullanmıştı far içinde aşırı toz vardı.

Yorum bağlantısı
Murat Öngür

farları yerinden sökerek hallettim farın ampul yuvasından şiş yardımı ile ufak ufak temizledim , şişin ucuna pamuk bağladım pamuğu ıslatıp temizledim  :)  farı söktüm çünkü , başka türlü yanaşma ihtimali yok , sökmüşken uzunlarada led taktım harika oldu 12000 lümen tam şimşek etkisi oluyor sellektör yapar yapmaz hemen yolu açıyorlar :)  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...