İçeriğe Yönlendir

Bor Power Hakkında Görüşleriniz

Yusuf Davaz

Recommended Posts

Yusuf Davaz

merhaba. piyasada uzun yıllardır olan NNT firmasının Bor Power ürünü var. ürün içindeki bor maddesinden dolayı motora yapışarak motor içindeki aşınmayı en aza indirdigi , yag yakmayı azalttıgını , motorun daha sessiz çalıştıgını , sürtünmenin azaldıgından harcanan yakıtın azaldıgını , motorun ömrünü uzattıgını , eksoz emisyonun azaldıgını ve en önemlisi moturu yagsız bile kalsa korudugunu belirtiyor. ilk çıktıgı zamanlarda eski aracımda kullanmıştım. motorun sesi ciddi derecede azalmıştı ama diger belirttigi özellikleri gözlemleyememiştim. aracı bor power kullandıkdan 1 sene sonra sattıgımız için ürünün artısı ve eksisi hakkında fazla bişi diyemiyorum. ama kullandıgım dönemde motor çok sessiz ve aracın kışın çalışması çok stabil olmuştu. aranızda bu ürünü veya bu tarz ürünleri kullanan varmı ? ilerki dönemlerde araca bir zararı oluyormu. iyi bir şey ise aracımda bu ürünü  ilk yag bakımında kullanmayı düşünüyorum. yorumlarınız bekliyorum. 

ürün bu  : https://www.hepsiburada.com/nnt-bor-power-nano-250-ml-motor-yag-katkisi-092090-pm-otm092090

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

99 mondeoyu 2009 yılında ve 200 bin km'de alınca ilk bakımda koymuştum bunu. Motor sessiz ve güzel çalışıyordu. Ancak sonraki bakımlarda sadece tam sentetik yağ kullandım. Yine aynısı gibi çalıştı. Aracımı geçen ay 375 bin km'de sattım. Motor iki bakım arası yağ eklemek gerekmiyordu. Bence gereksiz. Motorunuza mobil 1 esp 5-30 yağ koyun geçin.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Yusuf Bey, 

Ben her aldığım araca ilk bakımdan sonra muhakkak koydum ve koyuyorum. Yeni model ve km düşük araçlarda bahsettiğiniz şeyleri yani motor sesi azalması vs anlamak malesef mümkün değil, çekiş artışı vs de ben hiç hissetmedim. Koyma amacım tamamen motoru korumaya katkısı olduğunu düşünmemdi. Km si yüksek araçlarda söylediklerinizi anlatan bir sürü insan da gördüm. Araçlarımı çok üzün süreler  kullanmadığım ve değiştirdiğim için olumsuz bir şey var mı bilmiyorum ama ciddi olumsuzluklar yaşayan da pek duymadım. Bir kaç kişiden yağ filtresinin içinde çökelip yağ filtresi , turbo vs ye zarar verip ciddi masraf çıkarttığını duymuştum ama ben taklit ürün yada kullanım hatası olabileceğini düşünüyorum. 

Nasıl bir kullanım hatası derseniz bildiğim kadarıyla bu mikro ( moda ismiyle nano) partikülleri sıcakla birlikte kayganlık gösteriyorlar ve ilk reaksiyonda sıcağa ihtiyaç duyuyorlar. Soğuk motora uygulanmayacağı açık açık yazılıyor zaten. O şekilde yapılmış olabilir diye düşünüyorum. Ayrıca yağa eklemeden önce en az 3-5 dakika çalkalamak gerektiğini de unutmayalım. 

Özetle şahsi fikrim uygulanabilirliği yönünde. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

sattığım 3.7 jeep de denemiştim. eksi yağa koymuştum amacım performanstaki iyileşmeyi veya sessizleşmeyi görmekti. gerçekten de koyduktan 80 90 km sonraki kullnımlarda motor daha sessiz ve titreşimsiz çalışıyordu. yani yağlamayı iyileştirdiği doğru. ancak dikkat, eski yağa koydum ve bu sonucu aldım. daha sonra ki yağ değişiminde de aynı sessizlik korundu. yani büyük ihtimalle gerçekten asgari yağlamayı sağlıyor ama yakıt ekonomisini filan iyileştirmiyor. zaten olabilecek en iyi halde çalışıyor motor. bence mantıklı ve eski motorlar için yeterli bir sonuç.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Ben gereksiz olduğunu düşünüyorum. Yağ üreticileri bu kadarını akıl edebilir sanırım. Bize borlu borsuz yağ falan diye satarlardı :)

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

hersey tecrübe. ne yararını nede zararını gördüm. sonra kullanmama ya karar verdim.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Sıfır ve ikinci el aldığım araçlarda yaptırdığım ilk bakımdan sonra mutlaka "MotorSilk BOR-ON Bor'lu Yağ Katkısı" kullanırım. Kullanmaktaki amacım araca ekstra koruma sağlamak içindir. Sanayide yapılan bir gösteride aynı yük altında dönen parçalardan birine uygulamışlardı diğerine normal motor yağı uygulamışlardı. Deney sonucunda uygulanmayan parçada ısınma ve yağ yanma kokusu varken bor katkı uygulanan parçada aşırı ısınma yoktu. Gözlemim metal parçaların yüzeyine yapışarak sürtünme katsayısını azaltığı yönünde olduğu için kullanmayı tercih ediyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Daha öncelerdede yazdığım gibi, bu tür katkılar artık rektefe zamanı gelmiş motorların biraz daha dayanmasını sağlar, sağlam motorda işe yaramaz faydalı ve olması gereken boşlukları doldurur, faydandan çok zararı vardır, kaliteli yağ kullanın ve eskimeden yağınızı değişin yeter.

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Doğukan Çoktay

tavsiye etmiyorum çünkü bu ürünü 2013 senesinde ford ka aracımda kullandım.yaklaşık bir ay sonra yağ lambası arabayı çalıştırdıktan sonra sönmüyordu 15 saniye kadar sonra sönüyordu.erzurum ford servisine götürdüm.servis elemanlarının  söylediği ; eklediğim katkı maddesi yağın özelliğini bozmuş çünkü yağ su gibiydi akışkanlığı kaybolmuştu..kendimde bu duruma bizzat şahit oldum usta eski yağı gösterdiğinde su gibiydi.yeni yağ eklendikten sonra yağ lamabası geç sönme sorunu ortadan kalktı.aracı hala kullanıyorum sonraki 6 yıl boyunca bu sorun birdaha ortaya çıkmadı.bu yüzden ben şahsen bu tarz ürünleri tavisye etmiyorum.zamanında yağ ve filtre değişiminin yeterli olduğu kanısındayım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
48 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Daha öncelerdede yazdığım gibi, bu tür katkılar artık rektefe zamanı gelmiş motorların biraz daha dayanmasını sağlar, sağlam motorda işe yaramaz faydalı ve olması gereken boşlukları doldurur, faydandan çok zararı vardır, kaliteli yağ kullanın ve eskimeden yağınızı değişin yeter.

Ali abi efsane bor konusu yine gündeme düştü. Belki fikrin değişir günün birinde :)

Yorum bağlantısı
Hamit inan
1 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Ben gereksiz olduğunu düşünüyorum. Yağ üreticileri bu kadarını akıl edebilir sanırım. Bize borlu borsuz yağ falan diye satarlardı :)

En son yağ katkısı koyan birinin şanzımanını indirmişlerdi sanayide. Bildiğiniz reçineye dönmüş şanzıman yağı. Kemik gibi idi.
Motorda ise gömleklerin horları kaplıyor araç uzun vadede daha tez bitiyor. Zaten milyon dolarlık arge yatırımı yapan yağ firmaları kılı kırk yarıyor testlerde... Tamamen para tuzağı benim gözümde

Bir saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Benden çok yaşıyacan :) Yazdıktan sonra gördüm senin yorumu.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Eski araçlarımda kullandım.. 

Hiç bir faydasını görmedim. 

Hatta şanzıman sesi ile ilgili olarak kullanılan bir katkı hakkında ilgili firma ile görüştüm ve tamamiyle olumsuz bir sonuca vardım. Adamlar beni tehdit etmişti. 

Ben bir faydası olacağını düşünmüyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Ben daha önce kullanmıştım. Faydası oldu biraz sanki, fiyat da baya bi uygunmuş, ben de sipariş ettim. 

Yorum bağlantısı
Mahir Yıldız

bor power'ın motor iç temizleyicisi nasıl hiç kullanan oldumu

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

4 saat önce, Erdoğan Temur yazdı:

Ali abi efsane bor konusu yine gündeme düştü. Belki fikrin değişir günün birinde :)

Değişmez :)  kısaca şudur:

ölmek üzre olan motoru biraz daha bitkisel hayatta tutar

sağlam motora ise zarar verir.

Bitti: :)

en baba yağı kullanın yeteeer....

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Motora sadece yağ konulmalı bu tür ürünlerin reklam, ticari aldatmaca, göz boyamadan ibaret olduğunu düşünüyorum.Önce iyi geliyormuş gibi hissettirir sonra daha büyük sorunlar baş gösterir. Şayet yağ eksiltme yakma gürültülü çalışma vs varsa evvela sorunun kaynağı çözülmeli.

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin
5 saat önce, Metin Uzunoğlu yazdı:

Sıfır ve ikinci el aldığım araçlarda yaptırdığım ilk bakımdan sonra mutlaka "MotorSilk BOR-ON Bor'lu Yağ Katkısı" kullanırım. Kullanmaktaki amacım araca ekstra koruma sağlamak içindir. Sanayide yapılan bir gösteride aynı yük altında dönen parçalardan birine uygulamışlardı diğerine normal motor yağı uygulamışlardı. Deney sonucunda uygulanmayan parçada ısınma ve yağ yanma kokusu varken bor katkı uygulanan parçada aşırı ısınma yoktu. Gözlemim metal parçaların yüzeyine yapışarak sürtünme katsayısını azaltığı yönünde olduğu için kullanmayı tercih ediyorum.

+1 Şudur budur demek yetmiyor, kendi gözlerinizle olaya şahit oluyorsunuz. Ben de aynı deneyi yıllar önce izlemiştim. Bu bağlamda bu tür katkıların orijinali olması kaydıyla faydasına inanıyorum. Şu an arabamın motorunda Borvigor var. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Bor ürünleri haricinde Liqui Moly’nin Ceratec veya MoS2 katkılarını tavsiye ederim. Bir sonraki bakımda bende MoS2 kullanmayı düşünüyorum.

2 saat önce, Mahir Yıldız yazdı:

bor power'ın motor iç temizleyicisi nasıl hiç kullanan oldumu

Macera aramadan Tunap marka tavsiye ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Cerci

bu gibi katkilara olan guvenim 0 dir hic kullanmadim kullanmamda hicbir yetkili servis bu urunlari tavsiye etmiyor ne gibi yan etkileri olucagini kimse bilemez motorunuza zarar gelse sizi dinleyecek veya zararinizi karsilayacak hicbir kimseyi bulamazsiniz gerisi size kalmis

Yorum bağlantısı
Burak Uzel

Hiç kullanmadım, karşıyım da.
Ama epey zaman önce izlediğim şu video aklıma geldi, siz de bir izleyin.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Bukadar abartılı reklam yapılan ürünler bana pek mantıklı gelmiyor(sadece bunla alakalı değil)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

sürtünmeye dayanıklı olmasına bakmayın, boşuk doldurur bu, olması gereken boşluğu doldurduğunda motor indirirsiniz, bu kadar basit, zaten olması gereken boşlukta yağ vardır, siz onun yerine bunu koyuyorsunuz, yer bulamaz isede gider bir yerde birikir yağ kanalı tıkar, benden söylemesi...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

motora giren tozun bile zararı çoktur. En güzel koruma doğru ve sık değişen yağdır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Sağlıklı çalışan bir motorda etkisi plasebodan öte değidlir.

İlla katkı kullanacağım derseniz, Motul, Liqui Moly gibi dev ar-ge tesisleri olan firmaları tercih edebilirsiniz.

Ancak, yukarıda da belirtildiği gibi, sağlıklı çalışan, kaliteli bir yağ ve doğru aralıklar ile yağ değişimi yapılan bir motorda böyle bir şeye ihtiyaç olmaması gerek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

1 değil 2 değil 3 değil 4 değil tam 5 kutu Bor Power reklamı çekmeliler.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...