İçeriğe Yönlendir

Mondeo IV - 1.6 Ecoboost Yağ ve Filtre Değişimi

Kuntay Yiğit

Recommended Posts

Kuntay Yiğit

Merhabalar. Foruma yeni üye oldum sayılır. Oldukça faydalı bir forum olmuş. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Aracım 2011 ecobost 1.6 selective 83.000 km de. Geçen gün baktım ki yağının özelliği bozulmaya başlamış değiştirmeye karar verdim. Yağ olarak ne önerirsiniz?  Fmy 5w 30 tam sentetik tavsiye edilen yağ olarak biliyorum. Siz ne dersiniz? Yağı ve yağ filtresi , hava filtresi, polen filtresi gibi ürünleri orijinal olarak en uygun nereden alabiliriz? Bu hususlarda acilen yardımcı olursanız çok memnun olurum.  Şimdiden teşekkür ederim. 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Güzel ailedir burasi..evet 5-30 oneriliyor..

Kullanilacak marka Cebinize ve arabanizi ne kadar sevdiginize bagli.

Cok kalitesiz urunlere yonelmeyin genelde piyasada kendini kanitlamis markalar var, Alacaginiz malzemeleri sanayide rahatca bulabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Berke

Ford WSS-M2C913-C onaylı 5W30 yağlardan kullanabilirsiniz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1.6 ecoboost ise 5/20 yağ kullanılacak. şimdiden yazayım ayrıca, evet pahalı.

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
7 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

5W-20 1.0 Ecoboost motorlar için değil mi? 5W-30 veya 5W-20 yağ kullanımı 1.6 Ecoboost motoru nasıl etkiler Çağlar hocam?

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
8 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

Hocam zıt bir şey söylemedim, ama şartnameye göre 5W-30 deniliyor, 5W-20 nin artıları nedir öğrenmek istedim.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

5w-20 daha düşük viskoziteli ve daha modern bir yağ. Yeni nesil otomobiller 0w-20, 5w-20, 0w-30 gibi tam sentetik yeni nesil yağlar kullanıyorlar.

Düşük HTHS, düşük sülfür,  düşük kurum, düşük emisyon ve düşük tüketim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Şimşek
56 dakika önce, Yusuf Berke yazdı:

Hocam zıt bir şey söylemedim, ama şartnameye göre 5W-30 deniliyor, 5W-20 nin artıları nedir öğrenmek istedim.

Merhaba,

Otokoç ve Bosch car servislerinde 5W-20 olmadığı için 5W-30 koyuyorlar..

Ben sürekli 5W-20 yağ alıp koyduruyorum bakım zamanlarında. Evet biraz pahalı tabii ki.. ama yapacak birşey yok..

Artısını eksisini bilmiyorum ama eksi bir durum yaşamamak için siz de 5W-20 kullanın. (FMY marka alıyorum)

Son zamlardan sonra fiyatlar iyiymiş.. 250,00tl :)

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Kuntay Yiğit

Yorumlar için teşekkür ederim. Aracım benzinli 1.6 ecobost olduğu için kitapçığında da fmy 5w30 yağ öneriliyor. O konuda şüphem yok. Peki yağ filtresi, hava filtresi ve polen filtresi parçalarını orijinal olmasını istiyorum. Orijinal ürünlerin üzerinde ne yazıyor?  Otosan ford yazıyor bazı yağ filtrelerinde ama orijinal ürünün üzerinde motorcraft yazması lazım değil mi? 

Yorum bağlantısı
Kuntay Yiğit
4 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Teşekkür ederim. Kitapçığında fmy 5w30 yağ önerilir yazıyor. Sanırım 5w20 kullanmak daha iyi olur. Sonuçta daha yeni nesil ve kaliteli bir yağ şüphesiz.  Peki yağ filtesi ve diğer filtreler için hangi marka orijinaldir? Bu konuda bilgi verebilir misiniz?

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
29 dakika önce, Kuntay Yiğit yazdı:

Teşekkür ederim. Kitapçığında fmy 5w30 yağ önerilir yazıyor. Sanırım 5w20 kullanmak daha iyi olur. Sonuçta daha yeni nesil ve kaliteli bir yağ şüphesiz.  Peki yağ filtesi ve diğer filtreler için hangi marka orijinaldir? Bu konuda bilgi verebilir misiniz?

Motorcraft ve Ford logolu ürünlere bakmanız iyi olur. Bir ara birçok Motorcraft ürününün sahtesi piyasaya sürülmüş ve gümrükte bulunmuş gibi haberler okumuştum. Sahtesini anlamanın illa ki bir yolu vardır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
53 dakika önce, Kuntay Yiğit yazdı:

Aracım benzinli 1.6 ecobost olduğu için kitapçığında da fmy 5w30 yağ öneriliyor.

Halbuki lansman da ısrarla 5/20 denmişti. kitapçıkta 5/20 yazmıyor mu?

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
(düzenlendi)
26 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

Halbuki lansman da ısrarla 5/20 denmişti. kitapçıkta 5/20 yazmıyor mu?

2011 Mondeo kitapçığında yağ için sadece yukarıda belirttiğim spec ve speci sağlayan yağ olmazsa ACEA A5/B5 karşılayan SAE 5W-30 kullanılmalı denmiş.

tarihinde Yusuf Berke tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kuntay Yiğit
Bir saat önce, Yusuf Berke yazdı:

2011 Mondeo kitapçığında yağ için sadece yukarıda belirttiğim spec ve speci sağlayan yağ olmazsa ACEA A5/B5 karşılayan SAE 5W-30 kullanılmalı denmiş.

Bendeki kitapçıkta benzinli araçlar fmy 5w30 yağ önerilir şeklinde bir ibare haricinde hiçbir şey görmedim maalesef. 

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
(düzenlendi)
22 dakika önce, Kuntay Yiğit yazdı:

Bendeki kitapçıkta benzinli araçlar fmy 5w30 yağ önerilir şeklinde bir ibare haricinde hiçbir şey görmedim maalesef. 

Servis kitapçığında mı yazıyor bu ibare? Ana kitapçıkta böyle bir şey bulamadım. İsterseniz siz de bakın; Ford Tanıtma ve kullanım kılavuzu

V94Lav.pngSayfa 223

tarihinde Yusuf Berke tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

wss-m2c913-c bir norm , bunu bulamassınız , 5/30  u tavsiye ederim demiş kitapçık. 5/20 de o norma sahiptir. bundan başka bir yerde viskozite bilgisi yok mu kitağçıkta?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
9 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

wss-m2c913-c bir norm , bunu bulamassınız , 5/30  u tavsiye ederim demiş kitapçık. 5/20 de o norma sahiptir. bundan başka bir yerde viskozite bilgisi yok mu kitağçıkta?

Ben bir şey bulamadım. 2010 kılavuzunda da yok. 

5W-20 de bu specin içindeymiş.

Liqui Moly şöyle diyor; 

Aşınma dayanıklılığını konusuna gelince; WSSM2C913-C sayılı eski Ford normunun gereksinimleri yerine getirilir ve hatta bazı safhalarda aşılır.

Ford üreticisi mevcut yağlar için öngörülen WSSM2C913-B, WSS-M2C913-C ya da WSS-M2C925-B şartnamelerinin tüm motorlar için kullanılmasını tavsiye ediyor. 

Focus ST ve Focus RS (2.5 l Duratec-ST (VI5) motorlu 2004.75)  ile Ford benzinli motorları için yıllık yağ.

Bu norma ait bir yağlama maddesi tüm 1.0 litre  3 silindir EcoBoost motorları için öngörülmektedir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Kuntay Yiğit

Yağ husunda ben de araştırdığım kadarıyla 5w 30 ve 5w20 ideal olarak kabul edilmiş olup, servisler Mondeo'ya fmy 5w 30 yağ koyuyorlarmış. Bu hususta merakım kalmadı. Teşekkür ederim.  Peki sizler yağ, hava ve polen filtrelerinizi hangi marka kullanıyorsunuz?  Motorcraft marka yağ filtresi bakıyorum ama internetten hiç bulamadım. Filtreler hususundaki yorumlarınızı merakla bekliyorum.  Tekrardan Teşekkür eder,  Hayırlı forumlar dilerim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Kuntay Yiğit

Arkadaşlar geçtiğimiz günlerde Ford Mondeo aracımın yağ bakımını yaptırdım. Motul 5w20 spesific yağ  kullandım. Yağ filtresini ise Fomoco markasının yağ filtresini, polen filtresi olarak da corteco markasının, ki orijinal Alman menşeli ve forda tam uyumlu, karbonlu polen filtresini takarak bakımını şimdilik tamamladık. Asıl husus şudur ki yağ ve yağ filtresi değişiminden hemen sonra aracı kullandıgimda yol bilgisayarında ilk defa 9.8 gibi bir yakıt tüketim değeri görmeye başladım. Öncesinde maksimum 7.3 yakıt tüketim değeri görürken şimdilerde 8.8 ile 9.8 arasında değişen ama umumiyetle 9.3  değerini düşmeyen bir yakit tüketim değeri görüyorum. Bu hususta bilgisi olan değerli forum efradını beni bilgilendirmeye davet ediyorum. Hepinize şimdiden teşekkür eder Cumamızın ve Kadir gecemizin hayırlı,mübarek olmasını temenni ederim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

arabanın ciğeri açılınca kaçan beygirler de geri gelmiştir daha fazla hava ile tüketim de artar.

Yorum bağlantısı
Kuntay Yiğit
Bir saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

arabanın ciğeri açılınca kaçan beygirler de geri gelmiştir daha fazla hava ile tüketim de artar.

Çağlar Bey yakıt artışı normal mi dersiniz? Gerçi aracın çekişinin de arttığını söyleyebiliriz lakin yakıt artışı vir hayli canımı sıktı.

Yorum bağlantısı
Kuntay Yiğit
9 saat önce, Evren Erakçora yazdı:

Hava filtresi?

Hava filtesini değiştirmedim Evren Bey. Baktım hala temiz görünüyor demek ki önceki sahibi poleni hiç değiştirmemiş(zor yerde diye heralde) fakat hava filtresi yeniydi. Ben de hava tabancasiyla mevcut tozu temizleyip geri yerine taktım.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Cogu kimsenin Polen filtresine alerjileri var. Ya hic degismiyorlar yada yerine krapon kagidindan bozma biseyler tikiyorlar 😁 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...