İçeriğe Yönlendir

Astra J ve K Bakım Hakkında

Bülent Tarakçı

Recommended Posts

Bülent Tarakçı

Bu iki serinin otomatik ve manuel versiyonlarının ağır bakımları kaç km de yapılıyor? Yetkili ve özel servis ağır bakım maliyetleri ne kadar tutar?

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

J kasayı servis GM yağ kullanarak 15 bin km de yapıyor. En son 450 ye Bosch yağ, hava ve polen filtresi, buji ile Mobil 4.5 litre yağ dahil dışarda malettiğim bakım serviste yan sanayi filtre kullanılarak 590, GM filtre kullanarak 890 lira olarak fiyat almıştım buji hariç.

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

15 binde ağır bakım mı yapılıyor?

Ağır bakım= Triger, kayışlar, filtreler, devir daim vs. diye biliyorum. Yanlış mıyım?

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
2 saat önce, Bülent Tarakçı yazdı:

Ağır bakım= Triger, kayışlar, filtreler, devir daim vs. diye biliyorum. Yanlış mıyım?

Opel i bilemiyorum ama ford şirket araçlarını yetkili servis genelde 90 veya 120 binde ağır bakıma sokuyor. Her 30 veya 45 binde fren balatalarını değiştirdiler. Opel de aynıdır diye düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
Erkam Elma

Aralık ayında astra j dizel ot aracımı ilk bakıma soktum 800 tl ödemiştim

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
On 03.05.2019 at 21:13, Bülent Tarakçı yazdı:

Eksik okumuşum pardon :D

Valla bu soruya bende cevap arıyorum çünkü sıfır aldığım araç 4.5 yılda 70 bin km olduk. Ağır bakım için Ağustos ayında yetkili servisten 1800 lira fiyat aldım yanlış hatırlamıyorsam.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Bir saat önce, Metin Akbal yazdı:

Eksik okumuşum pardon :D

Valla bu soruya bende cevap arıyorum çünkü sıfır aldığım araç 4.5 yılda 70 bin km olduk. Ağır bakım için Ağustos ayında yetkili servisten 1800 lira fiyat aldım yanlış hatırlamıyorsam.

Aracın kullanım kılavuzu duruyorsa orada parça değişim periyodları da yazıyordur. Focusta  yazıyordu.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Aracın kullanım kılavuzu duruyorsa orada parça değişim periyodları da yazıyordur. Focusta  yazıyordu.
Ara tara bulamadim valla. PDF de var elimde ustelik ona da baktim.
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Ford araçlarında ağır bakım motor tipine ve yılına göre değişiyor. Aynı 1,6 tdci motor bulunan Focus için 90K km veya 8 yılda triger, devridaim değişimi yapılan ağır bakım  önerilirken Mondeo için 130K km veya 10 yıl da değişim istiyor. İşin ilginç yanı aynı motor bulunan C5 için 15 yıl veya 180k km triger değişimi yapılıyor. Ortada bir tutarsızlık var ama bilemiyorum. Günahı mebalı onların boynuna.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

https://www.opel.com.tr/opel-sahipleri/servis-teklifleri/servis-kampanyasi-4.html

3 yaş ve üzeri Opel’inize Profesyonel Bakım sadece 499 TL!

Böyle bir kampanya varmış.

Aşağıdaki linkte opel meriva nın servis manuali var. Herhande Astra ile aynıdır.

https://www.manualslib.com/manual/504807/Opel-Meriva.html?page=205

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Bizde firmalar biraz aceleci mi davranıyor? Sanki km leri de süreleri de Avrupa ya göre biraz geri çekmişler gibi. C-Max ın 90 bin bakımı Avrupa da 120 bin de yapılıyordu diye aklımda kalmış. 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
39 dakika önce, Bülent Tarakçı yazdı:

Bizde firmalar biraz aceleci mi davranıyor? Sanki km leri de süreleri de Avrupa ya göre biraz geri çekmişler gibi. C-Max ın 90 bin bakımı Avrupa da 120 bin de yapılıyordu diye aklımda kalmış.  

39 dakika önce, Bülent Tarakçı yazdı:

Bence bunun sebebi, havamızın daha tozlu, mevsimlerimizin zor ve yol şartlarımızın Avrupa"ya göre daha kötü olmasından kaynaklanıyor.

Mesela Octavia yı teslim aldığım zaman yol bilgisayarında servis zamanı 30bin km sonra hatırlatma yapacak şekilde ayarlanmıştı. Servise sordum, 15binde geleceksiniz demişti.

Ancak bence günümüzde motor yağı teknolojisi bu kadar gelişmişken, yaş değiştirme periyodu daha uzun olmalı.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
İbrahim Akasoy

Astra J Dizel 136 hp araçlarda 75000 bakımında neler yapılıyor. yağ ve filtre standart sanırım, ekstra birşey var mı? veya neye baktırmalıyız. 

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Bülent Tarakçı
(düzenlendi)

2017 model Elite 70 binde dizel otomatik Astra J almak üzereyim. Astra alırken araca has nelere dikkat edeyim? Örneğin zincirli olduğu için ses yapabilir deniliyor. Bakım periyodları nedir? Scenicte, 80 binde ağır bakım denilen, servisin 2500 TL istediği triger vs kayışlarının da değiştiği bakım vardı. Bu araçta ağır bakım km si nedir?

tarihinde Bülent Tarakçı tarafından düzenlendi
"J" yazmayı unutmuşum :)
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Zincir ses yapana kadar değişmez diye biliyorum. Masrafı ne tutar onu bilmiyorum. 70 binde kolay kolay ses yapmaz 125 binde değişim yapanı da var 150 binde hala sorunsuz olanı da.

Araca has birşey yok özellikle şuraya bak diyebileceğim. Bunlarda en sık görülen DPF uyarısı verir aracı sürmeye devam edin der. 1.6 136 hp mi 😍 Muadillerinden 1 litre fazla yakar ama yaktığının hakkını verir deli bir motor. Kronik hiçbirşeyini duymadım bu motorun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal yazdı:

Zincir ses yapana kadar değişmez diye biliyorum. Masrafı ne tutar onu bilmiyorum. 70 binde kolay kolay ses yapmaz 125 binde değişim yapanı da var 150 binde hala sorunsuz olanı da.

Araca has birşey yok özellikle şuraya bak diyebileceğim. Bunlarda en sık görülen DPF uyarısı verir aracı sürmeye devam edin der. 1.6 136 hp mi 😍 Muadillerinden 1 litre fazla yakar ama yaktığının hakkını verir deli bir motor. Kronik hiçbirşeyini duymadım bu motorun.

benimkide zincir. misal bir gün ses yaptı nasıl anlicaz ki çok bariz bir farklı ses çıkarıyormu

benm arabayı bırak rolantide yarım saat çalışsın 1 saniye farklı ton gelmiyor hep aynı tarz bir mızıldanma şeklinde çalışyor 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Ali Gök yazdı:

benimkide zincir. misal bir gün ses yaptı nasıl anlicaz ki çok bariz bir farklı ses çıkarıyormu

benm arabayı bırak rolantide yarım saat çalışsın 1 saniye farklı ton gelmiyor hep aynı tarz bir mızıldanma şeklinde çalışyor 

Hiç turbolu aracım olmadı, hiç zincirli aracımda olmadı, hele dizel aracım o hiç olmadı :)

Yorum bağlantısı
Metin Akbal yazdı:

Hiç turbolu aracım olmadı, hiç zincirli aracımda olmadı, hele dizel aracım o hiç olmadı :)

abi özür dilerim bidaha olmaz :D 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Ali Gök yazdı:

Şakırdama her gaza bastığınız anda özellikle rölantiden kalkışlarda ilk devirlerde. Bariz farklı ses çıkarıyor + motor ısınana kadar ses yapmayabilir ısındıktan sonra senfoni orkestrası

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
İbrahim Akasoy

6. Yıl bakımı geldi, 2014 dizel Astra 70.000 km de. Ne bakımları yapılıyor, bilgi verebilecek var mı?

2018 de V kayış değişimi ve Geçen bakımda yakıt filtresi değişimi yapıldı.

Birde kapı ve bagaj açılırken lastikler yapışma yapıyor, araba siyah renk güneşi çok çektiğinden fitiller özelliğini yitirmiş olabilir mi? Değişimden başka çare var mı?

Yorum bağlantısı
İbrahim Akasoy
İbrahim Akasoy yazdı:

6. Yıl bakımı geldi, 2014 dizel Astra 70.000 km de. Ne bakımları yapılıyor, bilgi verebilecek var mı?

2018 de V kayış değişimi ve Geçen bakımda yakıt filtresi değişimi yapıldı.

Birde kapı ve bagaj açılırken lastikler yapışma yapıyor, araba siyah renk güneşi çok çektiğinden fitiller özelliğini yitirmiş olabilir mi? Değişimden başka çare var mı?

Servis; yağ, yağ filtresi, polen ve hava filtresi değişecek standart olarak dedi.

Yakıt filtresi geçen bakımda değiştiyse gerek yok, V kayış 40.000 de bir değişmeli dedi.  

Eklenecek başka bir şey varmıdır?

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
İbrahim Akasoy yazdı:

Servis; yağ, yağ filtresi, polen ve hava filtresi değişecek standart olarak dedi.

Yakıt filtresi geçen bakımda değiştiyse gerek yok, V kayış 40.000 de bir değişmeli dedi.  

Eklenecek başka bir şey varmıdır?

V kayışım 92 bin km dir değişmedi :) 2014 model.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...