İçeriğe Yönlendir

Fiesta IV - Klima Kaç Derece Soğuk Üflemeli?

Onur Okudan

Recommended Posts

Onur Okudan

NnMG2O.jpgAntalyada yasiyorum ve malum arabalarda klima olmazsa olmazlarimizdan bu sehirde 

Sorum su olacak

Suan tam yaz ayi gelmedi tabiki

Fakat klimanin ic hava izgaralarindan ufleme sogukluk derecesi kac derecelerde olmali ki yazin hava sicakligi 40derecelere ciktigi zaman guzel sogutma yapsin ?

Benim fiestam disari sicakligi 27derece falan suanda 7.2 dereceye dusurdu ufleme  soguklugunu 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bu ömemli bir konu ve yetkili servisler bile bilmiyor uygulamıyor. Öncelikle dış hava sıcaklığı ve içerden üflenen sıcaklığın arasındaki farkın havalandırma maksimum ve dış hava açıkken kaç olması gerektiğini sıfır araçlardan bakıp ölçmek gerekir. Belki bumkulüp sayesinde bu veritabanı oluşur. Doğru sayısa ulaşmak için bir modele en az 3-4 ayrı araçtan ölçüm yapmak gerekir.

tabi giriş ve çıkış arası fark burda esastır.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Bu ömemli bir konu ve yetkili servisler bile bilmiyor uygulamıyor. Öncelikle dış hava sıcaklığı ve içerden üflenen sıcaklığın arasındaki farkın havalandırma maksimum ve dış hava açıkken kaç olması gerektiğini sıfır araçlardan bakıp ölçmek gerekir. Belki bumkulüp sayesinde bu veritabanı oluşur. Doğru sayısa ulaşmak için bir modele en az 3-4 ayrı araçtan ölçüm yapmak gerekir.

tabi giriş ve çıkış arası fark burda esastır.

Hocam merak ettiğim bir husus var, izninizle soruyorum;
Manuel klima düşünün, sıcaklık ayarını en soğuğa değil de, hafif ılığa, orta çizgiye yakın yaptık diyelim.
AC butonu açık konumda, klima çalışıyor.
Üflenen hava, karışık hava mı oluyor(yani motor suyundan üflenen sıcak hava ile) yoksa klima yine en soğuğu üfleyip, ara ara kompresörü kapatıp, iç ortamı belli sıcaklıkta koruyor mu? (Bildiğim kadarıyla sensör olmuyor manuel klimalarda)
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Gecen yil aracta klima carpmasi sonucu gunlerce hastaligini yasamis biri olarak benzer konu acmistim. klima acildiginda kesinlikle sadece cama ufler sekilde calistirilmali, sicaklik ayarida orta derecede kullanilmali sonucuna varmistik. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
NnMG2O.jpgAntalyada yasiyorum ve malum arabalarda klima olmazsa olmazlarimizdan bu sehirde 
Sorum su olacak
Suan tam yaz ayi gelmedi tabiki
Fakat klimanin ic hava izgaralarindan ufleme sogukluk derecesi kac derecelerde olmali ki yazin hava sicakligi 40derecelere ciktigi zaman guzel sogutma yapsin ?
Benim fiestam disari sicakligi 27derece falan suanda 7.2 dereceye dusurdu ufleme  soguklugunu 

Klima gazını doldurttuğumda 7 derece civarı üfleme yapmıştı geçen yaz, hava 30 derece vardı.
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
6 dakika önce, Celal Aydın yazdı:

Hocam merak ettiğim bir husus var, izninizle soruyorum;
Manuel klima düşünün, sıcaklık ayarını en soğuğa değil de, hafif ılığa, orta çizgiye yakın yaptık diyelim.
AC butonu açık konumda, klima çalışıyor.
Üflenen hava, karışık hava mı oluyor(yani motor suyundan üflenen sıcak hava ile) yoksa klima yine en soğuğu üfleyip, ara ara kompresörü kapatıp, iç ortamı belli sıcaklıkta koruyor mu? (Bildiğim kadarıyla sensör olmuyor manuel klimalarda)

Olmuyor.. sıcak su ile takviye yapıyor.. ısı ayarı sadece muslığa bağlı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Sıcak ve soğuk hava miksleniyor o şekilde. 

Çok yaşa King.
Dijital klimalarda işin içine sensör girince durum farklıdır diye düşünüyorum.

Olmuyor.. sıcak su ile takviye yapıyor.. ısı ayarı sadece muslığa bağlı.

Şimdi oldu. Teşekkür ederim saygıdeğer hocam.
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Dijital olanlar ısı ayarını elle yaptığımız yeri servo motorla yapıyor gibi düşün 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Okudan
2 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

Termometre cok hos duruyor.

Sadece nem ve sicaklik ozelligi mi var?

Evet sadece sicaklik ve nem olcer Aliexpresten 8.98tl ye aldim ama 2.5 ayda geldi :) 

aracin icine hava akisinin surekli oldugu vir konuma arkasina cift tarafli bant koyarak sabitlemyi dusunuyorum

Yorum bağlantısı
Onur Okudan
2 saat önce, Celal Aydın yazdı:

Klima gazını doldurttuğumda 7 derece civarı üfleme yapmıştı geçen yaz, hava 30 derece vardı.

Sanirim yeterli olacaktir bu sogutma degerleri tabiki gorecegiz haziranda Antalya inanilmaz Sicak ve Nemli oluyor :) gaz olcumu yaptiricam yinede isimiz garanti olsun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşku Mert

bende geçen sene ölçmüştüm. 9 derece çıktı. aracim 1996 model

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
3 saat önce, Onur Okudan yazdı:

Evet sadece sicaklik ve nem olcer Aliexpresten 8.98tl ye aldim ama 2.5 ayda geldi :) 

Link verir misiniz?

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Bu araç soğutmaz, sat sen bunu...

Hatta ben alayım bari.

Şaka bir yana,benim fiestada 1.kademede  7 derece ölçmüştüm ve  Antep in sıcağında  güneş altında kalmış  lacivert fiestayi bile sogutabilecek   kadar güzel fiestanin kliması.

Kademe  arttikca minimum değer artıp  daha düşük  soğuk verir ama.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Bugün ölçüm yaptım. 2007 fiesta van.

Güneşte beklemiş araç iç ısısı, + 48.7 °C

Klima açılıp 2-3 km gidildikten sonra iç sıcaklık, ( araba içi güneşte ) + 20.5 °C araba içi gölgede + 16.7 °C

Üfleme kanalı önü, üfleme sıcaklığı, + 10.5 °C

Üfleme kanalı içi, üfleme sıcaklığı, - 1.5 °C

Haziran 2013'de bunları yazmışım, resim de yüklemişim ama silinmişler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Fiesta V kasaların soğutması çok iyi değil.
Biraz zaman istiyor, ardından buz gibi ediyor.
Tabi gölgede geçerli bu durum. Güneşin altında ön taraf pek buz gibi olmuyor.
Özellikle arka kısım iyi soğuyor bu araçlarda.
Adana sıcakları sağolsun, arabanın da yapabileceği pek bişey yok [emoji1]

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
On 06.05.2019 at 01:56, Celal Aydın yazdı:

Fiesta V kasaların soğutması çok iyi değil.
Biraz zaman istiyor, ardından buz gibi ediyor.
Tabi gölgede geçerli bu durum. Güneşin altında ön taraf pek buz gibi olmuyor.
Özellikle arka kısım iyi soğuyor bu araçlarda.
Adana sıcakları sağolsun, arabanın da yapabileceği pek bişey yok emoji1.png

Cam filmi yok mu? 

Ben Antalya'da çöl sıcakları varken gezmiştim, çok güzeldi :D 

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Otomatik klima olmazsa olmazim. Dereceyi 20-21 olarak ayarlayinca kendi kendisine hava akisini azaltip cogaltiyor. Hava sicakligini ayarliyor. Hava kanallarini yine duruma gore ayarliyor. Gerektiginde devreden cikiyor. Buyuk konfor sagliyor. Carpma yapmiyor. 

Manuel klima icin deneme yanilma yapmak gerek. Nerede ne sekilde mudahale edilecegini ogrenmek gerek.

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Cam filmi yok mu? 
Ben Antalya'da çöl sıcakları varken gezmiştim, çok güzeldi [emoji3] 

2 numara cam filmi var.
Ön cam filmi yok.
Arkada oturanlar donduk diyor,
Ben önde yanıyorum [emoji1]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Eski model araçlarda 3-7 derece normal. Yeni araçların bir çoğu 7 derece civarında üflüyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...