İçeriğe Yönlendir

Polo 1.4 Benzin Bakım Periyodu

Enes Talha Tüfekçi

Recommended Posts

Enes Talha Tüfekçi

Merhabalar,

1.4 benzinli Polo için bakım aralığı(yağ,su, polon-hava filtreleri) VW'in servis dokümanında 15 bin kmde birdir deniyor. Ben 10 binde bir yaptırdım hep. 15 binde bir bakım aralığı sağlıklı mıdır sizce?

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

10 bin daha iyi bence sağlıklı olur 5 ay sonra 5 ay önce hiç farketmez  aylık 1000 km yaptığını farzederek belirtiyorum . hatta okadar km yapmayanlar bile senelik değşmesi faydasına :)

ne kadar iyi bakarsan o kadar sağlıklı olur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Bir yıl ya da 15.000 km, hangisi önce gelirse.

1.4 atmosferik motorda erken değiştirmeye gerek yok diye düşünüyorum. Zararı olmaz tabi ki, içiniz rahat edecekse değiştirmeye devam edin, yeter ki kaliteli yağ-filtre kullanılsın. :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Enes Talha Tüfekçi
10 dakika önce, Selim Bilgin yazdı:

Bir yıl ya da 15.000 km, hangisi önce gelirse.

1.4 atmosferik motorda erken değiştirmeye gerek yok diye düşünüyorum. Zararı olmaz tabi ki, içiniz rahat edecekse değiştirmeye devam edin, yeter ki kaliteli yağ-filtre kullanılsın. :) 

Yağ ve su seviyesi iyi görünüyor. O sebple 15 binde değiştireyim diyorum.

Araç 90 bin oldu. Sizce triger kayışı değişimi zamanı geldi mi? 1.4 benzinli 2007 model bir araç. Servis aralığı 90 bin diyor aşağıda:

https://uzay.vw.com.tr/pdf/bakim_araliklari.pdf

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Şimdi, Enes Talha Tüfekçi yazdı:

Yağ ve su seviyesi iyi görünüyor. O sebple 15 binde değiştireyim diyorum.

Yağ eksiltecek bir motor değil motorunuz, sağlıklıysa bir yıl dolmadıysa bekleyebilirsiniz bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Enes Talha Tüfekçi
4 dakika önce, Selim Bilgin yazdı:

Yağ eksiltecek bir motor değil motorunuz, sağlıklıysa bir yıl dolmadıysa bekleyebilirsiniz bence.

Gidince tekrardan yağ seviyesine bakayım :)  Ben yine de 15 bin dolunca gideyim. Ne olur ne olmaz :) 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
12 dakika önce, Enes Talha Tüfekçi yazdı:

Servis aralığı 90 bin diyor aşağıda:

Tabi, değiştirin.

Hatta yaşı geçtiyse geç bile kalmış olabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
5 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Hatta yaşı geçtiyse geç bile kalmış olabilirsiniz.

+1

11 yıl çok uzun bir süre kayış için.

Yorum bağlantısı
Enes Talha Tüfekçi
6 dakika önce, Selim Bilgin yazdı:

+1

11 yıl çok uzun bir süre kayış için.

Benden önce değiştirilmiştir herhalde yaşı gereği :) usta bakınca anlar herhalde. Kayışa da baktırayım.

Yorum bağlantısı
Enes Talha Tüfekçi

Peki bir şey daha sorayım:

Şanzıman yağı ile vites kutusu yağı aynı şeyler mi? Duyduğum kadarıyla aynı. 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
33 dakika önce, Enes Talha Tüfekçi yazdı:

Benden önce değiştirilmiştir herhalde yaşı gereği :) usta bakınca anlar herhalde. Kayışa da baktırayım.

Bence emin değilseniz ve uzun süre binmeyi düşünüyorsanız kesin değiştirin.

9 dakika önce, Enes Talha Tüfekçi yazdı:

Peki bir şey daha sorayım:

Şanzıman yağı ile vites kutusu yağı aynı şeyler mi? Duyduğum kadarıyla aynı. 

Evet aynıdır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Enes Talha Tüfekçi
13 dakika önce, Selim Bilgin yazdı:

Bence emin değilseniz ve uzun süre binmeyi düşünüyorsanız kesin değiştirin.

13 dakika önce, Selim Bilgin yazdı:

Evet aynıdır.

Evet kullanacak gibiyim.Değiştirmek farz oldu artık. Sağolun bilgilendirme için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan

11 yaşında bir araç km'ye bakılmaksızın eğer ki triger geçmişi bilinmiyorsa bir an önce değiştirin. Ayrıca aracın yağ bakımının geldiğini yağ eksiltmesinden anlayamazsınız. Yağ eksilmemişse devam sorun yok diye düşünmeyin. Servis periyodları genelde 15.000'de birdir. Bazı marka ve modellerde 20.000 oluyor(Renault mesela). Forumdaki genel kanı bütçenizi çok zorlamayacaksa 10.000'de bir değişmesidir. Fakat her ihitmalde 10.000 bile dolmasa 1 yıl olmuşsa değiştirmek gerekir ki servis periyodu da bunu söyler.

Eğer aracınızda LPG varsa onun bakımlarını da aksatmayın. Çok hakim değilim ama en başta 10.000'de bir filtre değişmesi gerektiğini biliyorum.

Yorum bağlantısı
Enes Talha Tüfekçi
1 dakika önce, Eray Çalışkan yazdı:

11 yaşında bir araç km'ye bakılmaksızın eğer ki triger geçmişi bilinmiyorsa bir an önce değiştirin. Ayrıca aracın yağ bakımının geldiğini yağ eksiltmesinden anlayamazsınız. Yağ eksilmemişse devam sorun yok diye düşünmeyin. Servis periyodları genelde 15.000'de birdir. Bazı marka ve modellerde 20.000 oluyor(Renault mesela). Forumdaki genel kanı bütçenizi çok zorlamayacaksa 10.000'de bir değişmesidir. Fakat her ihitmalde 10.000 bile dolmasa 1 yıl olmuşsa değiştirmek gerekir ki servis periyodu da bunu söyler.

Çok sağolun. dediğiniz gibi geçmişi bilinmiyor.

Peki bilginiz varsa bir şey daha sorayım:

-Her 30 binde bir yakıt filtresi değişimi gerekli diyor yukarıdaki doküman. O zaman yakıt filtresini değiştirmek de gerekir. değil mi?

-90 binde bir direksiyon yağı diyor. o da şart oldu o zaman.

Baya masraf çıkacak o yüzden soruyorum :) kusura bakmayın.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Benzinli aracın yakıt filtresi her bakımda değişir. Dizeller 2 bakımda 1 denilir.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
10 dakika önce, Enes Talha Tüfekçi yazdı:

Çok sağolun. dediğiniz gibi geçmişi bilinmiyor.

Peki bilginiz varsa bir şey daha sorayım:

-Her 30 binde bir yakıt filtresi değişimi gerekli diyor yukarıdaki doküman. O zaman yakıt filtresini değiştirmek de gerekir. değil mi?

-90 binde bir direksiyon yağı diyor. o da şart oldu o zaman.

Baya masraf çıkacak o yüzden soruyorum :) kusura bakmayın.

Araba ne kadar zamandır sizde?

Yorum bağlantısı
Enes Talha Tüfekçi
34 dakika önce, Selim Bilgin yazdı:

Araba ne kadar zamandır sizde?

tam 1 senedir.

73 bin kmde aldım araç şu an 89 binde.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Enes Talha Tüfekçi

Herkese merhabalar,

Tekrardan rahatsız ediyorum. Araçta yapılan değişiklikleri ve total masrafı yazarak Polo sahiplerine yol göstermesini istiyorum. 

90 bin bakımını ve diğer şeyleri Ankara'da bir özel serviste yaptırdım. Totalde 2.150 TL (işçilik dahil) tuttu. Sizce fazla mı?Yapılan şeyleri sıralıyorum. Sizlerin öneri-uyarılarını dikkate aldım:

-Triger(eksantrik rulman kiti) seti komple

-V kayışı

-Şanzıman alt kulağı

-Fren pedal müşürü

-Motor yağı, yağ-hava-polen filtresi, antifriz su

-Fren-direksiyon hidroliği

Maalesef  aracımın önceki kullanıcıları araca gerekli özeni göstermemişler. Bakımsız arabanın neler yapabileceğini yaşıyorum sürekli olarak. Bir de aracın yaşı 12 oldu. KMsi düşük olsa da araç artık yaşlanmış. Bundan sonraki aracımı inşallah genç ve bakımlı bir araçtan seçeceğim. Çünkü bu araca şu ana kadar bir yılda 5 bin tl ye yakın mekanik masraf yaptım :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)

parça rakamlarını bilmem degenel kanaat olarak bu listeye o rakam çok? debriyaj falan değişmedi ise.

4 dakika önce, Enes Talha Tüfekçi yazdı:

Bundan sonraki aracımı inşallah genç ve bakımlı bir araçtan seçeceğim

o zor, bakıma bakana ben rastlamadım, umarım sonraki sizi üzmez

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Enes Talha Tüfekçi
Şimdi, Çağlar Bayur yazdı:

parça rakamlarını bilmem de bu listeye o rakam çok? debriyaj falan değişmedi ise.

500 tl işçilik, 850 tl triger, 260 tl şanzıman kulağı. tabi parçaların hepsi orjinal.

1 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

parça rakamlarını bilmem de bu listeye o rakam çok? debriyaj falan değişmedi ise.

araç otomatik Çağlar Bey.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
2 dakika önce, Enes Talha Tüfekçi yazdı:

850 tl triger,

devirdaim , kasnak vb. de mi değişti

Yorum bağlantısı
Enes Talha Tüfekçi
4 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

parça rakamlarını bilmem degenel kanaat olarak bu listeye o rakam çok? debriyaj falan değişmedi ise.

o zor, bakıma bakana ben rastlamadım, umarım sonraki sizi üzmez

inşallah :) olabildiğince benim gibi aracını bilen, hassas birilerinden bulabilirsem inşallah.

2 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

devirdaim , kasnak vb. de mi değişti

evet değişti.

Yorum bağlantısı
Enes Talha Tüfekçi
Şimdi, Çağlar Bayur yazdı:

evet parça rakamları bunlar mış, ucuz değil ama normal gözüküyor.

ucuz değil evet farkındayım ama bir yer buldum. devam ediyorum artık. usta usta dolaşmaktan yoruldum maalesef.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...