İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Pasif Dpf Ne Sıklıkta Yapar?

İbrahim Altaş

Recommended Posts

İbrahim Altaş

2017 ford fiesta 1.5 dizel aracım 2 gündür aracı stop ettikten sonra motor çalışmaya devam ediyor . Sebebi nedir acaba? 60.000 bakımını yaptırdım . Araca kitapçıkta yazdığı gibi 0-30 yağ koymalarını söylememe rağmen servisten aldığım faturada 5-30 yazdığını gördüm acaba zararı olur mu?

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
Bir saat önce, İbrahim Altaş yazdı:

2017 ford fiesta 1.5 dizel aracım 2 gündür aracı stop ettikten sonra motor çalışmaya devam ediyor . Sebebi nedir acaba? 60.000 bakımını yaptırdım . Araca kitapçıkta yazdığı gibi 0-30 yağ koymalarını söylememe rağmen servisten aldığım faturada 5-30 yazdığını gördüm acaba zararı olur mu?

Spece uygun yağ konulmalı. Soğuk iken 5W-30, 0W-30'a nazaran daha viskoz bir sıvı olacaktır. Servislerin çoğu spece bakmıyor yağ konusunda.

Fan çalışıyorsa ve rölanti biraz yüksekse stop etmeden bekleyin. Ford'ların DPF'si farklıydı benim bildiğim ama yenileri bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
İbrahim Altaş

Benim anlamakta güçlük çektiğim konu servise defalarca kez kitapçıkta 0-30 yazıyor diye söyledim ve evet sizinli 0-30 demelerine rağmen hatta servis işi bittikten sonra 0-30 mu koydunuz dediğimde evet demelerine rağmen sonra bir baktım faturada 5-30 yazmışlar . Bu performansı nasıl etkiler onu merak ediyorum.

Yorum bağlantısı
Cengiz Koşak

DPF Dolulugundan dolayi basınc müşürleri dolu gördüğünde sürekli 2-3 güne 1 jenerasyon moduna alıyor kendini aracınızı cihazla jenerasyon başlattırıp duraksız bir yolda güzel bir temizlik yaptırmanız yada daha fazla ugrasmamak manasında iptaline yönelmeniz gerekiyor. yağın bu konuda cok fazla bi etkisi olacagını düşünmüyorum cünkü ana madde partikül birleşenli yağ kullanıyor servisler artık. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

dpf sıklığı rutin periyotta olmaz, kullanıma trafik şartlrına göre 20 km de bir de başlayabilir 300 km de bir de , aynı araba aynı motor...park ettiğinizde fan hala çalışıyorsa kurumu yakamadan yolun sonusna gelmiş demeksiniz, zuun yolda tempolu sürüş yapmalı devamlı gittiğiniz vitesin bir düşük vitesinde, genelde 30-45 dak gibi bir kullanım gerekiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
(düzenlendi)

3500 devirde 3.viteste 45 dakika kullanın isterseniz. Rejenerasyonu kolaylaştırır.

tarihinde Yusuf Berke tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Abi nedir bu yeni nesil dizeller yahu [emoji1]
DSG şanzıman gibi
Yok şunu yap, yok şunu yapma
Gözünü seveyim Euro 3 Dizellerin.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Seat leon sordum haftasonu, dizelle benzinli hemen hemen aynı para, dizellere talep azalınca makas daralmış epey. 

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Seat leon sordum haftasonu, dizelle benzinli hemen hemen aynı para, dizellere talep azalınca makas daralmış epey. 

Sıfır araç alacak olsam, dizele yanaşmam. Çok naifleşmiş dizeller.
Yorum bağlantısı
İbrahim Altaş

zGvE2D.png       

Şimdi, İbrahim Altaş yazdı:

zGvE2D.png       

Aracın kitapçığında açıka 1.5 dizele 0-30 yağ konulması yazdığı halde servis 5-30 'da ısrar ediyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

5W30 yağ nispeten daha ucuz olmalı ki, servis 0W30’u pek kale almıyor.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
(düzenlendi)

Benim anladığım, servisler 2,3 çeşit yağ verebiliyor çünkü varilden çekiyorlar. 1.5 tdci e ayrı 1.6 tdci , 1.25e ayrı, ecooosta ayrı, ticariye ayrı yağ koyacak  sistem yok. Bu yüzden ortak yağ koyuyorlar. 

tarihinde Evren Erakçora tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Altaş

0-30 servise 70TL artı KDV , 5-30 50 TL KDV.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
İbrahim Altaş

Otosan kıvırmaya başladı . 5-30 kullanıldığını söyleyen temsilciye kitapçıkta 0-30 yazıyor siz neye göre 5-30 yağ koyuyorsunuz dediğimde size dönüş yapacağız dediler. Hala dönül yapan yok 2 hafta oldu . Bu işin peşini bırakmak gerekirse mahkemeye kadar gider.

Yorum bağlantısı
İbrahim Altaş

Evet az önce arandım ve verilen cevapta kitapçığın hatalı basıldığını ve aracım için 5-30 yağ kullanıldığı söyledi . Kitapçık nasıl hatalı basılır :) 2016-2017 ford  fiesta kitapçıklarının her ikisinde de 0-30 yazıyor. Böyle bir konuda nasıl basım hatası olur? Yahu resmen önümüzdeki beyaz renge kara diyorlar ve ikna etmeye çalışıyorlar. İngilizce öğretmeniyim Ford Usa Europa her yere şikayet eder üstüne dava da açarım. 

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
3 saat önce, İbrahim Altaş yazdı:

Evet az önce arandım ve verilen cevapta kitapçığın hatalı basıldığını ve aracım için 5-30 yağ kullanıldığı söyledi . Kitapçık nasıl hatalı basılır :) 2016-2017 ford  fiesta kitapçıklarının her ikisinde de 0-30 yazıyor. Böyle bir konuda nasıl basım hatası olur? Yahu resmen önümüzdeki beyaz renge kara diyorlar ve ikna etmeye çalışıyorlar. İngilizce öğretmeniyim Ford Usa Europa her yere şikayet eder üstüne dava da açarım. 

yuh denebilir

Yorum bağlantısı
İbrahim Altaş

7B2PLN.jpg      Ford'un kitapçığında belirtilen bilgiler yanlış basılmış doğru olan bana attıkları bu emailmiş. 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Arac hala stop sonrasi calisiyormu yoksa duzeldimi sorun? Bu arada Yagin eksik yada fazlaligina baktiniz mi? 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

X viskozite bulunumaz ise 5/30 da uygundur demek başka, olması gereken viskozite başka, ikna olmadım bununla

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Yabancı Castrol sitesine girdim euro5 tdci 1.5 seçtim, 5w30 tavsiye etti.

Euro6 0w30 diyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Bu araç euro5 mi 6 mı ? Benim anladığım buna göre tavsiyede bulunuyor

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...