İçeriğe Yönlendir

Yeni Görev Yerim Avrupa. Tercihler İçin Yardım Lütfen

Ahmet Gül

Recommended Posts

Ahmet Gül

Bu sene başında yurtdışı öğretmenlik için başvurmuştum. Sınav, mülakat derken kazanmışız. Şimdi tercih süreci başladı. Pazartesi’ye kadar tercihlerimi yapıp MEB’e iletmem lazım. Tercih listesi aşağıda, sınava İngilizce’den girdiğim için İngilizce konuşulan ülkeler başlığındaki ülke ve şehirlerden üçünü tercih edebiliyorum.

1f019489b96c63c64aa58cd49e3d6035.jpg

Arkadaşlar, ailemle beraber gideceğim. Görev süresi 5 yıl ve maaş 1925 euro. Çok miktar gibi gelse de Avrupa’da asgari ücretin biraz hallicesi. Onun için Bern ve Londra’da bu parayla yaşayabilmemiz mümkün değil. Fransa ile de diplomatik bir sorun mevcut, geçen sene kazananlar hala gidemediler, Fransa vize vermiyor. O yüzden en mantıklı tercih Almanya. Bilen, gören, tanıdığı olan arkadaşlar varsa bu tercih sürecinde yardımcı olurlarsa sevinirim.

Not: Verilen şehirler eğitim ateşeliklerinin bölgesi. Örneğin Münih yazdım diye Münih şehrine vermiyorlar, ikinci bir bölgesel dağıtım oluyor. Münih şehri ve çevresindeki tüm okullara görevlendirme yapılabiliyor.

Allah hayırlısını versin. Hepinize iyi akşamlar dilerim.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

İmkan varsa Bern veya Brüksel.

Brüksel'e tatile gitmiştim. Türkler de var orada. Bakkala girip bakkal amcayla 2dk karşılıklı bakışmamız sonrası içimden geldiğince "abi merhaba" dedim. Cevap gelmeyeceğini beklerken "hoşgeldiniz, buyrun" demişti :)

Brükselde hayat gayet güzel. İspanyollar gibi öğle molaları falan da var. İnsana değer veriliyor. Avrupa'nın ortasında, 2 saatte Hollanda ve Fransa'ya gidebiliyorsunuz trenle.

Brüksel'in tek kötü yanı, akşam 6'da dükkanlar kapatıyor. 8 oldu mu, sokaklarda in cin top oynuyor.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Hocam hayırlı olsun. ben de çok başvurmayı düşünüyorum ama dilim çok yetersiz. karı-koca öğretmeniz birimiz kazanırsak diğeri ne yapar? ne bileyim cesaret edemedim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
9 dakika önce, Tayfun Aydın yazdı:

Hocam hayırlı olsun. ben de çok başvurmayı düşünüyorum ama dilim çok yetersiz. karı-koca öğretmeniz birimiz kazanırsak diğeri ne yapar? ne bileyim cesaret edemedim

Benim eşim de öğretmen ücretsiz izine çıkacak. Dil istemeyen ülkeler de var hocam Türki cumhuriyetler falan. Bir maceraya atıldık, bakalım ne olacak. Maddi olarak beklentim yok zira Türkiye’de kazandığımız çok daha fazla. Memleket görelim, dil öğrenelim, çocuk kendini geliştirsin diye girdik bu işe. Bazı tereddütlerimiz yok değil ama yapmayıpta pişman olmaktansa yapıp pişman olmak iyidir diye düşündük. Gerisi nasip. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
34 dakika önce, Sefa Çelik yazdı:

Hayırlı olsun hocam. Almanya'da staj yapıp Londra'da yaşamış, diğer ülkeleri de gezmiş birisi olarak, 

Maaşınız Londra'da anca kiraya yeter. Elemeniz iyi olmuş. Fransa da çok garip bir ülke, paris istanbul gibi, güzel yeri de var pis yeri de. Standart düzenli avrupa şehirlerinin bir tık düzensizi. 

Almanya rahattır yalnız şaşıracaksınız, Türkler malesef 76 da nasıl gitmişse öyle kalmışlar. Aynı zihin, aynı elbiseler. Kadınlar basma, pazen, 40 sene önce köyden gittikleri elbiseleri hala giyiyorlar, gördükleri en alakasız yeşillikte mangal yakabiliyorlar. 

Brükseli sadece gördüm, yorum yapamıyorum. 

Tercihim İsviçre olurdu. En düzenli orası. Yalnız, Londra gibi pahalı olabilir. Çünkü alışveriş için Almanya'ya geçip geri geliyorlardı. 

Sefa Bey Almanya’daki bu şehirlerden tavsiye edebileceğiniz var mı? Biraz da bana kitaplarda yazmayan bilgiler lazım. Söylediğiniz zihniyet durumunu bir kaç kişi daha belirtti. Hani biraz daha yoğun olan bölgeler varsa oralardan kaçalım, daha modernleşmiş olanlara yanaşalım 😀 Varsa bilginiz tabi. 

Bu arada İsviçre’de maaş 3600 fr. Yaklaşık 3200 euro ediyor. İngiltere maaşı da 1690 pound. Londra’nın banliyölerinde falan bile yetmiyor bu paralar araştırdığım kadarıyla, yalnız İsviçre için bir fikir edinemedim 3600 fr ile nasıl bir hayat yaşanır ki oralarda?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Buradaki maaşınız ödenmiyor öyle mi?Önceden ödeniyordu diye biliyorum. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Almanya özelinde, ailenizle gittiğiniz için 1925 Euro sizi zorlayabilir diye düşünüyorum.

Aşağıdaki site Almanya için bir emlak sitesidir. Buradan bölgelere göre kiralara bakabilirsiniz.

https://www.immobilienscout24.de/

Burada "Kaltmiete" ve "Warmmiete" gibi iki tanım görürsünüz. Birincisi ev için verdiğiniz kiradır. İkincisi ise ısınma, su, bina temizliği, çöp vs. hizmetleri eklendikten sonraki kiradır.

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
20 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Buradaki maaşınız ödenmiyor öyle mi?Önceden ödeniyordu diye biliyorum. 

Buradaki maaş ödeniyor yalnız bizim buradaki ödemeleri çıkınca pek bir şey kalmıyor. Hoş kalsa da zaten bizim maaş Avrupa’da çerez parası. 

1 dakika önce, Mustafa Yenigün yazdı:

Almanya özelinde, ailenizle gittiğiniz için 1925 Euro sizi zorlayabilir diye düşünüyorum.

SM-N960F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Buradaki lüks hayatı biraz arayacağız tabi. Türkiye’de oturduğum gibi bir evin Almanya’da kirası 2000 euro. Artık 60 metre kare evde kalıp, daha mütevazı bir hayat yaşamaya çalışacağız. Daha da olmazsa geri dönme hakkımız var, bir sene şansımızı dener kürkçü dükkanına döneriz ne yapalım 😀

Yorum bağlantısı
Mustafa Cerci

fransayi tavsiye etmem paris istanbul gibi bazi semtlerine girmeye korkarsiniz gece dolasmaya gelmez esrar fransa da cok yaygin nerdeyse icmeyen yok o derece iyi semtlerinde kira cok cok yuksek lyon bir nebze iyidir kiralar daha uygundur strasburg a gitmedim ama iyi oldugunu soyluyorlar 

genevreye gittim isvicrenin durumu fransadan cok cok iyi

belcikanin bruges e gitmistim cok turistik kucuk bir sehirdi 

almanya ile ingiltereye gitmedim 

fransizcan varsa isvicre yoksa almanya yada ingiltere iyidir bence

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
1 saat önce, Ahmet Gül yazdı:

Örneğin Münih yazdım diye Münih şehrine vermiyorlar, ikinci bir bölgesel dağıtım oluyor. Münih şehri ve çevresindeki tüm okullara görevlendirme yapılabiliyor.

Frankfurt ve kuzeyinde kalan yerler daha nezih tir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Yaşa Çağlar Abi. Bana böyle bilgiler lazım işte.
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Merak ettim, ssk nız Türkiyede mi yatacak, gittiğiniz ülkede mi? Yani gittiğiniz ülkeden emekli olabiliyorsanız kral. 
Burada hollanda emeklisi hastam var, 2bin küsur euro kadar emekli maaşı alıyor. Bu parayla orada yaşasa geçinemez ama burada çevirince 12-15 bin TL para yapıyor. Mercedese biniyor. 
Yapılacak en doğru iş, yurt dışında emeklilik aylığını kazanıp Türkiyeye yerleşmek olur, olabiliyor ise. 

Ah nerde keşke öyle olsa. Maaş mevcut maaş tl olarak. Aslında Avrupa’da aldığımız para maaş değil, ek ödeme olarak geçiyor. Yani Türkiye’deki maaş artı 1925 euro ek ödeme. Avrupa’da geçerli sağlık sigortamız bile yok. Hastalık halinde tedavi giderlerini Türkiye’ye gönderiliyor, bağlı olduğumuz kurum tedavi masraflarını bize ödüyor.
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

1925 avroya aile ile yaşam buradaki asgari ücretlinin bi tık üstü yaşamı gibi olacak. Personelim 10 aydır Almanyada ve tek yaşıyor. Bir evin çatı katını kiraladı. 2400 avro ile anca 7 ayda aypon alabildi ki gezip tozması yok 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Çok mantıklı bir iş gibi görünmüyor. Hakkınızda hayırlısı olsun. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
21 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

anca 7 ayda aypon alabildi

Türk değil mi personel? Burada asgari ücretli bile 1 ayda alıyor? Ha, ödemesi 24 ay sürüyor, o ayrı.

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin
6 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Canlı olmadan ürün almaz hiç. 

Kimse ona htc 10 hediye etmemiş mi?

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
41 dakika önce, Fatih Keskin yazdı:

Kimse ona htc 10 hediye etmemiş mi?

Kimse bir başkan olamaz 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersev Kaya

Abim de Almanya ya öğretmenlik için gitmişti. Hamburg veya Nümberg olması lazım. Sonra eşini ve çocuğunu götürdü. Geçen sene yenge hanım burada memurluk kazanınca onlar döndü, abim de istifa etti, 26 Haziranda kesin dönüş yapıyor (evlat hasreti diyelim).

Şartları iyi diye biliyorum. İki ayda bir okul 15 gün tatil. Haftada 5 okul geziyor, her gün farklı bir okul.

Oradaki Türkleri sevmiyor kendilerini hiç geliştirmedikleri için. 

Aklıma gelenler bunlar. öğrenmemi istediğiniz bir şey olursa sorar, size aktarırım.

Hayırlı olsun.

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
8 saat önce, Servet Aydın yazdı:

1925 avroya aile ile yaşam buradaki asgari ücretlinin bi tık üstü yaşamı gibi olacak. Personelim 10 aydır Almanyada ve tek yaşıyor. Bir evin çatı katını kiraladı. 2400 avro ile anca 7 ayda aypon alabildi ki gezip tozması yok 

Abi giden arkadaşlarla konuştum ne yapmışlar, iş nasıl, geçim durumu nasıl hepsini anlattılar. Almanya’da hiç sıkıntı çekmedik Türkiye’den daha rahat yaşadık dediler. Bazı maddi çekincelerimi anlattım Karlsruche’de 5 yıl görev yapmış arkadaşıma, dedim arkadaş kümes kirası bile 600 euro sen nasıl geçindin diye. Karlsruche olarak bakma olaya. Beni 100-150 km ötede Waldorf diye bir yere verdiler, kırsalda hayat ucuz bu parayla döke saça geçiniyorsun dedi. Türkiye’den aldığım maaşa da dokunmadım döndüğümde ev aldım dedi. 

Benim derdim pek para değil açıkçası. Namerde muhtaç olmayayım yeter. Zira Türkiye’de daha çok kazanıyoruz. Gezelim görelim, kültürlenelim, tatil yapalım üstüne de 1925 euro alalım felsefesindeyiz 😀 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Onur Doğan
4 dakika önce, Ahmet Gül yazdı:

Abi giden arkadaşlarla konuştum ne yapmışlar, iş nasıl, geçim durumu nasıl hepsini anlattılar. Almanya’da hiç sıkıntı çekmedik Türkiye’den daha rahat yaşadık dediler. Bazı maddi çekincelerimi anlattım Karlsruche’de 5 yıl görev yapmış arkadaşıma, dedim arkadaş kümes kirası bile 600 euro sen nasıl geçindin diye. Karlsruche olarak bakma olaya. Beni 100-150 km ötede Waldorf diye bir yere verdiler, kırsalda hayat ucuz bu parayla döke saça geçiniyorsun dedi. Türkiye’den aldığım maaşa da dokunmadım döndüğümde ev aldım dedi. 

Benim derdim pek para değil açıkçası. Namerde muhtaç olmayayım yeter. Zira Türkiye’de daha çok kazanıyoruz. Gezelim görelim, kültürlenelim, tatil yapalım üstüne de 1925 euro alalım felsefesindeyiz 😀 

Bu düşünceyle giderseniz orada da huzuru yakalayabilirsiniz diye düşünüyorum. Edinilebilecek tecrübe ve kültür bence kazanılan eurodan bi tık daha önemli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
12 dakika önce, Ersev Kaya yazdı:

Abim de Almanya ya öğretmenlik için gitmişti. Hamburg veya Nümberg olması lazım. Sonra eşini ve çocuğunu götürdü. Geçen sene yenge hanım burada memurluk kazanınca onlar döndü, abim de istifa etti, 26 Haziranda kesin dönüş yapıyor (evlat hasreti diyelim).

Şartları iyi diye biliyorum. İki ayda bir okul 15 gün tatil. Haftada 5 okul geziyor, her gün farklı bir okul.

Oradaki Türkleri sevmiyor kendilerini hiç geliştirmedikleri için. 

Aklıma gelenler bunlar. öğrenmemi istediğiniz bir şey olursa sorar, size aktarırım.

Hayırlı olsun.

Ersev Bey eğer zahmet vermezsem abinize yukarıdaki listeyi gönderip bunun içinden üç tercih yapmasını sorabilir misiniz? Maddi imkanlar, şehrin gelişmişliği, iş yükü kıstaslarında en iyi tercih ne olur. Stuttgart’ta görev yapan bir arkadaşla konuştum iş yükü burda çok ağır dedi. Hamburg’da görev yapan arkadaş 2 saat derse giriyorum işim bitiyor dedi. Yapabilirsem yüksek lisans yapmayı düşünüyorum, iş yükü az olması güzel olurdu. Tabi temel kriterim değil. Önemli olan ailem için iyi bir tercih olması. 

Yorum bağlantısı
Ersev Kaya
(düzenlendi)

Ahmet bey, yukarıdaki listeyi derken; sadece Almanca dil belgesine göre olanı mı yoksa ingilizce ve fransızca da dahil mi?

Ben garanti olsun diye üçünü de gönderdim.

Ahmet bey, abimden gelen mesaj şu şekilde:

Görevlendirme olarak gelecekse, hiç gelmesin. Kadrolu olarak gelebiliyorsa gelsin.

İngilizcesi var ama Almancası yoksa  hiç gelmesin.

Numaramı ver, isterse görüşelim demiş.

Dilerseniz verebilirim.

tarihinde Ersev Kaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
12 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Offenbach a gitsin. Tam Türk gettosu :)

Ben Frankfurtu pek sevmiyorum, kozmopolit biryer. ama imkanlar bol tabi. Munich i  beğendim, ancak pahalı.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...