İçeriğe Yönlendir

Ali Express'ten Gelmeyen Kargo

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz
Mustafa YILDIRIM yazdı:

Ürünü teslim aldıktan sonra vergi ödeme işlemi hakkında ki tecrübelerini aktarabilir misin?

Teslimatı yapan dağıtıcıya mı ödenecek yada Ptt merkezine mi vergi ödenmesi yapılacak

Ürün geldi. Bankamatikten para cektim 40 lira nakit ödedim. Kredi kart makinesi yok. Bozuk parasıda yok. Bozuk parayıda çaycıdan temin ettim. 

Kutuyu açıp içine bakılmış. Kabloya zarar verilmemiş. 

M16Elk.png86lgEA.png

Ben bir konuyu merak ediyorum. 

Aliexpresden 4 liralık ürün aldım. Adamlar gümrükde 4 liralık cihaz için 4,5 lira kontrol bedelimi alıcak :(

Sıkıntı var. :( 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Ali Darbaz yazdı:

Ürün geldi. Bankamatikten para cektim 40 lira nakit ödedim. Kredi kart makinesi yok. Bozuk parasıda yok. Bozuk parayıda çaycıdan temin ettim. 

M16Elk.png86lgEA.png

Aliexpresden 4 liralık ürün aldım. Adamlar gümrükde 4 liralık cihaz için 4,5 lira kontrol bedelimi alıcak :(

Sizden satın aldığınız tutar bilgisini istemeden, sistem üzerinden neye göre göre vergi belirlenmiş acaba? Ürünü kaç liraya aldığınızı nereden biliyorlar?

Sıkıntı büyük 🙁 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Mustafa YILDIRIM yazdı:

Sizden satın aldığınız tutar bilgisini istemeden, sistem üzerinden neye göre göre vergi belirlenmiş acaba? Ürünü kaç liraya aldığınızı nereden biliyorlar?

Sıkıntı büyük 🙁 

kutu üzerinde 10 dolar yazıyordu.  Vergi %20 ise neden 26 tl almışlar. Hiç hoş değil. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Ali Darbaz yazdı:

kutu üzerinde 10 dolar yazıyordu. 

Dolar 5,87 diyelim ki 5,9 10 dolar= 59,00 TL

Alınacak vergi %20 (Haberlerde böyle olacağı söyleniyordu)

10 dolar üzerinden hesaplanmış olsa 11,8 TL gibi bir vergi ödemesi çıkması gerekirdi. Ama muhtemelen başka bir tutar referans alınmış. Bu durum biraz kafa ağrıtacak. Her ürün için tek tek ürünün İnternetteki satış fiyatına bakacaklarını sanmıyorum. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mustafa YILDIRIM yazdı:

Dolar 5,87 diyelim ki 5,9 10 dolar= 59,00 TL

Alınacak vergi %20 (Haberlerde böyle olacağı söyleniyordu)

10 dolar üzerinden hesaplanmış olsa 11,8 TL gibi bir vergi ödemesi çıkması gerekirdi. Ama muhtemelen başka bir tutar referans alınmış. Bu durum biraz kafa ağrıtacak. Her ürün için tek tek ürünün İnternetteki satış fiyatına bakacaklarını sanmıyorum. 

Çimere şikayet edeceğim :( 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Kutu üzerinde ne yazdığı önemli değil gümrükte ürüne biçilen değer önemlidir. Değerini tespit edemedikleri durumda size kredi kartı ekstresi, fatura vs. sorarlar. 

Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Ali Darbaz yazdı:

Çimere şikayet edeceğim :( 

85,00 Tl ye aldığını ürün için 17,00 Tl vergi 4,5 gümrük sunma ücreti düz hesap 22 TL gibi EK ücret ödemeniz gerekiyor. 

Şikayetinizi yapın yalnız biraz geç cevap veriyorlar. Ben daha önce farklı bir konu hakkında başvuru yapmıştım 75 günde cevap vermişlerdi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Kutu üzerinde ne yazdığı önemli değil gümrükte ürüne biçilen değer önemlidir. Değerini tespit edemedikleri durumda size kredi kartı ekstresi, fatura vs. sorarlar. 

Ürünün satın alma bedelini sormadan ve belge istemeden vergi belirlemeleri ilginç 🙁

Çünkü ödenen toplam tutarda kargo bedeli ödemesi varsa kargo bedelinden vergi alınmıyordu.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
(düzenlendi)
Mustafa YILDIRIM yazdı:

Ürünün satın alma bedelini sormadan ve belge istemeden vergi belirlemeleri ilginç 🙁

Çünkü ödenen toplam tutarda kargo bedeli ödemesi varsa kargo bedelinden vergi alınmıyordu.

Aynen kargo bedeli vergiye dahil değildir. Ancak satıcı arkadaş kutunun üzerine toptan fiyatı yazdıysa kargo bedelini bilemezler. 

İnsiyatif burada gümrük memurunda. Kutu üzerinde yazan rakam geçerli olsaydı ben dünyayı buraya indirirdim :biggrin: 

Diğer taraftan baktığınızda aslında ürünü satın alma bedelinizi de bilemezler. Neticede resmi bir evrak yollamıyorsunuz. Kredi kartı ekstrende 100 yazan şeyi 10 yapmak çok basit. Ya da ürünü çok indirimli veya bedelsiz aldınız. Bu yine umurlarında olmayabilir. Ürünün bedeli ve ticari mahiyeti önemli, kaça aldığınız değil. 

Amazon vergi hesaplarken, kullandığınız puan, indirim vs. leri vergiden muaf tutuyor. Yani ürün 100$ diyelim, siz kuponla 50 ye alsanız bile vergi 100 üzerinden hesap ediliyor. 

tarihinde Harun Kocaçalışkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hayrettin Gücin

M16Elk.png86lgEA.png

Aliexpresden 4 liralık ürün aldım. Adamlar gümrükde 4 liralık cihaz için 4,5 lira kontrol bedelimi alıcak [emoji20]
Sıkıntı var. [emoji20] 
Aynen öyle
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Doğan Arşiray
Ali Darbaz yazdı:

M16Elk.png86lgEA.png

Evet? 🙂 Baska sorusu olan. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Kargo takip olayında 2 seçenek var. “Zarf” şeklinde gönderilen küçük paketler türkiye içinde takip edilemez. Bunlar imza karşılığı değil, posta kutusuna bırakma şeklinde teslim edilir. Bazen postacının iyi yönüne rastlarsanır sizi arar, bulur. 

Diğeri kargo paketler. Bunlar imzalı teslim edilir. Kargo takibi ptt ile de mümkümdür. Her hareketi görebilirsiniz. 

Bugüne kadar 100’ün üstünde ürün aldım. Hatta nisanda araç içi kamera aldım. Xiaomi mai 70 pro. 300 liralık ürüne bile vergi çıkmamıştı. Ama sanırım artık her şeye çıkarıyorlar. Ülkede olmayan ürünü alabiliriz ama cazibesi biraz kayboldu gibi

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

50 gündür paketlerim gelmiyor. sadece iki paket geldi 5 er lira ödedim.

ne demişler, köprüde çok sıra oluyor bir adam daha koysanız??

Mehmet Göktürk yazdı:

İncelenmiş

incelendiği yerden koptu bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Dün Kör nokta aynalarım 15 günde geldi. Ama diğerlerinden ses yok. 50 gün olan ürün var. 

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Son iki aydır Aliexpressten paketlerim elime geçmiyor. Hepsinin parasını dispute açıp aldım. Ama gelmemesi ilginç, daha önce bu kadar sorun olmamıştı.

Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

Benim de 2 ayı bulacak kargolarım var. Önceden en fazla 3 haftada gelirdi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Cihat Küçükay yazdı:

Son iki aydır Aliexpressten paketlerim elime geçmiyor. Hepsinin parasını dispute açıp aldım. Ama gelmemesi ilginç, daha önce bu kadar sorun olmamıştı.

Vergi sistemi geldikten sonra yoğunluktan dolayı veya başka bir nedenden dolayı geç geliyor artık.
Son 2 aya kadar aldığım ürünlerin %99'u 3. haftanın başıyla sonu arası geliyordu. Şuanda 3 tane ürünüm 5 haftayı doldurdu hala gelmedi ve arkadaşlardada durum aynı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Talat Tekin

1 ayda gelen kargolar 2 ay oldu gelmedi. son zaten zor kalmadıkça almam artık. böyle alışveriş mi olur

• Mutlu 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...