İçeriğe Yönlendir

Blue - Bulunamayan Hata

Uğur Şahinbaş

Recommended Posts

Uğur Şahinbaş
Okay Kaygusuz yazdı:

mapta mafta olmaz diye düşünüyorum acaba aracın yazılımı orjinal mi yazılımda hata olabilir mi

Rakım artinca sıkıntı gitti ama. Iki kere deneme yaptım yayla-sahil. Ikisinde de sahilde tuhaflaşti yaylada rahatladı. Yaylacı bi araba sanırım. 

Yorum bağlantısı
Uğur Şahinbaş

Selamlar. Hava filtresinin oradaki MAF sensörü fişini çektim araba düzeldi gaz kesintisi veya hoplatma olmuyor sadece hafif çekiş düştü yakıt arttı. Sorun mafta mi acaba veya kablolarında? Bugün izopropil alkol alıp mafa sıktım kurutup yerine taktim fisini de taktim duzelmedi fişi çıkarıp bineceğim o zama  da motor ışığı yanıyor. Ne edeli?

Yorum bağlantısı
Uğur Şahinbaş
Mehmet Ozyurek yazdı:

Mehmet abi bugün çıkma ama temiz bir maf sensörü taktık motor düzeldi gaz tepkimesi düzgün fakat motor ışığı yaktı ve 3bin deviri geçmiyor araç. Yan sanayi programla bilgisayardan silemedik arızayı. Hundayi özel serviste sıfır maf sensörü takıldı yine motor ışığı yanıyor bilgisayarda mafta hata veriyor. Kablolara baktiracagiz sanırım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Uğur Şahinbaş yazdı:

Mehmet abi bugün çıkma ama temiz bir maf sensörü taktık motor düzeldi gaz tepkimesi düzgün fakat motor ışığı yaktı ve 3bin deviri geçmiyor araç. Yan sanayi programla bilgisayardan silemedik arızayı. Hundayi özel serviste sıfır maf sensörü takıldı yine motor ışığı yanıyor bilgisayarda mafta hata veriyor. Kablolara baktiracagiz sanırım. 

Hata koduna bakılmalı... 

Hata parçada mı yoksa bağlantılarında mı, belli eder.. 

Hyundai bilemiyorum.. belki de tanıtılması falan gerekebilir. 

Bence yetkili servisten fikir alın.. 

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Uğur Şahinbaş

Selamlar. Egr temizlendi selenoid yenisiyle denendi maf map yenileriyle denendi rejenerasyon yapıldı vestage turbo vs kontrolden geçti. Mesele geçmedi. Yazılıma kaldık sanırım. 

Bir şey farkettim boştayken veya debriyaja basılı tutunca ve gaz verince düzgün gaz yiyor 4 5bin devir yapıyor. Fakaaat durduğu yerde debriyaja basılı halde 1e takınca ve bu şekilde gaz verince aragaz şeklinde 3 5 kes aralarda gaz veriyor. Bunu yola çıkınca da yapıyor ve giderken 1500 2000devirler arasında kesik kesik oluyor tutup bırakıyor aracı. Giderken boşa atınca sabit çalışıyor. Şimdi bu araba durduğu yerde sadece debriyaja basılı 1e atınca ve gaz verince bile saçma bi gaz veriyor. Burada şunu ben anlamadım boşta ve vitesteyken hangi parçalar aktif çalışıyor? Debriyaj ve vitese sokunca aktif olan elemanlarda bi halt var. Servis yoğun olduğu için ertelemiştim o süreçte incelemeye devam ediyorum. Herkese selamlar.

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

tekrar oem mapla mafı geri takın orjinal herzaman iyidir. şayet yekliden aldıysanız durabilir.

bu aracın volant veya krank diye geliyor fikirlerime acılıp tekrar bakılmalı baska ustada.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Uğur Şahinbaş yazdı:

Selamlar. Egr temizlendi selenoid yenisiyle denendi maf map yenileriyle denendi rejenerasyon yapıldı vestage turbo vs kontrolden geçti. Mesele geçmedi. Yazılıma kaldık sanırım. 

Bir şey farkettim boştayken veya debriyaja basılı tutunca ve gaz verince düzgün gaz yiyor 4 5bin devir yapıyor. Fakaaat durduğu yerde debriyaja basılı halde 1e takınca ve bu şekilde gaz verince aragaz şeklinde 3 5 kes aralarda gaz veriyor. Bunu yola çıkınca da yapıyor ve giderken 1500 2000devirler arasında kesik kesik oluyor tutup bırakıyor aracı. Giderken boşa atınca sabit çalışıyor. Şimdi bu araba durduğu yerde sadece debriyaja basılı 1e atınca ve gaz verince bile saçma bi gaz veriyor. Burada şunu ben anlamadım boşta ve vitesteyken hangi parçalar aktif çalışıyor? Debriyaj ve vitese sokunca aktif olan elemanlarda bi halt var. Servis yoğun olduğu için ertelemiştim o süreçte incelemeye devam ediyorum. Herkese selamlar.

Aracınız aslında boştayken de o kesiklikleri yapıyordur ama hissedilmiyordur.. Yüke binince daha çok hissediliyordur. 

Arıza kodlarına bakılmalı.. 

Motorun çalışması için veri aldığı tüm sensörlerin çalışmaları gözlenmeli. 

Ben hala yetkili servis çözümü öneriyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Şahinbaş
Mehmet Ozyurek yazdı:

Aracınız aslında boştayken de o kesiklikleri yapıyordur ama hissedilmiyordur.. Yüke binince daha çok hissediliyordur. 

Arıza kodlarına bakılmalı.. 

Motorun çalışması için veri aldığı tüm sensörlerin çalışmaları gözlenmeli. 

Ben hala yetkili servis çözümü öneriyorum. 

Eyvallah abi oraya gittim aslında bi kere randevu almadım pek bakmadılar ki bilgisayara takmak 350 demişti servissiz halletmeye çalışayım dedim ama gideceğiz yapacak bise yok ☺

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...