İçeriğe Yönlendir

Amortisör Hakkında Her Şey

Koray Demir

Recommended Posts

Ahmet İhsan Akşen
Erdoğan Temur yazdı:

Takılı olanlarda kyb marka.145 binde çöp oldular.

30 binde bir kontrol, 90 binde degidom diyor Monroe gibi üreticiler, 145 normal. Bende 160 binde değiştirdim dördünü, focus 2 için 700 liraya koni turuncu amortisör çok iyi almışım diyorum geçen sene, şimdi fiyatları görünce :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Evet aracıda amortisörleride aldım.

Araç resmen yerdeymiş şimdi yükselmiş.
Sokak kasislerini daha az hissetiylriyor ve sallamıyor.

Amortisörde normalde içindeki demir dışarıda olması gerekmiyor mu?
Benimkiler biri hariç tamamen bitik sanırım. Demiri içine kaçmış:)

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Bagaj amortisörü gibi basınçlı değil ama yinede dışarıda oluyor, içeride dursun diye Demir çubuk takılı gelmişti benim yeni aldıklarım, çıkarınca uzuyor her kaplıyor.

Yükseklik yay ile alakalı, yükselmiş olmaması lazım ama salınım azaldığı için kasislerden daha rahat geçiliyor ben 3.5 cm alçaltmama rağmen sıkıntı yaşamadım.

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Demirleri çektim çıkardım ama lastik üzerinde olan çıkmıyor.

Biri patlak dediği bu sanırım

a75a038b43f0930b3107d922340b5a79.jpg

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
(düzenlendi)
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Yükseklik yay ile alakalı, yükselmiş olmaması lazım

Amortisör üzerinde değilde artık yay üzerinde gidiyor olabilirim :)

Aynı yolu cumartesi günü yine gideceğim aynı hızlarla aynı kasislerden geçeceğim sonucu yazarım :D

tarihinde Erdoğan Temur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Yüklemişken buraya da koyayım, ne kadar konforlu beşik gibi demeyin, yolda giderken videodaki SUV un arka tekerinin zıpladiğı gibi zıpladiğıni gördümde farkettim patlak olduğunu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Hamit inan
Metin Akbal yazdı:

Degisik enteresan. Ben 90 ile 130 lira fiyat aldim demekki yagli ve gazli degisiyor.

Aynı sorun bendede çıktı. 4 amortisörde ölmüş. Üstünde sach var. Yine sach alayım dedim. Yenisinin tanesi onlere 650 arkalara 550 diyorlar. Kaliteli olduğu için tamir ettireyim dedim. Sen nerelerden fiyat aldın? Ne tavsiye edersin? Söktürüp yollayacam olmazsa.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Metin Akbal
Aynı sorun bendede çıktı. 4 amortisörde ölmüş. Üstünde sach var. Yine sach alayım dedim. Yenisinin tanesi onlere 650 arkalara 550 diyorlar. Kaliteli olduğu için tamir ettireyim dedim. Sen nerelerden fiyat aldın? Ne tavsiye edersin? Söktürüp yollayacam olmazsa.
Baskent amortisor ve Nam amortisor. Istanbulda Şakiriştain. Gec cevap icin kusura bakmayin ozel durumlarim vardi.
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Metin Akbal yazdı:
Mehmet Yıldız 1 yazdı:

Baskent amortisor ve Nam amortisor. Istanbulda Şakiriştain. Gec cevap icin kusura bakmayin ozel durumlarim vardi.

Est. Antalyada bir yeri aradım elimde var eskilerini gönder bende sana kargolayayim dedi 4 tane sach 700 tl fiyat verdi. Siz hangi firmayi tavsiye edersiniz firmalari biliyormusunuz

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Est. Antalyada bir yeri aradım elimde var eskilerini gönder bende sana kargolayayim dedi 4 tane sach 700 tl fiyat verdi. Siz hangi firmayi tavsiye edersiniz firmalari biliyormusunuz
Valla bunlarin hepside bilinen firmalar. Forumda Sakiristain e tamir yaptiran arkadaslar mevcut.
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Tansu Kalafatoğlu

Monroe’yu türkiye’ye kim getiriyor, fabrikası Türkiye’de mi? Monreo orijinal nerenin malı, distribütörü var mı gibi sorulara yanıt arıyorum arkadaşlar

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Togay Topcular

merhaba bundan iki ay once vito icin sachs amortisor taktirdim,kule ve bilyalari,z rotlari degisti,cukur ve cikintilarda cok sert kut kut vuruyor,sanki darbeleri emmiyor,amortisor yokmus gibi,eskisinden daha konforsuz gibi oldu,problem ne olabilir?

MI 8 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Togay Topcular yazdı:

merhaba bundan iki ay once vito icin sachs amortisor taktirdim,kule ve bilyalari,z rotlari degisti,cukur ve cikintilarda cok sert kut kut vuruyor,sanki darbeleri emmiyor,amortisor yokmus gibi,eskisinden daha konforsuz gibi oldu,problem ne olabilir?

Merhaba öncelikle geçmiş olsun. Tapatalk imzanızı kapatıp profil fotoğrafını kurallara uygun hale getirir misiniz? Keyifli forumlar.

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Monroe’yu türkiye’ye kim getiriyor, fabrikası Türkiye’de mi? Monreo orijinal nerenin malı, distribütörü var mı gibi sorulara yanıt arıyorum arkadaşlar

Menşei olarak August F. Meyer tarafından 1916’da Michigan’da doğdu. Şu an Amerikan otomotiv parçaları orijinal ekipman üreticisi ve satış sonrası sürüş kontrolü ve emisyon ürünleri üreticisi Tenneco şirketine ait. Dünyanın birçok yerinde üretim tesisleri mevcut benim aldıklarım İspanya üretimi idi. Türkiye distribütörü var mı bilmiyorum.

http://www.monroe.com/en-US/about/global-brand/

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Koray Demir yazdı:

Menşei olarak August F. Meyer tarafından 1916’da Michigan’da doğdu. Şu an Amerikan otomotiv parçaları orijinal ekipman üreticisi ve satış sonrası sürüş kontrolü ve emisyon ürünleri üreticisi Tenneco şirketine ait. Dünyanın birçok yerinde üretim tesisleri mevcut benim aldıklarım İspanya üretimi idi. Türkiye distribütörü var mı bilmiyorum.

http://www.monroe.com/en-US/about/global-brand/

İthal ediliyor. Amortisör üstünde yeterli bilgi de yok. Aldım taktım. Eh işte konforu var. 

Togay Topcular yazdı:

Yerli amortisörler çok sert. Yaşadığınız şey normal yani. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Togay Topcular
merhaba Sachs taktirdim,onunda sahtesi vs yok ise yerli degil sanirim
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Togay Topcular yazdı:
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Marka ismiyle üreten firma türkiye’de üretim yapıyor diye biliyorum ben. Orijinalliğinde sorun yok yani. 

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Togay Topcular yazdı:
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Sachslar Made in Türkiye. Zf çatısı altında Kocaeli’de üretiliyor.

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

İthal ediliyor. Amortisör üstünde yeterli bilgi de yok. Aldım taktım. Eh işte konforu var. 

Hafif sert amortisör iyidir daha güzel yol tutar.

Yorum bağlantısı
Togay Topcular

onceki eski amortisorlerde bu problem yoktu sadece sag amortisorde lap lap diye ses geliyordu,degistirdikten sonra araba surusu cok keyifsiz oldu,cukur ve bozuk yollarda,ön konsolda cok fazla titresim ve vurma gibi ses oluyor

Kule tabla bilya ve z rotlar degisti,bi yanlis yapilan bisey olabilirmi,servise gostereyimmi? yoksa sert amortisorlerde boylemi oluyor?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Togay Topcular yazdı:

onceki eski amortisorlerde bu problem yoktu sadece sag amortisorde lap lap diye ses geliyordu,degistirdikten sonra araba surusu cok keyifsiz oldu,cukur ve bozuk yollarda,ön konsolda cok fazla titresim ve vurma gibi ses oluyor

Kule tabla bilya ve z rotlar degisti,bi yanlis yapilan bisey olabilirmi,servise gostereyimmi? yoksa sert amortisorlerde boylemi oluyor?

Araç ağır. Mercedes minibüsleri aslında diğerlerinden farklı, daha konforlu. Siz o farkı arıyorsunuz. Aslında çoğunda süspansiyon çok sert olur. Diğer minibüslerde sachs sorun olmazdı da konu mercedes olunca keşke orijinal baksaydınız diyorum. Pahalıdır ama maalesef diğer türlü de yaşadığınız durum ortaya çıkıyor. 

Yorum bağlantısı
Togay Topcular
Taktırdığınız sachs yerli üretim sanayide satılanlar yeri oluyor orjinali ile fark yok
Kısacası şunu diyim taktırdığınız amortisör gazlı tip ise usta araca takmadan önce kutudan çıkardığı amortisör pistonu eliyle dibe kadar bastırıp kendi kendine dışarı çıkmasını beklemesi lazım
Bunu 2 3 kere yapar ise kutuda beklediği süre içinde birbirine karışan gaz ve yağ birbirinden ayrışacak
Bunu yapmadan taktı ise yine dert değil
Aracınız zamanla kasislerden geçtikçe esnedikçe amortisörler yumuşama yapacaktır
Taktırdığınızdan beri kaç km yol yaptınız ?Ayrıca doğru ürünler kullandığınızdan emin olmanız lazım
Doğru amortisör ve parçaları satın aldınız dimi ?
500km yol yapmisimdir.amortisorleri gormedim usta satin alip takti.ben sadece distan sachs yazdigini gorebiliyorum
Araç ağır. Mercedes minibüsleri aslında diğerlerinden farklı, daha konforlu. Siz o farkı arıyorsunuz. Aslında çoğunda süspansiyon çok sert olur. Diğer minibüslerde sachs sorun olmazdı da konu mercedes olunca keşke orijinal baksaydınız diyorum. Pahalıdır ama maalesef diğer türlü de yaşadığınız durum ortaya çıkıyor. 
orjinal amortisor takildi
Yorum bağlantısı
Togay Topcular
Tıslama sesi geliyorsa kasisten geçerken yanda bozuk yerlerden gazlı sachs tır

Ama şu var vito büyük ve yüksek bu nedenle bu tip araçlar iyi yol tutsun diye sert amortisörler olur o yüzden pek konfor beklemeyin
tislama sesi hic duymadim,takoz gibi yani [emoji23]
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Togay Topcular yazdı:

500km yol yapmisimdir.amortisorleri gormedim usta satin alip takti.ben sadece distan sachs yazdigini gorebiliyorumorjinal amortisor takildi

Servisteki sachs ile ustanınki farklı işte. 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
(düzenlendi)

Amortisörleri inceliyordum aracıma uygun olan. Söz gelimi monroe marka iki tip amortisör var. Birinde gazlı tip diyor, diğerinde öyle bir ibare yok. Arada ne gibi farklar var? Yazılanları okudum ancak fazla teknik geldi anlamadım :) 

Bir de malum, Ankara'da nam amortisör diye bir yer var, amortisör revizyonu yapıyorlar. Fikri olan?

tarihinde Murat Sahın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...