İçeriğe Yönlendir

Otomatik Şanzıman Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Fatih Evcin

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek
Fatih Evcin yazdı:

Peki, mesela sıkışık trafikteyiz sürekli dur kalk .
Sadece frenle mi gitmeliyim yoksa gaza da basmalı mıyım? Soru saçma gibi oldu ama anlıyorsunuz siz :) Ayağımı frenden çekince araba yavaş yavaş hareket ediyor ya , sürekli böyle kullanmanın zararı var diye duymuştum da onu da netleştireyim.

Hiç bir sakıncası yok.. 

Önemli konfor detaylarından biri bence.. 

Bazen öyle sıkışık trafiğe giriyoruz ki. sadece freni bırakabiliyoruz.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

çok teşekkür ederim. Bu bilgileri biliyordum az buçuk ama tekrarlamak iyi oldu. Benden başka otomatik kullanacak arkadaşlar da faydalanır.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Yağı düzgün olsun fantazi bir şey yapma d de sur park edince el freni çekip p ye al yeter. Gaz pedalıni debraj vari kullanmak değilde hızlanma ihtiyacı yoksa bı tık gaz pedalıni geri çekmek vites yükseltmeyi kolaylaştırır şart değil. Tüketim için de pedal altı yumurta var gibi basınca vites değişim hızına gelince o en üst vitese geçer zaten over drive modu için . Bı kaç kez tepkileri izleyince zaten vites geçişi için hangi hızlarda olduğunu hissedersin.

Hızlanma ihtiyacı olmadığı sürece araç 50 km civarına gelince son vitese atmış olur.

On numara beş yıldız mesaj. 👍

Yorum bağlantısı
GökhanGüneş
(düzenlendi)

Kirmizi isikta beklerken vitesi Nye alma.

Arac Dde ayagin fren pedalinda bekleyeceksin.

Tork konvektorlu otomatik vitesler yag ile sogurlar. Sen Nye alip kirmizida bekleyim dersen N konumda yaglama durur ve sanziman sogumaz.

İkinci olarak da araci yeni aldiysan yagi serviste degistirmeni tavsiye ederim.

2001e kadar olan honda civiclerin otomatik vites yağlari ATF Z1dir.

Servis ATF DW1 koyuyor gerci cunku Z1i getirmiyorlar. Benim 97 otomatik civic aracim vardi. Ebayden satin almistim Z1 yagi. Her 80binde bir yag degismeli.

Ben vites gecislerini yumusatmak icin sanziman kulaklarini 3M silikonla doldurup kuruduktan sonra takmistim

Ayrica universal sanziman sogutucu takmistim.

Şuanki aracim otomatik onda da şanziman sogutucu var gayet verimli.

tarihinde GökhanGüneş tarafından düzenlendi
Eksik bilgi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Şuanki aracim otomatik onda da şanziman sogutucu var gayet verimli.

Yağ soğutucu tork konvertörlülerde hep var galiba. Diğerlerini bilmiyorum.
Yorum bağlantısı
GökhanGüneş
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yağ soğutucu tork konvertörlülerde hep var galiba. Diğerlerini bilmiyorum.

EP-HYOC405-1.jpg?v=1476471516honda toyota suzuki gibi araclara takiliyor. Dpo sanzimanlara takilmiyor onlarin sogutucusu sanziman uzerinde.

Cok faydasi var. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...