İçeriğe Yönlendir

Güneş Enerjisi Isıtıcısına Zaman Sınırlayıcı Devre

Emre Şimşek

Recommended Posts

Emre Şimşek

Bizim gibi sıcak bölgede oturanlar iyi bilir. Güneş enerjisinin kazanına direkt bağlı bir rezistans vardır. 60-70 derece neyse ayarlıdır. Evin içine bir kablo çekilmiştir. İçeriden ya bir fiş takılarak ya da sigorta panelinden bir şartel kaldırılarak güneşin yetersiz olduğu kış günlerinde evin sıcak su ihtiyacı elektrik enerjisi yardımıyla sağlanır.

Tabi çatıdaki rezistans 2000-3000 watt gücünde olduğu için elektriği iyi çeker. O nedenle 1 -2 saat bile fazladan enerji çekmesi faturada ay sonunda gözle görülür bir artışa sebep olur..

Gittiğimiz bütün elektrikçiler bilmiyorum deyip bizi geri çevirdi. Bir tane bobinajcı, bu kontaktörle olmaz dedi ama Elektrik bilgisi zayıf olan iki arkadaş olarak bu işe biraz kafa yorduk ve zaman rölesini bu kontaktörle bir şekilde kullanmayı başardık.

Sistemin çalışma mantığı çok basit, ama devreleri anlatırken benim kafam karışıyor o nedenle olayı bol bol resimledim.

Benzer bir şey yapmak isteyen aynı diyagramı kullanabilir. Kontaktör kullanmamın 2 sebebi var. Birincisi start düğme kullandık, sanırım mühürlemeyi kontaktör yapıyor, ikincisi ve en önemlisi yüksek akım geçtiği için devreyi ayakta tutuyor, yük anahtarda kalmamış oluyor.

malzemeler

-start düğme (lambalı) 5 tane girişi var, 4’ünü kullandık.

-25a kontaktör schneider’in basit bir modeli

-sigorta sanırım 16’lık falan alacam, bilmiyorum 

-entes mcb 7 zaman saati. (Mcb8 daha kullanışlıymış)

-güneş enerjisi rezistansı.

-bol bol kablo

Aşağıda sigorta yerine elektriği 230v prizden aldım. Rezistans yerine de şarj adaptörü ve led lamba bağladım.

Düğmeye bastığımda devreye elektrik girip mühürleme yapıyor, daha sonra zaman rölesinde belirlenmiş bitiş zamanında devre otomatik kapanıyor. Devre çalışırken düğmenin lambası da yanıyor, bu da hoş bir gösterge oldu bizim için. Keyifle yaptığımız bir şeydi, ben çok aradım, umarım başkalarının işine yarar..

b98901789b431bd42f261e04f03fa616.jpg

5ff1da50e89eac90204a30f9f46a92d3.jpg

180caad31f99fa893f28b7a6b2719046.jpg

Evdeki halini de kurulumdan sonra eklerim.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Eline saglik cok faydali bir paylasim.👏 Ama İsin icinde sivi oldugu icin sigorta sartel gibi ekipmanlari iyice gozden gecirmeyi unutma bence.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Alpay Sumer yazdı:

Eline saglik cok faydali bir paylasim.👏 Ama İsin icinde sivi oldugu icin sigorta sartel gibi ekipmanlari iyice gozden gecirmeyi unutma bence.

Sağolasın abi, yapılacak en iyi şey kaliteli malzeme kullanmak. Öyle yaptığıma inanıyorum.

Acaba forumdan bu devreden anlayan biri çıkar mı merak ediyorum. Normalde foruma soracaktım ama arkadaş hızlı çıktı birlikte yapıverdik çünkü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Emre Şimşek yazdı:

Acaba forumdan bu devreden anlayan biri çıkar mı merak ediyorum. Normalde foruma soracaktım ama arkadaş hızlı çıktı birlikte yapıverdik çünkü.

tabiki vardir. 😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

Ellerine sağlık abi. Düğmeye bastıktan sonra ne kadar çalışıp kapanıyor ? Aslında bu dereceye göre de yapılabilir bence. Termostat ekleyerek

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Bir portifçi var diyorlar lakabı King mi neymiş o anlarmış diyolar. Öyle diyor arkadaşlar Ama daha bir numarasını göremedik.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Serin

Keşke sistemi kurmadan önce konu açsaydınız.
Öncelikle bu sistem elle başlatılıyor ki pratikte çok işlevli değil.
Zamanlayıcı yerine zaman saati kullanmak daha faydalı olurdu.
Kullandığınız kontaktör v-otomat tipi otel kontaktörü. Uzun kullanımda kontakları eriyecektir.
Ben yaptığım devreyi anlatayım. Resmini sonra eklerim.
Yine bir kontaktör var. Sürücü olarak dijital zaman saati kullanıldı.
Çünkü suyun ısınması zaman alıyor ve düğmeye basıp beklemek de uzun sürebiliyor.
Zaman saatini hergün kalkma saatinden 1 saat önceye ayarladım. Kalkınca kapanmış oluyor. Hergün için farklı ayar yapmak gerekebiliyor. Akşam da eve gelme saatinden yarım saat önce açılıyor. Gelince kapanmış oluyor. Sıcak su hazır oluyor.
Ayrıca ısıtıcıda da dahili termostat var. 40C.ye ayarlı. Su güneşle ısınırsa elektrik hiç harcanmıyor.
Bu ısıtıcıya önce ben de prizden elektrik almıştım. Bir süre sonra kablolar yandı. Priz kablosu ince kalabiliyor.
Yakın bir buattan hat çekmek daha güvenilir. Mutlaka iyi bir topraklama şart. KAR varsa çok daha iyi. Bizim ev eski. Borular metal. Kazandaki kaçak banyoya kadar gelir.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Ev yeni yapıldı. O nedenle kaçak akım rölesi var. Termostat da çatıdaki aletin üstünde. Ben 60’a ayarlarım. 

Ahmet Serin yazdı:

Keşke sistemi kurmadan önce konu açsaydınız.
Öncelikle bu sistem elle başlatılıyor ki pratikte çok işlevli değil.
Zamanlayıcı yerine zaman saati kullanmak daha faydalı olurdu.
Kullandığınız kontaktör v-otomat tipi otel kontaktörü. Uzun kullanımda kontakları eriyecektir.
Ben yaptığım devreyi anlatayım. Resmini sonra eklerim.
Yine bir kontaktör var. Sürücü olarak dijital zaman saati kullanıldı.
Çünkü suyun ısınması zaman alıyor ve düğmeye basıp beklemek de uzun sürebiliyor.
Zaman saatini hergün kalkma saatinden 1 saat önceye ayarladım. Kalkınca kapanmış oluyor. Hergün için farklı ayar yapmak gerekebiliyor. Akşam da eve gelme saatinden yarım saat önce açılıyor. Gelince kapanmış oluyor. Sıcak su hazır oluyor.
Ayrıca ısıtıcıda da dahili termostat var. 40C.ye ayarlı. Su güneşle ısınırsa elektrik hiç harcanmıyor.
Bu ısıtıcıya önce ben de prizden elektrik almıştım. Bir süre sonra kablolar yandı. Priz kablosu ince kalabiliyor.
Yakın bir buattan hat çekmek daha güvenilir. Mutlaka iyi bir topraklama şart. KAR varsa çok daha iyi. Bizim ev eski. Borular metal. Kazandaki kaçak banyoya kadar gelir.

Sizin bahsettiğiniz zaman saati de bahçedeki lambaları yakmak için binaya takılı şu an. Nasıl çalıştığını biliyorum. Benim çalışma saatlerim biraz farklı, o yüzden suyun ısınması için düzenli bir zamanım yok. Ama başka bir arkadaşım da o sistemi kurdu kullanıyor.

Benim sormak istediğim başka bir şey var.

Bu rezistansların üstünde topraklama için yuva yok. Sadece nötr ve faz. Bu şekilde çeksem kar çalışır mı?

Ona göre kablo alacağım şimdi.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Yasin Mümin Şimşek yazdı:

Ellerine sağlık abi. Düğmeye bastıktan sonra ne kadar çalışıp kapanıyor ? Aslında bu dereceye göre de yapılabilir bence. Termostat ekleyerek

0.1 saniyeden 30 saate kadar ayarlanabiliyor bu aletle. Farklı bir zaman rölesiyle daha farklı saatler mümkün.

Ben 40-45 dk ayarlayacağım bana yeter.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Emre Şimşek yazdı:

Sağolasın abi, yapılacak en iyi şey kaliteli malzeme kullanmak. Öyle yaptığıma inanıyorum.

15 sene önceki mesleğim ama devre ile tam olarak ne yapmak istedin onu anlayamadım. Resistansı zaman ayarlı mı çalıştıracaksın yada fişlerle falan mı uğraşmak istemedin ?

Yorum bağlantısı
Hamit inan
Emre Şimşek yazdı:

Bu şekilde çeksem kar çalışır mı?

KAR'a faz ve nötr aynı anda girip çıkar yani onun çalışmasının topraklama ile ilgisi yoktur. Faz ve nötr arasında bir fark oluştuğunda kaçak olduğunu algılayıp atar. Bazen tost makinesi ütü gibi cihazlardan (yüksek güçlerinden dolayı manyetik alan oluşuyor ve metal gövde de  akım oluşuyor.) dolayı saçmalama yapıp atabilir.
Çalışması lazım.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Mehmet YILDZ yazdı:

15 sene önceki mesleğim ama devre ile tam olarak ne yapmak istedin onu anlayamadım. Resistansı zaman ayarlı mı çalıştıracaksın yada fişlerle falan mı uğraşmak istemedin ?

Fişten ziyade rezistansı zaman ayarlı çalıştırmak niyetim. Ama fiş yerine de şık bir düğme oldu güzel oldu.

Şimdi devrenin kablolarını değiştireceğim, kaçlık bakır kablo almalıyım?

Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
Emre Şimşek yazdı:

Fişten ziyade rezistansı zaman ayarlı çalıştırmak niyetim. Ama fiş yerine de şık bir düğme oldu güzel oldu.

Şimdi devrenin kablolarını değiştireceğim, kaçlık bakır kablo almalıyım?

2,5 luk olacak. Ben olsam tam otomatiğe bağlardım. Madem heves ettin. Sabah 6-8 akşamda 6-12 asası ayarlardım. Termostatla beraber süper olurdu. Birde bu devreyi yer müsaitse eve değil yukarıya kur yani termostata yakın bir yere. Oraya kadar kendi kablosu vardır zaten. Ev tarafına sadece düğmelerin kablosunu çek. Düğmeler için 0,75 yeterli. 

tarihinde Mehmet YILDZ tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Mehmet YILDZ yazdı:

2,5 luk olacak. Ben olsam tam otomatiğe bağlardım. Madem heves ettin. Sabah 6-8 akşamda 6-12 asası ayarlardım. Termostatla beraber süper olurdu. Birde bu devreyi yer müsaitse eve değil yukarıya kur yani termostata yakın bir yere. Oraya kadar kendi kablosu vardır zaten. Ev tarafına sadece düğmelerin kablosunu çek. Düğmeler için 0,75 yeterli. 

Uygun kabloları aldım. Tesisatı ta ev yapılırken sigorta paneline kuracak şekilde ayarlamıştım. Yani kablo geçireceğim borular ona göre. İşin içine bir de internet kablosu ve internet anteni için çatıya çektiğim priz girince borularda pek yer kalmadı. Şimdilik sadece bu şekilde yapabilirim.

Zaman saatiyle önceden zaman belirleyerek yapmak da iyi fikir ama dediğim gibi bana gelmez şimdilik.

Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
Emre Şimşek yazdı:

@Mehmet YILDZ 

Mehmet Bey, sigorta almayı unutmuşum, buna kaç amper sigorta almalıyım? Evdekiler 16, kontaktörüm 25A

Isıtıcı resistans kaç watt tam bilemiyorum. P=U.I      220*25=5500W  
Piyasadaki güneş enerjisi resistanslarına baktım şimdi. En büyüğü 4500W. Yani 25A sigorta yeterli.
Sizin devrede aslında start stop olayına ihtiyaç yok. O zaman rölesi  yeterli . Tasarlarken bypass ekle yani ayarladığın zamanın dışında sen istediğinde de devreye düğme ile girecek. Bunun içinde start butonu değil normal bir anahtar kullanacaksın yada sigorta

Yorum bağlantısı
Hamit inan

20 senedir pano dizmedim. Sen kontakların resimlerini yakından çek uçlarına bakayım çizeyim sana. Ayarladığın aralıkta devreye girsin. İhtiyaç olduğunda da direk düğme ile devreye alır yada kapatırsın

Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)

Birinci sigorta sistemi korumak ve gücü komple açıp kapatmak için

İkinci sigorta istediğin anda sistemi bypass edip direk çalıştırmak için. 
Sendeki sanırım sıradan zaman rölesi. Onu değiştirip saatli zaman rölelerinden takarsan çok daha hoş olur. Zaten resimdeki resistans termostatlı. Ayarladığın saatlerde su soğuksa ısıtır.
Bu devreyi köyde fındık sulamak için kullanıyorum. Haftada bir gidiyoruz. Biz yokken  aç kapa yapıyor. Sabah akşam yarımşar saat suluyor. Araba falan yıkayacaksam direk ikinci sigortadan devam ediyorum.  

RgYqPZ.png

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız

Konuyla alakasi yok ama, hazirda varken faydalanmak istedim. Bu rezistanslarin termostatlari ne kadar hassas? Ve hangi isi araliginda ayar yapilabiliyor? Isi ayarli bir pisirici dusuncem varda. Gecen cihazini aldim, simdi is buyudu daha genis capli lazim oldu. Lakin tekrar 110 volt trafoyla ugrasmamak icin kendim yapamazmiyim diye dusunuyorum.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Konuyla alakasi yok ama, hazirda varken faydalanmak istedim. Bu rezistanslarin termostatlari ne kadar hassas? Ve hangi isi araliginda ayar yapilabiliyor? Isi ayarli bir pisirici dusuncem varda. Gecen cihazini aldim, simdi is buyudu daha genis capli lazim oldu. Lakin tekrar 110 volt trafoyla ugrasmamak icin kendim yapamazmiyim diye dusunuyorum.

Benim kullandığım 40 ile 80 derece arasında ayarlanabilir. Kireçle kaplanmazsa hasaas çalışabilir..
Biz bugün eve bağladık devreyi. bizden sonrakilere güzel bilgi oldu.

En soldaki kırmızı şarteli biz ekledik. Sistem çalışıyor görünüyor. Herhangi bir kaçak söz konusu olmadı çok şükür ama modemin priz hattını resmen söküp yeniden bizim kablolarla beraber döşedik. Acemi olumca saatler sürdü [emoji51]
6a32d330f294437fa43351a7858396f4.jpg
84726fb6393454db6f528ac3165cd47b.jpg
f64305a09379e4fb56190764dba0221a.jpg

dc865eee58901d08eb550d7832995cec.jpg

e1d83339f3d354ba7909c05f9a24c05b.jpg

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
A. Yıldırım Yıldız yazdı:

Piyadasa satılan elektirikli 30*40 elektirikli ızgaralar 2000w dolayında. 45 dakikada zor pişiriyor. En az 4000w olması lazım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız
Piyadasa satılan elektirikli 30*40 elektirikli ızgaralar 2000w dolayında. 45 dakikada zor pişiriyor. En az 4000w olması lazım

Benim amacim zaten dusuk isida uzun surede pisirmek. Vakumda pisirme denilen bir teknik. Genellikle et icin kullaniliyor. Ozel posetler icinde vakumlanmis, baharat ve yaglarla marine edilip beklenmis eti hic acmadan, duruma gore 55 ile 80 derece arasi degisen isilarda sicak ve sirkule edilen suyun icinde pisiriliyor. Minimum sure olarak amaclanan 4 saat. Benim en cok kullandigim (etin cinsine, hayvanin neresinden olduguna, yag oranina ve istedigim pisme derecesine gore degismek kaydiyla) 50 ile 63.5 derece civarin ve minimum 12 saat. Tek parca 14 kg et en distan en ice ancak bu sekilde tam istedigimiz derecede ve esit pisebiliyor. Bunun baska alternatifide yok. Alisincada kotu oluyor. :-) Sous vide diye geciyor. Cogu mutfak terimleri gibi buda fransiz kokenli. Cihazida var ve amazondan aldim. Gecen gunlerde konusunuda acmistim amerikadan geldi 110 volt ne yapmam lazim diye. Ototransformator tavsiye edildi ve aldim kullaniyorum. Lakin aldigim cihazin sirkulasyon motoru kucuk geliyor. Derin tencere veya kaba koysam en dipteki su sirkule olmuyor. Genis kaba koysam cihazi koydugum noktanin karsi kenarlari sirkule olmuyor. Bende buyuk ebatli corba isiticilar gordum. Onlari modifiye edip boyle bir cihaz yapabilirmiyim diye dusundum. Zira bu cihazlar zaten isi yalitimli. Bu yuzden tasarrufluda oluyor normal tenceredeki isi kaybini dusununce.
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
A. Yıldırım Yıldız yazdı:

Benim amacim zaten dusuk isida uzun surede pisirmek. Vakumda pisirme denilen bir teknik. Genellikle et icin kullaniliyor. Ozel posetler icinde vakumlanmis, baharat ve yaglarla marine edilip beklenmis eti hic acmadan, duruma gore 55 ile 80 derece arasi degisen isilarda sicak ve sirkule edilen suyun icinde pisiriliyor. Minimum sure olarak amaclanan 4 saat. Benim en cok kullandigim (etin cinsine, hayvanin neresinden olduguna, yag oranina ve istedigim pisme derecesine gore degismek kaydiyla) 50 ile 63.5 derece civarin ve minimum 12 saat. Tek parca 14 kg et en distan en ice ancak bu sekilde tam istedigimiz derecede ve esit pisebiliyor. Bunun baska alternatifide yok. Alisincada kotu oluyor. 🙂 Sous vide diye geciyor. Cogu mutfak terimleri gibi buda fransiz kokenli. Cihazida var ve amazondan aldim. Gecen gunlerde konusunuda acmistim amerikadan geldi 110 volt ne yapmam lazim diye. Ototransformator tavsiye edildi ve aldim kullaniyorum. Lakin aldigim cihazin sirkulasyon motoru kucuk geliyor. Derin tencere veya kaba koysam en dipteki su sirkule olmuyor. Genis kaba koysam cihazi koydugum noktanin karsi kenarlari sirkule olmuyor. Bende buyuk ebatli corba isiticilar gordum. Onlari modifiye edip boyle bir cihaz yapabilirmiyim diye dusundum. Zira bu cihazlar zaten isi yalitimli. Bu yuzden tasarrufluda oluyor normal tenceredeki isi kaybini dusununce.

Şu aletin resmi var mı? Et deyince ilgimi çekti 😁

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...