İçeriğe Yönlendir

Muayenedeki Sıkıntı..

Murat Kırçal

Recommended Posts

Murat Kırçal

Arakadaşlar dün başımdan şöyle bir olay geçti. Connectin fren merkezini değiştirmiştim. Muayeneye gittiğimde araç frenlerden ve debriyaj pedal lastiği iyice aşındığından muayenede kaldık. Tekrardan baktırdım , frenlerin  havasını aldık. , pedal lastiğini değiştirdim. Araç 2. seferde muayeneden geçti. Ama ilk seferde debriyaj pedal lastiği aşınmış diye  yazmışlar. Bu sefer lastiğe hafif kusur demişler. Bu tüvtürkün elemanları ne içmiş anlamadım. Nasıl bir iştir anlamadım gitti. Acaba bu her şehirde bu muayene böyle  can sıkı cımı? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hafif buldukları kusur neymiş.

Acaba bu her şehirde bu muayene böyle  can sıkı cımı? 

Konuyu muayene bölümüne taşıdım
Bilginiz olsun.
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Kusur yazmazlarsa eksik kalıyorlar herhalde. Herşey dört dörtlük olsa far ayarları kesin bozuk olur. Gider onu yazarlar.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

ben kusursuz geçtim, 2 sene önceki yedek farımla ayarsızlıktan hafif kusurla geçtiydim, aynı farı yine taktım bu sefer kusursuz çıktım, camdaki mini yıldız çatlak bile görülmedi, bizde her işte olduğu gibi bu istede laçkalık başladı, her işimiz hemen hemen aynı, bizim millet kurala uymayı, sürekli kendine hakim olmayı sevmez, biz böyleyiz her işimizde böyle maalesef, kimse Türkü idare altına alamaz derler ya hani, bu baskı altına alamaz yönetemez olayı bizde her alanda geçerli, evlilikte bile, o yüzden bu işler böyle gider, sevmeyiz biz kuralı baskıyı yönetilmeyi kafamıza göre çıkarımıza göre yaşarız :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz

Arkadaşlar aklıma takılan 2 soru var ; 

1- Evin 2. aracının muayenesi 1 Ağustos itibariyle bitiyor . 17 Temmuz'da tatil sebebiyle gideceğim beldede gezici muayene istasyonunda biraz erken yaptıracağım. Aklıma takılan soru ise velev ki muayeneden kaldık bir sorun oldu. 1 aylık bir süre veriyorlar tekrar için ama 2 gün sonra dönüş yapacağım. Eski muayene tarihim 1 Ağustos'tu,  o muayene tarihi geçerli olacak mı yoksa kalmış olarak mı görüneceğim ?

2- Bagaj sebebiyle stepne taşımıyoruz, yangın tüpünün tarihinden de emin değilim. Bunlar ağır kusur olarak mı nitelendiriliyor ? Bilgilendirirseniz sevinirim. :) 

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
(düzenlendi)
Mehmet Muhip Yılmaz yazdı:

1- Evin 2. aracının muayenesi 1 Ağustos itibariyle bitiyor . 17 Temmuz'da tatil sebebiyle gideceğim beldede gezici muayene istasyonunda biraz erken yaptıracağım. Aklıma takılan soru ise velev ki muayeneden kaldık bir sorun oldu. 1 aylık bir süre veriyorlar tekrar için ama 2 gün sonra dönüş yapacağım. Eski muayene tarihim 1 Ağustos'tu,  o muayene tarihi geçerli olacak mı yoksa kalmış olarak mı görüneceğim ?

2- Bagaj sebebiyle stepne taşımıyoruz, yangın tüpünün tarihinden de emin değilim. Bunlar ağır kusur olarak mı nitelendiriliyor ? Bilgilendirirseniz sevinirim. :) 

1.Muayeneye girip kaldığınızdan sonrakı 1 aylık süre tekrar ücretsiz muayene yaptıracağınız süredir(aynı istasyonda sadece). Normal aracın muayenesinin bitim tarihine kadar araç muayeneli görünür ve ceza vs durumu olmaz. 
2. konudakiler hafif kusur diye geçiyor diye biliyorum. Hatta enson muayenede stepne varmı yokmu diye bakan olmadı(bagajı açmadı kimse)

tarihinde Uğur Kamil tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Uğur Kamil yazdı:

1.Muayeneye girip kaldığınızdan sonrakı 1 aylık süre tekrar ücretsiz muayene yaptıracağınız süredir(aynı istasyonda sadece). Normal aracın muayenesinin bitim tarihine kadar araç muayeneli görünür ve ceza vs durumu olmaz. 

Evet doğru bilgi bu.. 

Çoğu kişi verilen bir ay sürenin muayene süresini uzattığını varsayıyor ama öyle değil.. Bu süre sadece ücreti ilgilendiren bir süre. Yani bir ay süre almışken çevirmede aracınız bağlanabilir, ceza yazabilirler. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz
Mehmet Ozyurek yazdı:

Evet doğru bilgi bu.. 

Çoğu kişi verilen bir ay sürenin muayene süresini uzattığını varsayıyor ama öyle değil.. Bu süre sadece ücreti ilgilendiren bir süre. Yani bir ay süre almışken çevirmede aracınız bağlanabilir, ceza yazabilirler. 

Şimdi benim muayenem 1 Ağustos itibari ile sona eriyor fakat ben 16 Temmuz'da yaptıracağım yaklaşık 15 gün erken, 16 Temmuz'da bir aksilik olur da kalırsam ve yola çıkarsam trafik kontrolünde geçerli son muayene tarihi 1 Ağustos olarak çıkar mı ? Kafam birazcık karıştı :D  Bu durumda cezai işlem uygulamazlar değil mi ? 

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Şimdi benim muayenem 1 Ağustos itibari ile sona eriyor fakat ben 16 Temmuz'da yaptıracağım yaklaşık 15 gün erken, 16 Temmuz'da bir aksilik olur da kalırsam ve yola çıkarsam trafik kontrolünde geçerli son muayene tarihi 1 Ağustos olarak çıkar mı ? Kafam birazcık karıştı :D  Bu durumda cezai işlem uygulamazlar değil mi ? 

Aynen öyle trafikte bir sıkıntı yaşamazsınız, isterseniz 1 Ağustosa kadar 10 kere muayeneden kalın :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Şimdi benim muayenem 1 Ağustos itibari ile sona eriyor fakat ben 16 Temmuz'da yaptıracağım yaklaşık 15 gün erken, 16 Temmuz'da bir aksilik olur da kalırsam ve yola çıkarsam trafik kontrolünde geçerli son muayene tarihi 1 Ağustos olarak çıkar mı ? Kafam birazcık karıştı [emoji3]  Bu durumda cezai işlem uygulamazlar değil mi ? 

Senin durumunu yarın soralım.
Çünkü kağıt üstünde muayenen olsa da, trafikten men olacak bir sorun görülse ne olacak.
Mesela farların yanmasa hadi 1 ağustosa kadar varmış muayenen mi denecek.
Soralım bunu, mantığım muayeneye girdiğin an eski muayene geçerliliğini yitirir diyor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mehmet Ozyurek yazdı:

Soralım bunu, mantığım muayeneye girdiğin an eski muayene geçerliliğini yitirir diyor.

Tam olarak böyle değil abi. Muayene girip, son tarihe kadar vaktin varsa, muayeneden kalabilirsin. Son tarihe kadar rahat rahat gezebilirsin.

Zira son muayene geçerliliği ile bir önceki tarih devre dışı kalıyor.

Tabi şunu unutmayalım, ağır kusurlu ve emniyetsiz araçlar hiç bir şekilde trafikte gezemezler. Çekici üstünde muayeneye gitmek zorundadırlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz
Mehmet Ozyurek yazdı:

Çünkü kağıt üstünde muayenen olsa da, trafikten men olacak bir sorun görülse ne olacak.

Sizden haber bekliyorum :) Umarım Sani bey ve Uğur bey'in dediği gibidir :)  

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Mehmet Ozyurek yazdı:

Mehmet abi tüvtürkte şöyle bir bilgi var.

Ağır Kusurlu:

Yapılan muayene sonrasında aracın, tamire ihtiyaç duyulacak derecede eksiklerinin tespit edilmesi halidir.

Bu durumda, aracın muayene raporuna "Geçici Kusurlu" araç etiketi yapıştırılır

Emniyetsiz:

Yapılan muayene sonrasında aracın, can ve mal emniyeti ile trafik güvenliği açısından tehlike oluşturacak derecede kusur ve eksiklerinin tespit edilmesi halidir.

Bu durumda, aracın durumu en yakın "Trafik Zabıtası"na bildirilir.

Aracın "Emniyetsiz" olduğuna dair rapor verilir.

Muayene tekrarı için verilen 1 aylık süre; izin verilen azami tamir süresidir. Bu süre, araç sahibine veya kullanan kişiye trafikte serbest olarak dolaşma hakkı vermemektedir. Ağır Kusurlu ve Emniyetsiz bulunan tüm araçların, mümkün olan en kısa sürede bu kusurları gidermesi gerekir. Ticari olarak kayıt ve tescil edilmiş araçlardan muayenesi Ağır Kusurlu veya Emniyetsiz sonuçlanan araçların muayene raporlarına "Araç Trafiğe Açık Karayollarında Kullanılamaz" ifadesi yazılır.

Farklı bir sitedede bu tarz bir bilgi var:
Bu belgeyi, trafik polisi yada jandarma trafik personeline gösterdiğinizde, muayeneden dolayı ceza-i işlem yapılmaz. Ancak raporda yazan ağır kusurlardan ceza-i işlem yapılabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Geçen hafta pazartesi günü fiestanın muayenesi vardı kusursuz geçti.

1-Yangın tüpünün tarihine bile bakmadılar sorduğumda hafif kusur dediler.

2-Geçen yıl mondeo muayenede plakadan dolayı ağır kusurlu dediler, muyene evrakına trafiğe çıkamaz damgası vurdular 1 hafta öyle dolaştım gerçi muayenem henüz bitmemişti durdurup soran olmadı.  

Yorum bağlantısı
Erkan Işık

stepne nerde derlerse lastik kiti var bu araçda dersin yangın tüp hafıf kusur 3fren lambasını kontrol edin gidin yanmayınca agır kusura sokuyorlar onu, agır kusurdan kalırsanız araç trafıge cıkamaz cıkarsınız ama jandarmanın veya polısın ınsafına kalmıs sayılırsınız 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Uğur Kamil yazdı:

Ağır Kusurlu:

Yapılan muayene sonrasında aracın, tamire ihtiyaç duyulacak derecede eksiklerinin tespit edilmesi halidir.

Bu durumda, aracın muayene raporuna "Geçici Kusurlu" araç etiketi yapıştırılır

Emniyetsiz:

Yapılan muayene sonrasında aracın, can ve mal emniyeti ile trafik güvenliği açısından tehlike oluşturacak derecede kusur ve eksiklerinin tespit edilmesi halidir.

Bu durumda, aracın durumu en yakın "Trafik Zabıtası"na bildirilir.

Aracın "Emniyetsiz" olduğuna dair rapor verilir.

Muayene tekrarı için verilen 1 aylık süre; izin verilen azami tamir süresidir. Bu süre, araç sahibine veya kullanan kişiye trafikte serbest olarak dolaşma hakkı vermemektedir. Ağır Kusurlu ve Emniyetsiz bulunan tüm araçların, mümkün olan en kısa sürede bu kusurları gidermesi gerekir. Ticari olarak kayıt ve tescil edilmiş araçlardan muayenesi Ağır Kusurlu veya Emniyetsiz sonuçlanan araçların muayene raporlarına "Araç Trafiğe Açık Karayollarında Kullanılamaz" ifadesi yazılır.

Bu durumda sormaya gerek yok.. 

Muayeneye girdiği an, eski muayene hükümsüz sayılıyor.. 

Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

+ muayene tekrarı aynı ilde oluyor ( ücretsiz tekrar ) muayene yapan arkadaş öyle bilgi vermişti.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

O zaman muayeneyi erken yaptırmanın bir önemi yokki her türlü muayeneden kalınca polis durdurunca ceza yazar.

Trafik polisine denk geldiğimde bir soriyim butarz durumla karşılaşınca nasıl bir yol izliyorlar diye.

Yorum bağlantısı
Murat Kırçal
Mehmet Ozyurek yazdı:

Hafif buldukları kusur neymiş.

Abi hafif buldukları bu seferde debriyaj lastiği yeni taktırtım. Onu hafif kusur yazmış. Adamlar sıfır malzemeye bile hafif yazıyor.

Konuyu muayene bölümüne taşıdım
Bilginiz olsun.

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Ben en son aracımı götürdüğümde hafif kusur olarak yazılan şey far ve sis farı yükseklik ayarları idi, özellikle yapan teknisyene sordum bana gösterir misin nerede bu aracın fark yükseklik ayarı kem küm yok mu burda mıdır?

E yok çünkü araç kendi otomatik yapıyor bunu yazmak için yazıyorlar hafif kusurları çokta takılmayın.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

kusursuz yazınca şefleri işi sallamış diye bakıyor, oyüzden en ufak şeye takıyorlar, hele birde akşam üstü denk geldimi rastgele seçtiği bir araca o şef gelip tekrar bakıyor, bakalım doğrumu yapmış diye, bir kez denk geldi bana, 2. kez denk gelirse olay çıkaracağım, 2. kez sokacaksan kendi aracını sok, senimi bekleyeceğim :angry:

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu durumda sormaya gerek yok.. 

Muayeneye girdiği an, eski muayene hükümsüz sayılıyor.. 

Ama o kısım "Emniyetsiz" başlığı altında yazıyor. Yani araç trafiğe çıkmaya uygun değilse, emniyetsizse, verilen süre tamir süresi.

Yukarda ağır kusur başlığı ayrı görünüyor, emniyetsiz ayrı. Emniyetsiz araçlar trafiğe bildirilir diyor. Bence eski muayene devam ediyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...