İçeriğe Yönlendir

Akaryakıt Fiyatları Nedir Nasıl Oluşur ?

Hasan Karabekiroglu

Recommended Posts

Ali Darbaz
Haluk Şentürk yazdı:

Düz yol giden varsa tavsiye ederim, 40 km mesafe 20-25 km hız. Bagaj çantası da aldım. İki aydır elim ayağım oldu. Arabayı mecbur kalmadıkça oynatmıyorum yerinden. Akü çıkıyor evde şarj ediliyor

Abi kolumda adım metreli saat var, adım sayısını artırmak için dahi yürülür.  Yürümeyi tercih ediyorum. 

Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk
Ali Darbaz yazdı:

Abi kolumda adım metreli saat var, adım sayısını artırmak için dahi yürülür.  Yürümeyi tercih ediyorum. 

en iyisi kardeşim. gençlik böyle bir şey 🙂

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Serhat Işık

bunlarda akıl mı yok? yoksa lpg için yeni düzen mi geliyor?

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Birileri kafayı kırmış heralde. Az önce aytemizin sitesinden baktım Antalya lpg pompa fiyatı 5.18 yazıyor. Fiyatı görünce 1200-tl yediğim trafik cezası aklıma geldi. Birileri mooning yapsın bunlara. 

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Muhammet Ali Deli

Benzine 44 kuruş zam gelecekmiş pazartesi günü. Benzincilerin gözü yaşlı.. 

Şaka maka 10 lirayı geçecek yılsonunda sanırım.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Muhammet Ali Deli yazdı:

Benzine 44 kuruş zam gelecekmiş pazartesi günü. Benzincilerin gözü yaşlı.. 

Şaka maka 10 lirayı geçecek yılsonunda sanırım.

10₺ rağzıyım. Beklentim 12₺

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Devletin aşırı gelir kaybı var. Şu an gelir kaybını bırakın zararı var ekstra. Bu çığ belli bir eşiği aşarsa ne olur? Ya da çoktan aştı mı? Kilitlenecek hale gelir miyiz? Aynı gemideyiz Allah yardımcımız olsun.

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
(düzenlendi)
Selim Bilgin yazdı:

amız gerektiğini tahmin ederek olması gereken fiyatı kestirin

Ahahahajsjf :D

Şaşırdım. herkesten beklerdim de senden beklemezdim şu yorumu şu düşünceyi.. Samimi söylüyorum. 

Neyse.

Konuya gelelim.

Almanyada Euro bazında 1.6-1.7 civarına denk geliyor yakıtın litresi. Kardeşim neden TL'ye çeviriyorsunuz? Adamlar TL ile mi maaş alıyor? 

Senin ülkende asgari ücret 2800 lira benzin 8 lira asgari ücretin tamamıyla 350 Litre benzin alabiliyorsun. 

O fiyat yüksek dediğiniz Almanya'da Fransa'da filan asgari ücret 1600-1700 Euro civarında. Benzin fiyatı da 1.60-1.70 arası. Aşağı yukarı 1 asgari ücretin tamamıyla 1000 litre benzin alabiliyor adamlar. 

Şimdi bizde olması gereken 15 mi sence hala? :D

Bizde bu ortalamaya göre benzinin litresi en fazla 2.8-3 TL civarı olmalı. Ki vergiyle eziyorlar milleti biz buna laf ediyoruz.. ÖTV yok demeyin ona gelene kadar nerelerde ne kadar vergi var bilemezsiniz..

Senin hesaba göre Almanya'da ortalama 16.500 lira asgari ücret veriyorlar ve benzinin litresi 16 TL. Ben razıyım şahsen. 

Bizim ülkede de versinler 15er bin lira asgari ücret yapsınlar 15 lira benzini. (Senin mantığa göre)

Avrupadaki ürün fiyatlarını TL ye çevirirken Avrupa ülkelerinin Amerika'nın filan da verdiği asgari ücreti TL ye çevirin. Bakın bakalım hesabınız ne hale dönüyor.

https://www.haberler.com/hangi-ulkede-asgari-ucret-ne-kadar-2021-euro-14077056-haberi/

Tıkla Karşılaştır - Buradan Avrupa ülkelerini karşılaştırabilirsiniz. En düşük ücret hangi ülke bir bakın. Bulgaristan da geçti bizi sanırım sonuncuyuz şu an. 

ABD filan ne kadar asgari ücret veriyor onu da Google'dan görebilirsiniz.

2 link bıraktım bana inanmazsınız belki diye.. 

Hala benzin ucuz düşünmemelisiniz.. Benzin bizim ülkede olması gerektiğinin 2.5 katı şu an. 

tarihinde Muhammet Ali Deli tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benzini onlar da dolarla alıyor.  Biz de. 
onların dolara göre geliri yüksek. Bizim düşük.  
Şu an yakıt bizde maliyetine göre çok ucuz 

Ülkenin durumu belli.  Sebebine girmiyorum. 
o ötv yi bizden öyle yada böyle alacak.  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Muhammet Ali Deli yazdı:

Ahahahajsjf :D

Şaşırdım. herkesten beklerdim de senden beklemezdim şu yorumu şu düşünceyi.. Samimi söylüyorum. 

Neyse.

Konuya gelelim.

Almanyada Euro bazında 1.6-1.7 civarına denk geliyor yakıtın litresi. Kardeşim neden TL'ye çeviriyorsunuz? Adamlar TL ile mi maaş alıyor? 

Senin ülkende asgari ücret 2800 lira benzin 8 lira asgari ücretin tamamıyla 350 Litre benzin alabiliyorsun. 

O fiyat yüksek dediğiniz Almanya'da Fransa'da filan asgari ücret 1600-1700 Euro civarında. Benzin fiyatı da 1.60-1.70 arası. Aşağı yukarı 1 asgari ücretin tamamıyla 1000 litre benzin alabiliyor adamlar. 

Şimdi bizde olması gereken 15 mi sence hala? :D

Bizde bu ortalamaya göre benzinin litresi en fazla 2.8-3 TL civarı olmalı. Ki vergiyle eziyorlar milleti biz buna laf ediyoruz.. ÖTV yok demeyin ona gelene kadar nerelerde ne kadar vergi var bilemezsiniz..

Senin hesaba göre Almanya'da ortalama 16.500 lira asgari ücret veriyorlar ve benzinin litresi 16 TL. Ben razıyım şahsen. 

Bizim ülkede de versinler 15er bin lira asgari ücret yapsınlar 15 lira benzini. (Senin mantığa göre)

Avrupadaki ürün fiyatlarını TL ye çevirirken Avrupa ülkelerinin Amerika'nın filan da verdiği asgari ücreti TL ye çevirin. Bakın bakalım hesabınız ne hale dönüyor.

https://www.haberler.com/hangi-ulkede-asgari-ucret-ne-kadar-2021-euro-14077056-haberi/

Tıkla Karşılaştır - Buradan Avrupa ülkelerini karşılaştırabilirsiniz. En düşük ücret hangi ülke bir bakın. Bulgaristan da geçti bizi sanırım sonuncuyuz şu an. 

ABD filan ne kadar asgari ücret veriyor onu da Google'dan görebilirsiniz.

2 link bıraktım bana inanmazsınız belki diye.. 

Hala benzin ucuz düşünmemelisiniz.. Benzin bizim ülkede olması gerektiğinin 2.5 katı şu an. 

Bu kadar hesaba gerek yok yahu. :) Lazım derken isteğimi değil reel olarak olması gerekeni söylüyorum. Petrolün varilinin fiyatı her yerde aynı ve dolar ile. İç Anadolu’nun bilmediğimiz bir yerinden petrol fışkırmıyorsa Amerika’dan Almanya’dan ucuza kullanmamız imkansız. O vergiden uzun süre vazgeçemezler. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Ben hep yüz km de 25 tl yakacak araba alıyorum. At arabasına geçtim misal 1 ay oluyor.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Muhammet Ali Deli

Akaryakıt fiyatları kafasına göre oluşur. Birilerinin kafasına göre. Mesela para çok lazımsa zam gelir arada 3-5 kuruş düşer gaz alınır. Sonra 35-45 devam eder. 

En azından bizim bildiğimiz bu. Avrupa'da filan daha farklı tabi. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
İlkay Başaran yazdı:

Devletin aşırı gelir kaybı var. Şu an gelir kaybını bırakın zararı var ekstra. Bu çığ belli bir eşiği aşarsa ne olur? Ya da çoktan aştı mı? Kilitlenecek hale gelir miyiz? Aynı gemideyiz Allah yardımcımız olsun.

Bugün izmite gittim geldim. sakin gittim. git gel 5.4 ortalama yaptım. ama yanımdan ticariler bilmemneler ışıklarda felan basa basa geçtiler.. benzin ucuz herhalde hala. 2 saniye öne geçince varacağı yere erken varmıyor ki? 

E5 te 80 hız limiti olan yerde 90 la gidiyorum arkamdan kamyon selektör yapıyor. hangi küfür edilmeli bu durumda yahut beddua? Sağ şerittteyim.

• Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

yanımdan ticariler bilmemneler ışıklarda felan basa basa geçtiler.. benzin ucuz herhalde hala.

ucuz, dünyanın en ucuzu şu anda, amerikadan bile ucuz,

kredi kartı ile son model telefon almak  gibi, şakk diye çekiyoruz, anında alıyoruz, son ödeme tarihinde asgari de ödenmez ise avkatlar telefon açıyor bankadan.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

ucuz, dünyanın en ucuzu şu anda, amerikadan bile ucuz,

kredi kartı ile son model telefon almak  gibi, şakk diye çekiyoruz, anında alıyoruz, son ödeme tarihinde asgari de ödenmez ise avkatlar telefon açıyor bankadan.

O kadar söyledin ki, pompadan taş yağacak kafamıza :) 

Mehmet Göktürk yazdı:

Bugün izmite gittim geldim. sakin gittim. git gel 5.4 ortalama yaptım. ama yanımdan ticariler bilmemneler ışıklarda felan basa basa geçtiler.. benzin ucuz herhalde hala. 2 saniye öne geçince varacağı yere erken varmıyor ki? 

E5 te 80 hız limiti olan yerde 90 la gidiyorum arkamdan kamyon selektör yapıyor. hangi küfür edilmeli bu durumda yahut beddua? Sağ şerittteyim.

Tam hibritçisin hocam. Bi de trafiğe girsen biraz :) ne zaman alıyoruz?

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mehmet Göktürk yazdı:

Hocam bizim firma bu olayı ödül sistemiyle çözdü. En az yakan adama prim veriliyor. (beton mikseri) Şimdi az yakması için dikkat ediyor kullanan adam. İzmirde ist de sefer başına prim veriyorlar adam 120 km hızla gidiyor. Çok basit değişikliklerle çözülebiliyor birçok şey.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

O kadar söyledin ki, pompadan taş yağacak kafamıza :) 

Tam hibritçisin hocam. Bi de trafiğe girsen biraz :) ne zaman alıyoruz?

Gittim almaya tiguandan önce chr.. başımı vurunca a sütununa vazgeçtim. Şu an artık almam. Gönlümde mini cooper elektrikli vardı ama 125 hp olduğundan ötv yüzde 60. 85 hp olaydı 15 idi.

Trafiğe dikkatli kullanırsan yine devfena olmuyor kaldırırken sakin olacan frene basmayacan vs

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İlkay Başaran yazdı:

Hocam bizim firma bu olayı ödül sistemiyle çözdü. En az yakan adama prim veriliyor. (beton mikseri) Şimdi az yakması için dikkat ediyor kullanan adam. İzmirde ist de sefer başına prim veriyorlar adam 120 km hızla gidiyor. Çok basit değişikliklerle çözülebiliyor birçok şey.

Aslında bi buluşmada şehir içi şehir dışı yakıt yarışması yapsak ne güzel aktivite olur :) 

Mehmet Göktürk yazdı:

Gittim almaya tiguandan önce chr.. başımı vurunca a sütununa vazgeçtim. Şu an artık almam. Gönlümde mini cooper elektrikli vardı ama 125 hp olduğundan ötv yüzde 60. 85 hp olaydı 15 idi.

Trafiğe dikkatli kullanırsan yine devfena olmuyor kaldırırken sakin olacan frene basmayacan vs

Önemli olan sizin yarı elektrikle uzun kullanımlı tecrübe. Sonra elektrikliye geçilecek zaten. Ama insanlar bu kullanım tarzını bırakmadıkça elektrikli araçların menzili katalogda kalır sadece. Frenleme ve geri dönüşüm enerjisini en iyi derecede kazanmak lazım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Aslında bi buluşmada şehir içi şehir dışı yakıt yarışması yapsak ne güzel aktivite olur :) 

Önemli olan sizin yarı elektrikle uzun kullanımlı tecrübe. Sonra elektrikliye geçilecek zaten. Ama insanlar bu kullanım tarzını bırakmadıkça elektrikli araçların menzili katalogda kalır sadece. Frenleme ve geri dönüşüm enerjisini en iyi derecede kazanmak lazım. 

Yakın yerde olsak keşke. Ben 90 la giderek kasmadan çok güzel değerler yakalıyorum. Bilirsiniz işin püf noktası ara hızlanmaları kısmak, yokuşa gardını alıp girmek.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İlkay Başaran yazdı:

Yakın yerde olsak keşke. Ben 90 la giderek kasmadan çok güzel değerler yakalıyorum. Bilirsiniz işin püf noktası ara hızlanmaları kısmak, yokuşa gardını alıp girmek.

Üfff tam hibritçi sürüşü :) ara hızlanmalar ve yokuş konusu aşırı önemli

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Aslında bi buluşmada şehir içi şehir dışı yakıt yarışması yapsak ne güzel aktivite olur [emoji4] 

Hile var diye seni diskalifiye ederdim [emoji846]
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...