İçeriğe Yönlendir

Odalara Uydu Kablosu

Macit Aliyev

Recommended Posts

Macit Aliyev

Merhaba Arkadaşlar. Taşınma işlerinden dolayı uzun zamandır foruma pek aktif giremiyordum. Gelelim konuma.

Yeni evde merkezi sistem uydu vardır. Her odada uydu girişi prizi var. Antrede aşağıdakı gibi kablo kutusu var.Açtım içinde bir çok kablo var. Sadece 2 kablo birbirine bağlı diğerleri boşta. 

Dün oturma odasında tv"yi bağlamaya çalıştım fakat sinyal yok diyip duruyor. Acaba bu kablo kutusunun içinde bağlı olan sadece bir odaya mı gidiyor? diğer odalarda uydu kablosunun bağlı olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

LvgOpJ.jpg

1pDGY1.jpg

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

tek kablo bağlanmış demekki. splitter yada bir tür amplifikatör olması lazımki dağıtlabilsin. mesela müstakil evlerde çanak antendeki LNB denen parça nın çok çıkışlı olanları kullanılır. 4 çıkışı varsa 4 adet TV ye bağlanır gibi. tek sinyal varsa bunu dağıtmak gerekir yoksa çalışmaz.

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev

Site görevlisine söylediğimde her odaya çekilmiş dediydi bana. Sitedeki bütün dairelerde bu şekildedir dedi. Acaba birisi bilerek mi kesmiş bu kabloları? Çünkü kabloların hepsi ayrı ayrı borulardan geliyor resimde gözüktüğü gibi.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Bu bağlantıyı kim yaptıysa diplomasını çöpe atsın.

Ben o iki kablonun birbirine bağlı olduğunu düşünmüyorum bi açın bakalım ne çıkacak altından.

Bu uçlar muhtemelen odalardan geliyor olabilir. Yani odalardan buraya gelmiş ve buradan bir yere gidecekler. Dağıtıcı benzeri bir ürün gerekiyor onu takmamışlar. 

https://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/1-uydu-anteni-ile-3-tv-baglayan-3-girisli-uydu-dagitici-splitter-3-lu-splitter-anten-toplayici-uydu-452348367?utm_source=google-pla&utm_medium=paid-search&utm_content=329289768901&utm_term=64459572605&ga_prodid=452348367&ga_merchantid=128220161&scxid=14489-145818-2357-0&sc_gcsp=gg&gclid=CjwKCAjwx_boBRA9EiwA4kIELmwTN3gmFuwsXoWa62dF6UL9Kz7CmOG_uucI8FERaR9n7p4lS7nN8hoCfO4QAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Bu bağlantıyı kim yaptıysa diplomasını çöpe atsın.

Ben o iki kablonun birbirine bağlı olduğunu düşünmüyorum bi açın bakalım ne çıkacak altından.

Bu uçlar muhtemelen odalardan geliyor olabilir. Yani odalardan buraya gelmiş ve buradan bir yere gidecekler. Dağıtıcı benzeri bir ürün gerekiyor onu takmamışlar. 

https://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/1-uydu-anteni-ile-3-tv-baglayan-3-girisli-uydu-dagitici-splitter-3-lu-splitter-anten-toplayici-uydu-452348367?utm_source=google-pla&utm_medium=paid-search&utm_content=329289768901&utm_term=64459572605&ga_prodid=452348367&ga_merchantid=128220161&scxid=14489-145818-2357-0&sc_gcsp=gg&gclid=CjwKCAjwx_boBRA9EiwA4kIELmwTN3gmFuwsXoWa62dF6UL9Kz7CmOG_uucI8FERaR9n7p4lS7nN8hoCfO4QAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

Bunu benden önce oturan yapmış olabilir yada birine yaptırmış olabilir. Daha önce tv vardır diye düşünüyorum evde. Peki bunlar odalardan gelen kablolarsa nereye bağlanması lazım?

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Bunlardan birisi uydudan gelen kablo. Onun bağlı olduğu odadan şu an izleyebilirsiniz. Diğer odalarda da aynı anda izlemek için dağıtıcı lazım. Anladığım bu.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Baglantilar hatali gibi geldi bana.

Hadi onu cozse Her odada farkli kanal izleyemeyebilirsiniz.

Dikey ve yatay kanal turlerinde takilma yasanabilir..Fotograftan teknik olarak zor yorum yapmak aslinda..

o bant ile yapilan ek te oyle olmaz iki tane efkondektor alip uzatamamismi acaba😱

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Mais Jannataliyev yazdı:

Bunu benden önce oturan yapmış olabilir yada birine yaptırmış olabilir. Daha önce tv vardır diye düşünüyorum evde. Peki bunlar odalardan gelen kablolarsa nereye bağlanması lazım?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
Mutlu Kanter
(düzenlendi)

Uydu santralinden  daireye gelen kabloları bulursanız işiniz daha  kolay olur ben  dilimi değdirerek  bulmuştum :) hafiften  çarpma oluyor da 

daha sonra odalara dağılan  kabloları  direk  tel örgü kısmını birbirine   bakır telleri birbirine  bağlayarak  işi çözebilirsiniz.

Daha sonra üçlü uydu prizlerinden  alıp  her odaya  takarsınız  işlem tamamlanır burda önemli olan    üçlü uydu prizinin  sat yazan kısmına  anten kablosu bağlanmalı 

tarihinde Mutlu Kanter tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
Alpay Sumer yazdı:

Baglantilar hatali gibi geldi bana.

Hadi onu cozse Her odada farkli kanal izleyemeyebilirsiniz.

Dikey ve yatay kanal turlerinde takilma yasanabilir..Fotograftan teknik olarak zor yorum yapmak aslinda..

o bant ile yapilan ek te oyle olmaz iki tane efkondektor alip uzatamamismi acaba😱

her oda için çatıdan farklı kablo gelebilir mi? Yoksa sadece bir kablo mu geliyor genelde? splitter bağlarsam her 2 ayrı odada farklı kanalları izleyebilir miyim?

Mutlu Kanter yazdı:

Uydu santralinden  daireye gelen kabloları bulursanız işiniz daha  kolay olur ben  dilimi değdirerek  bulmuştum :) hafiften  çarpma oluyor da 

daha sonra odalara dağılan  kabloları  direk  tel örgü kısmını birbirine   bakır telleri birbirine  bağlayarak  işi çözebilirsiniz.

Aslında bende çatıdan gelen kabloyu merak ediyordum. Dili değdirmeden kontrol kalemi ile kontrol edersem iş görür mü?))

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Mais Jannataliyev yazdı:

her oda için çatıdan farklı kablo gelebilir mi? Yoksa sadece bir kablo mu geliyor genelde? splitter bağlarsam her 2 ayrı odada farklı kanalları izleyebilir miyim?

Aslında bende çatıdan gelen kabloyu merak ediyordum. Dili değdirmeden kontrol kalemi ile kontrol edersem iş görür mü?))

Birbirine bağlı iki kablodan biri çatıdan geliyor. Diğeri de eski sahibi hangi odada tv izliyorsa o odaya giden kablodur.

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev

Tv çok büyük, taşıması kolay olsaydı her odaya götürür denerdim😆. Öyüzden şimdi çatıdan gelen kabloyu bulup splitterle çoğaltayım öyle deneyim.

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Bizde de benzer sistem var. ama çatıdan gelen kablo bir splittere bağlı, o splitterden odalara dağılıyor. Ana kabloya splitter bağlayıp diğer odalara dağıtabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Mutlu Kanter
Mais Jannataliyev yazdı:

az birşey gıdıklıyor o kadar :)  ,uydu santralinizin  her çıkışında  led li  lamba vardır   kırmızı ise  televizyon kapalıdır. yeşil ise  televizyon açıktır.  santralden gelen  hattı bulmak için  küçük bir televizyonda kullanabilirsiniz.bir kişi  santralin yanında  bir kişide  dairedeki kablonun  olduğu  yerde deneme yanılma ile de halledilebilir.

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
Cihat Küçükay yazdı:

Bizde de benzer sistem var. ama çatıdan gelen kablo bir splittere bağlı, o splitterden odalara dağılıyor. Ana kabloya splitter bağlayıp diğer odalara dağıtabilirsiniz.

Mutlu Kanter yazdı:

az birşey gıdıklıyor o kadar :)  ,uydu santralinizin  her çıkışında  led li  lamba vardır   kırmızı ise  televizyon kapalıdır. yeşil ise  televizyon açıktır.  santralden gelen  hattı bulmak için  küçük bir televizyonda kullanabilirsiniz.bir kişi  santralin yanında  bir kişide  dairedeki kablonun  olduğu  yerde deneme yanılma ile de halledilebilir.

Bugun deneyeceğim bütün olasılıkları.

Çatıdan sadece bir uydu kablosu mu gelir her daireye yoksa her oda için birer adet mi? sitede 40 daire var. 

Yorum bağlantısı
Mutlu Kanter
Mais Jannataliyev yazdı:

Bugun deneyeceğim bütün olasılıkları.

Çatıdan sadece bir uydu kablosu mu gelir her daireye yoksa her oda için birer adet mi? sitede 40 daire var. 

eskiden  sadece santralden 1 tane gelirdi fakat şimdi yeni dairelerde  1 den fazla yapıyor mütehitler ,uydu santrallerinde  ayrıca karasal  yayında kullanabilirsiniz. Ama onun için üst katlarda oturmak lazım  yayın kalitesi açısından  binanın üstüne karasal anten  yerleştiriyorsunuz  şu tel olanlardan  onun  kablosunuda  uydu santraline bağlıyorsunuz  üçlü uydu prizi ile (tv kısmına bağlantı yaparak) her odada  farklı kanalları izleyebiliyorsunuz.(önemli nokta üst kat veya en üstün bir altında oturmak yayın kalitesi için)

size kolay gelsin :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

şimdi olay şöyle, merkezi sistem varsa dairene her oda için ayrı kablo gelir, tek kablo gelmez,  dairene tek kablo geliyor ve resimdeki gibi her odadan gelen kablolar boşta duruyorsa çatıdan gelen tek kabloyu hangisine bağlarsan o odadaki uydu alıcı çalışır, spliter alıp gelen tek kabloyu tüm odalara dağıtırsan bu durumda hangi odadaki alıcı ilk çalıştıysa o uydunun göserdiği kanalı tüm odalarda izlersin, yani tüm odalar hep aynı kanalı izler....

çatıdaki dairelere dağıtım yapan aletten senin dairene her oda için ayrı kablo gelecek, gelmiyorsa dediğim gibi olur, merkezi sistem denen aleti alıp  dairene ayrıca takman lazımki her odada ayrı ayrı izleyesin, yanlız o alet bu şekilde çalışırmı bilmem, zaten merkezi sistemden her daireye dagıtan alet sinyali verdi, sen birde o sinyali evde odalara böldün olurmu o kısımı bilmiyorum dıdısının dıdısı gibi bir durum yani...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

bu 4 uydudan yani 4 adet çanaktan gelen yayını birleştirip tek kablodan 1 uydu alıcısına vermek için,  tek uydu alıcıdan 4 uyduyu izlersin yani, başka odaya hat çekip ayrı izleyemezsin...

arkadaşa lazım olansa başka, mesele 4 çanaktan gelen yayını aldın bu resimdeki aletle birleştirdin ve tek bir uydu alıcıdan izledin, bu olayı her odada ayrı ayrı yapmak istiyorsun, bu olmaz....

yani daha açayım, bu aletin 4 girişi var 1 çıkışı var,  sana 1 giriş 4 çıkış olan lazım öyle bir alet değil bu, buna çatıdan gelen tek ucu nasıl takacaksın, 4 giriş var 1 çıkış, senin istediğin 1 giriş 4 çıkış, ters bağlaman lazım ozamanda çalışmaz hiç izleyemezsin, kısaca bu alet toplayacı dağıtıcı değil.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

size lazım olan bu alet

next_10_20.jpg

bu çatıdaki multisviç,  çanak yada çanaklardan gelen sinyali  20 daireye yada 20 odaya ayrı ayrı dağıtan alet, bu çıkışların herbirine uydu alıcı takarsanız 20 odada ayrı ayrı kanal izlersiniz, sizin evdeki durum sanırım şu, bu 20 çıkıştan 1 tanesi sizin daireye geliyor, o ucu dağıtırsanız her oda aynı kanalı izler başka şansın yok, her odaya uydu alıcı taksanda durum değişmez, aynı kanal izlenir,   emin olmadığım kısımsa şu, sen bu resimdeki aleti alıp dairene gelen tek uca bağlayıp bir daha 20 odaya bölebilirmisin, dıdısının dıdısı kısmı bu işte, olmaz diye biliyorum, bu alette 300 tl. civarı fiyata sahip.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Ali Cihangiroğlu yazdı:

bu 4 uydudan yani 4 adet çanaktan gelen yayını birleştirip tek kablodan 1 uydu alıcısına vermek için,  tek uydu alıcıdan 4 uyduyu izlersin yani, başka odaya hat çekip ayrı izleyemezsin...

arkadaşa lazım olansa başka, mesele 4 çanaktan gelen yayını aldın bu resimdeki aletle birleştirdin ve tek bir uydu alıcıdan izledin, bu olayı her odada ayrı ayrı yapmak istiyorsun, bu olmaz....

yani daha açayım, bu aletin 4 girişi var 1 çıkışı var,  sana 1 giriş 4 çıkış olan lazım öyle bir alet değil bu, buna çatıdan gelen tek ucu nasıl takacaksın, 4 giriş var 1 çıkış, senin istediğin 1 giriş 4 çıkış, ters bağlaman lazım ozamanda çalışmaz hiç izleyemezsin, kısaca bu alet toplayacı dağıtıcı değil.

Anladım abi ben youtubeden video bulayım örnek olsun diye yazmıştım yani odalara dağıtmak için bir tür dağıtıcı lazım. 

Ali Cihangiroğlu yazdı:

size lazım olan bu alet

next_10_20.jpg

bu çatıdaki multisviç,  çanak yada çanaklardan gelen sinyali  20 daireye yada 20 odaya ayrı ayrı dağıtan alet, bu çıkışların herbirine uydu alıcı takarsanız 20 odada ayrı ayrı kanal izlersiniz, sizin evdeki durum sanırım şu, bu 20 çıkıştan 1 tanesi sizin daireye geliyor, o ucu dağıtırsanız her oda aynı kanalı izler başka şansın yok, her odaya uydu alıcı taksanda durum değişmez, aynı kanal izlenir,   emin olmadığım kısımsa şu, sen bu resimdeki aleti alıp dairene gelen tek uca bağlayıp bir daha 20 odaya bölebilirmisin, dıdısının dıdısı kısmı bu işte, olmaz diye biliyorum, bu alette 300 tl. civarı fiyata sahip.

Abi o zaman arkadaşın fotoğrafında 7 tane kablo görünüyor. Acaba 3 tanesi çatıdan iniyor olabilir mi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)

Bizim apartmanda da aynı şekilde yapılmış,7 kabloyu neye göre ayırmış bilmiyorum ama kabloları ile geri itip çekince prizlerde ses takip et hangisi olduğu belli olur(Ali abinin koyduğu 20 li çoklu kutudan), kalan fazlalar da ana hattan gelen olur. O kabloları ara parça ile birleştirip tek tek uydu+tv ile odaları gezip deneyeceksin. Bizim uydu prizlerinden biri sorunlu çıktı galiba, tivibudaki bazı kanallarda sinyal yok diyordu, prizi değiştirdim düzeldi.

Parça bu

images?q=tbn:ANd9GcQVVaCbl5Fggl9ELRPsd8H8pB9QJpqnDtQHRQdkGBdOXXks_QvZJA

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Anladım abi ben youtubeden video bulayım örnek olsun diye yazmıştım yani odalara dağıtmak için bir tür dağıtıcı lazım. 

Abi o zaman arkadaşın fotoğrafında 7 tane kablo görünüyor. Acaba 3 tanesi çatıdan iniyor olabilir mi.

resimde solda 3 tane sağda 4 tane var, o üçü çatıdan geliyor olabilir (terside olabilir yani 4 ü çatıdan geliyordur belki), soldaki 3 ünü sağdakilere bağla, sonra tv yi artık hangi odalardaysa prizler, tek tek bağlayıp dene, bakalım sinyal varmı, 2 tv varsa daha kolay aynı anda  2 ayrı prize takar denersin, her tv bağımsız kanal değiştiriyorsa iş tamam, dairene 3 tane ayrı hat iniyor çatıdan, o üçünü istediğin odaya bağlarsın, artık hangileri hangi odanın (sağdaki 4 tane) sen bulucaksın tabii...

3 kablo gerçekten dağıtıcıdan gelen ayrı hatlarmı testi için 2 tv  de yoksa aynı anda deneyeceğin, o zaman tek tv yi alıp gezdireceksin, odalardan birine bağladın baktın sinyal var, tv çalışırken o çatıdan gelen 3 kablodan birini sırayla sök, bak bakalım hangisinde sinyal kesilecek, o ucu takma boşta kalsın, sonra  tv yi başka prize takarak diğer uçları aynı şekilde dene, baktın sinyal var o zaman çatıdan gelen o 3 kablo gerçekten dağıtıcıdan gelen bağımsız hatlardır.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Mais Jannataliyev yazdı:

Merhaba Arkadaşlar. Taşınma işlerinden dolayı uzun zamandır foruma pek aktif giremiyordum. Gelelim konuma.

Yeni evde merkezi sistem uydu vardır. Her odada uydu girişi prizi var. Antrede aşağıdakı gibi kablo kutusu var.Açtım içinde bir çok kablo var. Sadece 2 kablo birbirine bağlı diğerleri boşta. 

Dün oturma odasında tv"yi bağlamaya çalıştım fakat sinyal yok diyip duruyor. Acaba bu kablo kutusunun içinde bağlı olan sadece bir odaya mı gidiyor? diğer odalarda uydu kablosunun bağlı olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

LvgOpJ.jpg

1pDGY1.jpg

Evde kaç tane uydu (televizyon) prizi var. Toplam 6 tane uydu prizi varsa çatıdan sadece 1 tane uydu sinyali geliyordur. Çatıdan genelde 1 yada 2 tane hat gelir. 

Eğer 6 tane uydu prizinin olduğundan emin olduktan sonra; Kolaylık açısından şunu yapabilirsiniz; diğer kabloların uçlarını açın. Kablonun içinde ortada tek telli sarı sert kısım ve dışında çok telli tel vardır. Kutunun içinde birbirine bağlı olan kablolar gibi uçlarını açmış olduğunuz tüm kabloları bağlı olan iki kabloya birleştirin. (ortadaki tek tel ile dıştaki çoklu telin bir birine temas etmediğinden emin olun)

Bu işlem sonrası çatıdan gelen uydu sinyalini tüm odalara aktarmış olursunuz. 

Tarif ettiğim bağlantı şeklinin dezavantajları;

1-Tesisatta kullanılan kablolar eski ise sinyal zayıflayacağı için televizyon bazı yayınları çekmeyebilir. 

2- Aynı anda iki veya daha fazla televizyon çalışmaz. Söyle çalışır; örnek olarak salonda TRT 1 izliyorsunuz diyelim, diğer odada ATV vb. gibi farklı sinyal bandında ki yayınları izleyemezsiniz. 

Kendim yapamam diyorsanız uydu işi yapan birisini bularak yaptırın.    

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Ali Cihangiroğlu yazdı:

şimdi olay şöyle, merkezi sistem varsa dairene her oda için ayrı kablo gelir, tek kablo gelmez,  dairene tek kablo geliyor ve resimdeki gibi her odadan gelen kablolar boşta duruyorsa çatıdan gelen tek kabloyu hangisine bağlarsan o odadaki uydu alıcı çalışır, spliter alıp gelen tek kabloyu tüm odalara dağıtırsan bu durumda hangi odadaki alıcı ilk çalıştıysa o uydunun göserdiği kanalı tüm odalarda izlersin, yani tüm odalar hep aynı kanalı izler....

çatıdaki dairelere dağıtım yapan aletten senin dairene her oda için ayrı kablo gelecek, gelmiyorsa dediğim gibi olur, merkezi sistem denen aleti alıp  dairene ayrıca takman lazımki her odada ayrı ayrı izleyesin, yanlız o alet bu şekilde çalışırmı bilmem, zaten merkezi sistemden her daireye dagıtan alet sinyali verdi, sen birde o sinyali evde odalara böldün olurmu o kısımı bilmiyorum dıdısının dıdısı gibi bir durum yani...

Ali hocam yanlı anlaşılma olmasın. Ben ek olarak uydu işi yapıyorum. Bugüne kadar bir çok merkezi sistem bulunan binada uydu arızasına gittim. Eski binalarda Çatıdan tek uydu sinyali gelir, hangi odada tv kullanılacaksa o odanın hattına dağıtım yapılır.

Yeni yapılan binalarda çatıdan 2 tane uydu sinyali gelir. Genelde birisi salon diğer sinyalde oturma odası yada mutfak şeklinde bağlanır. 

Yada bazı toki binalarında çatıdan gelen uydu sinyali sinyal dağıtıcı (splitter) ile yapılıyor ama mantık yine aynı şekilde çalışıyor. Yani Farklı sinyal bandında ki yayınları diğer odalarda izleyemezsiniz. Splitter olunca sadece temiz bir bağlantı şekli oluyor.

Yani çatıdan her oda için kablo gelen bina hiç görmedim. 🙁  En fazla 2 kablo gördüm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...