İçeriğe Yönlendir

Muayenede, Tescil Tarihi/Fabrika Çıkış Tarihi Sorunu

Haşmet Güngör

Recommended Posts

Baris Akkaya
Çağlar Bayur yazdı:

hiç bilmediğim bir konu ancak ne bilgi alabilirim araştırayım

aslinda duzelttirmek belki basit ama iki ulke arasinda insan o kanun bu kanun farkli oldugu icin zorlaniyor. bakalim intrenetten arastimaya devam ediyorum. ruhsat bilgileri yanlisligini duzeltirmem gerekiyor hepsi bu. tabiki yanlis ise😁

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Mondeo mk4 2012 model 03 oxak 2013 trafiğe çıkışlı idi. Trafiğe çıkış tarihine göre 15 önceden muayeneye gittim ceza ödemiştim. Muayene temmuzda bitmiş. 

Tescil tarihi mantıklı olmuş eğer olursa.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Metin Uzunoğlu yazdı:

Mondeo mk4 2012 model 03 oxak 2013 trafiğe çıkışlı idi. Trafiğe çıkış tarihine göre 15 önceden muayeneye gittim ceza ödemiştim. Muayene temmuzda bitmiş. 

o yıl üretim tarihinden sonra başlamıştı muayene tarih bitimi. o yıla kadar ruhsat çıkış tarihinden başlardı muayene sayacı

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Baris Akkaya yazdı:

aslinda duzelttirmek belki basit ama iki ulke arasinda insan o kanun bu kanun farkli oldugu icin zorlaniyor. bakalim intrenetten arastimaya devam ediyorum. ruhsat bilgileri yanlisligini duzeltirmem gerekiyor hepsi bu. tabiki yanlis ise😁

belçika ya yollanmış bir tofaş 131 var ve şu anda uğraşılan bir örnek buldum gruplara sorduğumda, yazılan aynen şu, siz kendi durumunuza göre değerlendirin umarım faydası olur:

Şimdi sizin yapmanız gereken ilk şey aracı trafikten çekerken üzerinde olan plakanın aracın ilk plakası olup olmadığını öğrenmek.
Eğer araç 84 yılından günümüze kadar trafiğe çıktığı şehirde kalıp hiç plaka değiştirmediyse işiniz çok kolay. Trafik tescil müdürlüğüne gidip, arşivden aracın dosyasını buldurarak faturasından teknik belgelerine kadar her evraka ulaşabilirsiniz.
Benim gibi şanssız iseniz, yani plaka değişmişse iş zor. Farklı plakaya gitmiş arabanın dosyasını arşivden alıp beklemeye geçiyorlar. Belli bir süre geçtikten sonra dosya evrak imhaya gönderilip imha ediliyor.
Bu durumdaysanız eğer yine iki ihtimal çıkıyor. Şanslıysanız emniyetin kendi sisteminde ilk tescil tarihi yazılı ise emniyete vereceğiniz bir dilekçe ile bu tarihi gösteren bir belge talep edebiliyorsunuz. Sistemde tarih boş bırakılacak kadar şanssız iseniz Makine Mühendisleri Odasına başvurup 800₺ civarında (diye duydum, henüz yaptırmadım) bir ücret ödeyerek araç için yeni bir teknik belge projesi yaptıracak, bu evrakı ilgili ülkeye göndereceksiniz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Baris Akkaya
Çağlar Bayur yazdı:

belçika ya yollanmış bir tofaş 131 var ve şu anda uğraşılan bir örnek buldum gruplara sorduğumda, yazılan aynen şu, siz kendi durumunuza göre değerlendirin umarım faydası olur:

Şimdi sizin yapmanız gereken ilk şey aracı trafikten çekerken üzerinde olan plakanın aracın ilk plakası olup olmadığını öğrenmek.
Eğer araç 84 yılından günümüze kadar trafiğe çıktığı şehirde kalıp hiç plaka değiştirmediyse işiniz çok kolay. Trafik tescil müdürlüğüne gidip, arşivden aracın dosyasını buldurarak faturasından teknik belgelerine kadar her evraka ulaşabilirsiniz.
Benim gibi şanssız iseniz, yani plaka değişmişse iş zor. Farklı plakaya gitmiş arabanın dosyasını arşivden alıp beklemeye geçiyorlar. Belli bir süre geçtikten sonra dosya evrak imhaya gönderilip imha ediliyor.
Bu durumdaysanız eğer yine iki ihtimal çıkıyor. Şanslıysanız emniyetin kendi sisteminde ilk tescil tarihi yazılı ise emniyete vereceğiniz bir dilekçe ile bu tarihi gösteren bir belge talep edebiliyorsunuz. Sistemde tarih boş bırakılacak kadar şanssız iseniz Makine Mühendisleri Odasına başvurup 800₺ civarında (diye duydum, henüz yaptırmadım) bir ücret ödeyerek araç için yeni bir teknik belge projesi yaptıracak, bu evrakı ilgili ülkeye göndereceksiniz.

ilginiz ve alakaniz icin tesekkur ederim. aracin plakasi ilk plakasi mi bilmiyorum.makina muhendisleri odasi ile gorustum arabanin oraya gitmesi gerektigi yoksa islemi gerceklestiremeyeceklerini soylediler.simdi ben 3600 kilometre yol geldim,arabayida trafikten cekmistim.biraz deneme yanilma yolu ile oldu ama olacak insallah.coronadan dolayi Turkiyeye de gelemiyorum. Allah buyuktur vardir illaki bir yolu.arastirmaya devam  ediyorum.

Yorum bağlantısı
Baris Akkaya
Metin Uzunoğlu yazdı:

Danimarka da 

fabrikadan cikisi bayiye gelisi senenin son 3 ayina denk gelen araclar eger  satisi yeni yilin ilk gunlerinde gerceklesir ise yeni yilin tarihi yaziliyor burada . aynen sizin araciniz gibi .2012 ama  ilk tescil tarihi 2013 ocak ilk plaka takildigi zaman oluyor ve bayii garantisi basladigi gun oluyor. araba olene kadar bu tarih hic degismiyor.mauyenede bu tarih baz alinarak tuv tarafindan mauayeneye son 1 ay kala arac sahibine bilgi gidiyor aracinizin su tarihden once muayanesini yaptirmalisiniz diye. 1 ayda eger eksigi varsa vatandas  yaptiriyor .her 2 senede bir muayene oluyor. sistem basit ama etkili.

daha oncede dedigim gibi adamin araci 1996 model ama el degismis 2000 yilinda memur ilk tescil 2000 yazmis . 2020de alan arkadas aracim 2000 model diye gururlaniyor. benim aracim 84 model ama ilk tescil 1993 yaziyor. yani simdi benim aracim fabrika uretmedigi halde nasil 1993 olabiliyor.🙃

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Baris Akkaya yazdı:

ilginiz ve alakaniz icin tesekkur ederim. aracin plakasi ilk plakasi mi bilmiyorum.

2003 ten beri görüyorum ben.. Aracın plakası 2003'ten beri değişmemiş. 

Yorum bağlantısı
Baris Akkaya
Mehmet Ozyurek yazdı:

2003 ten beri görüyorum ben.. Aracın plakası 2003'ten beri değişmemiş. 

demek oluyor ki arabanin dosyasi 2003 de  kayit yeri olan emniyette olabilir mi? 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Baris Akkaya yazdı:

demek oluyor ki arabanin dosyasi 2003 de  kayit yeri olan emniyette olabilir mi? 

dosya ilk plaka çıkan subede olur, noterdeki tescil tarihi değişim ile dosya yer değişmiyor.

Yorum bağlantısı
Baris Akkaya
Çağlar Bayur yazdı:

dosya ilk plaka çıkan subede olur, noterdeki tescil tarihi değişim ile dosya yer değişmiyor.

Peki ilk çıkan şubeyi nasıl bulabilirim? Sizi yoruyorum kusura bakmayın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Peki ilk çıkan şubeyi nasıl bulabilirim? Sizi yoruyorum kusura bakmayın. 

En sondan başlayarak.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Baris Akkaya
Mehmet Ozyurek yazdı:

En sondan başlayarak.

Fabrikasını arayıp ordan başla diyorsun galiba Mehmet abi. Ama özelden yazdığın değişiklik yapılmışsa orasıda ise yaramaz gibi geliyor bana. 🤔

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Baris Akkaya yazdı:

Fabrikasını arayıp ordan başla diyorsun galiba Mehmet abi. Ama özelden yazdığın değişiklik yapılmışsa orasıda ise yaramaz gibi geliyor bana. 🤔

Yok.. şu an hangi ile kayıtlı ise oradan başlayacaksın. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

13 şubat 2020 de çıkmış taze tze fabrikadan

Bi ara haber çıktı ya, mahkeme ilk tescil tarihini baz aldı, polisin kestiği cezayı iptal etti diye. O yalan o zaman

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bi ara haber çıktı ya, mahkeme ilk tescil tarihini baz aldı, polisin kestiği cezayı iptal etti diye. O yalan o zaman

yeni kural üretimden itibaren başlıyor muayeneye için geri sayım, eskiden tescil tarihi idi, yani satıldığı tarih

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bayide satış beklerken muayenesi biten araçlar gördük. 

Bu haber asılsız bence. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Muayene geçerlilik ile ilk tescil farklı tarihlerde

00045671-4287-4-BF2-BF00-240028-BB26-C1.jpg

Benim arabayı 27 Kasım 2014 te sıfır almıştım. İlk muayene 27 Ekim idi. Benimde bildiğim ülkeye giriş tarihi baz alınıyor. Banttan indiği tarih değil. Nerden çıkarımda bulundum. Benim arabaya Ekim ayında niyetlenmistim o ara Ekim başı idi gemide geliyordu. Kasım ayında bayiyi aradım o araba satıldı mi diye hayır cevabı almıştım.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Metin Akbal yazdı:

Benim arabayı 27 Kasım 2014 te sıfır almıştım. İlk muayene 27 Ekim idi. Benimde bildiğim ülkeye giriş tarihi baz alınıyor. Banttan indiği tarih değil. Nerden çıkarımda bulundum. Benim arabaya Ekim ayında niyetlenmistim o ara Ekim başı idi gemide geliyordu. Kasım ayında bayiyi aradım o araba satıldı mi diye hayır cevabı almıştım.

Bu tarihlerin yazımımda çalışan memurun etkisi de var tabi. İlgili yönetmelik de kesin bir dil kullanmıyorsa yoruma açık kalmış olabilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Ü.Emre Kartal

Benimde 2015 model şubat üretimli aracıma çıkış tarihi 1 ocak girilmiş. Muayene yaptırırken dikkat etmemiştim bugün şans eseri farkettim. Bu başımı ağrıtır mı acaba?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ü.Emre Kartal yazdı:

2015 model şubat üretimli

bu nerede yazmakta?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ü.Emre Kartal yazdı:

Benimde 2015 model şubat üretimli aracıma çıkış tarihi 1 ocak girilmiş. Muayene yaptırırken dikkat etmemiştim bugün şans eseri farkettim. Bu başımı ağrıtır mı acaba?

Bantta tarih alıyor arabalar. Sebebi o yüzden olabilir

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

bu nerede yazmakta?

Aracın üretim belgesinde doğru tarih mevcut (şasiden sorgulayınca da görebiliyorum başka yerde) ve ruhsatta da ilk tescil tarihi üretimden daha sonra. Hata yok yani ruhsatta. Ama muayene kağıdını e devletten alınca farkettim bu hatayı

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bantta tarih alıyor arabalar. Sebebi o yüzden olabilir

Bantta üretim tarihi alsa tamam ama trafiğe çıkış tarihi öyle görünüyor. Muayeneye gittiğimde daha önce muayene yapılmış olmasına rağmen bir şeyler hatalı vs deyip beni 2 saat bekletmişlerdi merkezden düzeltmek için. Ama sanıyorum görevli hatası var. 

tarihinde Ü.Emre Kartal tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...