İçeriğe Yönlendir

Vw Polo Geri Vites Sorunu ?

Vasfi Gişten

Recommended Posts

Vasfi Gişten

Merhaba aracı geri vitese takmak için topuzu aşağı bastırıp bire takar gibi geçiriyorum vites yerine geçtikten sonra topuzu bıraktığımda topuz yukarı atıyor kendini ama vites geri viteste yani geçmesinde bir problem yok bir yakınım 2018 model benzinli modelini almış onda geri vitese takmak için bastırıp yerine geçirdikten sonra topuz kendini yukarı atmıyor? Eski modellerde böyle mi yoksa benim araçta mı sıkıntı var ? Sıkıntı varsa bunun tamiri basit bir şey mi ?

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Yayiyla alakali bir problem olabilir.

İnce narin ekipmandir her usta pek yaklasmaz bu islere. Tamir takimi bakilmali once ona gore mudahale yapilmali.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Bastırmak gerekiyor mu acaba? Genelde bastırmadan geri geçiyor bir çok araçta.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Evren Erakçora yazdı:

Bastırmak gerekiyor, 1. vitesin yanında olduğu için bastırmadan geçmesi sıkıntı olur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
Evren Erakçora yazdı:

Bastırmadan geçmiyor çünkü 1. Vitesin yanında 6. vites yerinde olsa bastırmadan geçebilirdi belki.

Alpay Sumer yazdı:

Yayiyla alakali bir problem olabilir.

İnce narin ekipmandir her usta pek yaklasmaz bu islere. Tamir takimi bakilmali once ona gore mudahale yapilmali.

O zaman benim araçta kesin bir sıkıntı var sonucuna varıyorum bu durumda ? 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Vasfi Gişten yazdı:

Bastırmadan geçmiyor çünkü 1. Vitesin yanında 6. vites yerinde olsa bastırmadan geçebilirdi belki.

O zaman benim araçta kesin bir sıkıntı var sonucuna varıyorum bu durumda ? 

Kesin var diyemeyiz gormedik cunku. Genel yazdim, vites topuzu ve mandal yapisi fiber bir malzemeden yapiliyor genelde. Kendi aracimda benzer sorun olmustu. Ciddi pahali bir mekanizma oldugunu ve kimsenin ise yanasmadigini ordan da teyit etmistim.En son kendim gozumu karartip usta ile girismistim.Sansliydim elimizde kalmamisti😊 Ama tavsiyem yetkili bir servise gostermeniz yonunde..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Video çekip koyarım akşama nerde boyle cins sorunlar var beni bulur zaten 😁

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Bence çalışmasında sıkıntı yoksa fazla kurcalamamak lazım.

Topuzu nekadar yukarı atıyor? Normal olması gereken seviyeyemi yoksa geri vitese taktıktan sonra çok az bir yukarı kalkmamı oluyor?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
Uğur Kamil yazdı:

Bence çalışmasında sıkıntı yoksa fazla kurcalamamak lazım.

Topuzu nekadar yukarı atıyor? Normal olması gereken seviyeyemi yoksa geri vitese taktıktan sonra çok az bir yukarı kalkmamı oluyor?

Birinci vitesteki konumuna geliyor geri bastırdığın seviye kadar yukarı atıyor.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

İlginç, o konuma kadar çıkıyorsa mantıken bastırmadan geri vitese geçmesi içinde bir engel olmaması lazım.
Acaba bastırarak çalışanla çekmeli olanların çalışma mantığı aynımı geri vites için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Vites körüğünü söküp çalışma mekanizmasına bakılabilir mi acaba sadece bir fikir? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

2014 1.2 tsida böyle değil basık halde kalıyor.

Geri vitesten atma yapıyor mu?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Tam emin olamayınca kendi aracımdakı durumu test ettim.
2012 jetta, geri vitese taktıktan sonra bastırınca küçük bir esneme payı var ama sizdeki kadar barız bir şekilde geri vitesteyken yukarı atma yok. Birde siz geri vitese taktığınızda vites ilk hareketi yaptığınız yerde durması gerekirken sağa doğru kayıp yukarı atıyor. Acaba vitesi sola itmeye devam etseniz yukarı doğru atacakmı yine.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
Murat Atagenç yazdı:

2014 1.2 tsida böyle değil basık halde kalıyor.

Geri vitesten atma yapıyor mu?

Vitesten atma yok sorunsuz şekilde geciyor.

Uğur Kamil yazdı:

Tam emin olamayınca kendi aracımdakı durumu test ettim.
2012 jetta, geri vitese taktıktan sonra bastırınca küçük bir esneme payı var ama sizdeki kadar barız bir şekilde geri vitesteyken yukarı atma yok. Birde siz geri vitese taktığınızda vites ilk hareketi yaptığınız yerde durması gerekirken sağa doğru kayıp yukarı atıyor. Acaba vitesi sola itmeye devam etseniz yukarı doğru atacakmı yine.

Bahsettiginiz şekilde sol tarafa bastırarak tutarsam yukarı atmıyor kendini viteste geçmiş oluyor öyle kullanılıyor ama elim vitesin üstünde durması lazım sürekli 

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
Okay Kaygusuz yazdı:

vitesin orda tırnagı var o kırılmış

Değişmesi ve bulunması kolay bir parça mı bilginiz var mı ?

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
Vasfi Gişten yazdı:

Değişmesi ve bulunması kolay bir parça mı bilginiz var mı ?

vites körügünü bir cıkarın görürsünüz  siyah araya giren parca. vitesin alt kolu ile beraber oluyor. değişim ve parca konusunda bilgim yok malesef

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
Okay Kaygusuz yazdı:

vites körügünü bir cıkarın görürsünüz  siyah araya giren parca. vitesin alt kolu ile beraber oluyor. değişim ve parca konusunda bilgim yok malesef

Teşekkürler müsait bir zamanda kontrol edeyim.

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
Okay Kaygusuz yazdı:

7Bg0Pr.jpg

P7kLBb.jpg

Kırık bir parça göremedim ama sizin gözünüze takılan bir yer var mı ?

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

bende göremedim. o zaman sorun şanzumanla ilgili olabilir. vites kolunun şanzumanın üstüne felan bir bakın birisi geriye taksın sizde motor üstünden bakın.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Allah Allah, durum normal değil, orası belli. Mutlaka vites kolunu tutan bir mekanızma var ve sorun orda.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Vasfi Gişten

Üst taraftan söküldü ve sıkıntı çözülemedi alt taraftan sökülmesi gerekiyormuş ve altında egzoz sistemi geçiyor onun sökülmesi gerekiyor ayrıca yalıtım malzemeleri vs sökülecek işi uzun bir zararı yok böyle kullanmaya alışın dedi özel servis bende elletirmedim. Bir ara yetkili servise göstermeyi de düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Vasfi Gişten

Yetkili servise gittim tamir etmeye uğraşmışlar yapamamışlar bir parçanın değişmesi gerekiyormuş 300kusur tl işçilik ile birlikte 500 e yaparız dediler sanayi ağzı gibi onay verdim cumaya parça gelecekmiş yapılınca tekrar bilgilendirme yaparım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...