İçeriğe Yönlendir

Lpg Nedir ? Nasıl Fiyatlandırılır ?

Hasan Karabekiroglu

Recommended Posts

Yasin Şimşek

Bazı petrol ofislerinde aygaz yazarken bazılarında pogaz yazıyor. Pogaz mı tercih etmeliyim Aygaz mı?

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Yasin Mümin Şimşek yazdı:

Bazı petrol ofislerinde aygaz yazarken bazılarında pogaz yazıyor. Pogaz mı tercih etmeliyim Aygaz mı?

İstasyonların akaryakıt ve lpg lisansları ayrı ayrı olur, bir istasyonda Po nun akaryakıt olup LPG de Milangaz vs olabilir, bazı istasyonlarda lpg adası ayrı olur, istasyon orada ipragaz satar, motorinde BP satar önceden çok olurdu ama şimdilerde azalmaya başladı, artık dağıtıcılar istasyon anlaşmalarını yaparken lpg yi de sistemin içine katıyorlar, kendi lpg yi alıyor istasyona satıyor. 

Tercih size kalmış .

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
İbrahim Aslıoğlu
(düzenlendi)

Yan yana iki petrol istasyonu, birinde motorin 6,42 iken diğerinde 5,89 lira. Öyle ayak altı tabir edilen yerler değil bilinen bir istasyon. (Bu arada bütün istasyonlar 6,42 civarı) Arada ciddi fark var. Bu fark hep var. Zamana denk gelmiş indirim değil. Bir depo aldım Ankara'ya gittim. Olumsuz bir yanını görmedim. Bir depo daha doldurdum bugün. Bu durum normal mi? Yoksa bir daha almayalım mı? İstasyonların isimlerini de yazarım isterseniz.

tarihinde İbrahim Aslıoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)

@Hasan Karabekiroglu nun yakitlar ile ilgili mukemmel yazilari var forumda.Diger konuda da bilgilendirmeleri olmustu. bu konuda benzerlik gosteriyor o nedenle

Konunuzu onunla birlestiriyoruz.

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
İbrahim Aslıoğlu yazdı:

Yan yana iki petrol istasyonu, birinde motorin 6,42 iken diğerinde 5,89 lira. Öyle ayak altı tabir edilen yerler değil bilinen bir istasyon. (Bu arada bütün istasyonlar 6,42 civarı) Arada ciddi fark var. Bu fark hep var. Zamana denk gelmiş indirim değil. Bir depo aldım Ankara'ya gittim. Olumsuz bir yanını görmedim. Bir depo daha doldurdum bugün. Bu durum normal mi? Yoksa bir daha almayalım mı? İstasyonların isimlerini de yazarım isterseniz.

6,42 fiyat normal liste fiyatı, 5.89 olan fiyat %8 indirimli fiyat, muhtemelen istasyonun satış kotası var ya da nakit lazım, üründe problem olacağını düşünmüyorum. O bölgedeki istasyonların satışlarını bayağı baltalıyordur... :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İbrahim Aslıoğlu
Alpay Sumer yazdı:

@Hasan Karabekiroglu nun yakitlar ile ilgili mukemmel yazilari var forumda.Diger konuda da bilgilendirmeleri olmustu. bu konuda benzerlik gosteriyor o nedenle

Konunuzu onunla birlestiriyoruz.

Uygundur, ben Hasan Beyin konusunu aradım fakat bulamadım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Konuda katkılı gazlar hangisi diye sorulmuş.
Burada kast edilen katkı değil de deterjan katkısı.
Benim bildiğim Aygazda var.

Sizin istasyon nerde acaba? Yakınsa ugrayalim, tanisalim[emoji5]

Gidelim beraber.
Acıgöl yolunda muayene istasyonunu geçince sağda Petrol ofisi.
Yorum bağlantısı
İhsan Yıldırım

Kayseride tüm istasyonlar anlaştı ve tüm türkiye de lpg 3 tl civarında iken biz en ucuz 3.45  e alabiliyoruz ilçelerde bile daha ucuz bunu nasıl başarıyorlar 🤨

Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya
İhsan Yıldırım yazdı:

Kayseride tüm istasyonlar anlaştı ve tüm türkiye de lpg 3 tl civarında iken biz en ucuz 3.45  e alabiliyoruz ilçelerde bile daha ucuz bunu nasıl başarıyorlar 🤨

Balıkesir de istasyonlar yıllardır en üst limitten satıyorlar. Kayseri liler uyanık derlerdi ama bizimkiler daha uyanık galiba😉

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Ahmed GÜL

Hangi Tür  LPG ve hangi marka akaryakıt İstasyonun sattığı OTOGAZ LPG araçlarda subab erimesine yol açtığı araştırılmalı ve tartışılmalı diye düşünüyorum. LPG nin ısısına dayanamayan Silindir Sübabları eridiği zaman (genelde tek bir silindirden başlıyor ve ortalama 70 km. eksik gidiyorsunuz. araçta kalkışta çarpıntı, tak diye ses gelmesi (4 no'lu silindir sübab yanığı) , rampada zorlanma, 1. vitesden 3. vitese geçememe , 2' den 4'e  geçememe, titreme vs. belirtileri var.) onarım masrafı 2.500 TL. Hal böyle iken tartışacağımız konu LPG nin içeriği olmalı. Yağlımı,  yağsızmı. Yağlıyı kim satıyor, yağsızı kim satıyor. Pahalı LPG istasyonları tavsiye ediliyor ise bunun nedeni ne , yağlı olduğu içinmi. Propan miktarı yüksek olduğunda araçda performansı artırırken acaba subablarında anasını ağlatıyormu. Vs. Vs.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Konu sanırım afr ayarına kayacak birazdan. Mesela benim araba çok çok az yakıyordu ama iyi gitmiyordu, gittim ayarlarıyla oynattım şimdi iyi gidiyor ama yakıyor. Supap erimesi de arabanın ayarlarıyla daha çok alakalı..

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Ahmed GÜL yazdı:

Hangi Tür  LPG ve hangi marka akaryakıt İstasyonun sattığı OTOGAZ LPG araçlarda subab erimesine yol açtığı araştırılmalı ve tartışılmalı diye düşünüyorum. LPG nin ısısına dayanamayan Silindir Sübabları eridiği zaman (genelde tek bir silindirden başlıyor ve ortalama 70 km. eksik gidiyorsunuz. araçta kalkışta çarpıntı, tak diye ses gelmesi (4 no'lu silindir sübab yanığı) , rampada zorlanma, 1. vitesden 3. vitese geçememe , 2' den 4'e  geçememe, titreme vs. belirtileri var.) onarım masrafı 2.500 TL. Hal böyle iken tartışacağımız konu LPG nin içeriği olmalı. Yağlımı,  yağsızmı. Yağlıyı kim satıyor, yağsızı kim satıyor. Pahalı LPG istasyonları tavsiye ediliyor ise bunun nedeni ne , yağlı olduğu içinmi. Propan miktarı yüksek olduğunda araçda performansı artırırken acaba subablarında anasını ağlatıyormu. Vs. Vs.

Araçlarda oluşan subap arızaları lpg nin konusuna girmez, o iş motor üreticisinin sorunudur daha kaliteli metal veya malzeme kullanması gerekir,

Lpg nin içeriği sabittir %30 oranında Propan gazı, %70 oranında Bütan gazının karışımıdır.

İstasyonlarda satılan lpglerin içeriğinde yağ olmaz yağlı bir sistem yoktur, hatta lpg konusunun hiç yağla işi yoktur.

Pahalı istasyon tabiri de yanlış, çok iyi bilinen bir markanın lpgsi ucuz olabilir bu ürün ile alakalı değil istasyonun kendisi ile alakalıdır. Bunun açıklamasını yazmıştım

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...