İçeriğe Yönlendir

Focus I - Yağ Seçimi ve Öneriler

Doğukan İpekçi

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

bence orjinali, yani yapan mühendislerin önermiş olduğu neyse kesinlikle o.   5w30 Mobil

Mühendis, hava şartlarına göre 10w/40 da öneriyor.
Her şartta 5w/30 kullanın dememiş.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

zaten kitapçıkdada genelde hava şartları - ısı ortalamasına göre şu yağı kullanın diye yazar...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

mesela

082d6390c2b2164b6668a0463d168285.png

5-30 un aralığı genelde hepsini kapsadığındanFord 5-30 diye direk yazar ama havanın şartları esas etmendir.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Doğukan İpekçi

Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim fakat hala ne yapmam gerektiğini anlayamadım.21 Yaşındayım fakat aracı kesinlikle hor kullanmıyorum ve senede 8.9 bin km yapan bir araç bakımlarına özen gösteriyor, her şeyi zamanında/zamanından önce yapmaya çalışıyorum.Araç LPG'li ve belli bir miktar yağ eksiltmesine LPG'nin sebep olduğunu duymuştum.Bunları da göz önüne alarak hangi yağı almalıyım? 10w40'ta herhangi bir problem yaşamadım şimdiye kadar bildiğimden şaşmasam mı acaba.

Yorum bağlantısı
Vahit Yalçınkaya

Bendede 2.0 zetec var Motul 8100 econergy 5/30 koyduk 4 bin km ye kadar eksiltme olmadı arada sirada bakarım  kontrol ederim 4.500 km falan oldu 1lt ye yakın ekslitme olmuş bu ara  devirsiz kullanim ve  yoğun trafikde kullandım ondan olabilirmi???

Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
Vahit Yalçınkaya yazdı:

Bendede 2.0 zetec var Motul 8100 econergy 5/30 koyduk 4 bin km ye kadar eksiltme olmadı arada sirada bakarım  kontrol ederim 4.500 km falan oldu 1lt ye yakın ekslitme olmuş bu ara  devirsiz kullanim ve  yoğun trafikde kullandım ondan olabilirmi???

Yag sayet acea a5/c5 standartina sahip ise c3'e gecilebilir cunku c3 fordun onerdigi msc913c standardina gore motor korumasini on planda tutar. Ayrica orda varmi bilmiyorum ama valvoline'in high mileage yuksek km araclar icin yogunlugu iyilestirilmis yagida var. Sahsen kullanima gore degerlendirilecekse ben sehir ici azaltmiyordum ama uzun yolda daha belirgin oluyordu her hafta ozellikle 300-500 ml arasi ekleme yapiyordum 2000km icin ,  vesileyle motorda yakma yada kacak varsada durum ayni yapilan devire gore daha azamiye cikacaktir yag tuketimi. Forumda kime sorsan 5w30 onerir  ben 5w30un castrol mobil valvoline ve elf yaglarini denedim fark yoktu ama en cabuk azaltan valvolinr oldu. ben en son 280binde olan 2003 focusumda castrolun ultraclean 10w40inda karar kildim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Vahit Yalçınkaya
Halil ibrahim Oruc yazdı:

Yag sayet acea a5/c5 standartina sahip ise c3'e gecilebilir cunku c3 fordun onerdigi msc913c standardina gore motor korumasini on planda tutar. Ayrica orda varmi bilmiyorum ama valvoline'in high mileage yuksek km araclar icin yogunlugu iyilestirilmis yagida var. Sahsen kullanima gore degerlendirilecekse ben sehir ici azaltmiyordum ama uzun yolda daha belirgin oluyordu her hafta ozellikle 300-500 ml arasi ekleme yapiyordum 2000km icin ,  vesileyle motorda yakma yada kacak varsada durum ayni yapilan devire gore daha azamiye cikacaktir yag tuketimi. Forumda kime sorsan 5w30 onerir  ben 5w30un castrol mobil valvoline ve elf yaglarini denedim fark yoktu ama en cabuk azaltan valvolinr oldu. ben en son 280binde olan 2003 focusumda castrolun ultraclean 10w40inda karar kildim. 

Valvoline high mileage türkiye de yok sanırım ama bu marka kaliteli bir yağa benziyor dexos onayi falanda var yine 5/30 dan şaşmamak lazım çünkü kendi viskozitesi bu sadece en uygun markayi bulmak biraz zor olucak 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim fakat hala ne yapmam gerektiğini anlayamadım.21 Yaşındayım fakat aracı kesinlikle hor kullanmıyorum ve senede 8.9 bin km yapan bir araç bakımlarına özen gösteriyor, her şeyi zamanında/zamanından önce yapmaya çalışıyorum.Araç LPG'li ve belli bir miktar yağ eksiltmesine LPG'nin sebep olduğunu duymuştum.Bunları da göz önüne alarak hangi yağı almalıyım? 10w40'ta herhangi bir problem yaşamadım şimdiye kadar bildiğimden şaşmasam mı acaba.

Mobil 10w/40 devam.
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir

Ama bakimli bir ford motoru icin gecerli. Lpg tesisati takilmamis bir zetec motora fabrika 300000 km omur biciyor lpg kullanilirsa bu asagiya duser  zamaninda dogru bakim yapilirsa dahada yukselebilir.  10w40 yaga kalitesiz demek cok yersiz kalir dogru ucuz olabilir ama markali bir 10w40 un hic bir zarari olmayacaktir sadece asiri soguk bir iklimde yasamiyorsaniz. Ilk yaglama motorda cok onemlidir katiliyorim  belki kalinlik yuzunden yagin ust tapetlere ulasmasi belki kisa bir zaman fark eder ama motor calisirkende duzgun yaglamasi sarttir. Hic bir araba ureticisi 10w40 yag onermez bu sadece motoru yipranmis son deminde calisan motorlar icin piyasada vardir. Ben sahsen hanimin focusunda 5w30 dan  10w40a donmus birisi olarak konusuyorum  yag eksiltme nerdeyse yok denecek kadar az ve arac su anda 280binde lpgsiz.  Motorun rahatladigini hissediyorum araci 60bin km sadece ben 2 sene yaptim cogunlukla uzun yol.  Yakit tasarrufu konusunda olumlu izlenim yakaladim  6.8  - 7.0 arasinda gezinen 100kmh sabit genelde hizim     10w40dsn sonra 6.5leri cok rahat goruyorum bu motorin rahatladigina bir isaret cunku guzel yaglanan piston ve sekmanlar gerek cekiste gerek yakitta cok olumlu etkisi vardir. Tek zaafi  dediginiz gibi kisin ilk calistirmada yaglama belki bir kademe asagida olacaktir onun disinda sorun gormuyorum. Tabiki aracin yagmi yakiyor yoksa kaciriyormu onu bilmek gerekir  sayet yakiyorsa 10w40 tercih olmali

ben yorumlarımı, Doğukan İpekçinin sormuş olduğu sorular üzerine kendisine yardımcı olmak amacıyla yapıyorum.

5w30 bakımlı bir ford motoru için geçerli diyorsunuz. eğer arabası bakımsız olsaydı 8.000 km de o arabada çok daha fazla yağ eksiltmesi olurdu.

ayrıca ben 10w40 yağa kalitesiz demedim, dememde.....  ucuz da demedim.

168.000 deki bu araç için 5w30 un kullanılması gerektiğini söyledim.

Ben Doğukan a cevap olarak gene aynı şeyi söylüyorum

8000 km de 1 lt yağ eksilten ( 1000 km de 125 grama denk geliyor)  168000 km deki focus1 e hiçbir zaman 10w40 yağı önermem.

konu başka taraflara doğru gittikçe soruyu soran kişinin kafası hepten karışacaktır. 

Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Mehmet Ozyurek yazdı:

Mobil 10w/40 devam.

Mehmet Ozyurek yazdı:

Mehmet Ozyurek yazdı:

Çubuğun önceki ve sonraki halini görmeden yorum yapmak zor.. 

Ancak şöyle izah edeyim siz yorumlayın.. 

Çubuktaki maksimum ve minimum çizgileri arası 800 gram falandır.. Ona göre 1000 km'de ne kadar yaktığını oranlayın. 

Lpg'li ve 20 yaşına yakın bir focus1'in 1000 km'de 200 gram yağ yakmasını ben normal olarak karşılarım. 

Ben olsam 5/30 mobil1 fe 3000 yağ koyar, 5000 km'de ekleme yapar 10 bin km de bir değişim yapardım.. Tabi 1000 km'de 200 gram civarında yakıyorsa.. 

Daha fazla yakıyorsa bir çözüm bulmak gerek. 

Buna rağmen 10/40 önermiyorum.. Yağ yakmasını belki azaltırsınız ama başka yere zarar verirsiniz. 

Aşırı derecede yakmıyorsa bırakın yaksın. 2-3 bin km de bir bir litre de yağ ekleyin. bişey olmaz.  

ben Doğukanın arabası için yorum yapmıştım. araç 168,000 km de ve 1000 kmde  125 gr yağ eksiltmiş.

onun için mobil 5w30 da ısrarcı oldum.

biraz çelişkili oldu gibi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ersin Gökdemir yazdı:

ben Doğukanın arabası için yorum yapmıştım. araç 168,000 km de ve 1000 kmde  125 gr yağ eksiltmiş.

onun için mobil 5w30 da ısrarcı oldum.

biraz çelişkili oldu gibi.

Haklısın..

ilk yorumlarımda aracın Muğla'da olduğunu bilmiyordum.

Nerede yaşadığını öğrendikten sonra geçmişte de 10w/40 kullanıldığı için, 10w40 koyabileceğini söyledim.

Sıfırın altını gören bir ilde yaşadığını söyleseydi 5w/30 da ısrar ederdim.. 

Kılavuz da hava şartlarına göre 10w/40 kullanılabilir diyor. 

652928803_Focus1ya.thumb.jpg.7ac7fa2155a0879002acb123610a0178.jpg

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Özkan Tokerli
(düzenlendi)

Ama bakimli bir ford motoru icin gecerli. Lpg tesisati takilmamis bir zetec motora fabrika 300000 km omur biciyor lpg kullanilirsa bu asagiya duser

ee benim araba zetec motor lpg li 240k da yahu.. çok üzdün beni Halil bey :) 

tarihinde Özkan Tokerli tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
Özkan Tokerli yazdı:

ee benim araba zetec motor lpg li 240k da yahu.. çok üzdün beni Halil bey :) 

240bine gelene kadar illaki rektefe olmustur:))  

Yorum bağlantısı
Özkan Tokerli
(düzenlendi)

240bine gelene kadar illaki rektefe olmustur:))  

yok yaauuw rektefe felan içimi iyce kararttın :D 

tarihinde Özkan Tokerli tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
Özkan Tokerli yazdı:

yok yaauuw rektefe felan içimi iyce kararttın :D 

Rektefe dediysem subaplar belki degismistir en azindan😂

Yorum bağlantısı
Özkan Tokerli

Rektefe dediysem subaplar belki degismistir en azindan😂

yok valla gelmedi öyle bi bilgi :)

Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
Özkan Tokerli yazdı:

yok valla gelmedi öyle bi bilgi :)

Allah kaza bela vermesin hayirli surusler diliyorum o zaman:)

Yorum bağlantısı
Ozan Cengiz
(düzenlendi)

Ford zetec motora 300 bin km ömür mü olur? Temiz ve bakımlı kullanımda rahat 500 bini görür. Yağa gelince benim focus1e hep Mobil 5w30 süper 3000 kullandım. Fabrika önerisi bu. 10 /40 yağ motorda sorun yoksa ileride açar varsa sorunu örtüp ileride daha masraflı arızaya sebep olur. Kesinlikle 5/30 öneriyorum. Yağ yakan motor hangisini koysanız yakacaktır. 

tarihinde Ozan Cengiz tarafından düzenlendi
Ekleme
  • Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Mehmet Ozyurek yazdı:

Haklısın..

ilk yorumlarımda aracın Muğla'da olduğunu bilmiyordum.

Nerede yaşadığını öğrendikten sonra geçmişte de 10w/40 kullanıldığı için, 10w40 koyabileceğini söyledim.

Sıfırın altını gören bir ilde yaşadığını söyleseydi 5w/30 da ısrar ederdim.. 

Kılavuz da hava şartlarına göre 10w/40 kullanılabilir diyor. 

652928803_Focus1ya.thumb.jpg.7ac7fa2155a0879002acb123610a0178.jpg

Ben de , fordun tavsiyesi 5w30 yağ olduğu ve farklı yağ kullanımında, motor performansında düşüşe, yakıt tüketiminde artışa ve emisyonlarda yükselmeye neden olabilir dediği için 5w30 da ısrarcı oldum.

Artık hangi yağı koyacaksa kendisi kararını versin. 

Birde kılavuzda dikkatimi çeken konu şu oldu ;  bu teknik şartnamelerin herhangi birine uyan hiç bir yağ bulamazsanız farklı viskozitelerdeki yağları kullanabilirsiniz diyor ve ardından yaşanacak sıkıntılar için ikazda bulunuyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kılavuz açık ve net şekilde 5w30 kullanın diyor.
Gerekirse 10w/40 da kullanabilirsiniz diyor.
Muğla için 10w/40 bir gereklilik mi. Bence değil. Sadece olabilirlik.
Ben kullanmazdım. Hiç de kullanmadım.
İçindeki yağ castrol 10w/40, mobile geçse marka değiştiği için yakacak. 5w/30 a geçse viskozite değiştiği için yakacak. Ancak 2. Yağda motor yeni yağa ayak uyduracak.
Ben de okunsun diye sayfayı olduğu gibi paylaştım.

Benim yağım her zaman mobil esp 5w/30

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Mehmet Ozyurek yazdı:

Kılavuz açık ve net şekilde 5w30 kullanın diyor.
Gerekirse 10w/40 da kullanabilirsiniz diyor.
Muğla için 10w/40 bir gereklilik mi. Bence değil. Sadece olabilirlik.
Ben kullanmazdım. Hiç de kullanmadım.
İçindeki yağ castrol 10w/40, mobile geçse marka değiştiği için yakacak. 5w/30 a geçse viskozite değiştiği için yakacak. Ancak 2. Yağda motor yeni yağa ayak uyduracak.
Ben de okunsun diye sayfayı olduğu gibi paylaştım.

Benim yağım her zaman mobil esp 5w/30

Doğukan İpekçinin sormuş olduğu sorulara en güzel sade bir cevap ve ;

Bu tartışmaya son noktayı koyacak olan bir paylaşım oldu. Teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğukan İpekçi
Mehmet Ozyurek yazdı:

10/40 önerisi çıkmaz bu forumdan :)

Mobil fe3000 5w/30 öneriyorum.. 

https://www.hepsiburada.com/mobil-super-fe-5w-30-benzin-ve-dizel-motor-yagi-4-litre-uretim-yili-2018-p-OTM652072

Yakarsa eklersiniz. 

Son olarak bugün değiştiriyorum sonunda 5w30 da karar kıldım 😊 esp ve fee3000 arasında ne fark var hangisi daha iyidir performansa yöneliktir sizce?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Doğukan İpekçi yazdı:

Son olarak bugün değiştiriyorum sonunda 5w30 da karar kıldım 😊 esp ve fee3000 arasında ne fark var hangisi daha iyidir performansa yöneliktir sizce?

Esp daha iyidir, daha güncel bir yağdır, Dpf li araçlar için de uygundur. 

Fe3000 110 lira, Esp 170-180 lira.. Fark çok. Focus için Fe3000 yeterli olur bence.  

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
Mehmet Ozyurek yazdı:

Esp daha iyidir, daha güncel bir yağdır, Dpf li araçlar için de uygundur. 

Fe3000 110 lira, Esp 170-180 lira.. Fark çok. Focus için Fe3000 yeterli olur bence.  

Katiliyorum  ayrica esp daha yaglayicidir.  Fe ise  yakit tasarrufunu on planda tutarken  motor koruma arka planda kalir  viskozite yogunlugu farklidir

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...