İçeriğe Yönlendir

Kaliteli Motor Yağı Etkisi.

Ali Darbaz

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu

Yağ markasının elbette etkisi olur. Her yağ kendine özgü. Değerleri farklı. Belki yakıt ekonomisi yaptırır ama erken değişim ister. Belki motor koruması zayıf kalabilir. Vs vs. 5-30 yağ var 100 derecede 12 viskozite i, 5-30 yağ var 100 derecede 9 viskozite. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Ama abi klima açıyoz . Onuda hesaba katalım. :)

öndeki fan da çalışıyor aracı ileri doğru çekebilir?

• Beğen 1
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ufacık bir hata yapmışım. Yaşlılık işte unutmuşuz :) Ufacık bir 60 km yolu benzinde gitmiştim. :) 

Arabanın deposu 420 km de bitince hatırladım. Bu ufacık 60 km yolu düşünce 360 km kalıyor  :) 

Düzeltme için özür dilerim 😁

RgDMmG.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Ali Darbaz yazdı:

Ufacık bir hata yapmışım. Yaşlılık işte unutmuşuz :) Ufacık bir 60 km yolu benzinde gitmiştim. :) 

Arabanın deposu 420 km de bitince hatırladım. Bu ufacık 60 km yolu düşünce 360 km kalıyor  :) 

Düzeltme için özür dilerim 😁

RgDMmG.png

Valla benim arac  "1.6 Yakitiyla meshur astra" essek yuku dolu halde hic mi hic acimadan 🙄  ayni km leri hatta bir tik fazlasini 27-28 litre gaz ile yapabiliyorum.( sehirici)  benim hesapta da hata var mi? 

Yoksa benim arac hiperseysini tersmi anliyor 😁

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Alpay Sumer yazdı:

Valla benim arac  "1.6 Yakitiyla meshur astra" essek yuku dolu halde hic mi hic acimadan 🙄  ayni km leri hatta bir tik fazlasini 27-28 litre gaz ile yapabiliyorum.( sehirici)  benim hesapta da hata var mi? 

Yoksa benim arac hiperseysini tersmi anliyor 😁

Ben senin arabanı kullanmadım. O yüzden yorum yapamıyorum. Ama şu bir gercek. 200 den fazla depo verisi var. Ortalama 6.8 litre civarında. Alayıda Hypermil ile yapılan yolculuklar. Demekki hypermil yapmayı bıraksam çok daha fazla yakıcak. Kesin olan budur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

psikolojik veya ölçüm hatasıdır da , sana ölçüm hatalı mı diyeceğime unkapanında denize atlatdım, olur böyle şeyler :f1:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Çağlar Bayur yazdı:

öndeki fan da çalışıyor aracı ileri doğru çekebilir?

caglar abi egzoz da itekliyor denilebilir mi 😊

• Beğen 2
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Amerika’da markaların satış izinleri bazı kanunlara tabidir. Yüksek performanslı araç satabilmek için belirli oranda az yakıt tüketen araç satmanız gerekir. (Bazı vergilerden kurtulmak için. Yoksa sadece spor araç satan markalar da var) 

Toyota sırf bunun için 0-20 yağ kullanıyor. Az yakıt tüketimi olsun diye. Sonuç olarak Yağlar yakıt tüketimini sınırlı bir oranda etkiler. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Alpay Sumer yazdı:

caglar abi egzoz da itekliyor denilebilir mi 😊

fizik. etki/tepki bağlamında mantıklı, sık sık tam gaz gitmemiz bu yüzdendir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Anıl Akca
(düzenlendi)

Motul,Liqui Moly veya Eneos deseniz anlarım da Castrol pekte kaliteli değil. 😊

tarihinde Anıl Akca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
(düzenlendi)

shell motor yağı alasım var budefa navaraya.   daha doğrusu yağ filtremi alıp gidip shell petrolde yağını değiştirmeye niyetlendim . çok pahalandı servisler artık

shell motor yağına ne dersiniz 5w40 koyacam  servis  hep 5w40  koymuş yıllarca  son bakımda castrol 5 30 koyduk eksiltme yaptı inceye geçince sevmedi heralde tekrar 5w40 koyup öyle devam edecem  5.40 koyarken milim eksiltmiodu çünkü ne dersiniz shell için ?

4 litresi 485 TL   4 litre*2 alınacak 1 litreye yakını kasaya konacak fazla gelecek yağ değişimi ücretsiz yapan arkadaşa verrim bişeyler filtre alacam parçacıdan gidecem niyetim o yönde hava filtresi vs kendim değişirim zaten

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Gök yazdı:

shell motor yağı alasım var budefa navaraya.   daha doğrusu yağ filtremi alıp gidip shell petrolde yağını değiştirmeye niyetlendim . çok pahalandı servisler artık

shell motor yağına ne dersiniz 5w40 koyacam  servis  hep 5w40  koymuş yıllarca  son bakımda castrol 5 30 koyduk eksiltme yaptı inceye geçince sevmedi heralde tekrar 5w40 koyup öyle devam edecem  5.40 koyarken milim eksiltmiodu çünkü ne dersiniz shell için ?

Shell çoğu yağdan iyi

Yorum bağlantısı

benim arabaya bakım için 3000 in altında agzını açan kimse yok böyle 1000 civarına bir rakama bitecek saçma gelmiyor şuan 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)

Kendin değişirsin altı yüksek araba, altına yatması kolay olur. Astrada shell kullanıyorum şu anda. 

Ücretsiz yapıyorlarsa ve yağ fiyatı fahiş değilse istasyonda yaptırılır(uzaktan gözetlemek suretiyle). 

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz yazdı:

Kendin değişirsin altı yüksek araba, altına yatması kolay olur. Astrada shell kullanıyorum şu anda. 

Ücretsiz yapıyorlarsa ve yağ fiyatı fahiş değilse istasyonda yaptırılır(uzaktan gözetlemek suretiyle). 

lifti var istasyonun yağ fiyatıda normal 4 litre 480 tl yanında durabiliyorsun ustanın . yağ filtreni al onun filtresi bende yok  dedi linea egea symbol vs  arabaların var normalde elimizde takıyoruz gelincede navara yok dedi

altında  koruma demiri var sökemem onu lifte almadan kendimi geçtim :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Ali Gök yazdı:

4 litresi 485 TL   4 litre*2 alınacak 1 litreye yakını kasaya konacak fazla gelecek yağ değişimi ücretsiz yapan arkadaşa verrim bişeyler filtre alacam parçacıdan gidecem niyetim o yönde hava filtresi vs kendim değişirim zaten

Son bakımda (10 ay 8000 km oldu) shell 0w30 pure plus serisi kullandım. Dizel 1.5 fiesta da 5w30 dan sonra farketti. Özellikle 1-2 gün yatış sonrası ilk marşta yağ lambası bariz hızlı sönüyor. Eksiltme vs olmadı(124000 km ye yaklaştı, öncesinde motor içi temizleyici kullandım) 

Bu bakımı da şubatta yapacağım yine aynı yağdan aldım. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Gök yazdı:

değişimden sonra sabah  ilk marşta yağ lambası sönme hızını bir takip eder misin

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur yazdı:

değişimden sonra sabah  ilk marşta yağ lambası sönme hızını bir takip eder misin

nasıl birşey gözlemlemem lazım ? 

bu arada 10 yıl boyunca hep 5 40 konmuş serviste sonra 5 30 koyunca erken eksildi bakım gelmeden bu sebeple geri 5 40 koydurmak istedim. teknik olarak  bir hata yapıyormuyum?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Gök yazdı:

nasıl birşey gözlemlemem lazım

marş sonrası yanık kalıp geç sönme gibi

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...