İçeriğe Yönlendir

Rampada Yağ Kontrolü

Ümit Türk

Recommended Posts

Ümit Türk

Arkadaşlar merhaba;

Cümleten hayırlı bayramlar diliyorum. 

Rampada yağ kontrolü yapılmasının doğruluk payı nedir?

sormamdaki sebep şu kayınpederime ne anlattıysam inanmadı rampada yağ kontrolü yapılmaz diyorum alakası yok diyor inadı inat. Bilgileriniz için teşekkür ederim

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Coşku Mert

kayinpederle inatlasilmaz dogrudur deyip geçilir [emoji28]

ama yine de dogrusu aracin herhangi bir sıvısı ancak duz zeminde ölçülür

• Beğen 4
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Coşku Mert yazdı:

kayinpederle inatlasilmaz dogrudur deyip geçilir emoji28.png

ama yine de dogrusu aracin herhangi bir sıvısı ancak duz zeminde ölçülür

Öyle yaptım artık

Mehmet Ozyurek yazdı:

Yapılmaz :)
Kola şişesi değil ki bu, karter yayvan bir tepsi gibi

Abi inat etti yağ eksikmiş diye nerdeyse yok gibi 

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Aynı durum yakıt için de geçerli. Rampa çıkarken mazot azalıyor aşağı inerken artıyor bende de. 😊

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Rampada yağ kontrolü yapıpta eksik diye yağ eklemesin. :nargile:
Aynen ikinci aşama tehlikeli işte.
  • Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Emre Şimşek yazdı:

Zamanınız bolsa deneyin. Mesela benim arabada eğim sola doğruysa fazla, sağa doğruysa az gösteriyor.

Yokuş aşağı kendi arabamda denedim resmen iki çizgiyi aşıyor dolunun dolusunu gösteriyor 

Erdoğan Temur yazdı:
Onur Bulut yazdı:
Rampada yağ kontrolü yapıpta eksik diye yağ eklemesin. :nargile:

Aynen ikinci aşama tehlikeli işte.

İşte onu engelledim 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
kayınpederime ne anlattıysam inanmadı rampada yağ kontrolü yapılmaz

konudaki kilit nokta Sn. pederiniz, tekniği aşar bu konu [emoji4] kolay gelsin

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Rampada yağı ölçün, düz zeminde ilavesine karar verin :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Ümit Türk yazdı:

Arkadaşlar merhaba;

Cümleten hayırlı bayramlar diliyorum. 

Rampada yağ kontrolü yapılmasının doğruluk payı nedir?

sormamdaki sebep şu kayınpederime ne anlattıysam inanmadı rampada yağ kontrolü yapılmaz diyorum alakası yok diyor inadı inat. Bilgileriniz için teşekkür ederim

adam doğru söylüyor. yağ kontrolu yapılır diyor. DOĞRU GÖSTERİR demiyor ki.😄

fazla inatlaşma bence. Çağlar bey doğru söylüyor.

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

En sonda düz zeminde ikna oldu abiler kardeşler iki çizgi arasında görünce verdiği tepki; HAH MAŞALLAH YAĞ GİBİ YAĞ YERİNDE DURUYOR.... hani eksikti diyince hemen lavobaya gitmem lazım dedi 🤣

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ümit Türk yazdı:

hani eksikti diyince

altun kural 2: çıkarır ama bunun acısını, yine birşey söylemeden kenardan izlnemsi tavsiye olunur.. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Çağlar Bayur yazdı:

altun kural 2: çıkarır ama bunun acısını, yine birşey söylemeden kenardan izlnemsi tavsiye olunur.. :)

dikkate alacağım abi:)

Mehmet Ozyurek yazdı:

Güzel ders olmuş. emoji4.png

aynen :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Anıl Akca

Geçen gün 50 yaşlarında aile dostumuz ile muhabbet ediyorduk kendisinin yılda sadece 5.000 km yaptığını motor yağını ama kilometre dolduğunda değiştirdiğini söyledi bende bunun yanlış olduğunu 1 yıl geçtikten sonra değişmeli dedim veya kilometre dolunca hangisi ilk dolarsa diye ben 25 yıldır şoförüm yok öyle bir şey dedi iyi de şoförsün ama mekaniker değilsin yağ özelliğini kaybediyor dedim inanma sen onlara hepsi para tuzağı dedi 🙄

Yorum bağlantısı
Mahir Yıldız
Geçen gün 50 yaşlarında aile dostumuz ile muhabbet ediyorduk kendisinin yılda sadece 5.000 km yaptığını motor yağını ama kilometre dolduğunda değiştirdiğini söyledi bende bunun yanlış olduğunu 1 yıl geçtikten sonra değişmeli dedim veya kilometre dolunca hangisi ilk dolarsa diye ben 25 yıldır şoförüm yok öyle bir şey dedi iyi de şoförsün ama mekaniker değilsin yağ özelliğini kaybediyor dedim inanma sen onlara hepsi para tuzağı dedi [emoji849]
doğru söylemiş bende km dolmadan asla değiştirmem yağ firmalarının para kazanmak için yaptıkları iş
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Anıl Akca
Mahir Yıldız yazdı:
Anıl Akca yazdı:
Geçen gün 50 yaşlarında aile dostumuz ile muhabbet ediyorduk kendisinin yılda sadece 5.000 km yaptığını motor yağını ama kilometre dolduğunda değiştirdiğini söyledi bende bunun yanlış olduğunu 1 yıl geçtikten sonra değişmeli dedim veya kilometre dolunca hangisi ilk dolarsa diye ben 25 yıldır şoförüm yok öyle bir şey dedi iyi de şoförsün ama mekaniker değilsin yağ özelliğini kaybediyor dedim inanma sen onlara hepsi para tuzağı dedi emoji849.png

doğru söylemiş bende km dolmadan asla değiştirmem yağ firmalarının para kazanmak için yaptıkları iş

Motor yağı yüksek ısı gördükten sonra ömrü kısalır rafta yüksek ısı görmediği için uzun yıllar dayanıyor 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Mahir Yıldız yazdı:
Anıl Akca yazdı:
Geçen gün 50 yaşlarında aile dostumuz ile muhabbet ediyorduk kendisinin yılda sadece 5.000 km yaptığını motor yağını ama kilometre dolduğunda değiştirdiğini söyledi bende bunun yanlış olduğunu 1 yıl geçtikten sonra değişmeli dedim veya kilometre dolunca hangisi ilk dolarsa diye ben 25 yıldır şoförüm yok öyle bir şey dedi iyi de şoförsün ama mekaniker değilsin yağ özelliğini kaybediyor dedim inanma sen onlara hepsi para tuzağı dedi emoji849.png

Çok emin olmayın, bununla ilgili yapılmış bir sürü çalışma var. 

Otomobil firmaları bakım aralıklarını uzatmak için ciddi ar-ge yapıyor, ve spesifikasyonu belirleyerek yağ firmalarından yağ istiyor. 1 yıldan uzun süre motor içinde dayanacağını garanti etseler emin olun kitapçığa yılda bir değiştir yazmazlar. 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet Ozyurek

Oksijen, ısı, toz, kurum gören bir sıvı bozulmaya başlar ve devam eder.
Ben hiç yıla ulaşamadım ama ulaşsam asla km dolmasını beklemezdim.

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Anıl Akca yazdı:

Geçen gün 50 yaşlarında aile dostumuz ile muhabbet ediyorduk kendisinin yılda sadece 5.000 km yaptığını motor yağını ama kilometre dolduğunda değiştirdiğini söyledi bende bunun yanlış olduğunu 1 yıl geçtikten sonra değişmeli dedim veya kilometre dolunca hangisi ilk dolarsa diye ben 25 yıldır şoförüm yok öyle bir şey dedi iyi de şoförsün ama mekaniker değilsin yağ özelliğini kaybediyor dedim inanma sen onlara hepsi para tuzağı dedi 🙄

yanlış anlama ama yılların şoförü olduğu motordan iyi anladığı anlamına gelmez.  ozaman üretici firmalar neden kitapçıklara bunları yazsınlar. zaten değişmeyen yağ motorda eski yeni farkeder her türlü gösterir kendini. iyi ozaman evdeki yağıda patates kızartmak için hiç dökmeden kızartıp yiyelim özelliğini yitirmiş yağ patatesi haşat eder bu gözle görülür şeyler bu verdiğim örnek çok basit örnek herşeyin bir ömrü var. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...