İçeriğe Yönlendir

Amfi LPF HPF Hakkında Yardım Eder misiniz?

Ebrar Tüfek

Recommended Posts

Ebrar Tüfek

Merhaba eski arabama ses sistemi kuracağım zaman acemiydim, elimde arkadaşımdan aldığım bi stereo amfi vardı. Mid takımlarımı aldığım zaman elektrikçiye gittim takmak için. Adam elimdeki amfiyi gördü, şuan hatırlayamadığım birşey söyledi, bunun bilmemne ayarı yok dedi. Buna bağlarsan ses alamazsın dedi ayar yapılmadan ses düzgün çıkmaz dedi. Ne yapacağız dedim ikinci el amfi var bende bilmemne ayarı var, onu takalım dedi. Bilmiyoruz ya iyi tak dedim. Sıfırı şuan 250 lira olan amfiye geçen sene ikinci elini 250 ye aldım. Demekki kullanılmışını 250 liraya bana verdiği dönemde sıfırı 200 falanmış. Küfür etmeyeceğim konuya dönelim. Eskiden bende olan amfi ve elektrikçiden aldığım amfileri yanyana çektim. Siyah olan yenisi grili olan eskiden elimde olan amfi. İkisinin arasında ayar olarak ne fark var ? Yeni aldığım vw multivan aracıma mono amfi ve subwooferi bağladım. Şimdi 1 takım 20 cm midrange ve 2 takım tweeter alıp stereo amfi ile bağlayacağım. Kafamda bazı planlar var amfilerin birtanesi yetmeyecek her biri 4 yollu. Mecbur diğerini de kullanacağım. Eski ayarsız olanı kullandığımda ne olur ? Arkadaşım subwoofer ve 2 tane oval hoparlörü bağlayarak kullanıyordu her hangi bir sorun yoktu, ne eksiklik olur iki amfinin arasında ?

Ayarlı olan 2400 watt 4x150 rms

Ayarsız olan 1000 watt rms bilmiyorum

Arabamdaki mono 4500 watt 1x1100 rms 2x 450 rms 830e6a7b53fcdfecf55170a0092665f9.jpg82071de158cc776aeeec08f9092c9d4b.jpg

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)

kısmen doğru ama kısmen yanlış söylemiş. sizdeki anfi de frekans ayarı yok doğru, ancak mid takım alacaksınız onlarda crossover var, o yüzden de anfiden frekans ayarına gerek kalmaz.

sadece midrange alırsanız ona uygun bir filtre yapmanız lazım olacak

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

kısmen doğru ama kısmen yanlış söylemiş. sizdeki anfi de frekans ayarı yok doğru, ancak mid takım alacaksınız onlarda crossover var, o yüzden de anfiden frekans ayarına gerek kalmaz.

sadece midrange alırsanız ona uygun bir filtre yapmanız lazım olacak

Peki diyelim ki üstteki amfiye bağladım, ayar yapılamazsa ozaman ne olur ? Aldığım arkadaşımın arabasındaki gayet güzel çalıyordu.  Çünkü ayarlı olan 4 kanalı kullanacağım ve yetmeyecek mecbur 3. Amfi lazım, bitane daha almama gerek olmasa da eskiyi kullansam çok güzel olur.

tarihinde Ebrar Tüfek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

gri eski anfiye oval de bağlanır midrange de. onda sorun yok. ovalin içinde tizlere giden kabloda gömülü olarak filtre vardır. mid de yoktur, dolayısı ile mid hoparlörün sesi gereksiz frekanslar ile boğulur net çıkmaz. mid hoparlörün frekans aralığına uygun filtre alınacak veya yapılacak kondansatör vs. ile. temiz ses elde etmek adına

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Çağlar Bayur yazdı:

gri eski anfiye oval de bağlanır midrange de. onda sorun yok. ovalin içinde tizlere giden kabloda gömülü olarak filtre vardır. mid de yoktur, dolayısı ile mid hoparlörün sesi gereksiz frekanslar ile boğulur net çıkmaz. mid hoparlörün frekans aralığına uygun filtre alınacak veya yapılacak kondansatör vs. ile. temiz ses elde etmek adına

Demekki bu eski olana oval ve tweeterları filtre crossover vs olmadan takabiliriz yani. 

Crossoveri olmayan cihaz güzel birşeye benziyor
Sol üstteki crossoveri olmayan eski amfi markası cvs, üstüne eski sahibi bitane yazı yapıştırmış tam görünmüyor. 5 yıl önce almıştım belki 10 yıllık falandır arkadaşım uzun yıllar kullandı. Sağ üstteki ayarlı olan, alttaki büyük olan da subwooferi bağladığım mono amfi. Monoyu da 4 yıl önce aldım 400 rmslik sony subwoofer sesi fazla açınca koku yapmaya başlıyor çok memnunum gücü yüksek3b15b4e8f84368bc18547906c233d99b.jpg
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ebrar Tüfek yazdı:

Demekki bu eski olana oval ve tweeterları filtre crossover vs olmadan takabiliriz yani. 

oval takılır, tizler de piezo ise filtresiz takılabilir. dome ise filtre iyi olur

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
oval takılır, tizler de piezo ise filtresiz takılabilir. dome ise filtre iyi olur
Çağlar abi piezo demişken bunlar niye bu kadar ucuz, kalitesi nasıl. Alınırmı sence. Dome lar 200 lira üzeri normal minik olanların kaliteli olanlarında en az 150 lira ama bunlar 20 30 lira ?63cde5f5d52d19f6ac766e410e4aec99.jpg463d89399a79c9a2db7b814ff8f1d365.jpg
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
O tweeterler sahne için. Arabada olmaz. 
Müzik sistemi yapan firmalar show arabalarına bunlardan birsürü takıyorlar bagaja kapıya heryere. Sahne ile ne farkı oluyor arabadakinin e3f93bf39c4ad1a54c591baf817bd047.jpg
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Servet Aydın yazdı:

Onların amfileri bir kaç kwdan başlıyor. 

Bizim amfiler bu piezoları besleyemez yani

Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel

Cihazlar birbirine karışmış o kapıda ki cihazlar spl bullet tw araba için üretilmiş cihazlar ucuz olanlar çalmaz araba da empedansı çok yüksek onların.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Çin malı ts-s20 al. Yıkılır ortalık 
Soundmaxın 80w dome tweeterlarını 10 cm lik yuvaları ile birlikte sipariş ettim. İlk fotoğraftaki. Bunları taktıktan sonra arkada orta direklere 20 cm midrange ve cadence clvt 45 takacağım nasip olursa. 59d26e32a3de25803a95869c9bb4cdf7.jpg91d667b01970587825e6c430514a7c1e.jpg
Spl tweeter örnekleri bu tarz birşey alıp kullanabilirsin 4eb9b218f5d9749ed7353aff65315ae3.jpg7e3b79e5a2b609526d3931b7c180e31b.jpge3a4ebff0180c29fda165b861582045e.jpga186574f674407b6d7cc536ec36b11d5.jpg
Soundmax önerdiler sipariş ettim bir takım. Fotoğraftakiler sizinmi ? Bana da bunlardan lazım. Bir takım daha gerekecek 20lik midlerin yuvalarında 10 cmlik tweeter yuvaları var orası boş kalırsa kötü durur hemde orta ses çok yüksek gelecek eşitlemek için spl tweeter lazım. Arabanın kendisinde ön torpidoda tweeter ön kapılarda 2 en arkada 4 adet var toplam 8 hoparlör var. Arkadakiler çalışmıyor ön kapılar ve ön camın ordaki tweeterlardan ses geliyor sadece.
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Servet Aydın yazdı:

O tweeterler sahne için. Arabada olmaz. 

piezo tweeter. iğrençtir sesleri ayrıca.

Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel
Soundmax önerdiler sipariş ettim bir takım. Fotoğraftakiler sizinmi ? Bana da bunlardan lazım. Bir takım daha gerekecek 20lik midlerin yuvalarında 10 cmlik tweeter yuvaları var orası boş kalırsa kötü durur hemde orta ses çok yüksek gelecek eşitlemek için spl tweeter lazım. Arabanın kendisinde ön torpidoda tweeter ön kapılarda 2 en arkada 4 adet var toplam 8 hoparlör var. Arkadakiler çalışmıyor ön kapılar ve ön camın ordaki tweeterlardan ses geliyor sadece.
Araçta nerelerde hoparlör var ki? 20 cm montajı zor olabilir aracın orjinal hoparlör boyutu 20 cm mi?
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Araçta nerelerde hoparlör var ki? 20 cm montajı zor olabilir aracın orjinal hoparlör boyutu 20 cm mi?
Ön kapılarda 16 cm var, ön camın orda torpidoda orjinal tweeter takımı var. Arka 3 lü koltuğun olduğu yerde 2 tane 2 li hoparlör yuvası var. İçinde 2 tane olduğunu biliyorum ama çapını bilmiyorum. 20 cm için kabin alıp döşemesini çıkarıp aracın döşemesi ile aynı renkte kumaşla kaplayıp fotoğrafta işaretlediğim direklere takacağım karşılıklı 2 tane 20 cm. 2400 watt amfi ile besleyeceğim 4x150 rms 9404f6a74d0b96a7752e747a0edb46d1.jpg0a51120b6f623afb0ad4202951da7d23.jpg
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Çöf Çöf tiz verir 

2 takım vardı benim sahne arabamda 301 lerrrrrin altındaki 4000lerden gelen kablolarla.. ben de diyorum neden sokak düğünlerine çağırıyorlar :)

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Çağlar Bayur yazdı:

2 takım vardı benim sahne arabamda 301 lerrrrrin altındaki 4000lerden gelen kablolarla.. ben de diyorum neden sokak düğünlerine çağırıyorlar :)

21 liraya bu kadar ses alınıyormuymuş ya :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ebrar Tüfek yazdı:

21 liraya bu kadar ses alınıyormuymuş ya :)

misket havasına fazla bile,

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Çağlar Bayur yazdı:

Akün patlaya 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...