İçeriğe Yönlendir

Alman Mezarlığı

Eyüp Çetin

Recommended Posts

Eyüp Çetin
(düzenlendi)

Pozantı-Adana otobanında belki sizin dikkatinizide çekmiştir; "Alman Mezarlığı" diye kahverengi bir tabela var. Belki elli sefer görmüşümdür, hep ilgimi çeker ama dönüp girmeye üşendim her zaman. "Burada otobanda ne işi var Alman Mezarlığı'nın? Acaba Haçlı seferlerinde gelip burda savaşırken falan mı öldüler?" falan diye düşünürken, inanılmaz bir merak duyarken en sonunda bugün o yola girmeye karar verdim. Bende oluşan merak göreceklerimden kat ve kat fazla olunca hayal kırıklığı oldu. Sizinle de paylaşmak istedim ki merak eden olursa görmüş olsun. 😊

Otobandan Çamalan çıkışından çıkıyor ve yaklaşık 500-600 metre gidince varıyoruz mekâna. Dışarıdan bu şekilde bir girişi var. Arabayı çektiğim bir resim var sadece bunu gösteren.

RggAB7.jpg

Ardından etrafı duvarlarla çevrili bir alandan içeri girince böyle bir yazı görüyoruz.

3OO5P0.jpg

Biraz ileride anıtı andıran bir yapı var.

yGGWRk.jpg

Üzerinde de isimler yazıyor.

6DDB80.jpg

Hepsi bu kadar. 😊

tarihinde Eyüp Çetin tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Pozantı yakınında Belemedik tren istasyonu var orada Alman mezarlığı var. Cumhuriyet öncesi Belemedik Alman şehri olduğu söyleniyor harabe yapılar falan var. Tünelleri yapanlarda orada yaşayanlar diye biliyorum. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Ömer Sarıgül yazdı:

Pozantı yakınında Belemedik tren istasyonu var orada Alman mezarlığı var. Cumhuriyet öncesi Belemedik Alman şehri olduğu söyleniyor harabe yapılar falan var. Tünelleri yapanlarda orada yaşayanlar diye biliyorum. 

Gerçekten ilgi çekici. 🤔 Orayı da görmek istiyorum. Meraklandım yine. Sonu hayal kırıklığı olmasın. 😊

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Hüsran olmaz merak etmeyin 😀 makinistim sürekli geçiyoruz belemedikten. Heryer yemyeşil muhteşem ferah havası, akarsuyu, kamp yapacak alanları var. Pozantıya 10 dk mesafede. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Ömer Sarıgül yazdı:

Hüsran olmaz merak etmeyin 😀 makinistim sürekli geçiyoruz belemedikten. Heryer yemyeşil muhteşem ferah havası, akarsuyu, kamp yapacak alanları var. Pozantıya 10 dk mesafede. 

O zaman bir sonraki gidişimizde orayı da görelim inşallah. Bir makinistin görebileceği en güzel güzergahlardan biri Ereğli-Adana arası galiba. 👍🏻

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Alman mezarlığı deyince aklına hurdaya ayrılmış bmw, mercedes gelen bir ben miyim.

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Alman mezarlığı deyince aklına hurdaya ayrılmış bmw, mercedes gelen bir ben miyim.

Başlığı okuyunca bende aynısını düşündüm tabii ki :)

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

:D  evet

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Serin

Çamalan'da bir de Türk Şehitliği var. Bu yüzden genelde 1.Dünya savaşında ölen Almanlar'ın mezarları sanılır. Ama ilgisi yok. Belemedik'teki harabeler demiryolu ve Varda köprüsü inşaatı sırasında kullanılan iş atelyeleri ve yatakhaneler.
Çamalan ve Belemedik mezarlıkları yol inşaatında çalışan ve iş kazası veya diğer nedenlerle ölen kişilerin mezarlarıdır.
25-30 yıl önce tüm mezarlar açılarak kalıntılar Trabya'daki Alman Konsolosluğu bahçesine taşındı.
Sonra bir süre buralar mezbelelik olarak kaldı. Özellikle Çamalan mezarlığı keskin virajda olduğu için çok hasarlıydı. 15-20 yıl olmuştur Almanlar para gönderip burayı elden geçirip yeniledi. Anıt vs yaptırdı. Yakın zamanda da otoyol çıkışlarına bu tabelalar konuldu.
Hacıkırı ve Belemedik d.yolu yapıldığı sırada yerleşim yeri değildi. Köprü ve tünel aralarında müsait düzlüklere karşılaşma istasyonu olarak yapılan istasyonlardan ikisidir.
Birçoğu teknolojik gelişmeler ve sinyalizasyon kurulmasından sonra kapatılmıştır. Binaları yıkıldı veya duvarla kapatıldı.
Karşılaşma hatları günümüzde kısa kaldığı için 2016 yılında uzatma çalışmaları yapıldı. Son halini görmedim ama Belemedik istasyonu yolcu olmadığı halde açık tutuluyordu. Lojmanda oturan personel vardı.

• Beğen 1
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Ertugay

+1

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

bende servet başgan gidip bir toyota aldı sandım.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Bizim yaylaya giden yol, hep önünden geçeriz. Hatta Çamalan'dan çıkıp Alman mezarlığına gelince yol bitti sayarım kafamda. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Varda köprüsünün etrafı çok güzel olmuş.. 

Yakında geçtim oradan. 

Önceden taşıt geçemiyor veya zor geçiyordu, asfaltlanmış.. düğün çekimlerinin dizi çekimlerinin yapıldığı bir yer olmuş.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Mehmet Ozyurek yazdı:

Varda köprüsünün etrafı çok güzel olmuş.. 

Yakında geçtim oradan. 

Önceden taşıt geçemiyor veya zor geçiyordu, asfaltlanmış.. düğün çekimlerinin dizi çekimlerinin yapıldığı bir yer olmuş.. 

Son halini bilmiyorum ama çok güzel bir köprü. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Yaylaya giderken dedemi arayıp alman mezarlığının ordayım mangalı yaktır dediğim yerdir 😀

ardından da  karageçiti ikiyle  in frene basma fazla diye cevap aldığım yerdir aynı zamanda hiç sekmez 

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Nihat Palolu
Ömer Sarıgül yazdı:

Tünellerin birini karşılıklı kazarken denk getiremeyip ortada buluşamıyorlar. Türkler, denk getiremedik bilemedik diyorlar. Almanların dili tam dönmediği için belemedik diyorlar, belemedik ismi oradan geliyormuş.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...