İçeriğe Yönlendir

Yıldızlarla Buluşma

Servet Aydın

Recommended Posts

Servet Aydın

Herşey cessna kullanmam ile başladı. Yeryüzü artık bana dar geliyor. Vakit yıldızlara ulaşma vakti. 

Teleskop, telefona veya ne bileyim kendi hafızasına yükleme yapan, yıldız, galaksi bulutları filan çekme gibi merakım epeydir var. Dağ bayır gezmenin bir sebebi de o zaten. Rakamlar ev parasına kadar çıkıyor bir de. 

Giriş seviyesi, iki üç gökyüzü çekimi sonrası kenara atılmayacak birşeyler bakıyorum. Bilgim kocaman 0 bu konuda 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

zor iş biliyormusun. optik konusunda bir tek kural geçerli. ne kadar pahalı olursa o kadar iyi görüntü yakalarsın.

aynalı teleskop alırsan daha ucuza daha büyük çaplı bir teleskop mümkün olur. yada kurslara katılıp kendi optiğini cilalayabilirsin.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kurs. Vaktinde fotoğraf için çok niyetlendim ama vakit nakit bende. Sağolsun Serkan ve Liman bir kaç ince noktayı öğretti de ilerleyebildim 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

İlk etap olarak konus marka dürbün aldım zaten. Teleskopu tepeye dikip aha bu ayı bu da seher yıldızı demek istemiyorum. Çok karuşuk iş yahu 

Evren Erakçora yazdı:

Hawking belgeseli falan izleyeceksin abi olmazsa.

Bak aklıma gelmedi hiç 

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Kurs. Vaktinde fotoğraf için çok niyetlendim ama vakit nakit bende. Sağolsun Serkan ve Liman bir kaç ince noktayı öğretti de ilerleyebildim 

Hangi kasap elinde yoğrulduğun anlaşıldı. Şimdi sakince elindeki hesap makinesini masanın üstüne bırak derin derin nefes al.
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Teleskop

İ.Ü. astronomi bilimlerini teleskop odasnın anektarı bende....

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Mert Yeldan yazdı:

Hangi kasap elinde yoğrulduğun anlaşıldı. Şimdi sakince elindeki hesap makinesini masanın üstüne bırak derin derin nefes al.

Vakti gelince kabul etmek zorunda kalacağın 1.5 mm çip ile neler çektim zifir karanlıkta onların verdikleri bilgiler ile. Sen anca karpuz ye karşımda 

Çağlar Bayur yazdı:

İ.Ü. astronomi bilimlerini teleskop odasnın anektarı bende....

En son ayna değişimi yaptılar ve beni götürecektin 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

En son ayna değişimi yaptılar ve beni götürecektin

o çanakkale de idi, burda temeli ayrı zemini ayrı beton üstüne pc kontrollü ccd kondu. XX milyon doleros...

gidelim de mesai 02:00 de başlar gözlemde, zabahlar olmaz

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Cihaner abi kuşlarla buluşuyor hep.
Eminim yıldızlarla buluşmayı da biliyordur.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Adnan Çakır yazdı:

Google play de ücretli ücretsiz uygulamalar var başlangıç olarak emoji6.png

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.noctuasoftware.stellarium

Benzeri var bende abi. Gökyüzüne tutunca yıldızları yazıyor ekranda. Nasanın bir uygulaması idi 

Mehmet Ozyurek yazdı:

Cihaner abi kuşlarla buluşuyor hep.
Eminim yıldızlarla buluşmayı da biliyordur.

Gelir buraya görünce 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bu seneyi kaçırdık seneye kampa mutlaka gidelim. Isparta dağlarında 4 gün Ethem Derman ve diğer astronomi profesörleri ile. Çadır off road vs.

Bu sene 800 kişi katıldı.

http://skyisderman.com

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör
Servet Aydın yazdı:

İlk etap olarak konus marka dürbün aldım zaten. Teleskopu tepeye dikip aha bu ayı bu da seher yıldızı demek istemiyorum. Çok karuşuk iş yahu 

Bak aklıma gelmedi hiç 

Bence de, teleskop alıp, bilim kurgu filmlerinde ki gibi, bir manzara göreceğinizi sanmayın. Yıldızları daha parlak,  gezegenleri ayırt edilir şekilde görürsünüz ancak. Çoğu kimsenin tez zamanda hevesi kaçar.Astronomi, hesap kitap işidir. Sanal teleskopla önce deneyin.  mesela,

http://www.worldwidetelescope.org/webclient/

ucuz teleskoplarla, bu görüntüler de yakalanmaz tabi.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Eskiden oturduğum sitenin 31. katında uzay gözlem evi var, içerisindeki donanım sanıyorum İstanbul'daki devlet üniversitelerinin donanımından iyi. Bazen hocalar gelirler gözlem yaparlardı. 

Mehmet Göktürk yazdı:

Bu seneyi kaçırdık seneye kampa mutlaka gidelim. Isparta dağlarında 4 gün Ethem Derman ve diğer astronomi profesörleri ile. Çadır off road vs.

Bu sene 800 kişi katıldı.

http://skyisderman.com

Ne güzel olurdu, valla hocam bizi sen toparlarsın bence :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ben zaten etkinlik yapacam seneye grup olarak orda nasip olursa. Toparlarım burayı ama unutulmasın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Abi çıplak gözle bir şey görmek pek mümkün değil. Benim bir arkadaşım bu işle neredeyse profesyonel olarak ilgileniyor. Teleskopu Hyundai i10 boyutlarında neredeyse. 

Teleskopu geceden koyup sabaha kadar bilgisayar yardımıyla uzun pozlama yapıyorlar. Sonra bunları bilgisayarda bazı programlarla işliyorlar. En sonunda sonuca ulaşıyorlar. Tabi çıplak gözle de görünen bazı şeyler vardır sanırım.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Köksal Yılmaz yazdı:

Yaşlandıkça egzantrikleşiyor

İyice entel dantel oldu 😒

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Servet Aydın yazdı:

O kadar yaşlanmadım daha 🍆

Saç teli kadar tele lehim yaparken çıta ne ara uzaya çıktı?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...