İçeriğe Yönlendir

Evimde Büyüttüğüm Bitkilerim

Ebrar Tüfek

Recommended Posts

Ebrar Tüfek

Botanik bahçe bölümündeki konuları okuyunca heves ettim bende kendi evimde büyüttüğüm bitkilerimi paylaşmak istedim :) tapatalkda fotoğraflar eskiden link halinde koyuluyordu ama şimdi hepsini bi anda koymak gerekiyor fotoğraf aralarına yazı yazamadığım için isimlerini toplu olarak yazacağım.

2 tane kamelya

1 tane çam

7 tane menekşe

1 tane sarmaşık

1 tane süs yoncası, siyah mor kelebek gibi yaprakları olan :)

1 tane mandalina fidanı

1 tane limon fidanı

2 tane kumkuat fidanı, alanyaya gezmeye giden akrabama aldırdım, kumkuatlar alanyadan geldi, kumkat yada kamkat da deniliyor 3 tane adı var, minik portakalımsı birşey reçeli yapılır, yada kabuğuyla beraber yenilir.

1 tane yaban mersini fidanı, bizim rizede likopa derler. Köyde ormanda toplanır kaynatılır marmelat gibi yapıp kavanoza koyulur sulandırılıp meyve suyu gibi içilir, reçeli yapılır şifa deposu. Memlekette dağ bayır yaban mersini böğürtlen dolu, eve de almak istedim bu yüzden.

4 tane defne ağacı. Koparıp yemeklere koyuyoruz, doğal, ilaçsız.

1 tane fesleğen var balkona fesleğen koyarsanız balkona sivrisinek gelmiyor balkonda otururken bize harakiri yapmasınlar diye almıştık.

1 tane gül fidanı

5 tane de koçtaştan aldığım ama şimdi isimlerini unuttuklarım var bazıları soğan şeklindeydi koca fidan oldular bazıları tohum olarak ekildi, bir tanesi iris çiçeği olduğunu hatırlıyorum ama hangisi olduğunu unuttum.

Toplam 28 tane keşke balkonlarım daha büyük olsa daha fazla koyabilsem. Metrodan plastik 4 katlı sera aldım dışı şeffaf branda gibi bişey ile kaplı. İçini dolduracağım nasip olursa. Seraya koymak için tohum araştırıyorum, ayrıyetten pet şişenin içerisinde büyütülen sarımsaklar çok hoşuma gitti. Bu dönemde ne ekilir ne dikilir ?

Fotoğrafların içerisinde şeftali erik limon çekirdekleri var, yedikten sonra çekirdeklerini saklayıp kurutuyorum, arabada biyere giderken sahipsiz boş arazilere fırlatıyorum yağmur yağdıkça topraktan bir fide büyür belki diye. 1 ağaç 1 ağaçtır :) e90acf846fc24236fce3b4d0cd5042be.jpg3d162c48e3b8d702d74b5afff21a5201.jpg67ae63f9800624e17a5b97b50f2cf253.jpg0c6b20b451432c6a8f22e4a0b169d73c.jpg57d60509702096802cb9fc6b121f6ffe.jpgc35df31b2d70a062970fb3cb2f10916d.jpgcb99bf536d9581298f8179f812a66220.jpge6467d9098a9296756b8d940178e8394.jpgee19d244b9523eed9ac9876a59f8f49c.jpgb1054acf59b734c81400e632176726f8.jpg

• Beğen 14
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Dogan Arsiray yazdı:

üçgen yapraklı ne enteresan bitki öyle?

O süs yoncası, yapraklarını koparıp yıkadıktan sonra ince ince doğrayıp 1 tatlı kaşığı yaprağı 2 bardak su ile kaynatıp biraz dinlendirdikten sonra içerseniz mide ve sindirim rahatsızlıklarıma çok iyi geliyor. Birde çiçeklerini blender ile parçalayıp çıkan suyu çıban ve deri yaralarına sürerseniz geçiriyor. Yaprakları bazen kendi kendine açılıp kapanıyor küllah gibi yapıyor yapraklarını güneşi görünce açıyor yine kelebek gibi

Buhari Aygün yazdı:

Benimde bir tabe avakado fidanım var çekirdekten yetiştirdiğim 😀

Çok faydalı ama tadını bi türlü sevemedim :D

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

avakadoyu sarımsaklı şekilde ezme gibi yiyebilirsiniz. iyice eskimiş olması lazım ama.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Çeri domates, yeşil biber, ve çilek tohumları almak istiyorum, doğal olursa çok çok iyi olur nerede bulabilirim forum içerisinde 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Fotoğrafların içerisinde şeftali erik limon çekirdekleri var, yedikten sonra çekirdeklerini saklayıp kurutuyorum, arabada biyere giderken sahipsiz boş arazilere fırlatıyorum yağmur yağdıkça topraktan bir fide büyür belki diye. 1 ağaç 1 ağaçtır

Çok güzel bir davranış. Allah razı olsun.
Ben de hiç çöpe atmam.

Bitkilerin çok güzel. Çok sağlıklılar maşallah.

[mention=23]Mehmet Ozyurek[/mention] abi bu dönemde ne ekilir, sebze yetiştirmek tohum yapmak istiyorum.

Artık sebze olmaz.
Yeşillik ek.
Birer saksıya
Pazardan aldığı köklü nanelerden ek.
Başka bir saksıya maydanoz ek.
Hem çok güzel kokar. Hem de salatalığın çıkar.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çeri domates, yeşil biber, ve çilek tohumları almak istiyorum, doğal olursa çok çok iyi olur nerede bulabilirim forum içerisinde 

Çileği tohumdan yapamazsın. Fide almalısın.

Tohum için şu gruba katıl ve ilinin sohbet grubuna da gir. Yakında tohum paylaşımları başlar.

https://www.facebook.com/groups/1713576718929868/?ref=share
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Mehmet Ozyurek yazdı:

Çok güzel bir davranış. Allah razı olsun.
Ben de hiç çöpe atmam.

Bitkilerin çok güzel. Çok sağlıklılar maşallah.

Artık sebze olmaz.
Yeşillik ek.
Birer saksıya
Pazardan aldığı köklü nanelerden ek.
Başka bir saksıya maydanoz ek.
Hem çok güzel kokar. Hem de salatalığın çıkar.

Çok teşekkür ederim abi, haftasonu mahalledeki pazara bakacağım. Yediğimiz yeşil biber ve patlıcanlar varya, bunların içindeki çekirdekleri ayırsam toprağa eksem büyür mü ?

Facebook hesabım yok, internetten samsundaki atalık tohum yerlerini bi araştırayım bakayım buluşma ne zamanmış. 

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Ebrar Tüfek yazdı:

Fotoğrafların içerisinde şeftali erik limon çekirdekleri var, yedikten sonra çekirdeklerini saklayıp kurutuyorum, arabada biyere giderken sahipsiz boş arazilere fırlatıyorum yağmur yağdıkça topraktan bir fide büyür belki diye. 1 ağaç 1 ağaçtır :)

hepsi bir yana bu mantığa hayran kaldım.

Bende sabah servise giderken 3-5 zeytin çekirdeği attım toprağa :) 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Fatih Evcin yazdı:

hepsi bir yana bu mantığa hayran kaldım.

Bende sabah servise giderken 3-5 zeytin çekirdeği attım toprağa :) 

Çok teşekkür ederim, aynısını yaptığınız için ayrıca teşekkür ederim, örnek olabildiysem ne mutlu bana :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çok teşekkür ederim abi, haftasonu mahalledeki pazara bakacağım. Yediğimiz yeşil biber ve patlıcanlar varya, bunların içindeki çekirdekleri ayırsam toprağa eksem büyür mü ?

Yok olmaz.
Olgunlaşmamıştır onlar. Tohum almak için dalında olgunlaşması beklenmeli.
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Ahmet Tamer
Ebrar Tüfek yazdı:

Botanik bahçe bölümündeki konuları okuyunca heves ettim bende kendi evimde büyüttüğüm bitkilerimi paylaşmak istedim :) tapatalkda fotoğraflar eskiden link halinde koyuluyordu ama şimdi hepsini bi anda koymak gerekiyor fotoğraf aralarına yazı yazamadığım için isimlerini toplu olarak yazacağım.

2 tane kamelya

1 tane çam

7 tane menekşe

1 tane sarmaşık

1 tane süs yoncası, siyah mor kelebek gibi yaprakları olan :)

1 tane mandalina fidanı

1 tane limon fidanı

2 tane kumkuat fidanı, alanyaya gezmeye giden akrabama aldırdım, kumkuatlar alanyadan geldi, kumkat yada kamkat da deniliyor 3 tane adı var, minik portakalımsı birşey reçeli yapılır, yada kabuğuyla beraber yenilir.

1 tane yaban mersini fidanı, bizim rizede likopa derler. Köyde ormanda toplanır kaynatılır marmelat gibi yapıp kavanoza koyulur sulandırılıp meyve suyu gibi içilir, reçeli yapılır şifa deposu. Memlekette dağ bayır yaban mersini böğürtlen dolu, eve de almak istedim bu yüzden.

4 tane defne ağacı. Koparıp yemeklere koyuyoruz, doğal, ilaçsız.

1 tane fesleğen var balkona fesleğen koyarsanız balkona sivrisinek gelmiyor balkonda otururken bize harakiri yapmasınlar diye almıştık.

1 tane gül fidanı

5 tane de koçtaştan aldığım ama şimdi isimlerini unuttuklarım var bazıları soğan şeklindeydi koca fidan oldular bazıları tohum olarak ekildi, bir tanesi iris çiçeği olduğunu hatırlıyorum ama hangisi olduğunu unuttum.

Toplam 28 tane keşke balkonlarım daha büyük olsa daha fazla koyabilsem. Metrodan plastik 4 katlı sera aldım dışı şeffaf branda gibi bişey ile kaplı. İçini dolduracağım nasip olursa. Seraya koymak için tohum araştırıyorum, ayrıyetten pet şişenin içerisinde büyütülen sarımsaklar çok hoşuma gitti. Bu dönemde ne ekilir ne dikilir ?

Fotoğrafların içerisinde şeftali erik limon çekirdekleri var, yedikten sonra çekirdeklerini saklayıp kurutuyorum, arabada biyere giderken sahipsiz boş arazilere fırlatıyorum yağmur yağdıkça topraktan bir fide büyür belki diye. 1 ağaç 1 ağaçtır :) e90acf846fc24236fce3b4d0cd5042be.jpg3d162c48e3b8d702d74b5afff21a5201.jpg67ae63f9800624e17a5b97b50f2cf253.jpg0c6b20b451432c6a8f22e4a0b169d73c.jpg57d60509702096802cb9fc6b121f6ffe.jpgc35df31b2d70a062970fb3cb2f10916d.jpgcb99bf536d9581298f8179f812a66220.jpge6467d9098a9296756b8d940178e8394.jpgee19d244b9523eed9ac9876a59f8f49c.jpgb1054acf59b734c81400e632176726f8.jpg

hepsi harika görünüyor. peki sebze yetiştirmeyi denediniz mi? çilek domates çilek biber gibi?

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Ahmet Tamer yazdı:

hepsi harika görünüyor. peki sebze yetiştirmeyi denediniz mi? çilek domates çilek biber gibi?

Önceden saksıda çilek almıştım pazardan, onları büyütüyordum, 2 şer tane çilek veriyordu. Sebze olarak tohum kuruttum biraz ama çok vaktim olmadı, güzel atalık tohum bulsam yetiştiririm ama.

Yorum bağlantısı
Ahmet Tamer
Ebrar Tüfek yazdı:

Önceden saksıda çilek almıştım pazardan, onları büyütüyordum, 2 şer tane çilek veriyordu. Sebze olarak tohum kuruttum biraz ama çok vaktim olmadı, güzel atalık tohum bulsam yetiştiririm ama.

beylikdüzünde belediye bahar başlangıcı ata tohumu takası yapıyor. beylikdüzü belediyesinin instagram hesabını mutlaka takip edin derim 👍

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...