İçeriğe Yönlendir

Bir Çok Markanın Roller Testleri

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Başta Mehmet Göktürk hocamın ve Servet Aydın kardeşimin katkıları ve Türkiye'den bir çok üyemizin helva tedariği ile destek verdiği, geçen aylardan birinde gerçekleştirmiş olduğumuz roller test etkinliği videosu nihayet vizyona girdi. 

Konu teknik içerdiği için teknik bölüme açıyorum. 

Önemli bir testtir. Türkiye'de bir ilk denebilir. Mesela iki çekere roller test yapmak kimsenin aklına gelmemiştir. Biz yaptık. 

İzleyin, bilgileneceksiniz. 

Video kanalımıza da abone olmayı unutmayın lütfen. 

• Beğen 30
  • Teşekkür 4
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

En başarılısı beyaz fokuz 3 dü bence... 16:20 den itibaren :) 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Qashqai'nin piyasasını yükselten test :D 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Qashqai'nin piyasasını yükselten test :D 

Hakediyor... tek bir teker bile tutunsa yürüyor.. gördünüz :)

Mal sağlam.. Yolda bırakmaz.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Hasan Karabekiroglu yazdı:

En başarılısı beyaz fokuz 3 dü bence... 16:20 den itibaren :) 

Gökhan Albayrak yazdı:

17:21 'de sesli sesli güldüm :D

Adamlar 2 çeker arabanın 2 tekerine birden roller koymuşlar, beni keklediler :angry:

Ama normale dönüp tek tekere koyunca "roller" değişti :D

Mehmet Ozyurek yazdı:

Hakediyor... tek bir teker bile tutunsa yürüyor.. gördünüz :)

Mal sağlam.. Yolda bırakmaz.. 

Valla izledim gene hayran kaldım. Tek teker aldı götürdü

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

İzlerken çok eğlendim, araçların sağ taraf tekerleri de kamera ile çekilmiş ama görüntülere eklenmemiş, eklenebilirdi. Devamına inşallah katılabilirim.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Valla izledim gene hayran kaldım. Tek teker aldı götürdü
Melaba,

Beni tanıyanlara selam ederim

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Selçuk Bakış yazdı:

İzlerken çok eğlendim, araçların sağ taraf tekerleri de kamera ile çekilmiş ama görüntülere eklenmemiş, eklenebilirdi. Devamına inşallah katılabilirim.

Yapılacaktı hepsi 

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Servet Aydın yazdı:

Yapılacaktı hepsi 

Yapan kimse ödemeyi az bulmuş herhalde...

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

satayım sana 
Nefes almaya gelmiyor arkadaş, biri land diğeri qq kepirt..yani verme peşinde, sevdiğinden yapıyor tabi(portifci sevmeyebilir emin olamıyorum) :D
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Güzel buluşma olmuş. Benim mazda ne yapardı acaba :) 

şimdi ben konuda biraz cahilim. Çekiş diferansiyel konusu bende eksik. Çift çeker sistemde güç boşa düşen tekere gidiyor, diferansiyelin kanunu gereği. 

Ama elektronik sistemler bunu algılayıp boşta dönen tekere fren uygulayıp, sürtünmenin fazla olduğu tekere gücü aktarımı tekrar sağlıyor? Burası doğru mu? 

Diğer sorum, bu iki çekerlerde diferansiyel kilidi falan yok tabi. Biz burada anti patinaj sisteminin nasıl çalıştığını mı test ettik?

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Melaba,

Beni tanıyanlara selam ederim

Qq ı ovup ovup fiyatini yukseltiyorlar arkadas. Nereye dustuk anlamadim ki [emoji16]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Güzel buluşma olmuş. Benim mazda ne yapardı acaba :) 

şimdi ben konuda biraz cahilim. Çekiş diferansiyel konusu bende eksik. Çift çeker sistemde güç boşa düşen tekere gidiyor, diferansiyelin kanunu gereği. 

Ama elektronik sistemler bunu algılayıp boşta dönen tekere fren uygulayıp, sürtünmenin fazla olduğu tekere gücü aktarımı tekrar sağlıyor? Burası doğru mu? 

Diğer sorum, bu iki çekerlerde diferansiyel kilidi falan yok tabi. Biz burada anti patinaj sisteminin nasıl çalıştığını mı test ettik?

Tamamen tesadüf eseri keşfettim esp sisteminin boşa dönen tekerin yükü diğer tekere aktardığını. Tesadüf ise rolleri imal edip deneme için o an elimin altında passatın olması ve makaradan atlaması. İlk başta makara sıkışık sandım ki değilmiş. Esp olamayan araç ile kıyas yapınca yeni bir olayı bulduk. 

Bunula ilgili hiçbir bilgi bu zamana kadar konuşulmadı ve neredeyse kimse bilmiyor. Esp sadece savrulma ile aktif olan frenleme veya patinaj yaşanırsa frenleme ve tork düşürme biliniyor DU

• Beğen 6
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Tamamen tesadüf eseri keşfettim esp sisteminin boşa dönen tekerin yükü diğer tekere aktardığını. Tesadüf ise rolleri imal edip deneme için o an elimin altında passatın olması ve makaradan atlaması. İlk başta makara sıkışık sandım ki değilmiş. Esp olamayan araç ile kıyas yapınca yeni bir olayı bulduk. 

Bunula ilgili hiçbir bilgi bu zamana kadar konuşulmadı ve neredeyse kimse bilmiyor. Esp sadece savrulma ile aktif olan frenleme veya patinaj yaşanırsa frenleme ve tork düşürme biliniyor DU

Abi bizim araçların kataloğunda dsc (esp) ve tcs (çekiş kontrol sistemi var. Sanırım asr ile aynı ama emin değilim) aynı satırda yazıyor özellik olarak. 

Tcs için ekstra aç kapa tuşu yok. Ama dsc(esp) aç kapa var. Bu tuşu kapatınca ikisi de kapanıyor. Açınca ikisi de açılıyor. 

Yani emin değilim size soruyorum :) 

eskiden vw’lerde asr tuşu vardı. Şimdi var mı yoksa esp ile birlikte mi çalışıyor bilmiyorum. 

P7GoZN.png

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Asr sadece torku düşürüyor, esp varsa torku düşürüyor ve gücü yere tutunan tekere gönderiyor. Tcs ise aynı esp gibi. Fren sistemi ile yük altında olmayan tekere fren yaptırıp yere tutunan tekere gücü aktarıyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Servet Aydın yazdı:

Asr sadece torku düşürüyor, esp varsa torku düşürüyor ve gücü yere tutunan tekere gönderiyor. Tcs ise aynı esp gibi. Fren sistemi ile yük altında olmayan tekere fren yaptırıp yere tutunan tekere gücü aktarıyor. 

Videodaki iki çekerlerin bu olayı test edildi. 

Ama sen esp vs ne varsa kapattırdın. Öyle duydum. O halde iş standart diferansiyele döndü. Roller üstündeki tekere gitti güç. O durumda neyi test ettik? Daha kolay çıkan aracın neyi iyi de rollerden çıktı yani? 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Esp kapalı ve açık yapıldı tüm iki çeker araçlarda 

Ve esp olmayanlar Asr açık kapalı denendi 

Rolleri geçenlerin karda veya kaygan zeminde gaza basıp aracın kendini kurtarması öğretildi. Araç hesap kitap yapıyor ve kendini çıkarıyor. Şayet patinaj başlayınca ulen kaldık deyip gazı bırakınca sistem kendini başa alıyor ve yolda kalıyor sürücü. 

Ne yapacağını öğrendi böyle bir test ile 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...