İçeriğe Yönlendir

C - Akü Problemi

Hamit inan

Recommended Posts

Hamit inan
(düzenlendi)

Akşam aracı çalıştırdım. Sorunsuz marş aldı. Yakıt almaya gittim. Istasyonda da sorunsuz tik  diye çalıştı. 500 mt gidince direksiyonun sertleştiğini fark ettim 200 mt daha gidinde akü voltajı düşük uyarısı verdi pesinden abs v.s. ne varsa gitti. Zorla kenara cektim. Yeniden marş yaptım almadı. Camları zor kapattım. Akü tamamen bitik gibi. Akü voltajı çok düşük diye uyarı verdi.

Araç üstündeki akü yaklaşık 6 yaşında ama daha önce böyle hic yapmamıştı. hatasız kontak yapan arac sarji kesse bile 500 mt sonra aküyü bir anda nasıl bitirecek ? Kafam karıştı. Akuye sağa sola baktim kısa devre atan yanan kokan birsey var mı diye oda yok.

Akü bir anda kısadevre, açıkdevre olur mu ? Hep ölse bile araç çalışırken sarj yaptığından sorun olmaz diye düşünüyorum. Fikirleri alayım bir kenara cektim eve geldim :)

tarihinde Selçuk Bakış tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva

Bataryanızın ömrü, 6 ila 8 yıl olarak geçiyor. Yani, ömrünü tamamlamış olabilir.

Bunu bir kenara koyarsak, sizin probleminize benzeyen bir tartışma konusunda, bozuk elektrikli koltuk sensörlerinin, aküden normalin üzerinde sabit güç çekimine neden olduğundan bahsedilmiş (linkteki konunun 4. mesajında geçiyor):

https://www.benzworld.org/threads/c240-battery-drain-issue.1455203/

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Öncesinde şarj lambası yanmadı mı? (Akü sembolü)

Araç şarj etmiyor, akünün ömründen ömür gitmiş.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ani çökme sebebi akü içi hücre ölümü. Tek hücre ki genelde eksi tarafı 2göz olur, ölüyor. Herşey normal iken bir anda bitiyor akü. Arabanın akü ölse dahi alternatör ile yürümesi de gerekiyor ama sizin araçta akü şarj akımı ölçme sistemi olmalı. Kutup başına bağlı bir monitör var. Akü hücre arızası nedeniyle akım çekmeyi bırakınca alternatör de şarjı durdurmuş muhtemelen 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Çağlar Bayur yazdı:

şarj etmemiştir, aküden yemiş son mt ye kadar gelebilmiştir

Abi o aklıma geldi ama sarj ışığı hiç yanmadı. Hani yansa 5 dakika gidebilsem şarjı kesti akü ölüydü tez boşaldı dicem. Bir anda akü voltajı düşük yazdı hepsi o.

Kerem Kurluva yazdı:

Bataryanızın ömrü, 6 ila 8 yıl olarak geçiyor. Yani, ömrünü tamamlamış olabilir.

Bunu bir kenara koyarsak, sizin probleminize benzeyen bir tartışma konusunda, bozuk elektrikli koltuk sensörlerinin, aküden normalin üzerinde sabit güç çekimine neden olduğundan bahsedilmiş (linkteki konunun 4. mesajında geçiyor):

https://www.benzworld.org/threads/c240-battery-drain-issue.1455203/

Sabah detaylı bakicam cok tesekkur ederim bire bir benim arac c240

Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Ani çökme sebebi akü içi hücre ölümü. Tek hücre ki genelde eksi tarafı 2göz olur, ölüyor. Herşey normal iken bir anda bitiyor akü. Arabanın akü ölse dahi alternatör ile yürümesi de gerekiyor ama sizin araçta akü şarj akımı ölçme sistemi olmalı. Kutup başına bağlı bir monitör var. Akü hücre arızası nedeniyle akım çekmeyi bırakınca alternatör de şarjı durdurmuş muhtemelen 

Muhtemelen dediğin gibi birşey var abi. Çünkü hersey 500-1000 mt yol gitmeden oldu bitti. Araç şarjı kesti muhtemelen ve akude kalan güç anormal hızlı bitti. Fiyat performans olarak tavsiye edecegin bir akü var mi ? Araç üstünde 80 yada 100A varta akü vardı 

Servet Aydın yazdı:

Kutup başı filan sağlam dimi? 

Baktım sağlam akuyede elledim hani kısa devre falan mı oldu icinden diye oda soğuktu. Yanık atık koku falan da sagda solda yoktu. Neyse akü eski idi zaten degismeye ondan baslicaz :)

tarihinde Mehmet Yıldız 1 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Mustafa Arıkan yazdı:

Öncesinde şarj lambası yanmadı mı? (Akü sembolü)

Araç şarj etmiyor, akünün ömründen ömür gitmiş.

Bir anda gitti birşey yanacak kadar surmedi olay

Servet Aydın yazdı:

Piyasada benim diyen akü 5 yılı zor görüyor artık. Yiğit tavsiyem olacaktır. 

En 4 yıldır bende 2 de evveli olur. Temiz 6 senesi var. Iyi gitmiş demekki

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Uzun yol yapan araç aküleri 10 yılı elini kolunu sallayarak geçiriyor da kısa süre kullanılanlar bitiyor. Birde yeni moda kinetik enerji ile şarj çıktı. Artık dolmaları daha uzun sürüyor 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Servet Aydın yazdı:

Benim akü bittiğinde aktarma kablosu ile çalıştırıp devam etmiştim ma akü tam bitik değildi, Mehmet hocam senin akü tamamen bittiyse sistem korumaya almış olabilir kendini. 

V Kayışı yerinde duruyor dimi :)

Mehmet Yıldız 1 yazdı:

Muhtemelen dediğin gibi birşey var abi. Çünkü hersey 500-1000 mt yol gitmeden oldu bitti. Araç şarjı kesti muhtemelen ve akude kalan güç anormal hızlı bitti. Fiyat performans olarak tavsiye edecegin bir akü var mi ? Araç üstünde 80 yada 100A varta akü vardı 

Baktım sağlam akuyede elledim hani kısa devre falan mı oldu icinden diye oda soğuktu. Yanık atık koku falan da sagda solda yoktu. Neyse akü eski idi zaten degismeye ondan baslicaz :)

100-102 A akü var hocam bizim V6 olan motorlarda. Yiğit aküden bende memnunum ;)

Yorum bağlantısı
Hamit inan
Furkan Avcı yazdı:

V Kayışı yerinde duruyor dimi :)

Görüntüde aküden başka sıkıntı yok. İçine 600 tl kaçtı anlaşılan. Akşam bir akü alayım :)

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Mehmet Yıldız 1 yazdı:

Görüntüde aküden başka sıkıntı yok. İçine 600 tl kaçtı anlaşılan. Akşam bir akü alayım :)

Doğru tahmin etmişim, V kayışı olay mahalinde bulunamamış :D :D

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Furkan Avcı yazdı:

Doğru tahmin etmişim, V kayışı olay mahalinde bulunamamış :D :D

V kayışı ve avare bilyası bir olup kaçmışlar :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...