İçeriğe Yönlendir

Focus II - Akü Voltaj Değeri (Gauge Menü)

Burak Şahin2

Recommended Posts

Burak Şahin2
(düzenlendi)

Arkadaşlar merhaba.

Arattırma yaptım ama bulamayınca konu açtım. Varsa şimdiden affedersiniz.

2,5 haftadır aracımı kullanamadım.(1,6 TDCI - 109 Ps) Az önce aracı çalıştırmadan önce GAUGE menüden (araç çalışmıyorken) akü değerine baktım çünkü aracın aküsü değişeli 4,5 sene gibi oldu. Değer 12,1 V idi. Aracı çalıştırınca bu değer 14,1 - 14,2 V olarak gösterdi.

Araçla 15 km kadar gezdim, park ettim, yine aynı şekilde araç çalışmıyorken menüden değere baktığımda bu sefer 12,7 V gösteriyordu.

Dediğim gibi 4,5 yıla yaklaştı akü değişeli ve genelde günlük 20-25 km kullanıyorum. Uzun yol yapmıyorum. Sİzce bu değerlere göre aküyü değiştirmem gerekir mi ?

tarihinde Selçuk Bakış tarafından düzenlendi
Başlık
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Burak Şahin2 yazdı:

Değer 12,1 V idi. Aracı çalıştırınca bu değer 14,1 - 14,2 V olarak gösterdi.

menu açık iken marşa basınca kaça düştüğü önemli. 10.2 lere düşerse canı bitiyor demek akünün

Yorum bağlantısı
Burak Şahin2
Ömer Sarıgül yazdı:

Değerler normal marş sorunu yoksa değişmeye gerek yok

Yok, marşta bir sıkıntı yok. Çevreden duyduklarım 4-5 yıl ömrü oluyor akünün, hatta bir arkadaş aracı çalıştırdım, markete gittim alış veriş yaptım, arabaya bindim araç çalışmadı, yani birden akü bitti deyince sizlere sorayım dedim.

O zaman sıkıntı yok çağlar hocam ve servet hocam.

Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

2 sene önce okuldan çıktım sıkıntı yok, 4 5 km ilerideki market çıkışı marş tatsız bastı, dedim bu bizi yolda bırakacak, ertesi gün okula gidecekken basmadı rezil olduk. 4 senelik falandı akü.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Burak Şahin2

Benim korkumda bu zaten AHMET İhsan. Bir yerlerde kalmak. Teşekkürler cevap İçin.

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)

2 sene 3 ay, 40 bin km önce aküyü inci 66 lik alçak tip ile değiştirmiştim. Geçen hafta aracı çalıştırdımda 4-5 sn sonra stop etti. İki üç denedim marş güzel ama yakıt yok gibiydi. Ustayı arayıp sordum "filtre su toplamış donmuştur, uzun uzun baş çalışmazsa gelir çalıştırırim hocam" dedi. Bende dediğini yaptım ama çalışmadı ve sonunda akü bitti, göstergeler sıfırlandı. Geldi takviye yapıp geri dönüş borusuna pompa bağlayıp çalıştırdık. 1 yıllık olduğu için filtreyi değiştirmek istemiyorum ama usta bakımda değişelim dedi, 1 haftadır da sıkıntı yok ama neyse esas soru şu;

Gauge menüden bakıyorum 24 saatten fazla beklemeden sorma akü 11.8 V, araç çalışırken 14.3 V, stop edince 12.5-12.6 V civarı oluyor. Aküyü yedik mi yoksa uzun bir yolculuk toparlar mi? Şarja vermeye gerek varmı? 1 haftada 5-6 kere çalıştırdım ama hep 4-5 km sürdüm.

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ahmet İhsan Akşen

Cumartesi 30 km lik köye git gel yaptım. (65 yaş üstü maaş dağıtma) 4 gün sonra bugün baktım 12.1 V toparlamaya başlamış sanırım.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
havalar ısınıyor, limit değere inen aküler toparlar

İstanbul nasıl iklim olarak? Hep merak ediyorum
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

İstanbul nasıl iklim olarak? Hep merak ediyorum

temmuz sonrası çok güzeldir ki zaten seni ilgilendirecek olan zaman aralığı orası

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
temmuz sonrası çok güzeldir ki zaten seni ilgilendirecek olan zaman aralığı orası

Yaz kızım temmuzda ist feth edilecek
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Yaz kızım temmuzda ist feth edilecek

ne tatlı hatıradır o çay içmek boğazda hatırla bak?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Çağlar Bayur yazdı:

ne tatlı hatıradır o çay içmek boğazda hatırla bak?

Tam da şimdi boğaza karşı çay içiyordum balkonda, nasıl da denk geldi.. 😋

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Cem Işık yazdı:

canım istedi çıkıp gelsem mi hür özgürce? bahçede 2 mt aralıkla çay içerük

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Tam da şimdi boğaza karşı çay içiyordum balkonda, nasıl da denk geldi.. [emoji39]

canım istedi çıkıp gelsem mi hür özgürce? bahçede 2 mt aralıkla çay içerük

.....kopa
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Cem Işık yazdı:

uzaktan konu hakkında yazan mı oldu? bilemedim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Servet Aydın yazdı:

Yoo

dilim dilim keserim diyeceksin diye korkmuştum abi 😁

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...