İçeriğe Yönlendir

Çalışanların İnternette Video İzlemesi

Doğan Arşiray

Recommended Posts

Doğan Arşiray

Dizi vs izleyen calısma etiginden habersiz calısanların bu davranısını nasıl engelleriz. Firewall ile kural vs mi tanımlanmadı gerekir? 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Dogan Arsiray yazdı:

Dizi vs izleyen calısma etiginden habersiz calısanların bu davranısını nasıl engelleriz. Firewall ile kural vs mi tanımlanmadı gerekir? 

Web blocker kullanıcaksınız. ama bu domaine sahip ağ için geçerli. Streaming kapatan modemlerde vardı sanırım. Belli başlı video formatlarının internetten streming edilmesini engeleyebilirsiniz. Youtube açılır ama videolar oynamaz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Dogan Arsiray yazdı:

Hangi ıp bağlı ise izlediği süre kadar saat ücretinden kesim en iyisi de cihazların kime ait olduğunu bilmek lazım 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Servet Aydın yazdı:

Hangi ıp bağlı ise izlediği süre kadar saat ücretinden kesim en iyisi de cihazların kime ait olduğunu bilmek lazım 

Modem wifi ı bloklayabiliyor ama sabit baglantıyı engellemiyor. Neyi kimin ne kadar izledigini olcmek pek zor bence. Hic izlemesinler. Evinde izlesin dizisini.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

iyi de dizi izlemesi ile burada vakit geçirmesi arasında ne fark var. bir çoğumuz veya hepimiz mesai saati içersin de girip konuları okuyup mesaj yazıyoruz oyun oynayan ile bunun farkı nedir

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Dogan Arsiray yazdı:

Modem wifi ı bloklayabiliyor ama sabit baglantıyı engellemiyor. Neyi kimin ne kadar izledigini olcmek pek zor bence. Hic izlemesinler. Evinde izlesin dizisini.

Yaparsınız performans hedefi. Tutturan maaşından kesilir. Adamı performansı yüksek ise bıran ne isterse yapsın. Boş ver. şirketi düşün. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Gördüğüne tutanak tut. Sonra o düşünsün 

Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

iyi de dizi izlemesi ile burada vakit geçirmesi arasında ne fark var. bir çoğumuz veya hepimiz mesai saati içersin de girip konuları okuyup mesaj yazıyoruz oyun oynayan ile bunun farkı nedir

Yanlış işte sizin yaptığınız. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
(düzenlendi)

hatta dizi izlemesi belkide işine engel olmuyordur sadece sesini duyup veya yarım ekran yapıp işine devam ediyordur ancak burada olunca bu da olmuyor

Servet Aydın yazdı:
 Gördüğüne tutanak tut. Sonra o düşünsün 

Yanlış işte sizin yaptığınız. 

bu söylediğin benim için geçerli değil benim mesai saatim yok ben hep çalışıyorum

5559d59bd989468772c3582e36be0422.jpg

ben işimi yaparken de sana cevap yetiştirebilirim 

tarihinde Mehmet Kazancıoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

biz patronla beraber film izlerdik bu aralar pek mutsuzuk konuşmuyoruz ben kendi halimde takılıyorum oda.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

şu anda herkes yemek paydosunda ama ben çalışıyorum benim mesai saatim veya paydos saatim yok. işimi yetiştirdiğim sürece kimse de bana bir şey söylemez bende işim varken başka bir şey ile ilgilenmem  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ali Darbaz yazdı:

Yaparsınız performans hedefi. Tutturan maaşından kesilir. Adamı performansı yüksek ise bıran ne isterse yapsın. Boş ver. şirketi düşün. 

Biz kurumsal sirket degiliz, neyseki rafine olmus aile sirketiyiz. Bu nedenle zamanını isteyerek ve bilerek bize satan beyaz yakalılar icin sirket ici demokrasi yoktur, olmayacakda.  O nedenle bu uygulanabilir bir metod degil. Proje bazlı kobi olarak dusunun. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

hatta dizi izlemesi belkide işine engel olmuyordur sadece sesini duyup veya yarım ekran yapıp işine devam ediyordur ancak burada olunca bu da olmuyor

bu söylediğin benim için geçerli değil benim mesai saatim yok ben hep çalışıyorum

ben işimi yaparken de sana cevap yetiştirebilirim 

Bana cevap verirken, insanlık hali 1mm hata yaptın çizimde. Ve hiçbir ademoğlu imkansızdır iki işi birden yapamaz. Yapar gibi sanılanın aksine. Hata sonrası bunun faturası kime çıkacak? 

İşletmelerde mesai saatleri içi yasal olarak iş harici hiçbir şey yapılamaz. İşveren ister ise inletir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

İş yeri ile anlaşmaya bağlıdır bu durum. İş yeri sana günlük işin şu, mesai saati içerisinde bitir sonrasında ne yaparsan yap dediyse sıkıntı yok. Ama mesai saatinde dizi izlerken işin yetişmiyorsa hak geçer.

Dizi sadece bir örnek sosyal medya vb herşey girer işin içine. 

Çalışanda robot değil tabiki arada kafasını dağıtacak ama iş için harcadığındna fazla diğerlerine harcıyorsa sıkıntı büyük. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

şu anda herkes yemek paydosunda ama ben çalışıyorum benim mesai saatim veya paydos saatim yok. işimi yetiştirdiğim sürece kimse de bana bir şey söylemez bende işim varken başka bir şey ile ilgilenmem  

Bizim arkadaslar sizin gibi degiller. Ne zaman birsey istesek mesguller. Ayrıca tum is giris cıkıs saatleri kesin, fazla mesaileride neredeyse yoktur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Ersen Tapan yazdı:

İş yeri ile anlaşmaya bağlıdır bu durum. İş yeri sana günlük işin şu, mesai saati içerisinde bitir sonrasında ne yaparsan yap dediyse sıkıntı yok. Ama mesai saatinde dizi izlerken işin yetişmiyorsa hak geçer.

Çalışanda robot değil tabiki arada kafasını dağıtacak ama iş için harcadığındna fazla diğerlerine harcıyorsa sıkıntı büyük. 

8 saat montaj yapan insanlar var. Şimdilerde ciddi zaman kaybı yaşanıyor sosyal sayfalar vs nedeniyle. Çayı belli yemeği belli molası belli. Bunlar haricinde boşluk olduğu zaman bir proje ile karşıma çıkana 2 maaş ikramiye verdim vaktinde. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ersen Tapan yazdı:

Bence de.  Olay bu zaten.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Dogan Arsiray yazdı:

Bizim arkadaslar sizin gibi degiller. Ne zaman birsey istesek mesguller. Ayrıca tum is giris cıkıs saatleri kesin, fazla mesaileride neredeyse yoktur. 

ben bu güne kadar sizin dediğiniz gibi hiç çalışamadım. 

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Yazılım sektöründe olduğum için durum biraz farklı olabilir belki sizinkinden ama özetleyecek olursam;

12 yıl başkasının yanında çalıştım, işlerimi yetiştidrim hem de ciddi projeleri tamamladım, 3 tane Tubitak projesini başından sonuna hazırlayıp, kodlayıp bitridim, şirkete 500.000 TL den (2008-2010 yıllarında bu rakam) fazla Ar-Ge girdisi, sağladım. sabah mesai 8:30 dediler 09:00 da gittim, çalışırken pek mola vermezdim millet saatlerce sigara vs çay molası verirken.

Bir kere karıştırmadım bilgisayar başında ne yaptığıma ha dizi izlemedim ama forumda zaman harcadığım çok oldu.

Bizim meslekte kafa dolu ve sıkıntılıysa iş yapamazsın yaparsanda bir hayır gelmez iki gün sonra tekrar yapmak zorunda kalırsın...

Bu işçi olduğum zamanlardı.

Şimdi Allah'a çok şükür yaklaşık 4 yıldır kendi işimin sahibiyim, 4 tanede çalışanımız var mesai saati kavramı yok, kaçta afyonunuz patlarsa o zaman gelin, yeter ki aylık periyotlarla belirlenmiş işleri zamanında yetiştirelim dedim. 2 hafta çalışıp hepsini düzgün yapıyorsan istersen 2 hafta gel dizi izle, 100 Mbit te internet aldım 4 kişiye :D 

Ha arkadaşlarımda boşluk bulduğunda kendini geliştirecek mesleki videolar izliyorlar görüyorum, sağolsunlar.

Durum böyle...

Biraz çalışanın kendi vicdanına kalan bir durum. Dizi izlemez boş boş oturur yine iş yapmaz vicdansız ise.

Bu arada firewall mirewall engel olmaz bizim sektörde :) onuda belirteyim.

• Beğen 14
  • Teşekkür 3
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım

Çok eskiden ismi clarkconnect di, şuan ClearOs olmuş. Tavsiye ederim, Firewall yazılımıdır. İçerik filtrelemede baya basit ayarları vardır.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Servet Aydın yazdı:

Bana cevap verirken, insanlık hali 1mm hata yaptın çizimde. Ve hiçbir ademoğlu imkansızdır iki işi birden yapamaz. Yapar gibi sanılanın aksine. Hata sonrası bunun faturası kime çıkacak? 

İşletmelerde mesai saatleri içi yasal olarak iş harici hiçbir şey yapılamaz. İşveren ister ise inletir. 

abi tasarım vs işleri yaparken kafa sepet oluyor ve belirli aralıklarla mola verip kafa dağıtmazsan o dediğin 1 mm lik hata önüne geçilemez hal alıyor bu neden belirli periyotlarda mola verip kafa dağıtmak zorundayım ama bu işimi engellemez işim yetişmez ise bu benim sorumluluğumdur bitirmeden bırakmam dediğim gibi benim işimde mesai tanımı yok gün içersin de boşluklarım olur yoğun olduğumda da yeri geldiğinde telefonuma bile bakmam 

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

İşveren ile işçi arasındaki iyi niyet kriterleri çerçevesinde çözülecek bir sorun, siz netten engel olsanız bile cebindeki neti kullanıp yine izlerler.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Dogan Arsiray yazdı:

6000 personeli olan bir kurumdayım ve görevim sistem yönetimi.  1. gigabit çıkışımız var ve bunun yüzde 90 ı video.
Kaç kişilik bir şirket. Bütçesi nedir bilemiyorum. Ama en basitinden ücretsiz pfense dediğimiz güvenlik duvarları var. Hem dış saldırılara karşı sizi koruyabilir hemde internet katagorilendirmeleri mevcut. Mesala sadece sosyal medyayı kapat yada tüm çıkışı kapat edu. gov. v.s. uzantıları ile haber ve search sitelerini aç diyebilirsiniz. 
Buna ilaveten düzgün bir loglama yazılımı ile kim ay içinde hangi sitede ne kadar vakit harcamış loglar raporlar ve ay sonu toplantısında teşhir direği gibi önüne koyabilirsiniz

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Furkan Avcı yazdı:

Bu arada firewall mirewall engel olmaz bizim sektörde

fortigate'i atlatanı daha göremedim :)

Bu işin tek çözümü firewall'dır. Domain olmasına da gerek yok. İnterneti yönetsin yeter. TAbi domain'le iş daha pürüzsüz olur, orası ayrı.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Default bir bulunamıyor sayfası cıksa orada da ben olsam kızgın bakıslarla mesela 🙂

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...