İçeriğe Yönlendir

Okuduğumuz Kitaplar ve Kitap Tavsiyeleri

Eyüp Çetin

Recommended Posts

Eyüp Çetin
Cihat Küçükay yazdı:

Ben ayda 2 kitap bitirmeye çalışırım. Evdeki kitapları koyacak kitaplık kalmadı, yenisini almam lazım. O yüzden dijital kitaba geçtim.

Dijital kitap sarmadı beni. Kağıt olması lazım bana. Belli bir süre sonra mevcut kitaplıklar yetmiyor. Bende bu yüzden devasa bir kitaplık yaptırmayı düşünüyorum.

Cihat Küçükay yazdı:

Roman;

Jean Christophe Grange

Maxime Chattam,

Glenn Meade,

Dan Brown,

Stephen King,

Agatha Christie,

George Martins

Şu anda Arif Ergin-Tekvin ve George Orwell-1984 adlı kitabını okuyorum.  Bunlar bittikten sonra Sapiens'i okuyacağım kısmetse..

Glenn Meade harika bir yazar. İnanılmaz sürükleyici bir anlatımı var.

1984 ve Sapiens harika kitaplar. Kesinlikle okunmalı.

Azad Mirzade yazdı:

Yukarıda bahsi geçmiş Bülbülü Öldürmek, kesinlikle listenizde olmalı.

Bu kitabı bir tek ben mi beğenmiyorum acaba?! ☺️ Çok sıkıcı geldi bana. Konusu güzeldi ama anlatım kötüydü. Zoraki bitirdim.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Eyüp Çetin yazdı:

Dijital kitap sarmadı beni. Kağıt olması lazım bana. Belli bir süre sonra mevcut kitaplıklar yetmiyor. Bende bu yüzden devasa bir kitaplık yaptırmayı düşünüyorum.

Bu kitabı bir tek ben mi beğenmiyorum acaba?! ☺️ Çok sıkıcı geldi bana. Konusu güzeldi ama anlatım kötüydü. Zoraki bitirdim.

Ben de beğenmedim o kitabı. :biggrin: Gerçi ben Yüzyıllık Yalnızlığı da beğenmemiş adamım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Ben de beğenmedim o kitabı. :biggrin: Gerçi ben Yüzyıllık Yalnızlığı da beğenmemiş adamım.

Yüzyıllık Yalnızlık değil de Şeker Portakalı'nı okudum yazarın. Onu da ben beğenmedim. Sıradan günlük yaşantıların anlatıldığı yazılar çok sıkıcı geliyor. Sanırım o yüzden beğenmiyoruz.

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
Gökhan Tuna yazdı:

- Ursula K. Le Guin'in butun eserleri, Yerdeniz serisi tavsiye ederler, seriyle yetinmeyiniz. Bilinenin aksine sadece bilimkurgu/fantezi turunde yazmaz, okuyunuz, okutturunuz.

- Isaac Asimov Vakif serisi (Foundation) ve diger eserleri

- Arthur C. Clarke Rama Serisi ve diger eserleri (2001 Space Odyssey vb...)

daha yazacagim... 

Cihat Bey,

Dijital icin ne kullaniyorsunuz? Kindle, Kobo? Ben Kobo kullaniyorum; ancak cabuk bozuluyor gibi bir hissiyatim var

Kobo kullanıyorum, hatta ikinci el olarak 8 ay önce aldım. İçinde bayağı bir e-kitap yüklüydü, ilgi alanıma girmeyenleri sildim. Kobo üyeliğim ve D&R üyeliğim var ama daha ücretli olarak e-kitap almadım. Ekran biraz narin ama henüz bozamadım 😎

Bende normalde kitap kokusunu severim, üzerine not almayı severim (düşünsel kitaplar için). Ama bu da yeni bir alternatif, daha pratik oluyor.

Eyüp Çetin yazdı:

Dediğim gibi Sapiens'i bende merak ediyorum. Tekvin biter bitmez ona geçeceğim. Bu arada Tekvin'i ve ressamı Osman Hamdi beyi incelemenizi tavsiye ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Cihat Küçükay yazdı:

Dediğim gibi Sapiens'i bende merak ediyorum. Tekvin biter bitmez ona geçeceğim. Bu arada Tekvin'i ve ressamı Osman Hamdi beyi incelemenizi tavsiye ederim.

Tekvin de listemde daha kısmet olmadı okumak.

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Harun hocam, zevkler bambaşka, YY den önce ama biraz GG Marquez e giriş yapsanız iyi olurdu, Kırmızı Pazartesi muhteşemdir mesela.

Yüzyıllık Yalnızlık okuma klavuzu lazım bir de :D   Ben memleketteydim tek solukta okudum ara verildiği an birbirine girebilecek bir kitap gerçekten.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Azad Mirzade yazdı:

Harun hocam, zevkler bambaşka, YY den önce ama biraz GG Marquez e giriş yapsanız iyi olurdu, Kırmızı Pazartesi muhteşemdir mesela.

Yüzyıllık Yalnızlık okuma klavuzu lazım bir de :D   Ben memleketteydim tek solukta okudum ara verildiği an birbirine girebilecek bir kitap gerçekten.

Ben de anlamadım işte kim kime dum duma kimleeeer kimlerle beraber.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
Eyüp Çetin yazdı:

Bu kitabı bir tek ben mi beğenmiyorum acaba?! ☺️

Bazı yayınevlerinin çevirileri kötü oluyor. Anlatım kötü olamaz, çeviri kötüdür o zaman. Olaylar çok yavaş gidiyor diyorsanız dönem edebiyatının özelliği o. Süslü tasvirler, psikolojik tahliller, metaforlar batı edebiyatında genellikle yaygındır. Özellikle İngiliz edebiyatı bu işin doruk noktasında. Charles Dickens’ın kitaplarında cümlenin sonuna geldiğimde başında ne söylediğini unutmuşluğum vardır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Ahmet Gül yazdı:

Bazı yayınevlerinin çevirileri kötü oluyor. Anlatım kötü olamaz, çeviri kötüdür o zaman. Olaylar çok yavaş gidiyor diyorsanız dönem edebiyatının özelliği o. Süslü tasvirler, psikolojik tahliller, metaforlar batı edebiyatında genellikle yaygındır. Özellikle İngiliz edebiyatı bu işin doruk noktasında. Charles Dickens’ın kitaplarında cümlenin sonuna geldiğimde başında ne söylediğini unutmuşluğum vardır. 

Çevirinin etkisi de vardır ama dönem edebiyatı sarmıyor bizi sanırım. Batı edebiyatı olması da sorun değil. Mesela Stefan Zweig de batıyı temsil ediyor ancak kitapları muhteşem.

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
(düzenlendi)

AanTn8.jpg

Bu kitabı tavsiye ederim. Yazılalı yüz yılı geçmesine rağmen halen çok etkileyici bir kitap. Polonya'daki Kazak isyanını araya bir aşk hikayesi de koyarak anlatmış yazar. Tarihi roman sevenler için alternatif olabilir.

tarihinde Eyüp Çetin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Sinan Akgöl

1 ayda biten 3 kitap

1-Erhan Altunay İstanbul'un Pagan Çağı Bizans öncesi İstanbul yerleşimleri inançları bir çok bildiğimiz yanlışlar özellikle kız kulesinin hikayesi gibi :)

2-Erhan Altunay Mezopotamya ve Mısır Paganizmi (Irak Iran Suriye Güney Anadolu ve Mısır'ın İnanç yaşam adetleri Yönetim biçimleri, bizim şuan yaptığımız birçok uygulamaların kökenleri

3- Aytunç Altındal Vatikan Ve Tapınak Şövalyeleri (Vatikan'nın sahip olduğu güçleri Papa'ların hayatları kararları detaylı ülkemizle ilgili olaylar vs)

Sipariş edilen 

Toby Wilkinson Eski Mısır 736 sayfa bu kitapla Mısır konusu kapatırım, Sonrası Uzak doğu Çin kültürleri.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Sinan Akgöl yazdı:

Sipariş edilen 

Toby Wilkinson Eski Mısır 736 sayfa bu kitapla Mısır konusu kapatırım, Sonrası Uzak doğu Çin kültürleri.

Bunu bende çok merak ediyorum. Listemde.

Bu aralar Stefan Zweig okuyorum zaman kıtlığından dolayı. Kitapları ortalama 60-80 sayfa arası değişiyor bu sayede çabuk bitiyor. Tavsiye ederim çok güzel kitaplar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Eyüp Çetin

ABD'nin Ortadoğu planlarını ve nedenlerini anlatan bir kitap. Kitap tamamen kaynaklar belirtilerek gerçekler üzerinden anlatılıyor. Bahsedilen olaylar da günümüzde bir bir gerçekleşiyor. Hristiyanlığın ABD'deki Evanjelizm tarikatının geçmişteki kehanetleri doğru kılmak adına Dünya'yı yıkıma götürüşü üzerine bir kitap.

37pgJy.jpg

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Eyüp Çetin
(düzenlendi)

Akıcı, sürükleyici macera romanlarını sevenlere şiddetle tavsiye ederim, Glenn Meade çok harika bir yazar. Akıcılık açısından bütün kitaplarını okuyun derim fakat konu olarak herkesin farklı tercihi olabilir. Mesela Romanov Komplosu kitabı Rusya'nın son çarı II. Nikolay'ın ailesinin başına nelerin geldiğini anlatıyor. Bunun gibi gerçek olaylara ve kişilere dayanan romanları olduğu gibi kurgu olanları da var. 

Ayrıca kıyıda köşede kalmış akademisyen bir romancı olan İhsan Oktay Anar'ı da okuyun derim. Puslu Kıtalar Atlası en meşhur kitabı.

1vZBXt.jpg

tarihinde Eyüp Çetin tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ahmet Çalışkan

Eve kapanılan bu günlerde zaten kararmış olan içimizi daha da karartabilir ama mutlaka okunmalı: Ruh Adam/Hüseyin Nihal ATSIZ

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Ayşe Kulin'in Her Yerde Kan Var kitabını okuyorum şu anda ve harika ilerliyor. Tarih severlere Osmanlı'nın son dönemlerinde geçen güzel bir hikaye. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Kemal Mert

Merhabalar,

Uzun süredir foruma girmedim, umarım herkes iyidir ve herşey yolundadır. Herkese selam ederim.

Konulara baktım ama bulamadım.

TV programlarının yapaylığı, yalan dolan haber, sürekli enjekte edilen yalan dolan, ektrika...

Bütün bunları hepimiz çok iyi biliyoruz aslında.

Hasılı kelam artık eşim ve kendim için her gün iş dönüşü düzenli kitap okumak istiyoruz. Konusu vs çok önemli değil. Siyasi, yakın tarih,polisiye,romantik,ilahi aşk,tarihi... Sınır yok,sizin okuyup ta önerebileceğiniz memnun kaldığınız kitap varsa paylaşmanızı rica ediyoruz. Her maaş zamanı iki tane alıp dönüşümlü okuyacağız ve kitaplık oluşturacağız. Burdan takip edip her ay içinden seçip alıp okuyacağız. Kitap ve yazar bilgisi vereceğiniz öneriler için şimdiden teşekkürler.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Sapiens, Kürk Mantolu Madonna, Hamlet, Kuayi Milliye Destanı Nazım, Ulusların Düşüşü, Zamanın Daha Kısa Tarihi vs

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Aytac Sakal yazdı:

Jonathan Livingston Martı öneririm...

Richard Bach usta.

"Bir" adlı kitabı inanılmazdır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tamer Olcay Çiçek

Son okuduğum kitaplardan biri olan George Orwell'in Hayvan Çiftliği kitabı, tavsiye ederim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Ooo iyi oldu. Vallahi bende kitap kurdu diye konu mu açsam diye düşünüyordum.

Çocuklarımıza kitabını oku deyip içerde TV izleyince okumuyor. Ben kitabı alsam hiç söylememe gerek kalmıyor.

Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni arkadaşım once Türk klasiklerinden başlamayı önerirdi. Kendi kitaplarımızı okuduktan sonra yabancı kitapların idrak etmeyi kolaylaştırdığını aktarmıştı.

Eşim JoJo Moyes kitaplarını okuyor şu an. Ben kendi alanımla alakalı Stephan R. Covey Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı kitabını okumaktayım.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Doğan Arşiray yazdı:

"Bir" adlı kitabı inanılmazdır

Bir , okumak isterdim 🙂.

Metin Akbal yazdı:

Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni arkadaşım once Türk klasiklerinden başlamayı önerirdi.

Fakir Baykurt Roman larıda Klasiktir ben severim.

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Eskiden iyiydi ama artik okuyamıyorum 😔

Oğuz Atay Tutunamayanlar' a baslayacam insallah...

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Her ay 2 kitabı aynı anda okumaya çalışıyorum. Birisi kafa boşaltmak için polisiye roman, diğeri de ciddi bir kitap olur. Bu ay Zamanın efendisi ile İlber Ortaylı nın Atatürk kitabını okuyorum. İkisi de kalın kitaplar olduğu için bu ay bitmeyecekler sanırım.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...