İçeriğe Yönlendir

Kaynak Yapılan Aracın Aküsü Neden Sökülür?

Harun Kocaçalışkan

Recommended Posts

Harun Kocaçalışkan

Ya da sökülmeli midir :D

Geçen gün tamirat tadilat izlerken gördüm. Egzoza kaynak yaparken akünün + kutbunu söktüler. Neden yaptılar anlamadım. Teknik detayını bilen var mı?

Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Akünün aracın şasisi ile bağlantısı var. Kaynak yaparken kaynak ucu ile aracın şasisinden yüksek miktarda akım geçmesi ile kaynağın orada erimesi amaçlanır. Eğer kutup başı sökülmez ise aküye kısa devre olur. Ve aracın aküye bağlı devreleri zarar görebilir. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Murat Gedik yazdı:

Akünün aracın şasisi ile bağlantısı var. Kaynak yaparken kaynak ucu ile aracın şasisinden yüksek miktarda akım geçmesi ile kaynağın orada erimesi amaçlanır. Eğer kutup başı sökülmez ise aküye kısa devre olur. Ve aracın aküye bağlı devreleri zarar görebilir. 

Peki şaseye bağlantısı elektronik cihazlar da var mesela kamera falan. Onlar da zarar görmez mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Peki şaseye bağlantısı elektronik cihazlar da var mesela kamera falan. Onlar da zarar görmez mi?

Bilmiyorum, sadece mantıken konuşuyorum: Sistemde ARTI uç olmadığından devre tamamlanmayacaktır. Bu sebeple bir zarar geleceğini düşünmüyorum.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

elektrik kaynak makinesinin şase kablosu bir şekilde devreyi tamamlamaz ise ark tan gelen akım başka yerden şase almaya çalışacak, bunu engelmek için akü kutup başı sökülür, devre açılmış olur, lastikten de yere atlamayacağı için tej yolu makineye geri dönmesi kalır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kaynak makinası eksi bağlantı arkada kaynak noktası önde ise sökülür. Yakın ise gerek yok 

Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici

Custom'a basamak yaptırırken, kutup başlığı sökülmedi. Sadece kaynak yapılırken aracı rolatide çalışır halde bırakmamızı söyledi usta.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Kaynak makinası eksi bağlantı arkada kaynak noktası önde ise sökülür. Yakın ise gerek yok 

kaynak yapmadan önce benim abs sağlamdı derse?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

motoru çalıştır bas kaynağı, yerim akü sökmekte neymiş...

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Çağlar Bayur yazdı:

kaynak yapmadan önce benim abs sağlamdı derse?

Hiçbir şey olmaz dediğim gibi yapılır ise. Ha fantazi yapıp şaseyi egzosa bağlayıp sol kapıya kaynak atılmasını izlemek isterim 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...