İçeriğe Yönlendir

Focus I - Maf , Map Sensörü Var mı?

Salih Özen

Recommended Posts

Salih Özen

Arabam 6/2003 model. Map ya da maf sensörü var mı ? İkisinden birisi var ise nerede tam olarak. Maf nedir map nedir.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Salih Özen yazdı:

Arabam 6/2003 model. Map ya da maf sensörü var mı ? İkisinden birisi var ise nerede tam olarak. Maf nedir map nedir.

Araba marka ve modeli nedir? 
Dizel mi benzinli mi?

Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç

Maf mass air flow hava akış sensörüdür. Hava filtre kutusunun çıkışında soketli bi aparat varsa maf vardır. Yok düz boru ise map vardır. Map hava basınç ölçer.

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
(düzenlendi)

maf emilen havayı ölcer hava filtresi borusunda elektrik soketli bir zımbırtı.

mapta basılan havayı, sıcaklıgını ölcer istenmedigi bir basınc sıcaklık karısında aracı direk beyin limp mode düşürür kontak ac kapada resetlemiş olunur arka plana hatasını atar genelde. turbo aracların ya intercooler üzerinde yada basınc borusu üstünde olur. benzinli araclarda da oluyor fakat yerini bilmiyorum.
EOiJ1P.jpg

tarihinde Okay Kaygusuz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
Salih Özen yazdı:

Benzinli araba ama ben de hiç biri yok gibi motorun resmi bu 

https://i.imgyukle.com/2019/10/16/EOUO28.jpg

Sizde maf yok. Map var ama yerini bilmiyorum. Benim focus 1 varken maf vardı.  Kimi modellerde map oluyor. Hava filtre kazanı çıkış borusu düz boru soket yok maf için.

Yorum bağlantısı
Salih Özen
(düzenlendi)
Çağatay Kılınç yazdı:

Sizde maf yok. Map var ama yerini bilmiyorum. Benim focus 1 varken maf vardı.  Kimi modellerde map oluyor. Hava filtre kazanı çıkış borusu düz boru soket yok maf için.

Neye göre acaba ya tüm modellerin de olur yada hiç olmaz. Bu focuslarda da bazıların da var bazıların da yok gerçekten de, araştırdığım kadarı ile çok ilginç bir olay.

tarihinde Salih Özen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
Salih Özen yazdı:

Neye göre acaba ya tüm modellerin de olur yada hiç olmaz. Bu focuslarda da bazıların da var bazıların da yok gerçekten de, araştırdığım kadarı ile çok ilginç bir olay.

facelift 2003 sonrasi map mevcut manifoldun altinda ulasilmasi zordur

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Mustafa Tüfekçi

Makyajlı ve manüel ise kap var focus 1 de . Makyajsız ve veya otomatik makyajlı ise maf.

Maf hava filitre kutusunun çıkışında 

Mafli

images?q=tbn:ANd9GcQFrHHIVjHeBIBXRulCfDN

Mapli

images?q=tbn:ANd9GcTLwQvV-rOYvvVY0FboVC4

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...