İçeriğe Yönlendir

Dizel Motorda, Yakıt Olarak Kızartma Yağı Kullanmak.

Ebrar Tüfek

Recommended Posts

Ebrar Tüfek

Bugün benzinlikte araba yıkarken denk geldiğim bir olayı forumda paylaşmak istedim. Bitane eski kasa 100v ford transit geldi. Lacivert renkli, büyük ihtimal jandarmadan ihale ile alınmış.  Bitane bidon çıkarttı bagajdan, yanıma gelip boş pet şişe varmı diye sordu. 1.5 litrelik su şişesinin dibinde az bir su vardı boşaltıp verdim. Şişeyi  huni gibi kesip deponun ucuna taktı. Varili depoya boşalttı. Ne olduğunu sordum,kullanılmış kızartma yağı olduğunu söyledi. Söylediklerini aynen aktarıyorum, birkaç restauranttan kullanılmış kızartma yağlarını topluyormuş, eve getirip yağları 4 5 defa filtreden geçiriyormuş. İlk önce tülbent eşarptan sonra süngerden, en sonda boyacı filtresinden geçirdiğini söyledi. Pompa ayarı yaptırıyorum ben bu arabaya dedi. Arabanın deposu bittiğinde 20 30 liralık mazot alıp deponun kalan kısmını ağzına kadar kızartma yağı ile doldurdu. Eskiden l300 minibüsü varmış, turbosuz dizel 1.9 doblosu varmış, o arabalarda da aynı şekilde yapıyormuş herhangi bir sorun olmamış. Biraz muhabbet ettikten sonra aracına binip gitti. Dikkatlice izledim. Marşı geç aldı, ilk çalışma anında egzozdan biraz beyaz duman geldi, ve şaka yapmıyorum motor çalıştığında etraf patates kızartması soğan halkası gibi koktu. 

Bu iş nedir nasıldır, adam 30 lira para verdi full depo doldurdu yağ ile. Ben multivanı 500 lira üzeri veriyorum depoyu fullüyorum, kendimi enayi gibi hissettim desem yalan olmaz. Sırf böyle bedavadan az pahalıya yolculuk için 1.9 atmosferik dizel bir araba alırdım.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Transit motoru kompresyonu çok yüksek, enjektör nozulları geniş. Mazot karışımı ile yanma sağlanır. Ve hatta benzin ile de harman olabilir 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Sani Gerşon yazdı:

ev yapımı biodizel.

Yağı filtre edip direk döküyormuş, konuşmalarından anladığım kadarıyla bu kadar şeyle uğraşacak bir tip değildi

Servet Aydın yazdı:

Transit motoru kompresyonu çok yüksek, enjektör nozulları geniş. Mazot karışımı ile yanma sağlanır. Ve hatta benzin ile de harman olabilir 

Uzun vadede ne olur peki ? Mazot katmadan sade yağ yakarmı transit ? 

Yorum bağlantısı
Ahmet Serin

Cdti dizellerin kullanılmamış ayçiçek yağı ile çalıştığını biliyorum. Hatta 1.3 olanlar bile.
Kullanılmış yağda fiziksel temizlik yaptıktan sonra basit kimyasal bir işlem yaparak biodizel elde edilebiliyor.
1lt metil alkolde 30g sudkostik eritilir.
5lt atıkyağa ısıtılarak karıştırılır.
Yağın içindeki gliserin vs istenmeyen maddeler dibe çöker.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Ebrar Tüfek yazdı:

Çevreye zararı olmayacağı kesin. Motorun ömürü hususunda hiç fikir yürüyemem. Yanmayı bizatihi denemek lazım 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

eski nesil enjektörlü yıldız pompada sorun olmaz, kışın donar ama. fazla yakar ama yakıt bedava rakama. 1.9 mjet dobloda sıkıntı çıkar.

Ebrar Tüfek yazdı:

yanmış yağa mazot katması lazım yoksa ilk marş çok sıkıntı olur, uzun vadede motora birşey olmaz, en fazla enjektör pompa revizoyna gider

Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel

Biyodizel kullanıldığını bende duymuştum ama direk yağ doldurmak tabiki çok sıkıntı.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

eski nesil enjektörlü yıldız pompada sorun olmaz, kışın donar ama. fazla yakar ama yakıt bedava rakama. 1.9 mjet dobloda sıkıntı çıkar.

yanmış yağa mazot katması lazım yoksa ilk marş çok sıkıntı olur, uzun vadede motora birşey olmaz, en fazla enjektör pompa revizoyna gider

Bakımda boşaltılan motor yağı yakıldığını gördüm videoda, düzgün filtre edildiğinde mazotla karıştırılsa yakılırmı motor yağı. Dizel motor ne güzel birşeymiş yahu. Eski 1.9d kangoo, eski 1.9 D berlingo partner, bunlar yağ yakma konusunda sıkıntı çıkarırmı ? Çok az bir miktar mazot koyulduğu takdirde. Bu tip işleri eski atmosferik dizellerde yapmaları sadece pompadan dolayımıdır yoksa turbo dizel her arabayı bozarmı ?

Özellikle turbosuz 1.9 D peugeot citroen araçların yağ yakımındaki sağlamlığını öğrenmek istiyorum

Servet Aydın yazdı:

Çevreye zararı olmayacağı kesin. Motorun ömürü hususunda hiç fikir yürüyemem. Yanmayı bizatihi denemek lazım 

İngilterede depoya yağ katmak vergi kaçakçılığı sayılıyormuş, mazot alıp vergi ödemeden yolculuk yaptığı için hırsız ile aynı seviyede olunuyormuş. Burda öyle olsa memlekette tırcı kalmazmış demekki 

Ahmet Serin yazdı:

Cdti dizellerin kullanılmamış ayçiçek yağı ile çalıştığını biliyorum. Hatta 1.3 olanlar bile.
Kullanılmış yağda fiziksel temizlik yaptıktan sonra basit kimyasal bir işlem yaparak biodizel elde edilebiliyor.
1lt metil alkolde 30g sudkostik eritilir.
5lt atıkyağa ısıtılarak karıştırılır.
Yağın içindeki gliserin vs istenmeyen maddeler dibe çöker.

Biodizeli biliyorum üniversitede çok yaptık otomotiv teknikeriyim. Benim sorduğum soru normal bildiğimiz sıvıyağın filtreden geçirilip direk depoya koyulması. 

tarihinde Ebrar Tüfek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Deli gibi hipermil yapılmazmı bununla ? :)Kullanılmış yağın litresi 21 kuruş ?? 

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Bir yaşıma daha girdim derler ya aynen. Enteresan.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Aracını uzunca süre ucuz soya yağı ile kullananlar vardı bir ara. Başka bir forumda konusu vardı. Hatta araçlardan biri de Fluence idi. Tabi sonra soya yağı da mazot parasına yaklaşınca ne oldu bilmiyorum.

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

arkadaşlar, ar ka da şlar sakin. :) adam zaten zamanında yapmış. adam dediğim rudolf dizel den bahsediyorum. motoru ilk icat ettiğinde zaten fıstık yağı ile çalışsın diye düşünmüş. 1930 lara gelindiğinde Atatürk, biyo dizel üretilmesi emrini vermiş. Yani eski bir girişim.

Commonrail olmayan turbo dizelleri yazın, sadece bitkisel yağ ile çalıştırabilirsiniz ama kışın donar. ben biyo dizel yapmıştım ev işi kimyasallar ve metanol ile, youtube de var nasıl yapıldığı. kimyasal reaksyon bittikten sonra dibinde gliserin çökeliyor onu ayrırırsanız saf sabun yaparsınız. kullandığınız yağa göre biyo dizel dolu starex 100T, mis gibi çalışıyordu. mis derken kızartma kokuyordu sürekli. 1 depo yakıt ile sorunsuzca iş gördü. sonra yağ kalmadı zaten şimdi yeniden biriktirdim ve forklifte yakıt yapacağım. Servet Aydın ispiyonlamazsa ne ala kullanırız artık.

bu biyo dizel işi ilk çıktığında feci ucuzdu heryerde atölyeler vardı, bütün özel halk otobüsleri bununla yürüyordu. otobüs durakları mis gibi lokma, balık, patates kokuyordu yakıtına göre. sonra insanlar acıkıyor kardeşim ayağına vergi kaçağını görüp yasakladılar. crdi motorlu pejosunu bir arakadaşım bu atölyelerden aldığı yakıtla işletiyordu 40 bin km kadar sonra enjektörleri bozdu. yani bence sadece bu tip bir yakıt ile araç çalıştırılmamalı ama yarı yarıya gibi bir oranda yapılırsa ve sıklıkla yakıt filtresi değiştirilirse bu iş olur.

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

tiner filan mı? forklift mitsubishi pancar motorlu .turbosuz 70 hp dizel.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
(düzenlendi)

Sektör olarak sevdiğimiz katkıdır. Koy sen koy 💰

tarihinde Servet Aydın tarafından düzenlendi
  • Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Dogan Arsiray yazdı:

arkadaşlar, ar ka da şlar sakin. :) adam zaten zamanında yapmış. adam dediğim rudolf dizel den bahsediyorum. motoru ilk icat ettiğinde zaten fıstık yağı ile çalışsın diye düşünmüş. 1930 lara gelindiğinde Atatürk, biyo dizel üretilmesi emrini vermiş. Yani eski bir girişim.

Commonrail olmayan turbo dizelleri yazın, sadece bitkisel yağ ile çalıştırabilirsiniz ama kışın donar. ben biyo dizel yapmıştım ev işi kimyasallar ve metanol ile, youtube de var nasıl yapıldığı. kimyasal reaksyon bittikten sonra dibinde gliserin çökeliyor onu ayrırırsanız saf sabun yaparsınız. kullandığınız yağa göre biyo dizel dolu starex 100T, mis gibi çalışıyordu. mis derken kızartma kokuyordu sürekli. 1 depo yakıt ile sorunsuzca iş gördü. sonra yağ kalmadı zaten şimdi yeniden biriktirdim ve forklifte yakıt yapacağım. Servet Aydın ispiyonlamazsa ne ala kullanırız artık.

bu biyo dizel işi ilk çıktığında feci ucuzdu heryerde atölyeler vardı, bütün özel halk otobüsleri bununla yürüyordu. otobüs durakları mis gibi lokma, balık, patates kokuyordu yakıtına göre. sonra insanlar acıkıyor kardeşim ayağına vergi kaçağını görüp yasakladılar. crdi motorlu pejosunu bir arakadaşım bu atölyelerden aldığı yakıtla işletiyordu 40 bin km kadar sonra enjektörleri bozdu. yani bence sadece bu tip bir yakıt ile araç çalıştırılmamalı ama yarı yarıya gibi bir oranda yapılırsa ve sıklıkla yakıt filtresi değiştirilirse bu iş olur.

Yağ ile çalıştırılan dizel motorun common rail olmaması mı gerekiyor ? 

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Bende %50 50 gibi oranla mazot ve kursunsuz benzin karıştırıp evdeki benzinli jeneratorü çalıştırmıştım:-) tek sorun soğukken benzinde çalıştırıp ısındıktan sonra mazot eklemek gerekiyor yoksa çalışmıyor. Birazda duman atıyordu. Motorlu testereyi de aynı şekilde çalıştırmıştım.

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Benim arkadaşın babası girişimci olarak bu işe girmişti biodiesel yakıt olarak, 1.5crdi hyundai accenti vardı era olmayan, ilk başlarda çok güzel gidiyordu sonra accent çöp, girişimciliği hayal olmuştu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ebrar Tüfek yazdı:

Yağ ile çalıştırılan dizel motorun common rail olmaması mı gerekiyor ? 

enjektör sağlığı için bence evet. çünkü dizel gibi değil yapısı. basınç çok yüksek o sistemlerde. yakıtta normalde olan katkılar yok içinde ayrıca.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Servet Aydın yazdı:

Bio dizele biraz solvent kat ve portifi öyle çalıştır

Siz yetkili bir abiye benziyorsunuz.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Mercedes w124 kasa ve önceki 200d 250d 300d modelleri, 1.9 D kangoo berlingo partner, Eski 2.5 transitler, mitsubishi l300 minibüs, en eski kasa mercedes vito, eski kasa 1.9 fiat scudo citroen jumpy peugeot expert. Bu araçlar yağ ile sorunsuz sıkıntısız çalışıyormuş. Restaurantlarla anlaşıp yağ bedava alınırsa 30 tl ye depo fullemiş olunur. Ekonomi için birebir :)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Mert Yeldan yazdı:

Siz yetkili bir abiye benziyorsunuz.

Hem yetkili hemde etkiliyim 

Dogan Arsiray yazdı:

yetkili servis evet. motor temizliği de yapıyor gelince :D

Yaparım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Servet Aydın yazdı:

Hem yetkili hemde etkiliyim 

Yaparım. 

Benim güççük arabaya ikinci bir tüp takmak mümkünmü. Orjinal düzene ekstra bir 60lık silindir. Madmax gibi. 

Ucuza gaz bulunca 60 lık tankıda doldurmak için :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...