İçeriğe Yönlendir

3 Kademeli Şofben Sigorta Attırıyor

Ömer Yürekli

Recommended Posts

Metin Uzunoğlu
Ömer Yürekli yazdı:

MEtin Bey çok teşekkür ederim. internette rezistans satılıyoe 20-30 lira arası. Rezistans değiştirmek mümkün müdür ? 

Rezistans değiştirmek eliniz tornavida tutuyor ise kolaydır. Marka ve modele göre alırsanız kesinlikle uyar.  Hafta sonu beko tost makinasının iki rezistansını değiştim 17 vida ve 4 papuç sökme ve takma çok basit. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Su ile elektrik teması olan cihazda çok dikkatli olunmalı. Komple iç kazan satılıyor ise al derim. Sökeceksin, contası sızdıracak vs uğraş dur 

50-60 tl görülüyor ısıtıcı. 100 tl yenisi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Bu tarz elektrikli ani ısıtıcılarda sıcak suyu duştan doğrudan değil de önce kovaya doldurup kullanmak gerek. Riske girmeye değmez. Oldum olası elektrikli su ısıtıcılardan uzak durdum. Hatta iş yerinde elektrikli ani ısıtıcı montajı yapmıyoruz servise gitmiyoruz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bu tip ürünlerde ıp25 sertifikası yok bildiğim 

Cihazların içinde hiç görmedim güvenlik önlemi 

Yorum bağlantısı
Ömer Yürekli
Mustafa Arıkan yazdı:

Bu tarz elektrikli ani ısıtıcılarda sıcak suyu duştan doğrudan değil de önce kovaya doldurup kullanmak gerek. Riske girmeye değmez. Oldum olası elektrikli su ısıtıcılardan uzak durdum. Hatta iş yerinde elektrikli ani ısıtıcı montajı yapmıyoruz servise gitmiyoruz. 

çok doğru söylüyorsunuz aslında..  teşekkür ederim önerileriniz için. 

Servet Aydın yazdı:

Bu tip ürünlerde ıp25 sertifikası yok bildiğim 

Cihazların içinde hiç görmedim güvenlik önlemi 

7 emniyetli diye satılan ürünler nedir abi o zaman :D yani neyin emniyeti 7 ? 

Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Şofben tavsiyeleriniz var mı peki ?nelere dikkat etmeliyim alırken. zira piyasada 60 liraya da şofben var 400 liraya da.. 
Bilinen markaları alın arçelik demirdöküm vb gibi ihlas almayın derim
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Ömer Yürekli yazdı:

çok doğru söylüyorsunuz aslında..  teşekkür ederim önerileriniz için. 

7 emniyetli diye satılan ürünler nedir abi o zaman :D yani neyin emniyeti 7 ? 

Say desek sayamazlar 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
H.Cenk Bayrakçı

Konuyu hortlatayım. Yazlıktayız, elektrikli şofben (kademeli ani ısıtıcı değil bayağı kazanlı Beko marka) çalışmıyor. Dün herhangi bir şey yoktu. Kendi şalteri var sigorta şeklinde. Şalterin bir ucu prize bağlı. Diğer ucu şofbene gidiyor. Dün kapattık, bugün açtım ana sigorta attı. Gittim ana sigortayı açtım. Yine attı. Şofbenin şalterini kapattım. Ancak açınca evin ana sigortası atıyor. Kaçak akım sigortası ve diğer sigortalar normal pozisyonunda duruyor. Ama şalteri açtığımızda ana sigorta atıyor. Evde TV ve buzdolabı dışında çalışan bir cihaz yok. Servisi arayacağım ama bayram olunca şu anda gelmezler herhalde.
b4626738614a556ad11c2f271a3134de.jpg
Bu şofbenin şalteri.
29fb54f51eace30087360e14e0c19e7c.jpg
Bu da ev içi sigorta kutusu.
2e1bf0601bc99ac78ada8533d11d78a4.jpg
Bu da atan ana sigorta(tekli olan)

Arıza şofben kaynaklı gibi sanki ama, sigortalardan olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Tekli olan kaçak akım. Atma sebebi kazan içindeki rezistans içindeki krom tel su ile temas halinde. Rezistans değişimi görülüyor

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
H.Cenk Bayrakçı yazdı:

3 ya da 4 Sani.

3 yaşındaki şofbenimiz maalesef tüm içi çürüdüğünden patlamıştı. İçindeki tesisat vs paramparçaydı. Bu sebeple bence servis bakmadan sakın çalıştırmayın hocam. Ayrıca yeni şofben parasına da hazır ol derim. Demirdöküm iyidir. Baymak'tan uzak durun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kireç tutucu filtre yoksa uzun dayanımı yok. Yazlık vs yerlerde kazanı boşaltmak ömrü uzatır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Servet Aydın yazdı:

Kireç tutucu filtre yoksa uzun dayanımı yok. Yazlık vs yerlerde kazanı boşaltmak ömrü uzatır

@Ersen Tapan ın önerisi ile yeni şofbene taktık. 2 senede daha yarısı ancak boşaldı. İlk tesisatçı geldiğinde içini tekrar doldurtacağım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
3 yaşındaki şofbenimiz maalesef tüm içi çürüdüğünden patlamıştı. İçindeki tesisat vs paramparçaydı. Bu sebeple bence servis bakmadan sakın çalıştırmayın hocam. Ayrıca yeni şofben parasına da hazır ol derim. Demirdöküm iyidir. Baymak'tan uzak durun.

Şofben elektrikli miydi? Doğalgaz yok burada da.[emoji848]
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
H.Cenk Bayrakçı yazdı:

Şofben elektrikli miydi? Doğalgaz yok burada da.emoji848.png

Tabi, ofiste kullanıyoruz. Elektrikli. 220v verince bızır bızır çalışıyordu :) Sonra bi sabah pufff. Her yeri su içinde bulduk. İçi patladığı gibi tesisat da gümlemiş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Sani Gerşon yazdı:

Tabi, ofiste kullanıyoruz. Elektrikli. 220v verince bızır bızır çalışıyordu :) Sonra bi sabah pufff. Her yeri su içinde bulduk. İçi patladığı gibi tesisat da gümlemiş.

Sofbenin delinmesinin sebebi , üretim hatası yok ise belirli periyotlarda içerisindeki anot çubuğunun değişmemesi nedeniyle oluyor. Eskiden kaliteli kazna kullandıklarından daha dayanıklı oluyordu ancak şimdilerde titanyum kaplama diyerek emaye kaplama incecik saçtan kazan yapıyorlar. Nedeni ise planlı eskime sonrası yenilenmesi istenmesi. 

Evde baymak termosfon var, eskilerden , 16 yaşında hiç bakım yapılmadı halen sorunsuz çalışıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Servis geldi, baktı. Rezistans ve kumanda kartı yanmış. Değişecek ama parça bekliyoruz. Yazlık evde şofben olmaması eziyet.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
H.Cenk Bayrakçı yazdı:

Servis geldi, baktı. Rezistans ve kumanda kartı yanmış. Değişecek ama parça bekliyoruz. Yazlık evde şofben olmaması eziyet.

Servis kaç para masraf çıkarttı? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
H.Cenk Bayrakçı yazdı:

Yazlık evde şofben olmaması eziyet.

Yazlık ev dediğin günısılı (güneş enerjisi) olur :) biz Korkuteli Antalya da bile günısı ile 12 mevsim sıcak su kullanıyoruz. Kışın 3-4 kere anca lazım oluyor ani su ısıtıcı, 2-3 gün güneş görünmezse sıcak su bitiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
Servis kaç para masraf çıkarttı? 

584 TL .
Yazlık ev dediğin günısılı (güneş enerjisi) olur [emoji4] biz Korkuteli Antalya da bile günısı ile 12 mevsim sıcak su kullanıyoruz. Kışın 3-4 kere anca lazım oluyor ani su ısıtıcı, 2-3 gün güneş görünmezse sıcak su bitiyor.

Öyle ama, komşuya kabul ettiremedik bunu. 2. Katta oturuyor. Üstüne su akarsa ne olurmuş sonra? [emoji849]
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...