İçeriğe Yönlendir

Direksiyon Kutusu Sesi ve Tamiri

Selim Bilgin

Recommended Posts

Selim Bilgin

Aldığımdan beri direksiyonu hafif oynatınca bir ses geliyordu, diğer sorunları çözünce iyice kulak tırmalamaya başladı. Tam tur yapınca gıcırdıyır, hafif sağ sol yapınca tak tak ediyor. Bozuk yollarda filan da önden gelen lokurtu oradan geliyor sanırım.

Söküp tamire gönderiyoruz yapıyorlar ama orijinali gibi olmayabilir dediler, çok kolay ve ucuz bir iş de değil sanırım.

Daha önce yaptıran var mı? Ne dersiniz?

Yorum bağlantısı
Ovun Bagci
Aldığımdan beri direksiyonu hafif oynatınca bir ses geliyordu, diğer sorunları çözünce iyice kulak tırmalamaya başladı. Tam tur yapınca gıcırdıyır, hafif sağ sol yapınca tak tak ediyor. Bozuk yollarda filan da önden gelen lokurtu oradan geliyor sanırım.
Söküp tamire gönderiyoruz yapıyorlar ama orijinali gibi olmayabilir dediler, çok kolay ve ucuz bir iş de değil sanırım.
Daha önce yaptıran var mı? Ne dersiniz?

Direksiyon kutusu olmaya bilir o amortisör kulesine baktır önce
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Ovun Bagci yazdı:

Direksiyon kutusu olmaya bilir o amortisör kulesine baktır önce

Direksiyon kutusu

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Direksiyon kutusunda yapılan işleme garanti vermiyorlar o yüzden ikilemde kalıyor insan. Sıfır fiyatını öğrenip ona göre karar vermek lazım. Yada kendine güvenen net konuşan bir usta bulmak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kutu yağ kaçırısa tamiri %99 başarılı oluyor, ses takırtı tukurtu varsa %99 başarısız oluyor. ama öncelikle teşhis lazım , kutu teşhisleri genelde hatalı çıkıyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Çağlar Bayur yazdı:

kutu yağ kaçırısa tamiri %99 başarılı oluyor, ses takırtı tukurtu varsa %99 başarısız oluyor. ama öncelikle teşhis lazım , kutu teşhisleri genelde hatalı çıkıyor

Ne yapmak lazım abi? Çıkma alsak ona da güven olmaz. Orijinal yedeği ne kadar bilmiyorum internette hiç bulamadım. Tahminim 4-5 vardır.

Hidrolik değil elektrik motorlu bu arada.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Geçen konuşuyorduk. Elektrikli olanlar ucuz diye sıfır fiyatı sordun mu.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Geçen konuşuyorduk. Elektrikli olanlar ucuz diye sıfır fiyatı sordun mu.

Sormadım, geçen hafta gittiğimde Yılmaz usta yoktu, bu hafta tekrar gideceğim bakalım.

Derdi bitmedi arabanın. :D 

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Arkadaşın 208'inde direksiyonda bozuk yolda tıkırtı sesi vardı. 2-3 hafta önce yaptırdı bir sorun yok şuan için.

Küçük plastik bir parça değişti tıkırtı burçu dedi usta. Yeni takılan eskisine göre daha sağlam parçaya benziyordu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Daha önce twingo aracımın direksiyon kutusundan hafif bozuk yolsa ses geliyordu. 

Kutu söküldü tamir edildi, ama 3 ay sonra aynı hale geri döndü. Tekrar tamir edildi o da 2 ay sonra hemen hemen aynı şekle geri döndü. bu konu 5-6 sene önce oldu ve sadece kutuyu sökme takma parası 100 tl tamir 200 dü.( kutu tornacıya gidiyor burçları değişiyor denmişti) 2. tamir ücreti de 400 tl olmuştu toplamda 700 tl masraf yapmıştım ve maksimum 1 senede başa dönmüştüm.Sıfır parçası 980 tl idi pazarlıksız şimdiki aklım olsa pazarlık eder o parçayı 900 e falan alır 100 de işçilikle yerine taktırırdım.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Sıfır direksiyon kutusu yabancı sitelerde bile yok, anlamadım o işi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Selim Bilgin yazdı:

Sıfır direksiyon kutusu yabancı sitelerde bile yok, anlamadım o işi.

Guilli ile aynı platformu kullanan Fiat modelleri olabilir mi? 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Sinan Akgöl yazdı:

Guilli ile aynı platformu kullanan Fiat modelleri olabilir mi? 

Parça kodu ile arattım çıkmadı, servise soracağız artık. 

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
(düzenlendi)
Selim Bilgin yazdı:

Parça kodu ile arattım çıkmadı, servise soracağız artık. 

Alfa 159un ön traverside Trde yoktu servisten beklemiştik ama elektrikli direksiyon kutusu tamirini istiyorsan benim ustaya sordum 1000 1500 arasi tamir duzelme olasiligi yuzde 70 kendisi degil arti hidrolik varmis oraya gonderiyormus biliyorum o firmayida is yaptirdim daha once ama icindeki burc vs dagilma olasiligi nedir gormem lazim diyede ekledi Selim

tarihinde Sinan Akgöl tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Mustafa Tüfekçi yazdı:

emoji14.png

Yeni kasa C3 hoşuma gitmeye başladı, Fransız mı denesek bi de :D 

Sinan Akgöl yazdı:

Alfa 159un ön traverside Trde yoktu servisten beklemiştik ama elektrikli direksiyon kutusu tamirini istiyorsan benim ustaya sordum 1000 1500 arasi tamir duzelme olasiligi yuzde 70 kendisi degil arti hidrolik varmis oraya gonderiyormus biliyorum o firmayida is yaptirdim daha once ama icindeki burc vs dagilma olasiligi nedir gormem lazim diyede ekledi Selim

Eyvallah abi, tamir ettireceksem Alfacı ustanın kendi çalıştığı yere yaptırmak daha mantıklı geldi, kendileri ilgilenir en azından. 

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Selim Bilgin yazdı:

Eyvallah abi, tamir ettireceksem Alfacı ustanın kendi çalıştığı yere yaptırmak daha mantıklı geldi, kendileri ilgilenir en azından. 

Yok yok sen zaten bildiğin yerde yaptır tabi de, ben 3 aşağı 5 yukarı nedir ne değildir tamiri vs diye sordum. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Var mı bir gelişme ?
Sanırım benim direksiyon kutusunda da sorun var

Henüz gidemedim. Ancak ses arttı amortisör takozuna döndüm tekrar. İlk onu değiştireceğim.
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Mert Gulkokan yazdı:
Selim Bilgin yazdı:

Henüz gidemedim. Ancak ses arttı amortisör takozuna döndüm tekrar. İlk onu değiştireceğim.

Bende ön takımda değişiklik yapacağım şakirde yaptırdığım amortisör revizyonu işe yaramadı eskisine döndü araba

Amortisör revizyonu genel olarak çok başarılı bir işlem olmuyor diyorlar. Değiştirmek lazım.

Yorum bağlantısı
Ömer Kar

İstanbul Ataşehir Koç Direksiyon&Koç Torna

Direksiyon ve aktarma konusunda tecrübeli ve işinin ehli bir firmadır. Kutu ve pompa sorunu yaşayanlar mutlaka görüşüp fikirlerini alın.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Bu sabah Sportivo'ya bıraktım arabayı. Yılmaz usta bildiği yere yaptıracak, sonuçları paylaşırım yarın.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Evet arabayı aldım bu sabah. İlk izlenimim gayet iyi. Net bir şey söylemek için erken, biraz kullanayım.

Direksiyon kutusu tamiri 850 TL tuttu, üstüne sök tak işçiliği ve rot ücreti verdim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Mert Gulkokan yazdı:

Ne yapılmış peki sorun neymiş sizinki elektrikli mi idi ?
Birde kim tamir etmiş ?

Elektrikli. Bir elektrik motoru var, gerisi bildiğin kremayer dedi usta.

Sorun tam olarak neydi ve kim tamir etti tam olarak bilmiyorum açıkçası, ben güvendiğim Alfa özel servisine bıraktım, onlar çalıştıkları yere yaptırdılar. Bir şekilde boşluk filan yapmıştı galiba.

İstanbul'a geleceksen sorabilirim nereye yaptırdıklarını. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...