İçeriğe Yönlendir

Mercedes P0101 Arızası

Doğan Arşiray
Çözüme git Doğan Arşiray tarafından,

Recommended Posts

Doğan Arşiray

Araç 96 bin km de Mercede ML350 cdi. OM642 motorlu. Arıza ışığı yanıyor,  mercedes tarayıcım olmadığı için arıza kodunu OBD tarayıcısı P0101 olarak okuyor. MAF sensörleri V motorun her iki silindir grubu için iki tane, ve çok pahalı. Bu arızayı irdeleyelim.

Aracın gidişinde ve rölantisinde sorun gözlemlenmedi. Önce hava filtrelerini ( iki adet), ve maf sensörlerini temizemeye çalışmam lazım. MAF sensörleri turboya giren T şeklinde alengirli bir parça, nasıl olacak bilemiyorum...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

p101 e bakınca daha çok elektriksel bir sorun olabilir izlenimim oldu. 2 adet ise önce doğru bir arıza teşhis cihazı ile bağlanıp her ikisinde de canlı veri okunması taraftarıyım

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Mercedes'in Universal kodu alakasız bir arıza olabilir gerçek ile. 

Stardiagnos ile bakın

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

İki sensör yer değişir. Hata kodu değişecek mi bakılır 

gagıl amca çiftine 5200 TL diyor :mangal:

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Maf fişi sökük bile yürüyor araç rölanti stabil. Ezbere gidiyor diye biliyorum dizelde. Duman yapar en fazla.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Çağlar Bayur yazdı:

3500 tl. Once filtreleri yenileyecegim.

Servet Aydın yazdı:

İki sensör yer değişir. Hata kodu değişecek mi bakılır 

Kod tek. Yer yon bilgisi yok.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Çıkma da bakın deneyebiliyorsaniz.

Ustalık da yapan cikmacilar var burada. Deneyip alabileceğiniz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Çağlar Bayur yazdı:

Adam bi hoparlöre 2000 avro alıyor. Beter olsun 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Yakın zamanda yeni aldığım araçta arıza kodlarıyla uğraşmış ve çözmüş biri olarak. Star diagnosis cihazı ile baktırmanızı tavsiye ederim. 

Mesela bendeki arıza kodlarından biri odb cihazında p0746 idi ve şanzıman solenoid arızası diyordu. Ama star diagnosis rölantide karışım oranı Aralık dışında diyor aynı arızaya. 

Bizdeki sorun MAF dan çıktı arızalı değil ama fazla okuyor ECU benzini basıyor ve zengin karşıma düşüyordu. 

Mercedes cihaza bağlayın ve görün bence. 

Mustafa Tüfekçi yazdı:

Maf fişi sökük bile yürüyor araç rölanti stabil. Ezbere gidiyor diye biliyorum dizelde. Duman yapar en fazla.

Evet maf I okuyamaz ise yakıt haritasındaki son orana göre veriyor yakıtı bir süre arıza lambası bile yanmayabilir ;)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Çıkma da bakın deneyebiliyorsaniz.

Ustalık da yapan cikmacilar var burada. Deneyip alabileceğiniz

Kesinlikle cıkma almam. Zaten 96 bin de arac. Ne kadar yeni olabilirki parca.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

bu arada her iki tarafta iki tane olan MAF sensörü değil, Oksijen (lambda) sensörleridir aynılarından 4 tane de bende var ondan biliyorum.

MAF sensörü hava girişinin motor girdiği yerde tektir ve fiyatı 450 -500 civarıdır.

Bana şasi kodunu özelden gönderin bakayım ;)

@Dogan Arsiray

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bir karışıklık var. oksijen sensörü  egozos manifoldu üzerinde olur. egzos gazınının içindeki oksijen oranını ölçerler. turbonun girişinin öncesinde,  hava filtreleri sonrasında, Y şekilli boruda iki adet MAF sensörü var ve sağda 1 adet MAP sensörü var.

Servet Aydın yazdı:

Adam bi hoparlöre 2000 avro alıyor. Beter olsun 

12.11 indirimi yapayım size ustam. kilo hesabı ile hoparlör kampanyamız başladı.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Dogan Arsiray yazdı:

bir karışıklık var. oksijen sensörü  egozos manifoldu üzerinde olur. egzos gazınının içindeki oksijen oranını ölçerler. turbonun girişinin öncesinde,  hava filtreleri sonrasında, Y şekilli boruda iki adet MAF sensörü var ve sağda 1 adet MAP sensörü var.

12.11 indirimi yapayım size ustam. kilo hesabı ile hoparlör kampanyamız başladı.

Bana özelden şasiyi gönderir misiniz merak ettim kontrol edeceğim.
4 tane MAF sensörü hiç mantıklı değil, en iyi ihtimalle 2 olur. (her iki silindir grubu için 2 tane demişsiniz 4 tane anlıyorum.)

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

ben 4 demiyorum. biliyorsunuz ki om642 motorlu araçlarda mercedes, iki filtre kullanıyor, bir MAF soldaki diğer MAF da sağdaki filtre sonrası için gerekiyor. iki adet yani. sağ da bir adet MAP var.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Dogan Arsiray yazdı:

ben 4 demiyorum. biliyorsunuz ki om642 motorlu araçlarda mercedes, iki filtre kullanıyor, bir MAF soldaki diğer MAF da sağdaki filtre sonrası için gerekiyor. iki adet yani. sağ da bir adet MAP var.

Çok ilginç bende de iki filtre var ama tek MAF, haklısınız olabilir. 

Buldum bir tane şasi bakıyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Usta ile konuştum,

evet OM642 lerde çift MAF sensörü varmış ve bazı modellerde hava hattı borusu üzerinde entegre olduğu için 4-5.000 TL fiyatı varmış, ama bazı modellerde sadece sensör değişebiliyormuş ve uygun oluyormuş.

ÖZetle sağ mı solmu arızalı olduğunu Mercedes cihaza bağlayıp bakmak gerekiyormuş. Ordan fiili değerlerde hangisini arızalı olduğu ayrıca kontrol edilebilirmiş.

Üniversal koda takılmayın dedi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

3500 tl ye var internette. ama tabi önce hava filtrelerini değiştirip, arızayı silip kontrol etmem lazım. çünkü arıza çok genel bir arıza. bizim araçta değişebilecek bir parça yok ne yazıkki. plastiğin içine gömüü sensörler. aptalca birşey...

jeep de aynı motor var, tek maf tek map tek filtre. filtre, corsa 1.7 dti ile aynı. 35 tl.

ml nin filtresi 600 tl!! yan sanayi 300 tl.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Dogan Arsiray yazdı:

3500 tl ye var internette. ama tabi önce hava filtrelerini değiştirip, arızayı silip kontrol etmem lazım. çünkü arıza çok genel bir arıza. bizim araçta değişebilecek bir parça yok ne yazıkki. plastiğin içine gömüü sensörler. aptalca birşey...

jeep de aynı motor var, tek maf tek map tek filtre. filtre, corsa 1.7 dti ile aynı. 35 tl.

ml nin filtresi 600 tl!! yan sanayi 300 tl.

En sağlıklısı Star Diagnosis bulup bilgisayara bağlamak ve arıza kodlarının ekran görüntüsünü almak

bende ararştırırım böyle bir durumda.

Filtrelerin çok sebep olacağını düşünmüyorum ama ihtimalde olabilir tabi.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Yeni filtreleri taktım sensorleri olabildigince temizledim. Arızayı sildim. Pending code olarak cıkmadı. İki warm up beklemek lazım. Bu arada aracta dinamik aydınlatma varmıs megerse... 🙂 actım onu da.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
  • Çözüm
Doğan Arşiray

buraya bir güncel. geçen yaz yeni çift maf sensörlü emme manifoldu borusu alıp değiştirdim. düzeldi. 1200 euro idi.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

ne çok bozuluyor bu alman

ben de çok bozuldum ama belli etmiyorum

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...