İçeriğe Yönlendir

HGS' den Bıktım...

Aydın Sert

Recommended Posts

Aydın Sert

Aracımda HGS Kartı var, etiket değil.

Dün, Yeni Havalimanına gittim. Giderken gişeden geçtim kart okumadı bilet aldım, çıkışta 8,55 nakit ödedim. HGS hesaptan da çeker mi dedim, çekmez dedi görevli. Bunun dışında bir kaç gişeden daha geçiyorsunuz. Küçük meblağlar ile. 0,8-1,00 TL gibi rakamlar. Bunları hem giderken hem dönerken çekmiş sıkıntı yok.

Dönüşte yine gişeye yaklaştım bu sefer HGS okudu. Çıkışa geldim okumadı. Görevli 8,55 dedi. Dedim girişte okudu çıkışta niye okumuyor? Olabiliyor dedi, plaka okuma yokmuş. EE diğer geçişleri nasıl çekti? Peki nakit ödersem hesaptan da çeker mi? -Çeker. Peki sonra ne olacak dedim? -Sonraki geçişlerde düşer. dedi ki yok öyle bir şey. Sonra geçişi plakaya yönlendireyim mi diye sordu. Nasıl olacak dedim. HGS de bakiyeniz varsa çeker. Tamam dedim. Bir de fiş verdi. Takip edersiniz dedi, ilgili siteden. Peki dedim devam ettim.

Demem o ki; nakit ödesem bir de hesaptan çekecekti. Sonra derdini anlatacak adam ara ki bula ki. Ben sorgulamasam nakit alacak. Belki çoğu kişi uğraşmayacak, kontrol etmeyecek, bakmayacak...

Şimdi tepem attı, OGS almak istiyorum.

Sizce ne yapayım? Ziraat, İş Bankası hangisinden alayım?

Bir de benim ön cam kızılötesi ve ısıtmalı. Sanırım her bölgesinde okumuyor. Nasıl yapacağım, nereye yapıştıracağım? Kafam çok karışık.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Aydın Sert yazdı:

Aracımda HGS Kartı var, etiket değil.

Dün, Yeni Havalimanına gittim. Giderken gişeden geçtim kart okumadı bilet aldım, çıkışta 8,55 nakit ödedim. HGS hesaptan da çeker mi dedim, çekmez dedi görevli. Bunun dışında bir kaç gişeden daha geçiyorsunuz. Küçük meblağlar ile. 0,8-1,00 TL gibi rakamlar. Bunları hem giderken hem dönerken çekmiş sıkıntı yok.

Dönüşte yine gişeye yaklaştım bu sefer HGS okudu. Çıkışa geldim okumadı. Görevli 8,55 dedi. Dedim girişte okudu çıkışta niye okumuyor? Olabiliyor dedi, plaka okuma yokmuş. EE diğer geçişleri nasıl çekti? Peki nakit ödersem hesaptan da çeker mi? -Çeker. Peki sonra ne olacak dedim? -Sonraki geçişlerde düşer. dedi ki yok öyle bir şey. Sonra geçişi plakaya yönlendireyim mi diye sordu. Nasıl olacak dedim. HGS de bakiyeniz varsa çeker. Tamam dedim. Bir de fiş verdi. Takip edersiniz dedi, ilgili siteden. Peki dedim devam ettim.

Demem o ki; nakit ödesem bir de hesaptan çekecekti. Sonra derdini anlatacak adam ara ki bula ki. Ben sorgulamasam nakit alacak. Belki çoğu kişi uğraşmayacak, kontrol etmeyecek, bakmayacak...

Şimdi tepem attı, OGS almak istiyorum.

Sizce ne yapayım? Ziraat, İş Bankası hangisinden alayım?

Bir de benim ön cam kızılötesi ve ısıtmalı. Sanırım her bölgesinde okumuyor. Nasıl yapacağım, nereye yapıştıracağım? Kafam çok karışık.

Ayna üstündeki siyah benekli alanlar bu tip etiketler için uygun.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Kutluay Selçuk

en güzeli ogs,gişeden geçince zaten cihaz "bip" sesi gelmesi yetiyor,kredi kartından veya hesabından düşüyor.

ogs gişeside hgs gibi kalabalık olmuyor.

dikiz aynasının arkasındaki siyah bölge içerisine yapıştırırsanız okumada sıkıntı olmaz.

zaten ön camdaki o bölmeler,etiket cihaz gibi birimleri takmak için yapılıyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Aydın Sert yazdı:

Dün, Yeni Havalimanına gittim. Giderken gişeden geçtim kart okumadı bilet aldım

aynı yerde yeni ogs de çıkışta okumaz ise değişne birşey olmayacak

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

Hgs beş para etmez bir sistem.Devlete nasıl kakıtıldıgı mechul, var bir iş.

OGS kullanırken sıkıntı yasadıgımı hiç hatırlamam.

Hgsnin etiket biraz eskiyip güneş görünce çalıştıgını görmedim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

eskiden çalışan şey neden şimdi bozuk anlaşılmaz birşey. alt tarafı "rfid" etiketi onlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Çağlar Bayur yazdı:

aynı yerde yeni ogs de çıkışta okumaz ise değişne birşey olmayacak

Çağlar abi OGS de sorun yaşayan çok az.

O da ancak cihaz arızalı falan olacak ya da gişeden çok hızlı geçilecek falan.

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Aydın Sert yazdı:

Çağlar abi OGS de sorun yaşayan çok az.

O da ancak cihaz arızalı falan olacak ya da gişeden çok hızlı geçilecek falan.

Tam ortaya denk gelen gişe olsa gerek. Çalışmıyor oltaya gelmişsiniz.

Salı günü geri geri çıkıp herkesin geçtiği gişeye tekrar girdim okudu geçtim. 

Öndeki araçların geçtiğini gördüğünü gişelerden geçiş yaparsanız %100 geçersiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

HGS bir kere almıştım, baktım düzgün çalışmıyor geri OGS'ye döndüm. Şimdi no problem.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

hiçişey yapmanıza gerek yok.

10 farklı araçla geçmişimdir. kafasına göre bazen okuyor bazen okumuyor. 

nakit para asla verme gönder arkadan gelsin de geç konu senin hgs değil konu özel sektörün kurduğu cihazlar

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
ibrahim Olkun

Merhaba Aydın bey benim ön camda aynısı Garanti bankasının OGS si var tam aynanın arkasına montajını yaptım sorun yok önden  görünmüyor ayna saklıyor :)  Kredi kartınız hangi banka ise ondan almanızı öneririm hesaptan otomatik çekmekte

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Yanlış yere yapıştırmadan olduğunu düşünüyorum. Camın saydam kısmında zor okur. Siyah benekli alana koymalı cihazları. 

istanbul, edirde, havalimanı, gerede, abant, ankara, köprüler, avrasya, osmangazi köprüsü, izmir otoyolu orhanlı hepsinden sorunsuz geçtim hgs etiketi ile. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

bende de hgs var 60la geciyorum bazen sıkınıtı olmadı dün mesala mersin adana gectim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Ogs nin tek farkı ötmesi. HGS hiç almadım. Özel otoyol için ise girişte okuyup nakit ödeme ile çıkmışligim var. Nakit verince tekrar bedel gelmesi mümkün değil çünkü gişede nakit tahsilat yaptığı için tekrar yansıtamaz. Normalde devlet otoyolunda eğer cihaz bakiyeniz yetersiz ise cihaza yükleme yaptirip ( otomatik olarak çektiği hesap kart müsait ve aktif ise) tahsilat yapıyor. Bu hemen olmayabiliyor. Ama aynısıni özel otoyolda eğer anlık yükleme yapamaz ise nakit yada cezalı duruma düşürüyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fikri Keleş

Hgs icin her arac degisiminde 25 lira etiket parasi cope gidiyor diye ogs aldim bu sefer.sık arac değiştiren icin ogs çözüm.

Hgs de bakiye yoksa da karttan aninda yukleme oluyordu,ogs de de ayni sekil olur heralde 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Devlet Yolunda anlık eksi bakiye düşüp çekim yapıyor. Özelde direk cezalı duruma yada nakit talebi oluyor fark o

Orhangazi için mesela anlaşma vardı direk geçiş bedeli kadar çekimi ogsye bağlı kart veya hesaptan yapıyor. Ama 3. Köprü ve devamında öyle olmadi bana

Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir

Etiketi, sileceklerin sildiği alanın içersine yapıştırmaya dikkat etmek gerekiyor.

HGS de bakiye olduğu müddetçe etiketi okumasa bile araç plakasından belirleyip hesaptan kesiyor. (Söylediklerim, Ankara-Gerede arası otoyol için.)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Ankara-Gerede, FSM, Boğaziçi, Marmaray gibi yerlerde sıkıntı yaşamadım. Zaten plaka okuyarak da geçiyor bu kısımlarda.

Sorun özel işletmelerde. Kuzey Çevre Otoyolu, 3. Köprü ve YSS geçişlerinde. Bu kısımlarda plaka okuma yok. Kartı/Etiketi okudu okudu, okumadı ya nakit ya ceza.

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

ben hgsyi kart olarak kullanıyorum cama hiç yapıştırmadım. okumadığınada şahit olmadım hep plakadan tahsilat yapıyor. ayrıca hep otoyolda ogs gişesinden geçerim boş olduğu için onda da sıkıntı yaşamadım tahsilatı yapıyor daha sonra. kartı sürekli plaka değişikliği yaparak kullanıyorum bu 4. araba oldu. bence özel otoyol olduğu için bir problem olmuş olabilir. gerçi ben osmangazi köprüsünden de geçtim 😀

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Aydın Sert yazdı:

Sorun özel işletmelerde. Kuzey Çevre Otoyolu, 3. Köprü ve YSS geçişlerinde. Bu kısımlarda plaka okuma yok. Kartı/Etiketi okudu okudu, okumadı ya nakit ya ceza.

Plaka okuma var. Normalde bakiye yetersiz ise 15 gün içinde ceza gelmiyor. Bu kesin. Ama bu sürede bakiyeyi tamamlayarak mı ödeme oluyor yoksa ica’nın sitesinde mi ödeme yapılıyor onu bilmiyorum. 

Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Plaka okuma var. Normalde bakiye yetersiz ise 15 gün içinde ceza gelmiyor. Bu kesin. Ama bu sürede bakiyeyi tamamlayarak mı ödeme oluyor yoksa ica’nın sitesinde mi ödeme yapılıyor onu bilmiyorum. 

Havalimanına girilen son gişede plaka okuma olmadığını, kartın cama yapışık olması gerektiğini söyledi gişedeki görevli.

Kartın içerisinde yeteri kadar bakiye var.

Yine görevlinin verdiği fişteki bilgiye göre, kartın içerisinde yeterli bakiye olduğu takdirde karttan tahsil ediyor.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Aydın Sert yazdı:

Havalimanına girilen son gişede plaka okuma olmadığını, kartın cama yapışık olması gerektiğini söyledi gişedeki görevli.

Kartın içerisinde yeteri kadar bakiye var.

Yine görevlinin verdiği fişteki bilgiye göre, kartın içerisinde yeterli bakiye olduğu takdirde karttan tahsil ediyor.

kartın okunduğu her yerde plaka okuma olur. Yoksa cezai işlemi neye göre yapıyor? Diyelim kartı gizledim. Bana ceza gelecek. Nasıl tanıyacak aracı?

Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Az önce kontrol ettim ve HGS kartımdan tahsil edilmiş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...