İçeriğe Yönlendir

H7 Xenon Mercek Dönüşümü?

Ahmet Pulur

Recommended Posts

Ahmet Pulur

Merhaba herkese öncelikle,

Aracımda mercekli h7 aydınlatma bulunuyor ve performansından hiç memnun değilim.

Merak ettiğim, mevcut merceği farda kesme biçme, cam sökümü yapmadan xenon ya da bi-xenon mercek  ile değiştirebilir miyim?

Araçta ne marka mercek var bilgim yok ama aynı delik ölçülerinde xenon mercekler var ise bu işlem yapılabilir diye düşünüyorum. Doğrumu düşündüm bilmiyorum?

Bununla ilgili bilgi ve tavsiyelere ihtiyacım var.

Teşekkürler 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

belki mercekleri tozlanmışi reflektörü kararmıştır. söküp açıp bakmadan fikir yürütmek zor olur.

Yorum bağlantısı
Ahmet Pulur
Dogan Arsiray yazdı:

belki mercekleri tozlanmışi reflektörü kararmıştır. söküp açıp bakmadan fikir yürütmek zor olur.

Araç 1 senelik ve ilk günden beri memnun değilim. Çok kötü değil tabi ama özellikle gece yolculuklarında daha iyi ve güvenli bir görüş istiyorum.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Sani Gerşon yazdı:

@Metin Akbal görürse yazar şimdi.

Eyvallah :)

Arac eger profildeki ise isiniz cok zor. Bende J kasa var ve farlari keserek actim, bixenon mercek montaji gerceklestirdim.

Farlar kolay acilsa gerisi kolay. Daha once halojen mercekli Passat B6 farlari bixenon mercege donusturmustum. Acilsa bile iceride islem gerekebilir. Cok fiyat farki yoksa ve tum ozellikler calisiyorsa en azindan selektor calissa yeter yerinizde olsam Matrix lede gecis yaparim. Benim aracimda selektor calissa idi cosmo fari alacaktim. AFL sart degil olsa tabiki guzel olur. Selektor calismadigi icin mecburen kesme bicme dikme yaptim.

Bu arada ampul degisikligi veya led ampul ben onermem ama onerenler olacaktir dikkate alabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Pulur
Metin Akbal yazdı:

Eyvallah :)

Arac eger profildeki ise isiniz cok zor. Bende J kasa var ve farlari keserek actim, bixenon mercek montaji gerceklestirdim.

Farlar kolay acilsa gerisi kolay. Daha once halojen mercekli Passat B6 farlari bixenon mercege donusturmustum. Acilsa bile iceride islem gerekebilir. Cok fiyat farki yoksa ve tum ozellikler calisiyorsa en azindan selektor calissa yeter yerinizde olsam Matrix lede gecis yaparim. Benim aracimda selektor calissa idi cosmo fari alacaktim. AFL sart degil olsa tabiki guzel olur. Selektor calismadigi icin mecburen kesme bicme dikme yaptim.

Bu arada ampul degisikligi veya led ampul ben onermem ama onerenler olacaktir dikkate alabilirsiniz.

Teşekkür ederim öncelikle,

Matrix farlar sonradan takılamıyormuş maalesef. Led ampul denedim ama karanlık sokak ve otopark dışında başka bir işe taramıyor. 4300k h7 xenon kit var aklımda ama en doğrusu merceğiyle beraber xenon yapmak. Ama farları kestirmek istemiyorum. Hem orjinallik hel de muayene yüzünden. Aklımda çıkma far alıp yaptırmak da var ama maliyet hepsi tabi. 

İşin özü kesmeden biçmeden mercek değişimi yapamayacağım sanırım.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Ahmet Pulur yazdı:

Matrix farlar sonradan takılamıyormuş maalesef. Led ampul denedim ama karanlık sokak ve otopark dışında başka bir işe taramıyor. 4300k h7 xenon kit var aklımda ama en doğrusu merceğiyle beraber xenon yapmak. Ama farları kestirmek istemiyorum. Hem orjinallik hel de muayene yüzünden. Aklımda çıkma far alıp yaptırmak da var ama maliyet hepsi tabi. 
İşin özü kesmeden biçmeden mercek değişimi yapamayacağım sanırım.

Denemeye deger ama h7 xenon takilacaksa bile kapakta kesme yapilacak kablolari gecirmek icin.

Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz

Bu işin uzmanı İlker bey vardı. Foruma üye mi bilmiyorum. Far konusunda önerim İlker beye bir danışmanız. :)

Yorum bağlantısı
Ramazan Akkaya
(düzenlendi)

Merhaba aracımda mercekli far mevcut, h7 4300K led xenon kullanıyorum. Çok memnunum. HLXG H7  Lumileds

diye aratın.

tarihinde Ramazan Akkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ramazan Akkaya yazdı:

h7 4300K led xenon kullanıyorum.

Led mi xenon mu ?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ramazan Akkaya
Mehmet Ozyurek yazdı:

Led mi xenon mu ?

Pardon. Led.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

H7R 4300k alin. Tabi baslat vs olmasi gerekli oldukca verim alacaksiniz.

Yorum bağlantısı
Ahmet Pulur
Metin Akbal yazdı:

Denemeye deger ama h7 xenon takilacaksa bile kapakta kesme yapilacak kablolari gecirmek icin.

Evet. Kesmesi, izolasyonu vs. işleri var. Baktım biraz 6000k ve üstü var hep. 4300k bulursam alıp denicem. Ne yol varsa deniyorum.:)

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Evet. Kesmesi, izolasyonu vs. işleri var. Baktım biraz 6000k ve üstü var hep. 4300k bulursam alıp denicem. Ne yol varsa deniyorum.[emoji4]
Kesme yapmak istemezseniz far kapaklarina koruk satiliyor nerde gordum hatirlayamadim belki ondan ekleyebilirsiniz. Birde h7 mercegin soketi nasil xenon ampul oturur mu foto atarsaniz yorum yapabiliriz.
Yorum bağlantısı
Ahmet Pulur
Metin Akbal yazdı:
Ahmet Pulur yazdı:
Evet. Kesmesi, izolasyonu vs. işleri var. Baktım biraz 6000k ve üstü var hep. 4300k bulursam alıp denicem. Ne yol varsa deniyorum.emoji4.png

Kesme yapmak istemezseniz far kapaklarina koruk satiliyor nerde gordum hatirlayamadim belki ondan ekleyebilirsiniz. Birde h7 mercegin soketi nasil xenon ampul oturur mu foto atarsaniz yorum yapabiliriz.

H7 mercek soketli xenon ampul diye satılan ürünler var onlara bakıyorum şuan. Kapak için de, çıkma kapak alıp onu kesip izolasyon yapmayı düşünüyorum. 

Dogan Arsiray yazdı:

6000k işe yaramıyor ıslak yolda zaten.

Evet. 4300K bulamazsam bir şey yapmayacağım zaten.

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Bence hiç tadilat istemiyorsanız 4300- 5000 K arası halojen ampuller var. Hem standart farlarınıza göre daha güzel ydınlatma verimi alırsınız, hem beyaza yakın göze hoş gelen bir görüntü olur hem de yok muayeneydi yok karşıdan gelnein gözlerini alıyordu dertleriniz olmaz. Ayrıca sis ve yağışta da görüşünüz bozulmayacaktır.

Kastettiğim ampuller Osram Night Breaker, Phillips diamond vs vs ampuller. 

Daha önceki sportage aracımda philips Xenon kit montajı yaptırmıştım serviste. Görüntü süperdi. Orjinal Xenon görüntüsünden nerdeyse hiç bir farkı olmamıştı ancak yağışta resmen kör ilerliyor gibi hissediyordum. 

Elbette recih sizin. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Ahmet Pulur yazdı:

Merhaba herkese öncelikle,

Aracımda mercekli h7 aydınlatma bulunuyor ve performansından hiç memnun değilim.

1- Merak ettiğim, mevcut merceği farda kesme biçme, cam sökümü yapmadan xenon ya da bi-xenon mercek  ile değiştirebilir miyim?

2 - Araçta ne marka mercek var bilgim yok ama aynı delik ölçülerinde xenon mercekler var ise bu işlem yapılabilir diye düşünüyorum. Doğrumu düşündüm bilmiyorum?

3 - Bununla ilgili bilgi ve tavsiyelere ihtiyacım var.

Teşekkürler 

1 - Hayır. Tadilat yapmak, açmak/sökmek/kesmek, röle vs. eklemek, duruma göre beyinde işlem yapmak zorundasınız.
2 - Halojen ve led farlar AL üretimi. Etiketinde GM yazıyor olabilir.
3 - Performans H7 halojen ampul denediniz mi ?

Yorum bağlantısı
Ahmet Pulur
(düzenlendi)
Selçuk Keleş yazdı:

1 - Hayır. Tadilat yapmak, açmak/sökmek/kesmek, röle vs. eklemek, duruma göre beyinde işlem yapmak zorundasınız.
2 - Halojen ve led farlar AL üretimi. Etiketinde GM yazıyor olabilir.
3 - Performans H7 halojen ampul denediniz mi ?

Teşekkür ederim.

H7 halojen philips xtreme vision 3700k denedim. Bir nebze daha iyi oldu ama mesafe az ve kenarlar yeterli aydınlanmıyor. Resim de ekleyeyim.

LED

DOgyJy.jpg

Halojen philips xtreme vision 3700k

lQ5b1p.jpg

tarihinde Ahmet Pulur tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Ahmet Pulur yazdı:

Teşekkür ederim.

H7 halojen philips xtreme vision 3700k denedim. Bir nebze daha iyi oldu ama mesafe az ve kenarlar yeterli aydınlanmıyor. Resim de ekleyeyim.

Halojen ampul çok daha homojen ve iyi aydınlatmış. Led ampulde ise klasikleşmiş şekilde güçsüzlük, kırılma-gölgelenmeler, odak sapmaları ve gereksiz bölgeleri aydınlatma sorunları var. 
Farınızın seviye ayarı bozuk sanki, fazla aşağı bakıyor gibi görünüyor. Ayar yaptırmanız işe yarayacaktır.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Astra j ile k aynı ise Doğan beyin bana gönderdiği led işinizi ziyadesiyle görecektir. J kasada çok derli toplu ışık elde ettik 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

sipariş alınır. bana değil tabi aliexpress e vereceksiniz siparişi :)

http://www.aliexpress.com/item/32978295287.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.784064bfzU4fJF&algo_pvid=ebe50a7c-d945-429d-a1e4-681c5f9b7ae7&algo_expid=ebe50a7c-d945-429d-a1e4-681c5f9b7ae7-9&btsid=8e3cb4fd-247a-42d2-bc6d-1f707be4c4d6&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_7,searchweb201603_55

http://www.aliexpress.com/item/32868636701.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.784064bfzU4fJF&algo_pvid=cd6247d6-826c-4d66-8f04-81eed94d7f1c&algo_expid=cd6247d6-826c-4d66-8f04-81eed94d7f1c-49&btsid=f78b694d-20fd-4f81-8882-1ec06a837f2f&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_7,searchweb201603_55

bu çipler daha kaliteli. bunlarda olur. gövde de daha ufak.

niyeyse daha geniş kenarlı çip kullanan mavi gövdeli ampuller h7 de daha iyi sonuç veriyor. daha kaliteli dediğim model ise mesela h11 ampulde daha iyi sonuç veriyor. herhalde filamanın yeri nedeniyle. h7 de tam ortada değil flaman. h11 de ortada sanırım.

h11 yandan

H11ABDY-3.jpg

h7 yandan

125516-6905.jpg

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Pulur
Dogan Arsiray yazdı:

sipariş alınır. bana değil tabi aliexpress e vereceksiniz siparişi :)

http://www.aliexpress.com/item/32978295287.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.784064bfzU4fJF&algo_pvid=ebe50a7c-d945-429d-a1e4-681c5f9b7ae7&algo_expid=ebe50a7c-d945-429d-a1e4-681c5f9b7ae7-9&btsid=8e3cb4fd-247a-42d2-bc6d-1f707be4c4d6&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_7,searchweb201603_55

http://www.aliexpress.com/item/32868636701.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.784064bfzU4fJF&algo_pvid=cd6247d6-826c-4d66-8f04-81eed94d7f1c&algo_expid=cd6247d6-826c-4d66-8f04-81eed94d7f1c-49&btsid=f78b694d-20fd-4f81-8882-1ec06a837f2f&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_7,searchweb201603_55

bu çipler daha kaliteli. bunlarda olur. gövde de daha ufak.

niyeyse daha geniş kenarlı çip kullanan mavi gövdeli ampuller h7 de daha iyi sonuç veriyor. daha kaliteli dediğim model ise mesela h11 ampulde daha iyi sonuç veriyor. herhalde filamanın yeri nedeniyle. h7 de tam ortada değil flaman. h11 de ortada sanırım.

Performans ve görüntü için istediğim renk değeri 4300k açıkçası. Sizin araçtan fotoğraf var mı acaba, paylaşabilir misiniz?

Selçuk Keleş yazdı:

Halojen ampul çok daha homojen ve iyi aydınlatmış. Led ampulde ise klasikleşmiş şekilde güçsüzlük, kırılma-gölgelenmeler, odak sapmaları ve gereksiz bölgeleri aydınlatma sorunları var. 
Farınızın seviye ayarı bozuk sanki, fazla aşağı bakıyor gibi görünüyor. Ayar yaptırmanız işe yarayacaktır.

Fotoğraflarda far yüksekliği alt kademede olabilir. Yükseltiğimde de mesafeden çok verim alamadığımdan dolayı en azından önümü aydınlatması açısından orta-alt kademede kullanıyorum. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

ben led ampul kullanamıyorum tiguan da şu anda. arıza veriyor. o nedenle foto yok. bunlar 6000k, 4300k olanlarını yapmadılar henüz.  3000K var, sis farında kullanıyorum ancak beyazlar kadar fazla ışık çıkışı yok onlarda.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bence farınız ayarsız.. 

Alçaltmak veya yükseltmek değil kast ettiğim 

Yanal ayarlarına da bakmak gerek. 

Led'in Philips Extreme'den iyi olacağına ihtimal vermiyorum ben. 

Öncelikle düzgün bir ayar yapılmalı. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...