İçeriğe Yönlendir

Mondeo 2 Otomatik Şanzıman Arıza

Hakan Pehlivanoğlu

Recommended Posts

Hakan Pehlivanoğlu

Merhabalar forumu dışarıdan bayadır takip ediyordum, başıma şanzıman sorun çıkartınca üye olup yazmak istedim.

araç normalde vites geçişlerinde hiç bir sıkıntı yok 30-40 km sonra 4'ten 3 e gerileme, 3'ten 2 ye toklayarak geçme. Mesela sağa çekip tekrar kalkış yapınca 2. vitesle kalkmaya çalışma gibi problemler yapmaya başladı. Gaz veriyor vuruntu yapıyor araba ileri geri sarsma yapıyor ve bu işlem zannedersem şanzıman ısınınca oluyor.

Yorum bağlantısı
Hakan Pehlivanoğlu
Sinan Akgöl yazdı:

Geçmiş olsun,Şanzıman yağını değiştirdiniz mi hiç? 

Değiştirmesi için ustaya götürdüm ama iyi olduğunu söyledi gerek görmediğini söyledi

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Siz ısınınca bunlar oluşuyor dediğiniz için yanlış şanzıman yağı ve ısı yüzünden şanzıman değiştirmiş biri olarak direk aklıma yağ ile geldi. Sonraki aşama selonid kontrolü yaptırabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
Hakan Pehlivanoğlu yazdı:

Değiştirmesi için ustaya götürdüm ama iyi olduğunu söyledi gerek görmediğini söyledi

Neye göre gerek görmemiş. Ben 40k da bir değiştiriyorum.

Yorum bağlantısı
Hakan Pehlivanoğlu
(düzenlendi)
Münir Nurettin Taşova yazdı:

Neye göre gerek görmemiş. Ben 40k da bir değiştiriyorum.

Abi usta yokki bizim buralarda ankaraya götüreceğim ama iyi bir usta bulmak lazım.

Sinan Akgöl yazdı:

Siz ısınınca bunlar oluşuyor dediğiniz için yanlış şanzıman yağı ve ısı yüzünden şanzıman değiştirmiş biri olarak direk aklıma yağ ile geldi. Sonraki aşama selonid kontrolü yaptırabilirsiniz.

Tamam abi gideceğim ustaya bunları bildireceğim inşAllah işinin ehli birine denk gelirim üzülmek istemiyorum hiç

tarihinde Hakan Pehlivanoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Hakan Pehlivanoğlu yazdı:

Abi usta yokki bizim buralarda ankaraya götüreceğim ama iyi bir usta bulmak lazım.

Tamam abi gideceğim ustaya bunları bildireceğim inşAllah işinin ehli birine denk gelirim üzülmek istemiyorum hiç

Forumda Ankara'da tavsiye edilen bir usta vardı ona götürürsen olur. 

Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen

Ankara'da Gençmer şanzıman var tavsiye ederim, beyaz saçlı bir usta ismini bilmiyorum ama çok ilgili ve bilgili.

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Hakan C. Bayraktar

Herkese selamlar,

Yeni konu açmayım dedim. Şanzımanları benzer diye düşünerek 1996 Mondeo Mk1 2.0 GLX kullanıcısı olarak buraya yazayım dedim. Daha önce aracın gaz yememe sorunları için önerileriniz doğrultusunda çok başım ağrımadan sıkıntıyı çözmüştüm. Geçen gün araç birden sanki yine bujilerde bir arıza varmış gibi hızlanırken saniyelik gaz kesmeye başladı. Arkasından mesai sonrası arabaya bindiğimde aracın çalışır çalışmaz motor soğuk olmasına rağmen fanı çalıştırmaya başladığını fark ettim. Dedim bir problem çıkıyor galiba zaman kaybetmeden sanayi yolları beni bekler. Yolda araç bir anda vites geçişlerini geç yapmaya başladı, gaz yemiyor yokuşlarda vites düşürmesi geç oluyor. Sürekli gaz kesmesi yüzünden vitesleri de doğru düzgün sayamadım ama sanki o/d modu açıkmış gibi 4. vitese geçmiyor gibi hissettim. Ha gayret sanayiye geldik derken araç 70 km hızdayken istop etti. Sağ şeride çektim biraz bekledim marşa bastım motor çalışmadı. Şimdi çekici üstünde gidiyoruz sanayiye. Bu problemlerin neden kaynaklandığı hakkında bir fikri olan ya da daha önce benzer problemi yaşayan varsa yardımcı olabilirse sevinriim.

Yorum bağlantısı
Hakan C. Bayraktar

Üstteki sorunların sebebi elektrikselmiş. Dış kılıflar çürüyüp ark yapmış. Bir çok problem birden olunca ilk şüphenilecek konu elektrik dedi usta. Herkese iyi forumlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...