İçeriğe Yönlendir

HDD’ deki Silinen Verilerin Geri Getirilmesi ‘’Unallocated Alan’’

Emre Öğüt

Recommended Posts

Emre Öğüt

Merhaba,

Maalesef ki hiç istemeyeceğim bir sorun ile karşı karşıya kaldım. Normalde 1 TB boyutlu olan harici harddisk’im 30 GB olarak görünüyor, sebebi ise sonradan anlayabildiğim kadarı ile şu;

Windows’un kendi sitesinden WİN 10 kurulum programını indirdim ve maalsef ki HDD ye WİN 10 için kurulum yaptım(format cd si haline getirdim gibi bir şey oldu) sonrasında HDD yi başka bir bilgisayara takıp baktığımda 30 GB alanlı olarak görünüyordu, internetten biraz araştırdım içerisindeki alanı görebilmek için bir program indirdim ve kalan 900 küsür GB alan ‘’UNALLOCATED’’ olarak görünüyor.

Şimdi anlayabildiğim kadarıyla bu ‘’UNALLOCATED’’ alanı silinmiş-erişilemez bir alan oluyor ve HDD’de önemli bir çok resim ve video var, gerçekten HDD komple silindi mi yoksa windows kurulum için 30 gb alanı kendine ayırıp bu 900 küsür GB lık alanı kullanılamaz hale mi getirdi?

Verilere zarar verebilirim diye henüz hiçbir şey yapmadım, hiçbir program denemedim. Beni aşan bir şey ise profesyonel veri kurtarma firmalarından destek bile almayı düşünüyorum.

Konu ile alakalı bilgisi – tecrübesi olanlardan yardım bekler, şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Yılmaz Gökçe

R-Studio diye bir program var.

Disk üzerinde tarama yapıp diskin biçimlenmeden önceki durumlarını görebiliyorsunuz.

Raw formatına dönen disklerde işe yarıyor. Sizin diskte de işe yarama ihtimali var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Diskiniz formatlanmış ve 30gb olarak yeniden yapılandırılmış. Herhangi bir veri yazmayın ve veri kurtarma yazılımları ile denemeye başlayın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Öğüt
Diskiniz formatlanmış ve 30gb olarak yeniden yapılandırılmış. Herhangi bir veri yazmayın ve veri kurtarma yazılımları ile denemeye başlayın.

Hangi programları denemeliyim hangisini tavsiye edersiniz?
Deneme yanılma yapmadan nokta atışı bir program denemek istiyorum aslında
R-Studio diye bir program var.
Disk üzerinde tarama yapıp diskin biçimlenmeden önceki durumlarını görebiliyorsunuz.
Raw formatına dönen disklerde işe yarıyor. Sizin diskte de işe yarama ihtimali var.

Konu program hakkında daha önce deneyiminiz oldu mu acaba ?
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Maalesef hiç bir veri kurtarma tecrübem yok. Genelde parasız olanlarda başarı oranı çok düşük. Bu sebeple biz hep profesyonel firmalarla çalıştık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yılmaz Gökçe
Emre Öğüt yazdı:

Hangi programları denemeliyim hangisini tavsiye edersiniz?
Deneme yanılma yapmadan nokta atışı bir program denemek istiyorum aslında
Konu program hakkında daha önce deneyiminiz oldu mu acaba ?

Evet daha önce bikaç diskten veri kurtardım. Denemek isterseniz gönderebilirim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Öğüt
Sani Gerşon yazdı:

Maalesef hiç bir veri kurtarma tecrübem yok. Genelde parasız olanlarda başarı oranı çok düşük. Bu sebeple biz hep profesyonel firmalarla çalıştık.

teşekkürler genede bende profesyonel bir elde yaptırma kararı aldım..

Yılmaz Gökçe yazdı:

Evet daha önce bikaç diskten veri kurtardım. Denemek isterseniz gönderebilirim.

teşekkür ederim,  profesyonel bir yardım alacağım şu an gerekirse sizden rica ederim gene de çok sağolun.

Harun Kocaçalışkan yazdı:

TestDisk programıyla kurtarmıştım ben daha önce. Biraz profesyonel bir yazılım arayüzü vs. yok 

https://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk

teşekkürler gerekirse deneyeceğim .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Aslında bir linux makinaya bağlayıp, gparted ile kontrol etmekle ise başlardım ben.

Verinin ehemmiyetine göre profesyonel yardım iyi çözüm bence

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Finaldat isimli bir program ile daha önce hdd kurtardım. program kurtarılan dosyaları uzantılarına göre sınıflandırıyor yani hdd deki disk yapınızda olmuyor, bazı büyük dosyalar bir kaç bölümde kurtarılmış olabiliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

Sırf bu korku yüzünden google drive kullanıyorum 400tl 2 terabayt kafa 1 yil rahat

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Emre Öğüt yazdı:

Merhaba,

Maalesef ki hiç istemeyeceğim bir sorun ile karşı karşıya kaldım. Normalde 1 TB boyutlu olan harici harddisk’im 30 GB olarak görünüyor, sebebi ise sonradan anlayabildiğim kadarı ile şu;

Windows’un kendi sitesinden WİN 10 kurulum programını indirdim ve maalsef ki HDD ye WİN 10 için kurulum yaptım(format cd si haline getirdim gibi bir şey oldu) sonrasında HDD yi başka bir bilgisayara takıp baktığımda 30 GB alanlı olarak görünüyordu, internetten biraz araştırdım içerisindeki alanı görebilmek için bir program indirdim ve kalan 900 küsür GB alan ‘’UNALLOCATED’’ olarak görünüyor.

Şimdi anlayabildiğim kadarıyla bu ‘’UNALLOCATED’’ alanı silinmiş-erişilemez bir alan oluyor ve HDD’de önemli bir çok resim ve video var, gerçekten HDD komple silindi mi yoksa windows kurulum için 30 gb alanı kendine ayırıp bu 900 küsür GB lık alanı kullanılamaz hale mi getirdi?

Verilere zarar verebilirim diye henüz hiçbir şey yapmadım, hiçbir program denemedim. Beni aşan bir şey ise profesyonel veri kurtarma firmalarından destek bile almayı düşünüyorum.

Konu ile alakalı bilgisi – tecrübesi olanlardan yardım bekler, şimdiden teşekkür ederim.

win10 varsa sol alt logoya sağ tıklayıp açılan menüden disk yönetimine girip oradaki görünümü Ss atabilrseniz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Get Data Back diye recovery yazılımı var başarılıdır ama disk boyutuna göre taraması uzun sürer tek tek sektör sayarak tarar, onunla bir bakın.

Eğer datalarınız çok mühim şeyler ise hiç dokunmadan bu işi yapan profesyonellere götürün, çünkü her bir yazılım ile tarama işlemi eski verilerin geri getirilebilirliğini bozacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
Hasan Karabekiroglu yazdı:

tarama işlemi eski verilerin geri getirilebilirliğini bozacaktır

Hiçbir şekilde bozmaz, yanlış ve hatalı bilgi olmasın lütfen. 

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Evet doğru bozacaktır hatalı kelime, "riske atacaktır" diye düzelteyim 

Buradan mangala nasıl bağlanır ona bi kelime bulamadım :biggrin:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Evet doğru bozacaktır hatalı kelime, "riske atacaktır" diye düzelteyim 

Buradan mangala nasıl bağlanır ona bi kelime bulamadım :biggrin:

hdd den çıkan ısı ile et pişer denebilir o an

Yorum bağlantısı
Emre Öğüt
Hakan Tarım yazdı:

@Emre Öğüt kardeşim özelden irtibat kur, link vereceğim sana. 

özelden yazıyorum Hakan abi

Muhittin Kaplan yazdı:

Aslında bir linux makinaya bağlayıp, gparted ile kontrol etmekle ise başlardım ben.

Verinin ehemmiyetine göre profesyonel yardım iyi çözüm bence

profesyonel yardım almakta karar kıldım bende en iyisi böyle olacak gibi..

win10 varsa sol alt logoya sağ tıklayıp açılan menüden disk yönetimine girip oradaki görünümü Ss atabilrseniz

Durum bundan ibaret
88fa45dcdfd190745de219eef39af81f.jpg
Yorum bağlantısı
SerhatKAYA

Disk Drill ya da Recuva kullanarak verilerini kurtarabilirsin, ancak verilerin üzerine tekrar veri yazıldıysa bazı dosyaların geri gelmeyecektir

Bilgisayar başındaysanız yardımcı olabilirim uzaktan bağlantı ile.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Emre Öğüt yazdı:

profesyonel yardım almakta karar kıldım bende en iyisi böyle olacak gibi..

Durum bundan ibaret
88fa45dcdfd190745de219eef39af81f.jpg

899,51 yazan yere sağ tıklayın çıkan pencerede tek bölüm haline getir gibi bir seçenek olacak, oradan düzelmesi lazım, diğer bölümdeki bilgiler uçar mı bilemem ama ben denediğim diskte yapmıştım içi önemsiz bilgi dolu idi.

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
Emre Öğüt yazdı:

Yolladım kardeşim. 

Sakın winZort üzerinden bir işlem yapma artı olarak :) Tamamen yolladığım yazılım ile tarat ve işlem yap. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

Tamamdır herkesin ilgisine çok teşekkür ederim gelişmeleri aktaracağım tekrardan [emoji4]

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Ahmet Çalışkan
Emre Öğüt yazdı:

Tamamdır herkesin ilgisine çok teşekkür ederim gelişmeleri aktaracağım tekrardan emoji4.png

Merhaba,

Sorunu çözebildiniz mi? Benim de harici harddiskim 3'e bölünmüş kendi kendine ve içindeki veriler eksik. Kurtarabildiniz mi acaba? Varsa program öneriniz alabilirim.

Hakan Tarım yazdı:

Yolladım kardeşim. 

Sakın winZort üzerinden bir işlem yapma artı olarak :) Tamamen yolladığım yazılım ile tarat ve işlem yap. 

Ben de alabilir miyim o linki :)

Yorum bağlantısı
Emre Öğüt
Ahmet Caliskan yazdı:

Merhaba,

Sorunu çözebildiniz mi? Benim de harici harddiskim 3'e bölünmüş kendi kendine ve içindeki veriler eksik. Kurtarabildiniz mi acaba? Varsa program öneriniz alabilirim.

Ben de alabilir miyim o linki :)

Merhaba,

Hakan abinin attığı program sayesinde verilerimin neredeyse tamamını kurtardım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Emre Öğüt yazdı:

Merhaba,

Hakan abinin attığı program sayesinde verilerimin neredeyse tamamını kurtardım.

Hadi ya sevindim valla çok kötü bir durum. Programın adı neydi hatırlayabiliyo musunuz?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...