İçeriğe Yönlendir

0,9 Turbo Clio 4 Yakıt Tüketimi

Ali Darbaz

Recommended Posts

Köksal Yılmaz
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

yahu ben 14000 km tdci 1.5 econetich fiesta kullandım. Her testi yaptım. Saate 60 km hızla 3 kişi 4 litre yaktım en düşük

Tek başıma Bursaya giderken yaptığım sürüşü hatırlarsın belki konusu da var, 3.5 lt ile inmiştim 1300 kg fluence+kış lastikleri ile.

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Renault motoru az yakar. ( Nokta )
[emoji1]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Köksal Yılmaz yazdı:

Tek başıma Bursaya giderken yaptığım sürüşü hatırlarsın belki konusu da var, 3.5 lt ile inmiştim 1300 kg fluence+kış lastikleri ile.

Benim bir suçum yok . Ben zaten en az yakan 19 ncu adamım. 68 tane fiesta var, O araba biraz daha bende olsaydı belki ilk 10 girebilirim. 

QXVuxnB3ztVSo23ZZ8v_7uAm96s-z06GztB71rZU

Köksal Yılmaz yazdı:

Coşkun Basan yazdı:

Renault motoru az yakar. ( Nokta )
emoji1.png

Bizde bir tane k9k motorlu dpf patlayan Nissan var. Halen acısı çıkmadı. 9500 tl katalizör parası olurmu :)

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Bakın bu da Cruze yakıt tüketim karşılaştırması. 

Git gel aynı yol. Birisi babam biriside bana ait 

2 litre fark var. 2 litre benzin demek 14 lira para demek. :) 

1HfIW_E9-8ZfYyxeqjlaPP2sFRi9xs8XC63_TPLT

Bakın bu da benden etkilenen benzinli i10 sahibi. 

d100 yolundan ankara istanbul yapıyor . Videoyu zaten benim için çekti gibi. 

4,7 litre benzin yakmış. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Benim bir suçum yok . Ben zaten en az yakan 19 ncu adamım. 68 tane fiesta var, O araba biraz daha bende olsaydı belki ilk 10 girebilirim. 

QXVuxnB3ztVSo23ZZ8v_7uAm96s-z06GztB71rZU

Bizde bir tane k9k motorlu dpf patlayan Nissan var. Halen acısı çıkmadı. 9500 tl katalizör parası olurmu :)

liste de beni haklı çıkardı demek ki sevindim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

liste de beni haklı çıkardı demek ki sevindim

Abi listede 68 kişilik. Daha 4 ncü adamla 4 litrelere çıkıyor. İlk 3 psikopat hypermil adamlar. Ben onlara erişebilmem için hollanda danimarka gibi düz memleketlerde araba sürmeliyim. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Abi listede 68 kişilik. Daha 4 ncü adamla 4 litrelere çıkıyor. İlk 3 psikopat hypermil adamlar. Ben onlara erişebilmem için hollanda danimarka gibi düz memleketlerde araba sürmeliyim. 

adamların aldığı mazotun kalitesini hiç hesaba katmıyorsun, veri girişi de eksik

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
(düzenlendi)

Neredeyse 30 yıl öncenin teknolojisi Mondeo Mk2 2000cc 130 hp benzinli zetec motoruyla benzer koşullarda ortalama 5 lt benzin tüketimi yakalayabilir. Demek ki benzin bi yere kadar daha fazla geliştirilemiyor. Bu arada i10 bu kadar aşırı kasmaya rağmen cüssesine göre gerçekten çok yakıyor motoru verimsiz bence.

tarihinde Koray Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Koray Demir yazdı:

Bu arada i10 bu kadar aşırı kasmaya rağmen cüssesine göre gerçekten çok yakıyor motoru verimsiz bence.

Vaktinde kağıt kalem hesap yapardım. Karoser ağırlığı motor hacmi ve tüketim. 

4x4 starex 8 litre yakıyor, 2 ton 2500cc motor. Kango 1.5dci 1100kg 5.5 litre. Kango çok yakıyor derdim 

İ10 motoru zaten verimi yerlerde bir motor. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Araçlar aşırı ağır ,a segment araba 1000 küsür kg olur mu, bir de euro normu zorluyor galiba.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Arakdaşlar, 0,9 turbo motordan bahsediyorduk ama. i10 1.0 motor araba. Kara düzen araba. 

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Ali Darbaz yazdı:

Arakdaşlar, 0,9 turbo motordan bahsediyorduk ama. i10 1.0 motor araba. Kara düzen araba. 

Güncelde 80km/h hız için 4.5 lt benzin ideal bir tüketim değeri değil.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Koray Demir yazdı:

Güncelde 80km/h hız için 4.5 lt benzin ideal bir tüketim değeri değil.

Valla hocam, bu tüketim değeri 90 beygirlik Clio 0,9 turboya ait. 

1.0 i10 düz normal şanzıman modeli 3 kişi 4,3 litre yakıyor 80 km/h ile 

1.0 i10 düz lpg modeli ise 5,3 litre yakıyor 80 km/h ile. 

1 litre daha aşağa çekmek için arabayı satamam :) Yerine ne alacam. 200 bin kmde eski bir dizel arabamı. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Ali hocam, konu için yazanların çoğu benim gibi düşünüyor. Clio ile deneme yapan arkadaşın elde ettiği yakıt değeri bizi çok etkilemedi. Bizim kafamızda oluşan “hypermilling” kavramı ile elde edilen değer örtüşmemiş. 

Bana kalırsa hacim küçüldü diye araçların yakıtının da aynı değerde düşeceği kanısı yanlış. Videoyu çeken arkadaş kendine “hypermiller” diyorsa eğer, dememeli. Zaten aracın canı ne ki yakıtı da ne olsun. 4 lt ‘nin altına düşmüş olsaydı dikkatimi çekebilirdi. Bu ve buna yakın değerleri yakalayabilen standart sürücüler var. Sizin elinizde daha da aşağı çekilebileceği kanaatindeyim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

4.8 ü çok rahat gördüm İzmir yolunda. Trafiğin akışını bozmadan normal sürüşle. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Koray Demir yazdı:

Neredeyse 30 yıl öncenin teknolojisi Mondeo Mk2 2000cc 130 hp benzinli zetec motoruyla benzer koşullarda ortalama 5 lt benzin tüketimi yakalayabilir. Demek ki benzin bi yere kadar daha fazla geliştirilemiyor. Bu arada i10 bu kadar aşırı kasmaya rağmen cüssesine göre gerçekten çok yakıyor motoru verimsiz bence.

Bunlar küçük hacimli turbolar. Turbosuz, benzinli ve 16:1 gibi dizel motor değerinde sıkıştırma oranına sahip motorlar satılmaya başlandı. Bujisiz benzinli motor yani. 

Gökhan Albayrak yazdı:

Uzun yolda az yakmayan araç mı var? Hele ki bu denli düşük hızlarda? Yakılan 4,5 lt bile fazla.

6 silindir aracımla tek kişi sahil kenarında sakin sakin gazlamasız 40 lt lpg ile 550km yol yapmışlığım var... Yeter ki dur-kalk yapmasın, sahil kenarında olsun.

Var. Benim ki. 1.6 tam otomatik ve uzun yolda 7 litre benzin içer 😀

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Var. Benim ki. 1.6 tam otomatik ve uzun yolda 7 litre benzin içer 😀

Merdaneli tam otomatik mi :D

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Gökhan Albayrak yazdı:

Ali hocam, konu için yazanların çoğu benim gibi düşünüyor. Clio ile deneme yapan arkadaşın elde ettiği yakıt değeri bizi çok etkilemedi. Bizim kafamızda oluşan “hypermilling” kavramı ile elde edilen değer örtüşmemiş. 

Bana kalırsa hacim küçüldü diye araçların yakıtının da aynı değerde düşeceği kanısı yanlış. Videoyu çeken arkadaş kendine “hypermiller” diyorsa eğer, dememeli. Zaten aracın canı ne ki yakıtı da ne olsun. 4 lt ‘nin altına düşmüş olsaydı dikkatimi çekebilirdi. Bu ve buna yakın değerleri yakalayabilen standart sürücüler var. Sizin elinizde daha da aşağı çekilebileceği kanaatindeyim. 

Selim Bilgin yazdı:

Ben 4.4 ü 170lik tsi jetta ile yapmıştım. Çok da şeyapmamak lazım.

Evren Erakçora yazdı:

4.8 ü çok rahat gördüm İzmir yolunda. Trafiğin akışını bozmadan normal sürüşle. 

Valla ben bilemedim. Epey zamandır ekonomik otomobil videoları izlerim. Hybrid motorlu arabalar hariç 4 altına düşenini görmedim. 

Ecomodder ve hypermil sitelerinde Non-hybrid araclar arasında en az yakan mitsubishi mirage modelleri bile 3.9 litre altına inemiyor. 

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
Ali Darbaz yazdı:

Valla ben bilemedim. Epey zamandır ekonomik otomobil videoları izlerim. Hybrid motorlu arabalar hariç 4 altına düşenini görmedim. 

Ecomodder ve hypermil sitelerinde Non-hybrid araclar arasında en az yakan mitsubishi mirage modelleri bile 3.9 litre altına inemiyor. 

O zaman “Hepimiz hypermiller ‘iz” (@Tansu Kalafatoğlu hocam hariç)

:D

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Oğuz Yılmaz
Ali Darbaz yazdı:

Dizelleri disarida tutuyorsunuz degil mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Oğuz Yılmaz yazdı:

Dizelleri disarida tutuyorsunuz degil mi?

Dizelle hypermil yaparsan katalizör tıkanır daha fazla masraf.

Bu aşırı modifiyeli Honda civic bile genel ortalaması 3,5 litre benzin arkadaşlar. Üzerinde 1,5 litre leanburn motor var. 

profile-z.jpg

https://www.aerocivic.com/

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

1.9 TDI Passat 1430kg Otomatik :) 
*Nevşehir-Kayseri arası ortalama hız 65km/h ortalama tüketim 3.8lt.

*Kayseri-Nevşehir arası ortalama hız 63km/h ortalama tüketim 4.1lt :) 

B sınıfı araçlar için 4’lü değerler bile çok. :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Gökhan Albayrak yazdı:

O zaman “Hepimiz hypermiller ‘iz” (@Tansu Kalafatoğlu hocam hariç)

:D

Ben bu konuda yorum yapamıyorum, ama bildiğim bir şey var, non-turbo seriler arasında en az yakan 1990 model yürüyen tenek 700 kiloluk geo metrolar bile 3,3 litreyi zorluyor. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Şu üzerinde ağır hypermil çalışması bulunan arabanın 3,5 litre yakıt tükettiğini düşününce, ben kendimi istanbul gibi bir bölgede fazlasıyla başarılı buluyorum. Bu konuda motivasyonum her zaman yüksektir. 

Aklımda i10 4 kişilik modelin üzerindeki 4,2 oranlı difransiyeli takmak var. Ama beni çok aşan bir modifiye. 

rear-3-4-above-z.jpgmember-california98civic-albums-black-gr

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...