İçeriğe Yönlendir

Fusion - Devir Dalgalanması

Mehmet Boylan

Recommended Posts

Mehmet Boylan

Aracım 2011 1.4 TDCİ fusion 54.000 km de araç ilk çalıştırmada  rolantide dalgalanma var. Eksoz dan kötü koku geliyor. Çekiş düşüklük var. Araç ısınınca rölanti düzeliyor.gaz yemede sorun yok ama araç biraz geç toparlıyor . Herhangi bi ariza ışığı yanmiyor. Hava akış sensörü neden şüpheleniyorum .temizledik olmadı .sensorun kablosunu cikarinca bı sure sonra arıza lambası yanıyor.soketi taktiktan sonra arıza ışığı sonuyor.sorunu kesin nasıl teşhis ederiz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet Boylan yazdı:

Aracım 2011 1.4 TDCİ fusion 54.000 km de araç ilk çalıştırmada  rolantide dalgalanma var. Eksoz dan kötü koku geliyor. Çekiş düşüklük var. Araç ısınınca rölanti düzeliyor.gaz yemede sorun yok ama araç biraz geç toparlıyor . Herhangi bi ariza ışığı yanmiyor. Hava akış sensörü neden şüpheleniyorum .temizledik olmadı .sensorun kablosunu cikarinca bı sure sonra arıza lambası yanıyor.soketi taktiktan sonra arıza ışığı sonuyor. sorunu kesin nasıl teşhis ederiz.

Konunuzu fusion bölümüne taşıdım.. 

Kesin teşhis mümkün değil. 

Muhtemel çok fazla sebep var. ucuzdan pahalıya doğru denenerek bulunacak. 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

egzozdan gelen kotu kokunun sebebi kat denilen katalilik konvertor kaynaklidir.

Ayrica konu fusion basligina tasindi bilginize.

Yorum bağlantısı
Mehmet Boylan

Kötü koku araç ısınınca geçiyor.

Mehmet Ozyurek yazdı:

Konunuzu fusion bölümüne taşıdım.. 

Kesin teşhis mümkün değil. 

Muhtemel çok fazla sebep var. ucuzdan pahalıya doğru denenerek bulunacak. 

Hangi parçadan başlamam gerekiyor sıralama nedir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Boylan
Dogan Arsiray yazdı:

bence maf ın soketine ve kablolarına bakmalı.

Soket ve kabloda sorun yok.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ne kadar zamandır var. ?

Sorun oluştuktan sonra değişik istasyonlardan yakıt alınıp denendi mi ?

Yakıt filtresi ne zaman değişti ?

Isıtma bujileri değişti mi hiç ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Boylan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ne kadar zamandır var. ?

Sorun oluştuktan sonra değişik istasyonlardan yakıt alınıp denendi mi ?

Yakıt filtresi ne zaman değişti ?

Isıtma bujileri değişti mi hiç ?

Sorun havalar soğuyunca daha belirginleşti  ama motor ısınınca rölanti düzeliyor.yakiti hep aynı istasyondan alıyorum.yakit filt 1 seneyi gecmistir.isitma bujileri hiç değişmedi senede en fazla yılda 7.000 km yaptığım için filtreti 2 senede bir degistiriyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yakıt filtresini en az İki yağda bir değişmelisiniz. 

Isıtma bujilerini değişin. Zaten gecikince açılmıyor ve motor içinde kırılıyor. iş çok büyüyor. 

Isıtma bujisi kaynaklı olabilir.

Isıtma bujileri değişince düzelmez ise, enjektörlere baktırmak gerekir. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Boylan
Çağlar Bayur yazdı:

%99 enjektör. soğuk motorda egzos ne renk

Motor soğukken duman beyaz.ama motor ısınınca duman yok.motor ısınınca rölanti duzeliyor.hic sorun yok rolantide.

Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan

Ben kızdırma bujileri diyorum. 1.6 tdci fiestamda benzer sorun vardır. Sorun kızdırma bujilerinden kaynaklanıyormuş. Ayrıca yılda kaç km yaparsanız yapın arabanın yağ bakımını(filtreler de dahil) yılda 1 kere yapmalısınız. Bütün klavuzlarda 15.000 veya 1 yıl hangisi önce dolarsa der.

Yorum bağlantısı
Mehmet Boylan
(düzenlendi)
Eray Çalışkan yazdı:

Ben kızdırma bujileri diyorum. 1.6 tdci fiestamda benzer sorun vardır. Sorun kızdırma bujilerinden kaynaklanıyormuş. Ayrıca yılda kaç km yaparsanız yapın arabanın yağ bakımını(filtreler de dahil) yılda 1 kere yapmalısınız. Bütün klavuzlarda 15.000 veya 1 yıl hangisi önce dolarsa der.

Yağı ve  yağ filtresi mi her yıl degistiriyorum ama. Çok km yapmadığım için mazot filtresi geç degistiriyorum.bujiler olsa arıza lambası yakmaz mi?

tarihinde Mehmet Boylan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Boylan
Çağlar Bayur yazdı:

%99 enjektör. soğuk motorda egzos ne renk

Abi bugün hava akismetrenin soketini sokup arabayı rolantide çalıştırdım hiç bı sorun yok rolantide dalgalanma gitti.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

beyin giren hava miktarını ölçmeyince hazır tablo kullanır, soket çıkıkken rölantinin düzgün gözükmesi herşey yolunda demek değildir bu arıza teşhisine işaret etmez. yani kesin budur denemez.

Yorum bağlantısı
Mehmet Boylan
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

beyin giren hava miktarını ölçmeyince hazır tablo kullanır, soket çıkıkken rölantinin düzgün gözükmesi herşey yolunda demek değildir bu arıza teşhisine işaret etmez. yani kesin budur denemez.

Abi arkadaşta aynı araçtan var hava akismetreyi değiştirip deniyicem  dikkat etmem gereken bişey var mi acaba 

Filtre değiştir diyen oldu .filtre olsa devamlı yapmaz mı rolantide oynama motor ısınınca düzeliyor.

tarihinde Mehmet Boylan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

denemkten zarar gelmez , sök tak yaparken emme kanalına birşey kaçmamasına dikkat edin kafi

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet Boylan yazdı:

Abi arkadaşta aynı araçtan var hava akismetreyi değiştirip deniyicem  dikkat etmem gereken bişey var mi acaba 

Filtre değiştir diyen oldu .filtre olsa devamlı yapmaz mı rolantide oynama motor ısınınca düzeliyor.

İçine dokunmayın. 

Her hangi bir şey temas ettirmeyin. 

Mehmet Boylan yazdı:

bujiler olsa arıza lambası yakmaz mi?

Çalışıyor ama verimsiz çalışıyor ise arıza lambası yakmaz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Boylan
Mehmet Ozyurek yazdı:

İçine dokunmayın. 

Her hangi bir şey temas ettirmeyin. 

Çalışıyor ama verimsiz çalışıyor ise arıza lambası yakmaz. 

Tamamdır abi  deneyip sonucu yazarım tsk

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet Boylan
Mehmet Boylan

evet doğru yazdığım parça hakkında bilgisi olan var mı acaba.

Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

sizin araca ait olan maf sensörünü ipa yada normal alkol fısfısla temizleyip, uzaktan hafif bi soğuk hava tutup takıp denerdim ben olsam,  belki kirlenmiştir  ondan yapıyordur 

Yorum bağlantısı
Mehmet Boylan
Bahadır Taşpolat yazdı:

sizin araca ait olan maf sensörünü ipa yada normal alkol fısfısla temizleyip, uzaktan hafif bi soğuk hava tutup takıp denerdim ben olsam,  belki kirlenmiştir  ondan yapıyordur 

Temizleyip deneme yapmıştık. Sonuç değişmedi .tsk

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...