İçeriğe Yönlendir

Sadece Hoparlör Değişerek Kalite Arttırılabilir mi?

Vasfi Gişten

Recommended Posts

Vasfi Gişten

Polodan sonra civic in ses sistemi pek tatmin etmiyor mevcut ön kapı hoparlörlerini değiştirerek seste bir iyileşme sağlayabilir miyim ? Arka hoparlörlerin sökümü çok zor bir sürü parça sökülüyor daha sonra trim sesleri ile uğraşmak istemediğimden arkalara dokunmak istemiyorum. Amfi takviyesi olmadan sadece ön iki kapı hoparlörlerini kaliteli birşeylerle değiştirirsem verim alabilir miyim ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sesi duymak lazım ancak genelde ön kapılardan doygun ses almak yalıtıma bağlıdır. yeni nesil kapılarda yalıtım da iyidir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selçuk Tutar
Vasfi Gişten yazdı:

Polodan sonra civic in ses sistemi pek tatmin etmiyor mevcut ön kapı hoparlörlerini değiştirerek seste bir iyileşme sağlayabilir miyim ? Arka hoparlörlerin sökümü çok zor bir sürü parça sökülüyor daha sonra trim sesleri ile uğraşmak istemediğimden arkalara dokunmak istemiyorum. Amfi takviyesi olmadan sadece ön iki kapı hoparlörlerini kaliteli birşeylerle değiştirirsem verim alabilir miyim ?

Vasfi bey bende aynı düşünce ile aracımı götürmüştüm sadece hoparlörleri değiştireyim ses düzelir diye düşünmüştüm ama  önlere component, arkalara koaksiyel bagaja amfi ve ufak bir bass koydurup çıkmıştım aracımdan şuan zevk alıyorum, sadece hoparlör değişimi hiçbir işe yaramıyor bana göre boşa uğraş.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

Ses iyilestirmek istiypr sanjz ilk once ana unite alinmasi lazim sonra kolonlara bakilmali sadece clio uc tehacback modelinde teyp degistirirek yuzde 30 gibi bir artis yasamamistim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Hondanın yalıtım zayıflığını düşünürsek tek başına yeterli olmayacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Ana ünite çıkış gücü genelde hoparlörlere uygun güçte seçiliyor birbirinden bağımsız değil yani. Bu eskiden böyleydi muhtemelen şimdi de böyledir.
Biraz da araca bağlı teybin çıkışı kaç W ne destekler ne desteklemez teknik dökümanına bakmak lazım ezbere olmaz.
Denenebilir ama sonuçta sonunda ünite değişikliği gerekecek şekilde düşünmekte fayda var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Selçuk Keleş yazdı:

Ana ünite çıkış gücü genelde hoparlörlere uygun güçte seçiliyor birbirinden bağımsız değil yani. Bu eskiden böyleydi muhtemelen şimdi de böyledir.
Biraz da araca bağlı teybin çıkışı kaç W ne destekler ne desteklemez teknik dökümanına bakmak lazım ezbere olmaz.
Denenebilir ama sonuçta sonunda ünite değişikliği gerekecek şekilde düşünmekte fayda var.

Selçuk abi araçtaki teyp farklı hangi araçlarda kullanılmış ve onlardaki ses kalitesi ne durumda onunlada kıyaslana bilir teknik verileri bulunamazsa.

Örnek olarak Connect'lerdeki teyp o model yılında birçok ford modelinde kullanılmıştı ve onlardaki ses kalitesi çok daha iyi seviyedeyken Connect'lerde çok kalitesiz hoparlör takılı olduğu için değişim sonrası seste ciddi oranda kalite farkı oluyordu. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Uğur Kamil yazdı:

Connect'lerde çok kalitesiz hoparlör takılı olduğu için değişim sonrası seste ciddi oranda kalite farkı oluyordu. 

hem ufak çaplı hem kalitesiz hem hatalı yerde hem de izolasyonsuz.... idi kornet kpısındaki

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Fikir veren herkese teşekkür ederim. Sesi sadece arkaya aldığımda wooferında etkisiyle dolgun bir ses alıyorum ama sesi ön tarafada eşit dağıttığımda ön hoparlörler bas olarak ayak uydurmıyor genel tona o yüzden biraz daha dolgun bas verebilen gerçek anlamda kaliteli uygun watt değerine sahip bir çift hoparlör ile sanki beni tatmin edecek bir ses yakalarım diye düşünmüştüm. Yorumlardan sonra kararsızlığım 2 kat arttı 😁

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Vasfi Gişten yazdı:

. Sesi sadece arkaya aldığımda wooferında etkisiyle dolgun bir ses alıyorum ama sesi ön tarafada eşit dağıttığımda ön hoparlörler bas olarak ayak uydurmıyor genel tona

bağlantıda + - hatalı olabilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Adem Güler

Beklentiniz düşük anladığım kadarıyla , iyileşme olacaktır düşük beklentiyi karşılayabilir bence

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy
Vasfi Gişten yazdı:

Fikir veren herkese teşekkür ederim. Sesi sadece arkaya aldığımda wooferında etkisiyle dolgun bir ses alıyorum ama sesi ön tarafada eşit dağıttığımda ön hoparlörler bas olarak ayak uydurmıyor genel tona o yüzden biraz daha dolgun bas verebilen gerçek anlamda kaliteli uygun watt değerine sahip bir çift hoparlör ile sanki beni tatmin edecek bir ses yakalarım diye düşünmüştüm. Yorumlardan sonra kararsızlığım 2 kat arttı 😁

Kafanızı biraz daha karıştırayım :) 

Hoparlor değişimi yapmadan Sony XM-S400D (yeni nesil digital amfi; aküden kablo çekme yok, direk teyp çıkışına bağlanabiliyor, torpidoya sığıyor vs) da kullanabilirsiniz ama hoparlör değişimi ile daha iyi olacaktır. Diğer amfilerden kadar değil tabiki ama bence sizi tatmin edecektir, olmazsa hoparlör değişimine gidersiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

bağlantıda + - hatalı olabilir

Çağlar abi ön kapı hoparlörleri ve arkadakiler orijinal hiç ellenmedi sadece sub takılırken arkalardan güç alındı bağlantılarda sıkıntı olacağını sanmıyorum zaten rahatsız olduğum konu ses seviyesi arttıkça basta bozulma ve alt frekanslara inememe yeterli yumuşaklıkta bas verememe ve mid kaybı. Ayrıca birkaç arkadaşım sesin gayet iyi olduğunu söylüyor ama tabi bu göreceli bir şey. Şu aralar pek uğraşacak vaktim yok ama ilk etapta ön iki kapı hoparlörünü iyi bir şey ile değiştiricem tatmin etmezse + amfi ve arka hoparlörleride değiştiricem. Teyp değişerek kalite arttıracağımı sanmıyorum navitech vs bir sürü çin malı multimedia var ama iyi bir amfi daha çok iş yapar gibi geliyor multimediaya ayıracağım bütçeye daha iyi amfi ve hoparlör takma düşüncesindeyim. İlerde bu işlemleri yaptığımda konuyu güncelleyeceğim bilgi açısından havada kalmayacak.

tarihinde Vasfi Gişten tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sub ı iptal edip teypten çıkan sesi ön arka arası fadr de gezdirince bas artıyor mu kontrolü kolay. ses öne alınacak sonra ortaya sonra arkaya. en dolu bas orta da iken olmalı bağlantılar doğru ise. bu tamam ise sub da artı eksi yer dğeiştirp sonra hepsini çalarak sesi dinlemeli

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
Çağlar Bayur yazdı:

sub ı iptal edip teypten çıkan sesi ön arka arası fadr de gezdirince bas artıyor mu kontrolü kolay. ses öne alınacak sonra ortaya sonra arkaya. en dolu bas orta da iken olmalı bağlantılar doğru ise. bu tamam ise sub da artı eksi yer dğeiştirp sonra hepsini çalarak sesi dinlemeli

Hmm peki subun sadece elektrik fişini çekerek bu durumu test edebilir miyim yoksa arkadaki bağlantı yinede köprü yapıp sesi bozar mı ? Yani subu komple arka hoparlörlerden ayırmalı mıyım ?

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Sadece suba bağlı kabloları söktüm ve test yaptım sanırım benim sorunum arkalarda daha vahim. Çünkü sub yokken arkadan gelen ses çok cılızmış yeni farkettim, yani bu kadar fark arka hoparlörlerin kalitesiz oluşundan kaynaklanıyor olabilir mi bilemiyorum.Eğer bağlantısında problem varsa bu hoparlörlerden aldığı cılız ses ile subda tam performans çalışamaz gibime geldi bir video cektim yorumlarsanız sevinirim.
Kulaklık yada hoparlör ile dinlerseniz daha iyi anlaşılıyor.

Furkan Bakırel yazdı:

Aldığınız cihazlar neler?

Orijinal sisteme sadece Alpine Swe-815 bağlattım.

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
(düzenlendi)

Gündüz arabayı tekrar denedim bu sefer arka koltuklara oturunca ses dolgun geldi yani pek sıkıntı yok yinede gittim bir ses sistemcisine sıkıntı yok dediler bağlantıda. Şimdi @Çağatay Özsoy un tavsiye ettiği amfi ve ön kapılara 2 adet kaliteli hoparlör takıp yalıtımını iyileştirme kararı aldım. Bu amfiye uygun 16cm birde hoparlör tavsiyeniz var mıdır ?

tarihinde Vasfi Gişten tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bariz bir sorun var bunda, fark video dan bile belli.keşke arkaya alınca bir de sağ sol yapsaydınız.. tam olaurdu

bence bagaj sub ı için arka tek çıkışı komple çekti ya şu an arka bir hoparlöre hiç ses gitmiyor veya arka hoparlörleri biribinre bağladı ?

bir de sub şu an ters bağlı olabilir. yani sub membranı çıkarken kapı membranları iniyor, bası sönümler.

videodan ve uzaktan anca bu kadar :)

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
Çağlar Bayur yazdı:

bariz bir sorun var bunda, fark video dan bile belli.keşke arkaya alınca bir de sağ sol yapsaydınız.. tam olaurdu

bence bagaj sub ı için arka tek çıkışı komple çekti ya şu an arka bir hoparlöre hiç ses gitmiyor veya arka hoparlörleri biribinre bağladı ?

bir de sub şu an ters bağlı olabilir. yani sub membranı çıkarken kapı membranları iniyor, bası sönümler.

videodan ve uzaktan anca bu kadar :)

Kafamda deli sorular 😅 zaten ilk sub bağlantısı tek hoparlörden alınmıştı daha sonra bu şekilde bağlantı yanlış demişti Servet abi bu sefer iki çıkıştan ses aldılar arka sağ sol yaptığımda ses geliyor ayrıca sub bağlı şekilde arka sağ sol yapınca sub çalışmaya devam ediyor 😂 Bugün gittiğim yer doğru düzgün dinlemedi bile beni bundan zaten çok verim alamazsın vs diyor hoparlör satma derdinde çok uzatmadım çıktım bende oradan. Ama arka koltukta oturunca ses daha dolgun geldi ön tarafa sanki ses dağılarak geldiği için video yanıltıyor olabilir. Ses sistemi ile çok uğraşınca arabada zor marş aldı aküyü ölçtürdüm ölmüş biraz araştırayım ilk işim onu değiştirmek olcak 😅

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...