İçeriğe Yönlendir

195 65 15 Yerine 185 65 15 Nasıl Olur?

Emrah Taşpınar

Recommended Posts

Emrah Taşpınar

İyi günler dilerim malum kış geldi ve lastik arayışı başladı , araç egea orjinali 205 55 16 veya 195 65 15 kitapçıkdaki ölçüler , geçen seneden kalma 0 ayarında 185 65 15 lastik var , 195 65 yerine bunu taksam uyar mı yorumunuz nedir, tesekkur ederim şimdiden 

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Lastiğin çapı küçülür. Kadranda gösteren hızdan daha yavaş bir hızınız olur. Zaten belli bir tolerans oluyor genelde %5 gibi. Yani sonuç olarak kadranda 100 yazarken aslında 90 la yol alıyor olabilirsiniz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur
(düzenlendi)

%3'kadar olan değişim sorun yapmıyordu, sizdeki oran ise %2 Kısacası takabilirsiniz.

1pRrVN.jpg

tarihinde Hüseyin Matur tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Hüseyin Matur yazdı:

%3'kadar olan değişim sorun yapmıyordu, sizdeki oran ise %1.9 Kısacası takabilirsiniz.

185 ‘in çapı 16 kalmış. 

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Emrah Taşpınar yazdı:

İyi günler dilerim malum kış geldi ve lastik arayışı başladı , araç egea orjinali 205 55 16 veya 195 65 15 kitapçıkdaki ölçüler , geçen seneden kalma 0 ayarında 185 65 15 lastik var , 195 65 yerine bunu taksam uyar mı yorumunuz nedir, tesekkur ederim şimdiden 

olur emrah elınde varsa kullan 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

205 55 16 ile 185 65 15 arasında % 7 gibi bir fark oluşuyor. Yine de dikkat etmekte fayda var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Taşpınar
Hüseyin Matur yazdı:

%3'kadar olan değişim sorun yapmıyordu, sizdeki oran ise %2 Kısacası takabilirsiniz.

1pRrVN.jpg

teşekkür ederim , aynı zamanda 205 55 16 olan ölçüyü baz almaya gerek yoktur degilmi  , 15 jantta takılan ölçü belli , araç bu durumda biraz daha yeremi yaklaşır diyebiliriz

Erkan Işık yazdı:

olur emrah elınde varsa kullan 

teşekkür ederim , aslında durum şundan ibaret araçta 205 55 16 lastik takılı  kendi çelik jantı var ve 1 yıllık 185 65 15 lastigim var , yeniden 205 55 16 lastik almaktansa 4 tane 15 inç kara jant alıp bu lastikleri kullanmak niyetim , hem daha ucuz hemde diger lastikleri degerlendirmiş olurum diye düşündüm

Yorum bağlantısı
Emrah Taşpınar
Cavit Çırakoğlu yazdı:

205 55 16 ile 185 65 15 arasında % 7 gibi bir fark oluşuyor. Yine de dikkat etmekte fayda var.

biraz oraya takıldım bende ama aynı araca fabrika 205 55 16 veya 195 65 15 takıp satıyor lastiklerde 15 olunca 195 65 i baz aldım , 185 65 taktıgım zaman şuan ki halinden biraz yere yakınlaşacak galiba

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Fabrikanın verdiği ölçüler kabul edilebilir sınırlardır muhtemelen. Bu haliyle bu sınırları aşıyorsunuz. Sonuç olarak bir zararı olmaz ama ölçülen hız ile gerçek hız arasındaki sapma daha fazla olur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Cavit Çırakoğlu yazdı:

Yanlışınız var, sadece %1.67  küçülüyor. Olması gereken 195/65R15 de de %0.4 büyüyor. Sıkıntısız kullanılır yani.

Emrah Taşpınar yazdı:

biraz oraya takıldım bende ama aynı araca fabrika 205 55 16 veya 195 65 15 takıp satıyor lastiklerde 15 olunca 195 65 i baz aldım , 185 65 taktıgım zaman şuan ki halinden biraz yere yakınlaşacak galiba

Focusda da öyle ölçüler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Yanlışınız var, sadece %1.67  küçülüyor. Olması gereken 195/65R15 de de %0.4 büyüyor. Sıkıntısız kullanılır yani.

Focusda da öyle ölçüler.

Evet dediğiniz gibi çıkıyor birkaç sitede.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur
Emrah Taşpınar yazdı:

teşekkür ederim , aynı zamanda 205 55 16 olan ölçüyü baz almaya gerek yoktur degilmi  , 15 jantta takılan ölçü belli , araç bu durumda biraz daha yeremi yaklaşır diyebiliriz

Kitapçıktaki iki ölçüyü baz alırsak 185/65/15 takılabilir. Sorun olmaz. Çok hissedilir farklar yok. Zaten bunun hesabını yapmışlar. Değişim yüzdesi 3'ün altında oldu mu sorun yok demişler. Sizdeki fark %1.67 ile %2 arasında.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Fikri Keleş

Hortlatalim 

Benim arabanın lastik ölçüsü 185 65 R15

Bunun yerine 195 65 r 15 lastik takılır mı?

Neden derseniz,dunlop Lm700 lastik alacam arabaya,185 olan 450 tl 195 olan 396 lira.

Bu fiyat farkı niye var onu da anlamadım 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Hortlatalim 
Neden derseniz,dunlop Lm700 lastik alacam arabaya,185 olan 450 tl 195 olan 396 lira.

Araç yükselir. Bir miktar ataklığı gider. Çapı daha fazla olduğu için birim zamanda aynı motor devrinde daha fazla menzil gider. Bunun karşılığında eser miktarda yakıtı artar. Araç altında olan hava fazlalaşır ve yüksek hızda biraz daha fazla salınımı olur.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Fikri Keleş yazdı:

Hortlatalim 

Yanak genişliği bir miktar artar ve araç yükselir. Eğer lastik yumuşak yanaklı ise 195 taban janttan bir miktar dışarı taşacağı için ne kadar hava basarsan bas lastik sanki inikmiş gibi duruyor. Ben Fiorino'ya 195/55 yerine 205/55 Falken lastik taktım. Yanaklar epey yumuşak ve yukarıda bahsettiğim olay gerçekleşti. Hız limitimiz belli pek sorun olmuyor lakin arabanın sağa sola salınımını hissedebiliyorum ☺️

Ara ölçü mü ne diyorlar ondanmış bizim arabanınki. O sebeple fiyatlar daha pahalı. 

Yorum bağlantısı
Fikri Keleş
Servet Aydın yazdı:

Araç yükselir. Bir miktar ataklığı gider. Çapı daha fazla olduğu için birim zamanda aynı motor devrinde daha fazla menzil gider. Bunun karşılığında eser miktarda yakıtı artar. Araç altında olan hava fazlalaşır ve yüksek hızda biraz daha fazla salınımı olur.

O zaman orjinali bozmayıp 50 lira fazladan vereyim 

Yurdaer Elay yazdı:

Yanak genişliği bir miktar artar ve araç yükselir. Eğer lastik yumuşak yanaklı ise 195 taban janttan bir miktar dışarı taşacağı için ne kadar hava basarsan bas lastik sanki inikmiş gibi duruyor. Ben Fiorino'ya 195/55 yerine 205/55 Falken lastik taktım. Yanaklar epey yumuşak ve yukarıda bahsettiğim olay gerçekleşti. Hız limitimiz belli pek sorun olmuyor lakin arabanın sağa sola salınımını hissedebiliyorum ☺️

Ara ölçü mü ne diyorlar ondanmış bizim arabanınki. O sebeple fiyatlar daha pahalı. 

Ufak bir detay gibi ama bi durum olsa lastiğe bağlarım ben gidip 

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
(düzenlendi)
Fikri Keleş yazdı:

O zaman orjinali bozmayıp 50 lira fazladan vereyim 

Ufak bir detay gibi ama bi durum olsa lastiğe bağlarım ben gidip 

Fiyatlar orijinal ölçüye göre nasıl bilmiyorum ama 195/60 R15 de tercih edebilirsiniz.

Çap -1.2%

Taban +5.5%

Yanak -2.1%

Devir/km +5

tarihinde Yurdaer Elay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fikri Keleş
Yurdaer Elay yazdı:

Fiyatlar orijinal ölçüye göre nasıl bilmiyorum ama 195/60 R15 de tercih edebilirsiniz.

Çap -1.2%

Taban +5.5%

Yanak -2.1%

Devir/km +5

195 65 15 396 tl.idi 

Bu durumda hem taban hem.yanak değişecek o nasıl olur bilemedim 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Servet Aydın yazdı:

Abi ikiside 65r neden yükseliyor? 185 65 r ile 195 65 r nin yanak yükseklikleri farklı mı?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
İlkay BAŞARAN yazdı:

Abi ikiside 65r neden yükseliyor? 185 65 r ile 195 65 r nin yanak yükseklikleri farklı mı?

195 cm nin yüzde 65i , 185 cm nin yüzde 65 inden biraz daha büyük. Ayrıca yanaktan iki tane var , çarpı 2.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Evren Erakçora yazdı:

195 cm nin yüzde 65i , 185 cm nin yüzde 65 inden biraz daha büyük. Ayrıca yanaktan iki tane var , çarpı 2.

Birşey daha öğrendim. Yüzde 65 i olduğunu bilmiyordum. Direk 65 diye biliyordum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...