İçeriğe Yönlendir

Isıtmalı Koltuk Pedi

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Metin Akbal
Mehmet Göktürk yazdı:

Land rover içşn yahut şahin için olabilir

Mehmet Göktürk yazdı:

Mustafa bazı montaj işlemleri bir seferlik. Mesela bir ceketi dikişlerinden söküp yeniden dikebilir misin?

ben ikna olmadım benim tiguanda koltuk döşemesi sökülecek gibi durmuyor sökülürse mutlaka eskiye göre potluk olacaktır bence. Ben ped alayım zaten kaç kez kullanıcam?

Bu mantikta sonradan yapilan hersey Sahinci isi oluyor demektir. Sayin hocam araba yeni koltuklarin sokulmesine kiyamam demek kafidir :)

• Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Metin Akbal yazdı:

Bu mantikta sonradan yapilan hersey Sahinci isi oluyor demektir. Sayin hocam araba yeni koltuklarin sokulmesine kiyamam demek kafidir :)

Koltukların sökülüp takılabilir olduğuna inanmıyorum henüz. Videoyu izledim, eskisi gibi sanmam olacağını. Videodaki araç avensis eski kasa. kenarları yok.  Araç biraz eskimiş 4-5 yaşına gelmiş olsa niyet edilebilir ama. Öte yandan yapılırken görsem fikrim değişebilir tabi.

Yorum bağlantısı
Mustafa Liman
ön cam cam ısıtma nasıl yapılıyor acaba mustafa bey 
Orjinalde yoksa yada araçta altyapısı yoksa çok zor.
MK3 Mondeo Ghia da standart. Onun sadece keyfini yaşıyorum. Ama koltuk ısıtmayı kendim yaptım ve ilk gğnden beri zevkle kullanıyorum kışın.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Mehmet Göktürk yazdı:

Koltukların sökülüp takılabilir olduğuna inanmıyorum henüz. Videoyu izledim, eskisi gibi sanmam olacağını. Videodaki araç avensis eski kasa. kenarları yok.  Araç biraz eskimiş 4-5 yaşına gelmiş olsa niyet edilebilir ama. Öte yandan yapılırken görsem fikrim değişebilir tabi.

Mehmet hocam koltuk orjınal döşemesi klpsli lastikli şekilde koltuk sökulmesi gerekiyor ısını bılen döşemeci söküp yırtmadan yerlestirir

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Tek ile ısıtmalı ürüne diz ile basınca teli kopuyor. Karbon olanlar iyi, hem çok hızlı ısıtma hemde olası kopmalarda çalışmaya devam ediyor. 

Koltuğun içine yapılmalı hocam. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Dogan Arsiray yazdı:

https://urun.n11.com/koltuk-minderi/arac-ici-koltuk-isitici-minder-cakmaklik-girisli-12-volt-niken-P225257359

bunu aldım ve acaip memnun kaldım. ısıtma gücü ML350 nin 3 kademesinin ikinci kademe ısıtmasına denk.

Bundan 2 tane taksak çakmak çoklayıcı ile kaç amper çeker? Çakmaklık sigortası kaldırır mı ona göre bakayım

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz
Servet Aydın yazdı:

Tek ile ısıtmalı ürüne diz ile basınca teli kopuyor. Karbon olanlar iyi, hem çok hızlı ısıtma hemde olası kopmalarda çalışmaya devam ediyor. 

Koltuğun içine yapılanın maliyeti ne olur fikrin varmı abi..?

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Servet Aydın yazdı:

Mehmet hoca bize itimat etmiyor abi sen deyince belki ikna olur :) 

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Kemal Korkmaz yazdı:

Koltuğun içine yapılanın maliyeti ne olur fikrin varmı abi..?

Landın arka koltuklar 500e yapıldı. Koltukların döşemesi yenilenirken. 5 kademeli 

Mustafa Arıkan yazdı:

Mehmet hoca bize itimat etmiyor abi sen deyince belki ikna olur :) 

Fikir topluyor hocamız :)

Mehmet Göktürk yazdı:

Anladım. Ben yine de görmeden cesaret edemem. 

Karamürsel, hanımın kuzeni. Tırın arkasında tekneler gelir içini yapar gönderir. Gelemeyen olursa ekibi alır gider ve yapar. Çağlar gördü landa ne yaptı ve kendisi ile de tanışık. Tiguna yapar, benim diyen anlamaz. Koltukların oturak kısmında içten çekme pedleri var. Onlar kalıyor yerinde. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet Göktürk yazdı:

Koltukların sökülüp takılabilir olduğuna inanmıyorum henüz. Videoyu izledim, eskisi gibi sanmam olacağını. 

Senin dediğin citroen için geçerli hocam.. Kumaşı süngere preslemişler.. 

Diğerlerinde çelik kancalar ile gerdiriliyor. 

Ben olsam sökerdim. Sen de sök :)

Hazır pedlerden ben iki-üç kış kullandım mondeoda.. 

Qashqaide orijinal vardı koltuk ısıtma. 

İhtiyaç olduğunu düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Hocam pedlerden alınıp kışları bir kaç ay kullanılır. Bir sonraki seviye döşemeciye orijinal parça götürüp montajı ona bırakmak. Ki onlar biliyor hangi koltuğun kumaşının sökülüp sökülmeyeceğini. @Önder Özcan abi yaşamıştı c5’te sökülememe olayını yanlış hatırlamıyorsam.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Bende babamın qashqai için ciddi ciddi arayış içerisindeyim. Kısa vadede çakmaklıktan güç alan kılıf tadında olanları almak istiyorum. Konuyu takip etmek iyi olacak. 

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik
Mehmet Göktürk yazdı:

Dün bir 2009 passatta ısıtmalı koltuk ile yolculuk yaptım ve bel ağrılarıma iyi geldi.

Bu konudaki fikirleriniz nedir? Üşüme dışında kaplıca etkisi avantaj sanki.

aşağıdaki gibi bir ürün almayı düşünüyorum

Koltuk ısıtmanın bulunuş nedeni de bel ağrısı zaten. Alıntıdır. 

Gününüzde artık B segmentinde bile alabildiğimiz koltuk ısıtma kışın gerçekten çok işe yarar bir özellik. Son zamanlarda dizel araçların artması, dolayısıyla motorun geç ısınması, araç içi sıcaklık normale dönene kadar geçen süre hiç bitmeyecekmiş gibi geliyor. Bu sebeple çok hızlı devreye giren koltuk ısıtma hayat kurtarıcı olabiliyor.

Benim hatırladığım en eski koltuk ısıtma seneler önce kısa bir süre kullandığımız 1990 model 735i aracımızda vardı. Fakat geçmişine bakıldığında aslında bu teknolojinin çok daha eskiden icat edildiğini öğreniyoruz.

Peki ilk koltuk ısıtmayı kim buldu? Cevap çok şaşırtıcı değil; SAAB. Neredeyse hiç bitmeyen kış mevsiminin yaşandığı İsveç’i düşünürsek bu fikir oldukça normal. Ilginç olan tarafı, SAAB’ın koltuk ısıtmayı tasarlama amacı. Kendi web sitelerinde (Saab History) yer alan açıklamaya göre;

“Elektrik ısıtmalı koltuklar sürücünün bel ağrısının önlenmesi, daha iyi bir sürüş keyfi sağlama ve sonucunda daha fazla güvenlik niyeti ile tasarlanmıştır.”

Yani tam olarak ısınmak için değil de bel ağrısı içinmiş, peki hocam 🙂

SAAB’ın 1972 yılında 99 modeli için verdiği basın açıklamasında ise;

“1972’ye ait bir diğer Saab niteliği olan elektrik ısıtmalı sürücü koltuğu, Saab 95,96 ve 99 modellerinde standarttır. Araba koltuk minderi ve sırtlığında yer alan sistem, iç sıcaklık 14 derecenin altında iken aracın kontağı açıldıktan sonra otomatik olarak çok kısa sürede ısınmaktadır. Koltuk sıcaklığı 28 derecenin üzerine çıktığında termostat kendini kapatmaktadır.

Isıtma sistemi elektrik şoku ihtimaline karşı tamamen güvenlidir ve herhangi rutubet veya sisteme sızabilecek su temasından etkilenmemektedir”

Evet, SAAB ilk koltuk ısıtmayı icat eden marka. Daha doğrusu “kasıtlı” olarak koltuk ısıtmayı sağlayan marka. Fakat daha öncesinde benzer şeyler var mıydı, biraz daha derine inelim.

İlk otomobil prototiplerinden Gurney Steam Carriages’in oturma alanı altından geçen sıcak buhar boruları, Viktoryalıları konforlu ve etkin bir biçimde ıstımayı başarmış 🙂

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Aydın Sert

Doğan Bey' in tavsiyesi üzerine linkteki üründen aldım ve bugün denedim. 

Bir kaç dakika içerisinde hemen ısınıyor ve bel kısmında belirgin derecede ısı hissediliyor. Keçesi ve kablosu gayet kaliteli. Kablo üzerinde açma/kapama düğmesi mevcut. Fiyatına göre bence oldukça kaliteli. 

https://urun.n11.com/koltuk-minderi/arac-ici-koltuk-isitici-minder-cakmaklik-girisli-12-volt-niken-P225257359

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk
Aydın Sert yazdı:

Doğan Bey' in tavsiyesi üzerine linkteki üründen aldım ve bugün denedim. 

Bir kaç dakika içerisinde hemen ısınıyor ve bel kısmında belirgin derecede ısı hissediliyor. Keçesi ve kablosu gayet kaliteli. Kablo üzerinde açma/kapama düğmesi mevcut. Fiyatına göre bence oldukça kaliteli. 

parasına göre iyi bir şeye benziyor

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

düğmesi ısınıyor. 20 dk dan sonra kapatın. erimesini istemeyiz.

Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Dikkate alacağım Doğan hocam.

Zaten ısındıktan sonra direk çekerim çakmaklıktan. İlk soğukluğu atlatsam yeter bana.

Ayrıca alt kısmına ısıya dayanıklı keçe lamine ettirdim. Zamanla aşınıp koltuğun kumaşına zarar vermesin diye. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...