İçeriğe Yönlendir

Tucson T-GDI Alma Arefesindeyim Ne Dersiniz?

Mahmut Sayar

Recommended Posts

Mahmut Sayar

Merhabalar. 2008 Focus otomatik kullanırken son haftalarda yaşadığım bir kaç ufak sorun (sabahları marş sorunu, bagaj açılmaması, yenidoğan trim sesleri vs.) üzerine araçtan soğudum ve 24 saat gibi bir sürede araç sahibini buldu. Muhtemelen yarın satış gerçekleşecek.

155-160 bin bütçe ile baktığım iki araç vardı Jeep Renegade Limited dizel otomatik ve Hyundai Tucson T-GDI Elite (Plus) otomatik (mümkünse LPG'li). Renegade görüntü itibariyle hala bana daha yakın olmakla birlikte, hacim bakımından 2 çocuklu ailemize ufak geldi. Tucson ise LPG'siz tüketimi fazla fakat gayet donanımlı, iç hacmi geniş ve albenili bir araç. Prins vsi 2 kitle LPG kullanımının sorunsuz olduğu yönünde bilgiler var. 

Yine de bilgilerim sınırlı. Renegade kullandım, Tucson'u inceledim sürmedim. Siz ne dersiniz aracın handikapları var mı, bu bütçe ile başka alternatif tavsiye eder misiniz?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Renegade kullanıyorum şu an. Bagajı küçük. Duster'dan sonra bayağı ufak geldi bana. Tucson için bi şey diyemem.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Tucson Focustan sonra yakit olarak bayagi uzer. 12 13 litrelerden bahsediliyor hatta 14.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Gdi, tsi ve fsi için ülkemizde lpg işini becerebilen var mı? 

2015 yılında t gdi Hunday kullandım. Satın almak için. Lr2 verip alacaktım. Hiperin dibini yaptım, yanda eşim arkada 7 aylık hamile satış temsilcisi. 10km karma kullanım ile 9 litre benzin yaktı. Lr2 aynı koşullarda 7 litre yakıyordu. 

150bin demişken, land rover freelander2 listenizde olsun 

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
Servet Aydın yazdı:

Taktırıp gül gibi kullanan da var, başı beladan kurtulmayan da var abi. Misal ben düşünüyordum ama hiç rahatımı bozmadım, para sorun yok nasıl olsa 😛

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Sportage ve Tuscon aynı motor benzinli modeller biraz yakıyor Lpg ile kullananlar bile bayağı yaktığını söylüyor

Yorum bağlantısı
Mahmut Sayar
Servet Aydın yazdı:

2015 yılında t gdi Hunday kullandım. Satın almak için. Lr2 verip alacaktım. Hiperin dibini yaptım, yanda eşim arkada 7 aylık hamile satış temsilcisi. 10km karma kullanım ile 9 litre benzin yaktı. Lr2 aynı koşullarda 7 litre yakıyordu. 

150bin demişken, land rover freelander2 listenizde olsun 

Abi land daha korkutucu geliyor bana bilmediğim, anlamadığım ikinci elini kestiremediğim bir marka. Tucson ise sürekli çıkış trendinde bir araç, bugün görüştüğüm galericinin elinde 20 tucson bardı. Başka araca girmediğini söyledi.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)

Tuscon turbo olanını test ettim yakıtı kuga ecoboost dan az. Test ortalamam 26 lt/100km. Yol tutuşu sedan ve hb araçlarından iyi. Zorladığımda esp devreye girdi bayi sahibi abi bu araç böyle test görmedi demişti. Lpg de sıkıntılı diyorlar prins ve sıvı lpg dışındaki sistemler karma kullanıyormuş.

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Sayar
Sani Gerşon yazdı:

Renegade kullanıyorum şu an. Bagajı küçük. Duster'dan sonra bayağı ufak geldi bana. Tucson için bi şey diyemem.

1 gün kiraladım geçen yaz baya hoşuma gitmişti, aslında focus hb ile hemen hemen aynı gibi iç kabin ve bagaj. Fakat suv olunca beklenti büyüyor. Başkaca artı eksileri var mı gözlemlediğiniz 

Metin Uzunoğlu yazdı:

Tuscon turbo olanını test ettim yakıtı kuga ecoboost dan az. Test ortalamam 26 lt/100km. Yol tutuşu sedan ve hb araçlarından iyi. Zorladığımda esp devreye girdi bayi sahibi abi bu araç böyle test görmedi demişti. Lpg de sıkıntılı diyorlar prins ve sıvı lpg dışındaki sistemler karma kullanıyormuş.

26 lt? :(

Prins vsi2 sorunsuz deniyor ama bilemiyorum 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Mahmut Sayar yazdı:

Abi land daha korkutucu geliyor bana bilmediğim, anlamadığım ikinci elini kestiremediğim bir marka. Tucson ise sürekli çıkış trendinde bir araç, bugün görüştüğüm galericinin elinde 20 tucson bardı. Başka araca girmediğini söyledi.

Mahmut, land dediğin Pejo 607 Psa motorlu araç. Alındığı veya alınacağı zaman bir kaç noktaya mutlaka bakılmalı, oraları okey ise başını ağrıtmaz. Ha dizel ekipmanı can yakar arızada benzine göre. Cx5 listende olsun. 2.0 160 bg atmosferik motorla 6 litre ile gezen araç kendisi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

gdi da falan lpg ye bulaşmayın derim, tüketim önenmli ise başka şeyler bakın, kaşkay diesel mesela?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Turhan Onat
(düzenlendi)

2015 Kuga ecoboost aracımda 10000 km dir prins vsi2 karma kullanıyorum. Çok memnunum.  Her iki araç da lpg ye uyumludur. Kaldı ki Ford yeni kugaları lpg opsiyonu ile satmaya başladı ( sıvı sistem )

Kuga ile Tucson benzin yakıt tüketim değerlerine bakarsak ikisininde birbirinden farkı yok. Sakin sürüş 9-10 lt, devir yükseldikçe 12 lt seviyesi. İlaveten tucsonun birde  şanzuman yağım ısındı beni sağa çek modu var haberiniz olsun. :) 

Aile amaçlı bir araç için Tucson, sportif olsun daha hisli direksiyon olsun, 4 çekeri 1 tık daha iyi olsun derseniz KUGA önerimdir.

tarihinde Turhan Onat tarafından düzenlendi
imla
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)
Mahmut Sayar yazdı:

1 gün kiraladım geçen yaz baya hoşuma gitmişti, aslında focus hb ile hemen hemen aynı gibi iç kabin ve bagaj. Fakat suv olunca beklenti büyüyor. Başkaca artı eksileri var mı gözlemlediğiniz 

26 lt? :(

Prins vsi2 sorunsuz deniyor ama bilemiyorum 

Performanslı kullanımdı gerçekten "test" ettim. Yakıtı içiyordu sakin  kullanımda 10~13 lt/100 km olacağı kanaatindeyim. Ayrıca trafik yoğunluğu, güzergah falan çok fark eder.

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Kullanıcıları “memnun değilim” demiyor. Şanzıman ve yakıt konusu açılınca da kullanıcıları yaşadıklarını anlatıyor. Şehir içi 12-13l tüketimini sineye çekiyorlarsa donanım ve aldıkları haz yakıtı örtüyor demek. Ağır trafikte veya arazide kullanılmayacaksa ve yakıtı karşılanabilecekse neden olmasın. Fiyat/donanımda çok iyi. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Turhan Onat yazdı:

4 çekeri 1 tık daha iyi olsun derseniz KUGA önerimdir.

1 tık? Yapma abi. Kuganın 4 çeker sistemi ile huydayın arasında bırak uçururumu galaksi farkı var. Kuga çok başarılı çekiş sisteminde 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
Turhan Onat yazdı:

2015 Kuga ecoboost aracımda 10000 km dir prins vsi2 karma kullanıyorum. Çok memnunum.  Her iki araç da lpg ye uyumludur. Kaldı ki Ford yeni kugaları lpg opsiyonu ile satmaya başladı ( sıvı sistem )

Kuga ile Tucson benzin yakıt tüketim değerlerine bakarsak ikisininde birbirinden farkı yok. Sakin sürüş 9-10 lt, devir yükseldikçe 12 lt seviyesi. İlaveten tucsonun birde  şanzuman yağım ısındı beni sağa çek modu var haberiniz olsun. :) 

Aile amaçlı bir araç için Tucson, sportif olsun daha hisli direksiyon olsun, 4 çekeri 1 tık daha iyi olsun derseniz KUGA önerimdir.

Sıvı sistem gerçekten mükemmel ama aracın yüksek basınç pompasında problem oluşturup marş uzaması yapıyor. Basınç pompasındaki keçe varmış onda büzülme mi ne yapıyormuş duyumlarıma göre. 

Yorum bağlantısı
Turhan Onat
Servet Aydın yazdı:

1 tık? Yapma abi. Kuganın 4 çeker sistemi ile huydayın arasında bırak uçururumu galaksi farkı var. Kuga çok başarılı çekiş sisteminde 

Mütevazi olalım dedim üstadım :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Sıfır alınmayacak ise sıfıra yakın Tiguan yahut Skoda Karoq tavsiye ederim.  Yakıtı benzinde üzmez. Hele ankarada. O bütçeye karoq alınabilir sanırım. Tiguan için bayiye sorun otomatik ihtiyacı yok ise alınabilir. 

Bu arada yeni kasa duster da tavsiye edilebilir. 

Ayrıca corolla hibrite de bir bakın derim. Tpini begenirseniz CHR da olabilir. Yerli olması manen avantaj.

Yorum bağlantısı
Turhan Onat
Hakan Tarım yazdı:

Sıvı sistem gerçekten mükemmel ama aracın yüksek basınç pompasında problem oluşturup marş uzaması yapıyor. Basınç pompasındaki keçe varmış onda büzülme mi ne yapıyormuş duyumlarıma göre. 

Sıvı veya Karma sistem fark etmez. Sonunda lpg li her aracın gelip geleceği yer ( tahmini 80000-12000 km ) subap değişimidir. Tabi sistemin montajı, kalitesi , yüksek devir çevirip çevirmediğiniz bu işlerde çok etken.

Ben yılda ortalama 20000 km yol yapıyorum. 5 yıllık bu süreçte lpg kullanımındaki kar maliyetime bakarım ve  subap değişimini sineye çekerim.  Devede kulak kalacağını iyi biliyorum. Güncel lpg tüketimim 90*100 bandı sürüşte 35-37 krş, 110-130 bandında 40-42 kuruş seviyesinde.  Benzin tüketimi yok denecek kadar az. Takip etmiyorum. Ama arada bir 50 km benzine geçtiğim oluyor.

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Aynı araç tgdi kayınçomda var. Yerli marjet kit var üzerinde sıvı sistem. Aracı test ettim beğendim. Kendisi de memnun. Benim de aklımda olan bir kombinasyon. Kendim de 1.6 GDI İX35 kullanıyorum. Karma sistem LPg var. Aracım 200bine dayandı genel olarak memnunum.

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Her iki aracı da kullandım. Renegade bence tam bir şehir içi bayan arabası. İç mekan ve bagaj bence oldukça dar ve basık. Renegade dizel opsiyonu olmasa alınacak bir araç değil bana göre. Tucson ona göre çok daha heybetli ve donanım olarak üstün bir araç. Malzeme kalitesi falan da orta segment için iyi denilebilir. Tek problem yakıt elbette. Benzinin bu fiyat olduğu bir yerde alıcıyı en çok düşündüren konu doğal olarak. Tabiki 1600 küsür kilo ağırlığında 4 çeker otomatik ve 177 Bg bir araç için aslında tüketim değeri normal ama insanlar çok kaçsın az yaksın, ağır olsun 4 çeker olsun vs mantığı ile gidince göze batan bir durum oluyor. Ben şu an kugaya biniyorum benzinli. Üstelik 1.6 dizel insigniadan geçtim. Elbette yakıt zaman zaman rahatsız ediyor. Özellikle şehir içinde. Ama şehirler arası yolda dikkatli kullanımla öyle afaki farklar da yok diyebilirim.

Tucson renegade ye göre performanslı bir araç. 4X4 olması da ayrı bir keyif elbette ancak offroad performansı beklemek yanlış olacaktır. Özellikle karlı buzlu havalarda güvenlik ve sürüş keyfini artırmak amaçlı olan bir sistem gibi düşünebilirsiniz. Eğer 4X4 keyfi yaşamak isterseniz KUGA bu konuda oldukça başarılı. Akıllı 4 çeker sistemi çok stabil çalışıyor. Neyse hedefinizde olmayan bir araç için kafanızı karıştırmayayım :) Ama tekno ve konfor paketli bir Kuga Tucsonla neredeyse aynı donanıma denk geliyor. 

LPG sistemleri özellikle prins cephesinde yüz güldürücü. Turhan Bey son kullanıcı olarak zaten detayları söylemiş. VSI2DI modeli direk enjeksiyonlu ve turbo araçlarda başarılı. Pek şikayet yok. Olanları da montaj ve işçilikteki küçük nüanslara bağlıyorum. Diğer sistemlerde başarılı olanlar var ama tabi Prins biraz daha farklı. Eğer aracı uzun süreli kullanacaksanız ve yıllık yaptığınız km de yüksekse güzel bir alternatif olacaktır. Neredeyse dizele yakın tüketim değerlerini yakalayabilirsiniz.

Hakkınızda hayırlı olan olsun inşallah...

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...