İçeriğe Yönlendir

i20 - Hareket Halinde Titreme ve Tekleme Sorunu

Mehmet Alev

Recommended Posts

Mehmet Alev

Arkadaşlar yolda giderken 60-70 civarı birden araba titremeye garip bir şekilde sallanmaya başladı. Gaz yemez gibi oldu normale göre.

Rölantide ışıkta beklerken sanki biri koltuğumuzu alttan sallıyor gibi. Vites geçişlerinde problem yaşamıyorum. Ama motor düzensiz çalışıyor. Senkronizesi bozuk paldır küldür gibi. Egzostan ses düzenli değil düzensiz geliyor.

Araç LPG'li ama benzin LPG fark etmiyor titriyor araba. Ayrıca arıza lambası yanıp sönüyor. Aracı ilk çalıştırdığımda sabit sonra yanıp sönme yapıyor.

Sizce neden olabilir benim aklıma Ateşleme sistemi geldi ama geçen ay orjinal olarak bütün bujiler değişti.

Yorum bağlantısı
Mehmet Alev
M. Asım Kahraman yazdı:

Bobin problemi gibi görünüyor sanki.

Benimde ilk aklıma gelen şey bobin ile buji kablosuydu. Araba sanki 3 silindir gibi çalışıyor. 3000 devirlerde sarsıntı yok gibi. Rölantide deprem oluyor 10dk dursanız başınız döner :)

Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Mehmet Alev yazdı:

Benimde ilk aklıma gelen şey bobin ile buji kablosuydu. Araba sanki 3 silindir gibi çalışıyor. 3000 devirlerde sarsıntı yok gibi. Rölantide deprem oluyor 10dk dursanız başınız döner :)

3000 devir ve üstünde ateşleme sorunları daha az hissediliyor diye biliyorum ondan olabilir.

Aracınızı arıza tespit cihazına bağlayıp arıza kodlarına bakarak ilerleyin, ezbere parça değiştirmenizi tavsiye etmem.

Yorum bağlantısı
Mehmet Alev
ibrahim Tiryaki yazdı:

3000 devir ve üstünde ateşleme sorunları daha az hissediliyor diye biliyorum ondan olabilir.

Aracınızı arıza tespit cihazına bağlayıp arıza kodlarına bakarak ilerleyin, ezbere parça değiştirmenizi tavsiye etmem.

Tabiki böyle yapacağım hocam. Ben bir ön bilgi toplamak istedim. Delphi Autocom OBD2 cihazı alacaktım bu olaydan sonra artık önümüzdeki ay alırım sanırım.

Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Mehmet Alev yazdı:

Tabiki böyle yapacağım hocam. Ben bir ön bilgi toplamak istedim. Delphi Autocom OBD2 cihazı alacaktım bu olaydan sonra artık önümüzdeki ay alırım sanırım.

Bence aracınızın resmi arıza tespit cihazına bağlayın, daha doğru sonuçlar alırsınız.

Yorum bağlantısı
Mehmet Alev
ibrahim Tiryaki yazdı:

Bence aracınızın resmi arıza tespit cihazına bağlayın, daha doğru sonuçlar alırsınız.

Onu nereden bulacağız hocam ? Yetkili servise mi götüreyim ? Sadece arıza tespitine 300 lira istiyorlar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

arıza lambasının yanıp sönmesi motorda ateşleme arızası olduğunu gösterir. iki yakıttada aynı olduğunu söylediğiniz için buji, kablo, bobin üçlüsünde olabilir problem

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Alev
Mehmet Cihat yazdı:

arıza lambasının yanıp sönmesi motorda ateşleme arızası olduğunu gösterir. iki yakıttada aynı olduğunu söylediğiniz için buji, kablo, bobin üçlüsünde olabilir problem

Muhtemelen hocam beimde fikrim kablo yada bobin. LPG ve Bobin arası iyi değil zaten. Bunların orjinalini almasak sıkıntı olur mu ? Kabloda orjinal diyor herkes de bobinde göremedim böyle bir diretme.

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

Muhtemelen hocam beimde fikrim kablo yada bobin. LPG ve Bobin arası iyi değil zaten. Bunların orjinalini almasak sıkıntı olur mu ? Kabloda orjinal diyor herkes de bobinde göremedim böyle bir diretme.
Bobin kablosunu kontrol ettir lpg devir sinyalini bobine bağlamasınlar. Bobinde orjinal olmasa bile sağlam bir marka almakta fayda var. Denso vs.
Yorum bağlantısı
Mehmet Alev
Mehmet Cihat yazdı:
Mehmet Alev yazdı:

Bobin kablosunu kontrol ettir lpg devir sinyalini bobine bağlamasınlar. Bobinde orjinal olmasa bile sağlam bir marka almakta fayda var. Denso vs.

Tamamdır hocam. bende buji kablosu yokmuş zaten. bobin ve bobin tesisat kablosu varmış.

Ustayıda aradım şimdi araya bir zaman rölesi atıyoruz 200lira ücreti var montaj dahil dedi.

Yorum bağlantısı
Alpay Köse

Hiç kimse siboplardan bahsetmemiş ben oyumu siboplardan yana kullanıyorum.siboplardan biri yanmış yada kaçırıyor olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Alev
Alpay Köse yazdı:

Hiç kimse siboplardan bahsetmemiş ben oyumu siboplardan yana kullanıyorum.siboplardan biri yanmış yada kaçırıyor olabilir.

Sanmıyorum ama subap olmasa iyi olur :)

Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Mehmet Alev yazdı:

Onu nereden bulacağız hocam ? Yetkili servise mi götüreyim ? Sadece arıza tespitine 300 lira istiyorlar.

Hocam bazı özel servislerde bulunuyor. Sadece Hyundai üzerine onarım yapan bir servise gidin mutlaka resmi arıza tespit cihazı vardır.

Yorum bağlantısı
Alpay Köse

İnşallah subap değildir ama belirtileri o gibi.bana sorarsanız önce bir motor test yapan biryere gösterin 

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
Alpay Köse yazdı:

İnşallah subap değildir ama belirtileri o gibi.bana sorarsanız önce bir motor test yapan biryere gösterin 

Arkadaşlar yolda giderken 60-70 civarı birden araba titremeye garip bir şekilde sallanmaya başladı. Gaz yemez gibi oldu normale göre.

İlk mesajda bu titreme ve gaz yememenin bir anda ortaya çıktığını ifade etmiş arkadaş, bu duruma istinaden bobin fikri daha ağır basıyor bende. Sübaplarda oluşan sorunlar zamana yayılarak kendini belli eder diye düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

yanık subaplar en çok çekiş problemine, stop etmeye ve ilk çalıştırmada zorlanmaya neden oluyor. LPG yüzünden eriyen süpapları Linea da görmüştüm. süpaplardan birisinde birşey varsa, missfire hatası veriri zaten, arıza kaydında da çıkar. yada sekman kırık olabilir mesela.

Yorum bağlantısı
Mehmet Alev
ibrahim Tiryaki yazdı:

Hocam bazı özel servislerde bulunuyor. Sadece Hyundai üzerine onarım yapan bir servise gidin mutlaka resmi arıza tespit cihazı vardır.

Hocam burası hatay öyle yerler çok yok olsada uzakta araba ile bu şekilde oradan oraya koşturmak pek mantıklı gelmiyor.

Alpay Köse yazdı:

Aynen olaylar birden oldu. Yani çalışan bir şey birden durdu gibi düşünebiliriz.

Sübaplardan olduğunu bende çok düşünmüyorum. Neden derseniz sübap sorunları tamamen düzgün çalışan bir sistemde birden giden parçalar olmuyor genelde. 

%99 ateşleme tarafında bobindir kablosudur. LPG olması vs bobini ağır bastırıyor bana. Yarın gidip göreceğiz.

M. Asım Kahraman yazdı:

İlk mesajda bu titreme ve gaz yememenin bir anda ortaya çıktığını ifade etmiş arkadaş, bu duruma istinaden bobin fikri daha ağır basıyor bende. Sübaplarda oluşan sorunlar zamana yayılarak kendini belli eder diye düşünüyorum.

Dogan Arsiray yazdı:

yanık subaplar en çok çekiş problemine, stop etmeye ve ilk çalıştırmada zorlanmaya neden oluyor. LPG yüzünden eriyen süpapları Linea da görmüştüm. süpaplardan birisinde birşey varsa, missfire hatası veriri zaten, arıza kaydında da çıkar. yada sekman kırık olabilir mesela.

Yorum bağlantısı
Serhat Işık

Geçen bende aynı sorunu yaşadım. Osman ustaya gittim bobin olduğunu tespit etti. Orjinali ile değişik. Sıkıntı kalmadı.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Serhat Işık yazdı:

Geçen bende aynı sorunu yaşadım. Osman ustaya gittim bobin olduğunu tespit etti. Orjinali ile değişik. Sıkıntı kalmadı.

Jeep mi ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Alev

Arkadaşlar sorun bobinden çıktı orjinalini sipariş ettim parçacıdan pazartesi gelince taktkıracağım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Gülay

Anlattığınız kadar yoğun olmasa da bende de sanki arabayı biri tutuyormuşda araba gidemiyormuş gibi ileri geri yaptıran tuhaf bir çekiş problemi var. Araba 270.000'e geldiği için motordan korkuyorum ama önce ateşlemeyi kontrol etmem daha sağlıklı olur sanırım. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...